PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY 1993

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

I. volební období

branný a bezpečnostní výbor

Usnesení č. 21B/1993

ze dne 23. března 1993

 

Po projednání v branném a bezpečnostním výboru a ústavně právním výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR výbory d o p o r u č u j í Poslanecké sněmovně Parlamentu přijetí tohoto Statutu a jednacího řádu vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu pro vyšetření okolností souvisejících s akcemi "Norbert", "Zásah" a "Vlna"

Statut

vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu

pro vyšetření okolností souvisejících s akcemi "Norbert", "Vlna" a "Zásah"

Poslanecká sněmovna Parlamentu

1. Ve smyslu čl. 30 Ústavy České republiky a § 55a zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu zřídila svým usnesením č.40 ze dne 24.února 1993 vyšetřovací komisi pro vyšetření okolností souvisejících s akcemi "Norbert", "Vlna" a "Zásah".

2. Předmětem činnosti vyšetřovací komise je vyšetřit a posoudit účast a míru odpovědnosti občanů bývalé ČSFR na iniciaci, schvalování, přípravě a realizaci akcí "Norbert", "Vlna", "Zásah" a případně dalších obdobných akcí a zjistit další činnost občanů odpovědných za tyto akce a se svými výsledky seznámit Poslaneckou sněmovnu Parlamentu.

3. Schvaluje jednací řád komise, který je přílohou tohoto Statutu.

Příloha

1. Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu je nezávislým vyšetřovacím orgánem Poslanecké sněmovny. Členem komise je poslanec zvolený Poslaneckou sněmovnou. Předsedu komise volí Poslanecká sněmovna ze členů komise.

2. Komise zvolí místopředsedu a tajemníka. Komise pověřuje plněním některých úkolů stálé spolupracovníky uvolněné pro tento účel z Kanceláře Poslanecké sněmovny (organizační a administrativní pracovníky).

3. Předseda řídí práci komise, svolává její schůze a je ve styku s ústavními a jinými orgány a organizacemi, plní úkoly z pověření komise a zastupuje komisi před veřejností.

4. Místopředseda zastupuje předsedu komise.

5. Tajemník komise je ve styku s Kanceláří Poslanecké sněmovny, organizačně zajišťuje práci komise a řídí práci stálých spolupracovníků komise.

6. K přijetí usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů komise.

7. Komise spolupracuje s Generální prokuraturou, orgány ministerstva obrany, ministerstva vnitra a dalšími orgány a organizacemi dle svého rozhodnutí.

8. Z jednání komise se pořizují stenografické, zvukové, popř. obrazové záznamy, které jsou trvale uloženy ve zvláštním trezoru Kanceláře Poslanecké sněmovny. Přístup k těmto záznamům a dalším materiálům komise mají pouze členové komise. Komise může rozhodnout, že do záznamů či materiálů může nahlédnout, popř. pořídit opis jiná osoba nebo orgán. Za dodržení tohoto usnesení odpovídá tajemník komise.

9. Komise může pověřit vykonáváním úkonů spojených s její činností jednotlivého člena komise, jiný orgán či osobu, může ukládat úkoly orgánům a organizacím v přímé působnosti Parlamentu.

10. Komise má k dispozici dva administrativní pracovníky, dva profesionální vyšetřovatele, automobil s řidičem a kancelář.

Tento jednací řád nabývá účinnosti dnem schválení Poslaneckou sněmovnou.

 

ing. Jan KLAS, v.r.

ing. Vladimír ŠUMAN, v.r.

ověřovatel branného

předseda branného

a bezpečnostního výboru PSP

a bezpečnostního výboru PSP

 

Petr KOHÁČEK, v.r.

JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, v.r.

ověřovatel ústavně právního

místopředsedkyně ústavně právního

výboru PSP

výboru PSP

 



Přihlásit/registrovat se do ISP