Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

hospodářský výbor

Usnesení č. 457

hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

ze dne 19. října 1995

 

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění zákona č. 231/1992 Sb., zákona ČNR č. 591/1992 Sb., zákona č. 273/1993 Sb., a zákona č. 303/1993 Sb., zákona č. 38/1994 Sb., zákona č. 42/1994 Sb., zákona č. 136/1994 Sb., a zákona č, 200/1994 Sb. a mění a doplňuje zákon ČNR č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech - tisk 1650.

 

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu po vyslechnutí výkladu předkladatele ministra Dyby, zpravodajské zprávy poslance I. Vrzala, povšechné a podrobné rozpravě

I. Doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu projednat a schválit tisk 1650 s těmito připomínkami:

1/ doplnit v § 3, odst. 3 písm. u): "u) provozování stanic technické kontroly".

2/ § 6, odst. 3 - vypustit.

3/ bod 36, § 29, odst. 5 - vypustit slova ", jejich zaměstnanci".

4/ bod 37 - vypustit.

5/ § 31, odst. 2, písm. b) - vypustit.

6/ § 66/4, bod 102 - změnit z "3 000,-- Kč" na "5 000,-- Kč".

7/ § 69, odst. 1, poznámka 43) zní: "43) Zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění zákona č. 300/1990 Sb. a zákona č. 68/1993 Sb., Zákon č. 509/1991 Sb., Občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů."

8/ § 71, odst. 2 - vypustit větu ", ruší ........ pořádek".

9/ § 35 zní:

(1) Podnikatel může nabízet zboží nebo poskytovat služvy na veřejných prostranstvích **) jen s předchozím souhlasem obce. Obce se zmocňují k tomu, aby obecně závaznou vyhláškou ) upravily konkrétní podmínky pro udělení tohto souhlasu.

(2) Statutární města *) se zmocňují upravit podmínky pro výkon koncesovaných živností v oboru silniční motorová doprava osobní, silniční motorová doprava nákladní, a taxislužba, obecně závaznou vyhláškou ) v těch případech, kdy si to místní potřeby a situace vyžádají.

**) Zákon 565/1990 Sb., o místních poplatcích ve znění pozdějších předpisů.

) § 24 zákona č. 367/1990 Sb., o obcích ve znění pozdějších předpisů.

*) § 3 zákona č. 367/1990 Sb., o obcích ve zunění pozdějších předpisů a § 1 zákona č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze ve znění pozdějších předpisů.

10/ § 6, odst. 3 zní:

"(3) U české právnické osoby musí všeobecné podmínky podle odstavce 1 splňovat fyzická osoba, která plní funkci odpovědného zástupce (§ 11 odst. 5) a odpovědný zástupce, je-li ustanoven".

11/ § 11, odst. 2 zní:

"(2) Odpovědný zástupce musí splnňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti (§ 6 a 7) a musí prokázat před živnostenským úřadem znalost českého jazyka, nejde-li o občana ČR nebo příslušníka národnostní nebo etnické menšiny 28a)."

28a) čl. 25 Listiny základních práv a svobod.

12/ vložit za § 60b nový § 60c tohoto znění:

§ 60c

"Podnikatel je oprávněn přizvat v průběhu kontroly jím zvolenou třetí osobu. Nepřítomnost třetí osoby není důvodem k přerušení kontroly."

13/ § 65, odst. 4 zní:

"(4) Živnostenský úřad může uložit odpovědnému zástupci za porušení povinností vyplývajících pro něj z tohot zákona pokutu až do výše 50 000,-- Kč."

14/ § 68, odst. 2 zní:

"(2) Živnostenské úřady ve lhůtě 30 dnů ode dne zjištění informují jednotlivé specializované orgány, zejména orgány dozírající na dodržování hygienických, bezpečnostních a požárních předpisů a orgány České obchodní inspekce, o porušování příslušných zvláštních předpisů osobami provozujícími činnost, která je předmětem živnosti."

Příloha č. 1:

15/ Skupina 106 vypustit živnosti: keramická výroba, malování skla a porcelánu.

16/ Skupina 108 vypustit živnosti: pekařství, cukrářství, výroba hotových pokrmů a polotovarů, výroba a zpracování tuků, výroba vína, konzervárenství.

17/ Skupina 214 se živnost "průvodcovská činnost" nahrazuje živností "horský průvodce" a sloupec 2 zní:

"Osvědčení o odborné způsobilosti vydané Horskou službou příslušné oblasti".

18/ Skupina 214 vypustit živnost činnost účetních poradců a vedení účetnictví.

19/ Skupina 314 vypustit živnost provozování cestovní kanceláře.

20/ § 7a) se mění takto:

§ 7a

Provozování živnosti průmyslovým způsobem

(1) Živnost je provozována průmyslovým způsobem, splňuje-li její provozování tyto znaky:

a) jde o činnost zahrnující v rámci jednoho pracovního procesu více dílčích, které samy o sobě naplňují znaky živnosti

a

b) jde o činnost využívající organizačního oddělení výkonu dílčích prací, postupů nebo úkon, zejména od řídících a obchodních prací a členění těchto prací, postupů nebo úkonů podle jednotlivých profesí.

(2) O provozování živnosti průmyslovým způsobem rozhodne na návrh podnikatele a po předložení potřebných dokladů živnostenský úřad oprávněný k vydání průkazu živnostenského oprávnění pro živnosti provozované průmyslovým způsobem. V návrhu musí být předmět podnikání vymezen s dostatečnou určitostí a jednoznačností, přičemž není navrhovatel vázán názvy živností podle přílohy č. 1 a 2 tohoto zákona. Zamítnutí návrhu podnikatele na provozování ohlašovací živnosti průmyslovým způsobem nemá vliv na vznik práva provozovat živnost. Po právní moci rozhodnutí o zamítnutí návrhu podnikatele na provozování ohlašovací živnosti postupuje živnostenský úřad podle § 47 a násl. tohoto zákona.

(3) Oprávnění k provozování živnosti průmyslovým způsobem zahrnuje oprávnění k provozování všech činností, které směřují ke vzniku konečného výrobku nebo k poskytnutí služby a jsou pouze dílčím prvkem technologického procesu.

(4) U ohlašovacích živností provozovaných průmyslovým způsobem se pro získání živnostenského oprávnění nevyžaduje prokazování odborné způsobilosti. Podnikatel odpovídá za odbornost provozování živnosti a je povinen zajistit provozování živnosti osobami splňujícími požadavky odborné způsobilosti podle § 21 a 22 a přílohy č. 2, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.

Podnikatel vede o osobách splňujících požadavky odborné způsobilosti evidenci a minimálně tři roky uchovává kopie dokladů prokazujících tuto způsobilost.

(5) Případné změny znaků charakterizujících provozování živnosti průmyslovým způsobem je podnikatel povinen nejpozději do jednoho měsíce od jejich vzniku oznámit živnostenskému úřadu. Současně s tímto oznámením je podnikatel povinen předložit i doklady provozující splnění zvláštních podmínek, jsou-li tímto zákonem vyžadovány.

(6) Na základě předložených dokladů rozhodne živnostenský úřad o změně živnostenského listu nebo pozastavení provozování živnosti anebo o zrušení živnostenského oprávnění. V případě, že změnou znaků charakterizujících provozování živnosti průmyslovým způsobem dojde ke změně příslušnosti živnostenského úřadu, věc neprodleně postoupení k rozhodnutí příslušnému živnostenskému úřadu.

21/ K bodu 1.

Zákon o hromadné správě autorských práv ze dne 27. září 1995 novelizoval živnostenský zákon tak, že v § 3 odst. 1 připojil ustanovení o tom, že živností není také výkon hromadné správy autorských práv a práv autorskému právu příbuzných podle zvláštního předpisu s odkazem na zákon o hromadné správě autorských práv.

Pokud má být tato úprava zachována, je třeba v § 3 odst. 1 doplnit za písmeno b) písmeno c) včetně poznámky č. 2a), které zní:

"c) výkon hromadné správy autorských práv a práv autorskému právu příbuzných podle zvláštního předpisu,2a)

2a) Zákon č. /1995 Sb., o hromadné správě autorských práv a práv autorskému právu příbuzných, podmínkách výkonu hromadné správy a o změně a doplnění některých předpisů.".

Poznámka č. 2a) v § 3 odst. 2 písm. b) se označí jako poznámka č. 2b).

22/ K bodu 4

V § 5 odst. 2 je uveden pojem "česká osoba". I když tento pojem se v právním řádu vyskytuje, např. v celním zákoně, kde je pro účely celního zákona uvedena jeho definice, není obecně platný a je třeba jej v tomto zákona definovat.

Proto za první větu § 5 odst. 2 doporučujeme zařadit tuto větu:

"Pro účely tohoto zákona se za českou osobu považuje fyzická osoba s bydlištěm nebo právnická osoba se sídlem na území České republiky.".

23/ K bodu 16

Obsah bodu 16 je nutné v § 10 zařadit jako nový odstavec 3, protože platné znění odstavce 2 již písmena a) a b) obsahuje.

Úvodní věta bodu 16 pak musí znít takto:

"V § 10 se za odstavec 2 vkládá nový odstavec 3, který zní:".

Na konec bodu 16 se pak připojí tato věta:

"Odstavce 3 až 7 se označí jako odstavce 4 až 8.".

24/ K bodu 40

V bodu 40 poznámku č. 35), která odkazuje na zvláštní předpisy, které je podle § 31 odst. 7 první věty podnikatel povinen dodržovat, doporučujeme doplnit o zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.

25/ K bodu 108

Doporučujeme vypustit.

V tomto bodě je zařazen § 78 s ustanovením o tom, že se za tzv. jiné společenství považuje za zahraniční právnickou osobu, a stanoví se jeho právní způsobilost. Tomuto ustanovení lze vyčítat jednak jeho nesystematické zařazení, neboť je bez zjevné souvislosti s ostaními ustanoveními hlavy II obsahujíící přechodná a závěrečná ustanovení,(původní § 78 obsahoval ustanovení o pojištění podnikatelů), především však jde o stanovení nadbytečné a duplicitní, protože právní postavení těchto "jiných společenství" při provozování živnosti řeší § 5 odst. 2 (bod 4), kde se stanoví, že i jiné společenství vedle fyzické nebo právnické osoby s bydlištěm nebo sídlem v zahraničí se považuje za zahraniční osobu, viz legislativní zkratka dále jen "zahraniční osoba", a může na území České republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako česká osoba. Viz § 21 odst. 1 obchodního zákoníku. Rovněž právní způsobilost jiných než fyzických zahraničních osob stanoví § 22 obchodního zákoníku. S ohledem na jistou specifičnost "jiných společenství" lze však přiznat určitý právní význam ustanovení, vyjádřeného touto větou:" Právní způsobilost jiného společenství se posuzuje podle právního řádu, podle něhož bylo založeno.", která by měla být zařazena za první větu § 5 odst. 2.

II. Zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby s přihlédnutím k uvedeným připomínkám a připomínkám ostatních výborů Poslanecké sněmovny Parlamentu, které vládní návrh projednaly, vypracovali spolu s předsedy a zpravodaji ostatních výborů Poslanecké sněmovny Parlamentu společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

 

ing. René Hába

Ivan Vrzal

ověřovatel

zpravodaj

 

ing. Josef Holub

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP