PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

I. volební období

branný a bezpečnostní výbor

 

Zápis

z 80. schůze

branného a bezpečnostního výboru,

konané dne 17. a 18. ledna 1996

 

Program jednání:

17. 1. 1996

Hlasování o návrhu změny programu jednání; bod 3. bude nahrazen bodem - Současný stav požární ochrany a její vývoj

1. Informace dozorčí komise pro kontrolu použití operativní techniky o činnosti

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

3. Současný stav požární ochrany a její vývoj

4. Různé, případně další přikázané zákony

18. 1. 1996

5. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1931)

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1931)

středa 17. 1. 1996

V době od 9.00 do 10.00 hod. se uskutečnila porada předsedy výboru s místopředsedy a tajemníky.

10.00-10.50 hod.

Předseda výboru zahájil jednání, přivítal přítomné poslance a sdělil, kdo se omlouval na dnešní jednání (viz omluvenky přiložené k zápisu). Přítomnost poslanců při hlasování obsahuje přiložená tabulka. Upozornil, že je nutno odhlasovat návrh změny programu jednání; bod 3. bude nahrazen bodem - Současný stav požární ochrany a její vývoj. Odůvodní: zástupce MV ČR a HSPO. Zpravodaj: posl. ing. V. Klučka

Vzhledem k tomu, že pro odhlasování změny programu nebyl dostečný počet přítomných poslanců v jednací místnosti bylo jednání zahájeno bodem:

K bodu 1

Informace dozorčí komise pro kontrolu použití operativní techniky o činnosti

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Mgr. ing. Oldřich Kužílek a odkázal na písemné podklady, které byly předány všem poslancům výboru.

V rozpravě vystoupili poslanci Mgr. ing. O. Kužílek, RNDr. J. Vlček, ing. V. Šuman, T. Fejfar.

V průběhu obecné rozpravy bylo navrženo jednání přerušit a projednat znovu na příští schůzi branného a bezpečnostního výboru za přítomnosti ministra vnitra ČR, ředitele BIS a ředitele HÚ VOZ (12 pro, 1 poslanec nehlasoval).

10.50-12.00 hod.

K bodu 4

Různé

Branný a bezpečnostní výbor obdržel pozvání pro delegaci výboru, tj. 4 poslance na jednání v Polsku. Cesta se uskuteční 4. - 8. 3. 1996. Cesty se zúčastní poslanci ing. V. Šuman, T. Fejfar, ing. S. Kozák, ing. V. Klučka. Náhradníci poslanec JUDr. M. Čapek, PaedDr. H. Tomanová, RNDr. O. Vychodil. Odhlasováno (13 pro - všichni přítomní).

26. 1. 1996 v 11.00 hod. (pátek) přijetí ministra obrany Estonska Oovel (ével) v prostorách branného a bezpečnostního výboru. Zúčastní se předseda výboru ing. V. Šuman a poslanci ing. S. Kozák, T. Fejfar, (PaedDr. H. Tomanová).

28. 2. 1996 středa, setkání s předsedkyní norského parlamentu (výborový den) ve 14.00-15.00 hod. v prostorách branného a bezpečnostního výboru.

Zúčastní se předseda výboru ing. V. Šuman, poslanci P. Severa, JUDr. M. Čapek, MUDr. M. Kadlecová, PaedDr. H. Tomanová, ing. V. Klučka.

Cesta branného a bezpečnostního výboru do Nizozemí - na předcházejících schůzích branného a bezpečnostního výboru bylo rozhodnuto o termínu návštěvy 12. -16. 2. 1996 - poslanci ing. V. Šuman, Mgr. ing. O. Kužílek, PaedDr. H. Tomanová, ing. V. Klučka, ing. J. Klas, ing. J. Macháček, ing. S. Kozák.

Náhradníci: posl. J. Krámek, MUDr. M. Kadlecová, P. Severa, JUDr. V. Řezáč.

Poslanec ing. J. Klas oznámil, že se nemůže cesty zúčastnit a proto výbor odhlasoval za souhlasu všech náhradníků účast poslance T. Fejfara.

Vzhledem k tomu, že se nemůže prodloužit jednání schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu o týden bude na základě odhlasovaného programu Poslanecké sněmovny rozhodnuto o dalším postupu. Předseda výboru se dohodne s předsedou poslaneckého klubu ODS.

Dosud nebylo rozhodnuto o termínu a účasti pěti poslanců branného a bezpečnostního výboru ve Vídeňské jaderné agentuře a případně dalších zařízení OSN, která se ve Vídni nacházejí. Velvyslanectví naléhá na naše rozhodnutí zda ano a kdo. Je součástí námi navrženého plánu zahraničních styků výboru.

Navržený termín cesty je v týdnu 8. 4. - 14. 4. 1996. Zájem o cestu projevili poslanci P. Severa, Mgr. ing. O. Kužílek, ing. J. Klas, RNDr. J. Vlček, J. Krámek, MUDr. M. Kadlecová. Nebylo hlasováno.

Na cestu do Strassbourgu 26. a 27. 3. 1996, kdy se koná sympozium k Česko- německým vztahům byli nominováni poslanci Mgr. ing. O. Kužílek, MUDr. M. Kadlecová, PaedDr. H. Tomanová, ing. J. Klas. Tajemník výboru zjistí podrobnosti.

Branný a bezpečnostní výbor byl pozván do Přerovských strojíren. Návštěva se uskuteční 22. 1. 1996. Z přítomných poslanců se přihlásili poslaneci ing. V. Šuman, J. Krámek, ing. V. Klučka, ing. J. Macháček, (posl. T. Fejfar se omlouvá).

Program návštěvy byl rozmnožen účastníkům, letadlo objednáno, odlet 9.15 hodin z letiště Kbely.

Poslanec Mgr. ing. O. Kužílek byl pověřen, aby s ministrem vnitra ČR projednal informovanost branného a bezpečnostního výboru o zahraničních aktivitách Ministerstva vnitra ČR. Dopis ministrovi byl odeslán.

V návaznosti na předcházející návštěvy poslanců branného a bezpečnostního výboru by bylo vhodné učinit usnesením branného a bezpečnostního výboru návrh organizačního výboru na reciproční přijetí delegace výboru pro národní obranu a ozbrojené síly NS Francie jehož předsedou je Jacques Boyon.

Bylo hlasováno o textu usnesení č. 326/1996 (15 pro, všichni přítomní).

Z Ministerstva obrany ČR jsme dostali, jako reakci na usnesení branného a bezpečnostního výboru, strukturu pracovníků Ministerstva obrany ČR a generálního štábu AČR /tajné/, k nahlédnutí u předsedy branného a bezpečnostního výboru.

První rada velvyslanectví Rumunska Nicolae Hangan konstatoval, že rumunská strana má eminentní zájem o vzájemnou návštěvu výboru obrany rumunského parlamentu a branného a bezpečnostního výboru (viz záznam z jednání 18. 12. 1995). Bylo rozhodnuto omluvit se, pro blízkost voleb.

Paní Katalin Bozsaky, rada velvyslanectví Maďarska v České republice a Zsuzsa Gurszki, 1. tajemnice velvyslanectví - obě dámy se zmínily o zájmu maďarské strany o vzájemnou návštěvu výboru obrany maďarského parlamentu a branného a bezpečnostního výboru (viz zápis z jednání dne 14. 12. 1995). Bylo rozhodnuto pozvat uvedený výbor v průběhu prvního pololetí.

Do návrhu pořadu 39. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu k prvému čtení bylo zařazeno s přikázáním brannému a bezpečnostnímu výboru:

Úmluva o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu sjednaná dne 8. 11. 1990 ve Štrasburku (tisk 2030)

Zpravodaj na první čtení poslanec ing. Libor Novák.

Zpravodaj na jednání BBV poslanec JUDr. Miroslav Čapek (hlasováno - 12 pro).

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu PSP ČR Dodatkový protokol sjednaný 15. října 1975 ve Štrasburku a Druhý dodatkový protokol sjednaný 17. března 1978 ve Štrasburku k Evropské úmluvě o vydávání (tisk 2033)

Zpravodaj na první čtení poslankyně MUDr. Milada Kadlecová

Zpravodaj na jednání BBV poslankyně MUDr. Milada Kadlecová (hlasováno - 12 pro).

Vládní návrh zákona o zpřístupnění svazků vzniklých činností StB (tisk 2027)

Zpravodaj na schůzi PSP i výboru poslanec ing. Jan Klas

Vládní návrh zákona o bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích (tisk 2028)

Zpravodaj na schůzi BBV poslanec JUDr. Vladimír Řezáč

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 123/1992 Sb., o pobytu cizinců na území ČSFR, ve znění zákona č. 190/1994 Sb., a zákon č. 216/1991 Sb., o cestovních dokladech a cestování do zahraničí, a mění zákon č. 498/1990 Sb., o uprchlících, ve znění zákona č. 317/1993 Sb. (tisk 2056)

Zpravodaj na schůzi BBV poslankyně MUDr. Milada Kadlecová

O výše uvedených zpravodajích bylo hlasováno (15 pro - všichnii přítomní).

V návaznosti na předcházející návštěvu poslanců branného a bezpečnostního výboru by bylo vhodné učinit usnesením branného a bezpečnostního výboru návrh organizačního výboru na reciproční přijetí delegace příslušného výboru parlamentu Itálie.

Bylo hlasováno o textu usnesení č. 327/1996 (15 pro - všichni přítomní).

Poslanec P. Severa navrhl projednat na některé příští schůzi problematiku Národní protidrogové komise a protidrogové politiky obecně a to na společném jednání s výborem pro sociální politiku a zdravotnictví.

Byla odhlasována změna programu tak, jak byla avizována na začátku jednání branného a bezpečnostního výboru (13 pro - všichni přítomní).

13.00-13.30 hod.

K bodu 2

Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Návrh pořadu příští schůze byl písemně předložen a navrženy následující změny

Bod "Informace dozorčí komise pro kontrolu použití operativní techniky o činnosti" bude dokončen 25. 1. 1996 od 9.00 hod. za účasti ministra vnitra ČR, ředitele Bezpečnostní informační služby ČR a ředitele HÚ Vojenského obranného zpravodajství MO ČR.

O návrhu programu bylo hlasováno (13 pro - všichni přítomní).

Poslanec S. Gross požádal o zařazení problematiky inspekce MV ČR na jednání příští schůze branného a bezpečnostního výboru.

Bylo odhlasováno usnesení č. 328/1996.

Předseda výboru informoval výbor o dopisu, který připravil předsedovi Mandátovému a imunitnímu výboru PSP ČR MUDr. M. Čerbákovi. Zárověň bylo rozhodnuto, aby text přepisu z kazety byl ověřen poslancem - ověřovatelem výboru ing. V. Doubravou.

Poslanec JUDr. M. Čapek informoval o připravovaném jednání Asociace leteckých a záchranných služeb v Plzni v úterý dne 23. 1. 1996. Jednání se zúčastní zástupci branného a bezpečnostního výboru poslanci JUDr. M. Čapek, PaedDr. H. Tomanová, MUDr. M. Kadlecová. (Hlasováno, 12 pro).

13.30-15.30 hod.

K bodu 3

Současný stav požární ochrany a její vývoj

Písemně předložený materiál odůvodnil náměstek ministra vnitra ing. Vladimír Zeman a další hosté (viz presenční listina). Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec ing. Václav Klučka.

V rozpravě vystoupili poslanci ing. V. Šuman, ing. V. Klučka, PaedDr. H. Tomanová.

Poté bylo navrženo jednání přerušit a hlasováno o usnesení č. 329/1996 (10 pro - všichni přítomní).

V projednání bude pokračováno ve čtvrtek 28. 3. 1996.

18. 1. 1996

9.00-13.00 hod.

K bodu 5

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1931)

Návrh odůvodníil náměstek ministra vnitra ČR Martin Fendrych. Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Tomáš Svoboda.

V rozpravě vystoupili poslanci ing. V. Šuman, T. Svoboda, Mgr. ing. O. Kužílek, ing. J. Klas, PaedDr. H. Tomanová, MUDr. M. Kadlecová.

Poslanci MUDr. M. Kadlecová a T. Svoboda předložili písemně komplexní pozměňovací návrh, který bude projednán na některé příští schůzí branného a bezpečnostního výboru k tomuto tisku za přítomnosti zástupce Bezpečnostní informační služby ČR.

14.15-18.00 hod.

K bodu 6

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1931)

Jednání branného a bezpečnostního výboru bylo vzhledem k neusnášeníschopnosti ukončeno v 15.30 hod.

 

ing. Jan Klas

ing. Vladimír Šuman

ověřovatel branného a bezpečnostního výboru

předseda branného a bezpečnostního výboru

 

Praha, 19. 1. 1996

Zapsal: Ing. Brett



Přihlásit/registrovat se do ISP