PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY 1993
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
I. volební období
branný a bezpečnostní výbor
Zápis
z 33. schůze
branného a bezpečnostního výboru
ze dne 16. února 1994
Před oficiálním zahájením jednání předseda výboru informoval poslance o třetím bodu pořadu navrženého programu schůze "Úkoly vyplývající z návštěvy Parlamentu Italské republiky. Bylo rozhodnuto, že do příští výborové schůze, která se uskuteční dne 2.a 3. března, předají poslanci výboru své případné připomínky k doplnění zápisu z jednání výboru v Italii dne 8.-10.2.1994.
Zároveň bylo navrženo, aby předseda výboru informoval ministra spravedlnosti ČR svým dopisem o výsledcích cesty.
Předseda výboru předložil brannému a bezpečnostnímu výboru následující program.
Návrh programu:
1. |
Připomínky k vládnímu návrhu zákona, kterým se upravují některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony /tisk 599/ |
2. |
Účast jednotek Armády České republiky na cvičeních mimo území České republiky a cizích jednotek na území ČR |
3. |
Úkoly vyplývající z návštěvy Parlamentu Italské republiky |
4. |
Různé |
Program jednání byl schválen hlasováním.
K bodu 1
Připomínky k vládnímu návrhu zákona, kterým se upravují některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony /tisk 599/
K materiálu předloženému Hlavním úřadem civilní ochrany České republiky byly vzneseny připomínky, které bylo nutno řešit za přítomnosti pracovníka legislativního odboru. Proto bylo jednání k tomuto bodu přerušeno.
K bodu 2
Účast jednotek Armády České republiky na cvičeních mimo území České republiky a cizích jednotek na území ČR
Branný a bezpečnostní výbor vyslechl informaci ministra obrany ČR doc. ing. A. Baudyše, CSc. o uvažovaných společných cvičeních našich jednotek v zahraničí i cizích jednotek na území České republiky.
První společné cvičení, které se uskuteční na území České republiky je s četou námořní pěchoty Nizozemského království. Při této příležitosti navštíví na pozvání prezidenta ČR naši republiku Nizozemská královna.
Materiál předložený ministrem obrany k této problematice byl po dohodě s ministrem zahraničních věcí stažen a nahrazen pouze informací pro vládu. Obecné zásady tohoto problému musí být předjednány ve výborech a schváleny parlamentem na základě materiálu, který předloží Ministerstvo obrany ČR.
V rozpravě vystoupili poslanci T. Fejfar, O. Váca, ing. J. Macháček, JUDr. M. Výborný, JUDr. V. Řezáč, ing. V. Šuman.
Po rozpravě bylo přijato usnesní č. 129/1994 (12 pro 2 zdržení).
Pokračování bodu 1
Poté co se dostavila Dr. Vomlelová z legslativního odboru Kanceláře PSP bylo pokračováno v rozpravě k tomuto bodu. Dr.Vomlelová je toho názoru, že předložený návrh není možno v této podobě přijmout. Jednání bylo se souhlasem ministra obrany ČR přerušeno. Zítra v ranních hodinách se sejdou zástupci ministerstva obrany ČR, hospodářství a legislativy Kanceláře PSP, aby se pokusili naformulovat legislativní návrh.
Dne 17.2.1994 bylo per rollam přijato usnesení č.130/1994 k tisku 599.
K bodu 3
Úkoly vyplývající z návštěvy Parlamentu Italské republiky
Viz písemný materiál zpracovaný předsedou výboru ing. V. Šumanem.
K bodu 4
Různé
Místopředseda výboru posl. T. Fejfar informoval, že byla inspekcí Ministerstva obrany ČR nabídnuta možnost účasti poslanců na konrolách, které inspekce provádí.
Na seminář v hotelu Diplomat se přihlásili poslanci ing. V. Šuman, T. Fejfar, ing. J. Klas, PaedDr. H. Tomanová, MUDr. M. Kadlecová, ing. V. Klučka, O. Váca,
Na seminář 24.2. se přihlásili poslanci PaedDr. H. Tomanová, O. Váca, ing. V. Šuman.
Poslanec ing. V. Klučka upozornil na tíživou situaci v orgánech CO. Byl požádán, aby naformuloval do příštího jednání výboru usnesení, kterým by výbor požádal o informace.
Předseda výboru naformuluje dopis, kterým bude odpovězeno na žádost Parlamentu Slovenské republiky týkající se vyšetřování úmrtí A. Dubčeka.
Branný a bezpečnostní výbor se rozhodl nejmenovat do výběrové komise Ministerstva vnitra ČR pro VKV síť svého zástupce a ponechal účast na zájmu jednotlivých poslanců.
Předseda branného a bezpečnostního výboru se rozhodl požádat místopředsedy, aby spolu s ním prošli poštu zasílanou jemu osobně na adresu branného a bezpečnostního výboru, aby nedošlo k pocitu, že jsou některé informace určené celému brannému a bezpečnostnímu výboru zatajovány před ostatními členy výboru.
ing. Jan Klas |
ing. Vladimír Šuman |
ověřovatel branného a bezpečnostního výboru PSP |
předseda branného a bezpečnostního výboru PSP |
Zapsal: ing. Brett
Datum: 17.2.1994