ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992
VI. volební období
výbor pro vědu, vzdělání a kulturu
ZÁPIS
ze 44. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 7. - 8. dubna 1992
Duben 1992
Zápis
ze 44. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 7. - 8. dubna 1992
Přítomno 7. 4. 1992: 17 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno 8. 4. 1992: 15 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Omluveni 7. 4. 1992: posl. Mgr. Jiří HONAJZER a posl. Helena NĚMCOVÁ
Omluveni 8. 4. 1992: posl. Helena NĚMCOVÁ, prof. Pavel KLENER, posl. Vladimír ČECH a posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ
Pořad:
1. Projednání kandidáta do Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání
2. Informace ministra kultury České republiky o rozpisu rozpočtu ministerstva kultury České republiky na rok 1992
3. Návrh zákona České národní rady o Státním fondu kultury České republiky - tisk 663
4. Návrh zákona České národní rady o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie - tisk 664
5. Návrh zákona České národní rady o volbách do zastupitelstev a o místním referendu - tisk 394
6. Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 367/1990 Sb., o obcích, ve znění zákona České národní rady č. 439/1991 Sb., zákona České národní rady č. 485/1991 Sb., a zákona České národní rady č. 533/1991 Sb., - tisk 673
7. Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících - tisk 676
8. Návrh zákona České národní rady o České akademie věd - tisk 667
9. Návrh zákona České národní rady o vědě a technologiích - tisk 669
10. Návrh zákona České národní rady o změně názvu Vysoké školy veterinární v Brně a o změně a názvu Pedagogické fakulty v Hradci Králové - tisk 672
Jednání zahájil a řídil od 14,15 hodin předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance a hosty jednání a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Poté přednesl předseda výboru návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.
K bodu 1
Předseda výboru přivítal pana PhDr. Daniela KORTEHO, kandidáta do Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ seznámila pana kandidáta se zněním ustanovení zákona ČNR č. 103/1992 Sb., která se týkají členů Rady. Poté pan PhDr. Daniel KORTE seznámil výbor se svým životopisem a uvedl, že souhlasí s kandidaturou. Po nezbytných formalitách byl tento bod jednání ukončen.
K bodu 2
Za nepřítomného ministra kultury České republiky uvedl informaci o plnění rozpisu rozpočtu ministerstva kultury České republiky na rok 1992 náměstek Ing. Pavel PELANT. V úvodu tohoto bodu uvedla posl. Eva KANTŮRKOVÁ, že byly zjištěny určité nesrovnalosti oproti usnesení výboru k této problematice. Na to pan náměstek uvedl, že všechny doporučení výboru byly splněny a rozdíly vyplývají z určité skladby dotací. Posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ poté uvedla, že ministerstvo musí striktně dodržovat, zejména vzhledem k nekázni některých občanských sdružení. Poté byl tento bod jednání ukončen.
K bodu 3 a 4
Návrh zákona České národní rady o Státním fondu kultury České republiky a návrh zákona České národní rady o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie odůvodnil náměstek ministra kultury České republiky Ing. Pavel PELANT. V úvodu svého vystoupení uvedl, že oba uvedené zákony jsou velice podobné a zakládají alternativní způsoby financování daných oblastí. Zpravodajské zprávy uvedla posl. Eva KANTŮRKOVÁ. Uvedla, že oba zákony by bylo vhodné doplnit po vzoru federálního zákona o Federálním fondu kultury, který je mnohem propracovanější a lepší. Zdůraznila, že je třeba posílit postavení Rady fondu, aby o finančních prostředcích opravdu rozhodovali odborníci, a ne úředníci. V rozpravě vystoupili poslanci Vladimír ČECH, prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, Ing. Josef VONDRÁČEK, Eva KANTŮRKOVÁ, PaedDr. Jaroslav SOURAL, Ing. Miroslav WAJSAR a Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Posl. Vladimír ČECH uvedl, že některé momenty obou zákonů jsou velmi sporné a podpořil snahu posl. Evy KANTŮRKOVÉ. Posl. prof. Vladimír PRECLÍK však uvedl, že je třeba mít na zřeteli, že oba fondy budou čerpat peníze ze státního rozpočtu, a proto by měl mít ministr minimálně právo veta. Poté posl. Eva KANTŮRKOVÁ navrhovala jednotlivé pozměňující návrhy, které tvoří přílohu tohoto zápisu. Předseda výboru poté přednesl návrhy usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v nichž doporučil České národní radě schválit návrhy obou zákonů po zapracování připomínek výboru.
K bodu 5
Návrh zákona České národní rady o volbách do zastupitelstev a o místním referendu odůvodnila navrhovatelka posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ. Uvedla, že navrhovaný zákon je velmi potřebný, a že většina zastupitelstev na něho již dlouho čeká. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Uvedla, že zákon je zpracován velmi kvalitně a návrh podpořila. V rozpravě vystoupil posl. prof. Vladimír PRECLÍK podpořil návrh zákona, neboť institut referenda je pro obce mimořádně důležitý. Poté předseda výboru přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě návrh zákona schválit ve znění tisku 394A.
Poté bylo jednání přerušeno ve 20,00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 8. 4. 1992 od 8,30 hodin za řízení předsedy výboru.
K bodu 6
Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 367/1990 Sb., o obcích ve znění pozdějších předpisů odůvodnil zástupce ministerstva vnitra České republiky JUDr. PŘÍHODA. Uvedl, že koncepce vlády České republiky vychází z potřeb obcí, které během loňského roku zasílaly své návrhy a názory na platný zákon. V rozpravě vystoupili poslanci prof. Vladimír PRECLÍK a PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, kteří uvedenou novelu podpořili. Předseda výboru poté přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona po zapracování dvou připomínek výboru.
K bodu 7
Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech odůvodnil JUDr. PŘÍHODA, zástupce ministerstva vnitra České republiky. Uvedl, že i tato novela vychází z koncepce vlády v této oblasti. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK a prof. Vladimír PRECLÍK. Oba jmenovaní poslanci podpořili návrh zákona. Návrh usnesení poté přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona bez připomínek.
K bodu 8
Návrh zákona České národní rady o České akademii věd uvedl za výbor posl. prof. Pavel KLENER. Uvedl, že není třeba uvádět důvody pro vznik tohoto zákona, neboť předkladatelem je celý výbor. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. RNDr. Věra ČULÍKOVÁ, která podpořila přijetí zákona. V rozpravě poté vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, Ing. Miroslav WAJSAR, prof. Pavel KLENER, JUDr. Hana MARVANOVÁ, RNDr. Věra ČULÍKOVÁ a Oto PRUŠA. Poslanci navrhovali různé pozměňující návrhy, které jsou součástí usnesení. Předseda výboru poté přednesl návrh usnesení. Protože v tu chvíli nebyl výbor usnášení schopný bylo usnesení přijato dne 14. dubna 1992. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona po zapracování připomínek výboru.
K bodu 9
Návrh zákona České národní rady o vědě a technologiích přednesl za navrhovatele posl. Prof. Pavel KLENER. Uvedl, že tento zákon navazuje na zákon o České akademii věd a zavádí demokratické rozdělování finančních prostředků pro oblast vědy, s přísnou kontrolou. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. Ing. Miroslav WAJSAR. Ve svém vystoupení podpořil návrh zákona jako velmi potřebný. V rozpravě vystoupili poslanci RNDr. Jan KVĚT a RNDr. Věra ČULÍKOVÁ. Oba zmínění poslanci podpořili přijetí návrhu zákona. Poté předseda výboru přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona bez připomínek.
K bodu 10
Návrh zákona České národní rady o změně názvu Vysoké školy veterinární v Brně a o změně a názvu Pedagogické fakulty v Hradci Králové odůvodnil místo předkladatele předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Uvedl, že je přijetí zákona nutné, aby se ukončil proces přeměn vysokých škol v tomto volebním období. V rozpravě vystoupili poslanci Oto PRUŠA a Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Oba poslanci podpořili přijetí zákona v předložené podobě. Předseda výboru poté přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě přijetí zákona bez připomíénbek.
Předseda výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu posl. Ing. Josef VONDRÁČEK poděkoval všem přítomným poslancům za aktivní účast na jednání.
Jednání výboru bylo ukončeno v 17,00 hodin.
V Praze dne 4. května 1992
Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK
Ing. Miroslav WAJSAR |
Ing. Josef VONDRÁČEK |
ověřovatel - tajemník |
předseda |
výboru ČNR pro vědu, |
výboru ČNR pro vědu, |
vzdělání a kulturu |
vzdělání a kulturu |