Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Usnesení č. 314

ze dne 13. října 1994

 

k návrhu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966)

Po výkladu zástupce navrhovatele posl. T. Páva, zpravodajské zprávě posl. P. Šafaříka a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) schválila s těmito změnami:

§ 1 odst.1

zní: "(1) Jednací řád Poslanecké sněmovny upravuje zásady jednání Poslanecké sněmovny (dále jen "Sněmovna"), jejích orgánů a funkcionářů, zásady jednání společné schůze komor Parlamentu, styky Sněmovny navenek, postavení poslanců, orgánů a funkcionářů Sněmovny, jakož i postavení Kanceláře Sněmovny a jejích zaměstnanců; práva a povinnosti poslanců upravená zvláštními zákony 1a) zůstávají nedotčena."

1a) Např. zákon ČNR č. 371/1990 Sb. o platu a náhradách výdajů poslanců ČNR ve znění zákona ČNR č. 267/1991 Sb., zákona ČNR č. 10/1993 Sb. a zákona č. 331/1993 Sb.

Zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon ve znění zákona č. 35/1993 Sb.

Zákon č. 182/1993 o Ústavním soudu.

§ 2

včetně nadpisu zní:

"Mandát poslance

§ 2

Mandát poslance vzniká zvolením. Náhradník1) nabývá mandát poslance, za nějž náhradník nastupuje, okamžikem zániku mandátu tohoto poslance (§ 6 písm. a), c), d), a f)."

§ 6

v písmenech c) a d) se slovo "okamžikem" nahrazuje slovem "dnem";

§ 7

slovo "neprodleně" se nahradí slovy "týž den";

§ 9 odst. 4

vypouštějí se slova "z důvodu nemoci nebo jiného závažného důvodu";

§ 9 odst. 5

vypouští se druhá věta;

§ 9 odstavce 7, 8 a 10

vypouštějí se;

§ 9

původní odst. 9 se označí jako odst.7, který zní:

"(7) Evidenci účasti poslance na schůzi Sněmovny a na schůzích jejích orgánů, včetně důvodů takové neúčasti, pokud je poslanec uvede, vede předseda Sněmovny.";

§ 10

vypouští se a současně se zařazuje nový § 128 (viz dále);

§ 11 odst.1

včetně poznámky pod čarou č. 3a, zní:

"(1) Poslanec je oprávněn požadovat od členů vlády a vedoucích jiných správních úřadů informace a vysvětlení potřebná pro výkon jeho funkce, pokud nejde o informace nebo vysvětlení z řízení před správními úřady nebo jejich poskytnutí brání zákony upravující mlčenlivost anebo zákaz jejich zveřejnění.3a)

3a) Např.: Zákon č. 102/1971 Sb. o ochraně státního tajemství, ve znění zákona č. 383/1990 Sb. a zákona č. 558/1991 Sb.

Zákon č. 256/1992 Sb. o ochraně osobních údajů v informačních systémech.

Zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.

Zákon ČNR č. 278/1992 Sb., o státní statistice.";

§ 13

text § 13 se označí jako bod (1) a zařadí do stávajícího § 14, paragrafy i odstavce se přečíslují;

§ 14 (nyní § 13)

zní:

"(1) Podmínky k trestnímu stíhání poslance, jakož i podmínky k zadržení poslance, který byl dopaden při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté, upravuje Ústava.

(2) Žádost příslušného orgánu o vydání souhlasu Sněmovny k trestnímu stíhání poslance, jakož i oznámení o zadržení poslance při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté, musí obsahovat zejména vymezení skutku, o který jde a jeho předpokládanou právní kvalifikaci.

(3) Předseda Sněmovny postoupí žádost příslušného orgánu o vydání souhlasu Sněmovny k trestnímu stíhání poslance bezodkladně mandátovému a imutnímu výboru k projednání a podání zprávy s návrhem Sněmovně.

(4) Předseda Sněmovny neprodleně rozhodne, zda vysloví souhlas s odevzdáním zadrženého poslance soudu a svoje stanovisko sdělí bez odkladu příslušnému orgánu. Současně postoupí oznámení o zadržení poslance dopadeného při spáchání trestného činu spolu s informací o svém rozhodnutí mandátovému a imunitnímu výboru k projednání a podání zprávy s návrhem Sněmovně.

(4) O žádosti dle odst.3 a oznámení dle odst.4 rozhodne Sněmovna na své první následující schůzi usnesením, které zašle příslušnému orgánu do 5 dnů od jeho přijetí.";

§ 15

včetně nadpisu zní:

"Disciplinární řízení

§15

(1) Disciplinární řízení se zavede proti poslanci, který se svým projevem učiněným ve Sněmovně nebo v Senátu, nebo v jejich orgánech dopustí jednání, pro které by mohl být jinak trestně stíhán.

(2) Disciplinární řízení lze zavést proti poslanci, který svým projevem učiněným ve Sněmovně nebo v Senátu, nebo v jejich orgánech urazí poslance, senátora, ústavního soudce nebo jinou osobu, která má oprávnění zúčastnit se schůze Sněmovny a jejích orgánů ze zákona (§54 odst.2).

(3) Disciplinární řízení se zavede také proti poslanci, který se dopustí přestupku, za který podléhá disciplinární pravomoci Sněmovny.

(4) Mandátový a imunitní výbor zahájí řízení za disciplinární provinění uvedené v odst. 2 na návrh uraženého a za disciplinární provinění uvedená v odst. 1 a 3 na návrh předsedy Sněmovny nebo z vlastního podnětu.";

§ 16 odst.1

slova "a obhájil" se nahradí slovy "k výsledků šetření a ke způsobu jejich zjištění a obhájil se.";

§ 16 vkládá se nový odst. 2 včetně poznámky pod čarou zní:

"(2) U přestupků, které lze projednat jen jako návrh, zjistí mandátový a imunitní výbor před zahájením disciplinárníhon řízení, zda byl návrh podán oprávněnou osobou a zda byly dodrženy i další podmínky stanovené zvláštním zákonem. 5a)

5a) § 68 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích.";

původní odst. 2 až 4 se přečíslují na odst. 3 až 5;

§ 17 zní:

"§ 17

(1) Za disciplinární provinění podle § 15 odst. 1 a 2 lze poslanci uložit povinnost omluvit se za nevhodný výrok ve stanovené lhůtě a stanoveným způsobem nebo uložit pokutu až do výše jednoho měsíčního platu poslance.

(2) Za přestupek podle §15 odst.3 lze poslanci uložit napomenutí nebo pokutu až do výše, kterou za přestupek stanoví zvláštní zákon. 6)

(3) Lhůta a způsob omluvy podle odstavce 1 se uvede ve výroku rozhodnutí, kterým se ukládá disciplinární opatření.

(4) Disciplinární opatření lze poslanci uložit do jednoho roku ode dne kdy k disciplinárnímu provinění nebo přestupku došlo."

Poznámka pod čarou se nemění.

§ 18 odst. 2

Před slovo "zastavuje" se vkládá slovo "řízení" a slovo "vrací" se nahrazuje slovy "věc vrací výboru".

§ 19

slova "podle §17 odst.1" se přesunou za slova "kterému bylo" a slova "rozhodnutí nebo" se nahradí slovy "opatření nebo může".

§ 20

včetně nadpisu zní:

(1) Předsedající může za nepřístojné chování ve Sněmovně uložit poslanci pořádkové opatření, který, je napomenutí, pořádková pokuta až do výše 50% měsíčního platu poslance, nebo za opakované nepřístojné chování vykázání poslance z jednacího sálu nejdéle do konce jednacího dne, v němž k vykázání došlo.

(2) Proti rozhodnutí předsedajícího o uložení pořádkového opatření dle odst. 1 se může poslanec odvolat ke Sněmovně bezprostředně po jeho uložení. Sněmovna bez rozpravy rozhodnutí předsedajícího potvrdí nebo zruší. Rozhodnutí Sněmovny je konečné.

§ 21

zní:

"§ 21

Vedle poslanců podléhají pořádkové pravomoci předsedajícího schůze Sněmovny všichni další účastníci jednání Sněmovny a osoby, které jsou jednání Sněmovny přítomné v prostorách vyhrazených hostům, veřejnosti a zástupcům sdělovacích prostředků. Chovají-li se tyto osoby nepřístojně, může předsedající schůzi přerušit, rušitele pořádku nechat vyvést Parlamentní stráží a vyhrazená místa dát vyklidit."

§ 22 odst. 3

zní včetně poznámky pod čarou: "(3) Srážky z platu poslance se řídí zvláštními předpisy7).

7) Např. zákon č. 99/1963 Sb., o občanském soudním řízení (občanský soudní řád), ve znění pozdějších předpisů

§ 24

vkládá se nový odst. 2, který zní: "(2) Ustavující schůze Sněmovny se může sejít nejdříve jeden den po uplynutí volebního období předchozí Sněmovny.".

odst. 2 a 3 se označí jako odst. 3 a 4;

§ 26 zní:

"§ 26

Předsedající ustavující schůze požádá Sněmovnu, aby vzala na vědomí ustavení volební komise pro volby konané na ustavující schůzi Sněmovny, která byla ustavena z návrhů poslaneckých klubů (dále jen "klubů") (§ 116 odst. 2). Dá zřídit mandátový a imunitní výbor, dá stanovit počet jeho členů a dá provést jeho ustavení.";

§ 29

slovo "ustanovení" nahradit slovem "volbu";

§ 31

se přesune do části páté za paragraf 33;

§ 32 odst. 2

připojuje se nové písm. i), které zní: "i) schvalovat na návrh kancléře Organizační řád Kanceláře Poslanecké sněmovny a Platový řád Poslanecké sněmovny,";

připojuje se nové písm. j), které zní: "j) schvalovat zahraniční cesty poslanců s přihlédnutím ke stanovisku zahraničního výboru nebo jeho předsedy a rozhodovat o přijímání zahraničních návštěv,";

§ 35 odst. 1

první větu odst. 1 nahradit zněním: "Kromě členství ve výboru mandátovém a imunitním, petičním a organizačním, může být poslanec členem nejvýše dvou dalších výborů.";

§ 37 odst. 5

slovo "Pokud" se nahradí slovem "Dokud";

§ 37 odst. 7

vypustit slovo "ustanoví";

§ 38 odst. 2

na konec odstavce se připojí slova ", pokud se výbor nadpoloviční většinou svých členů neusnese na jiném jednacím dni";

§ 39 odst. 1

v první větě se za slovo "řídí" vloží slovo "přiměřeně";

§ 40 odst. 2

zní: "(2) Poslanci, kteří nejsou členy výboru, mají na schůzi výboru poradní hlas; mohou se k projednávané věci vyjádřit a podávat k ní návrhy, nemohou však hlasovat.";

§ 41 odst. 1

nahrazuje se slovo "a" čárkou a slova "se může" slovy "a prezident Nejvyššího kontrolního úřadu se mohou";

§ 41 odst. 2 včetně odkazu zní:

"(2) Člen vlády a vedoucí jiného správního úřadu jsou povinni dostavit se osobně na schůzi výboru, jestliže o to výbor požádá a podat požadované informace a vysvětlení, pokud nejde o informace a vysvětlení z řízení před správními úřady nebo jejich poskytnutí brání zákony upravující mlčenlivost nebo zákaz jejich zveřejnění3a).

§ 42

zní:

"§ 42

(1) Pro projednání věci ve výboru určí předseda z členů výboru zpravodaje, který podá o této věci výboru zprávu.

(2) Menšina výboru, kterou tvoří alespoň pětina všech členů výboru, může určit pro jednání výboru svého zpravodaje, který podá výboru oponentní zprávu a může ji předložit předsedovi Sněmovny společně s usnesením výboru.";

§ 43 odst. 2

na konec odstavce se připojí slova ", pokud nejde o informace nebo vysvětlení z řízení před správními úřady nebo jejich poskytnutí brání zákony upravující mlčenlivost nebo zákaz jejich zveřejnění3a).";

§ 45 odst. 1

zní: "(1) O schůzi výboru se pořizuje zápis, v němž se uvede pořad schůze, kdo schůzi řídil, seznam poslanců, kteří byli řádně omluveni, kteří účastníci vystoupili v rozpravě a jaké návrhy podali, pokud na tom řečníci trvají, stručný obsah rozpravy a záznam o výsledku hlasování k jednotlivým bodům pořadu a o usneseních. Přílohou zápisu jsou úplné texty předložených písemných pozměňovacích návrhů a nové předlohy, pokud o to jednotliví poslanci nebo výbor požádají, přijatých usnesení, prohlášení a jiných dokumentů, které byly předmětem jednání.";

§ 45 odst. 2

za slovo "Ověřený" se vkládají slova "a schválený" a slovo "archivnímu" se nahradí slovem "odbornému";

§ 47 odst. 1 písm. c)

slova "aby se osobně jednání zúčastnil a k věci vyjádřil" se nahradí slovy "aby se na výbor dostavil a tam se k věci vyjádřil";

§ 48 odst. 4

vypustit písmena f) a g);

§ 48 odst. 4

slova "rozpočtu Kanceláře Sněmovny" se nahradí slovy "rozpočtu Sněmovny" (v celém zákonu se nahradí slova "rozpočet Kanceláře Sněmovny" slovy "rozpočet Sněmovny");

§ 49

včetně nadpisu zní:

"§ 49

Komise Sněmovny a stálé delegace Sněmovny do meziparlamentních organizací

(1) Sněmovna může ze svých poslanců a dalších osob, které nejsou poslanci, zřizovat stálé nebo dočasné komise a ze svých poslanců stálé delegace do meziparlamentních delegací (dále jen "stálé delegace") a stanovit jim v rámci své působnosti úkoly. Předsedou komise nebo stálé delegace je vždy poslanec, kterého volí Sněmovna. Poslanec, který je členem vlády, nemůže být členem komise.

(2) Sněmovna může zvolit náhradníky členů komisí nebo stálých delegací.

(3) Pro činnost a jednání komisí a stálých delegací se užije přiměřeně ustanovení o činnosti a jednání výborů.";

za § 48

se vkládá nový § 49, který zní včetně poznámky:

"§ 49

Rozpočtový výbor

Rozpočtový výbor zejména

a/ projednává návrh zákona o státním rozpočtu a navrhuje organizačnímu výboru věcný a časový postup projednávání ve Sněmovně,

b/ projednává státní závěrečný účet a navrhuje organizačnímu výboru věcný a časový postup projednání ve Sněmovně,

c/ projednává usnesení výborů k návrhu zákona o státním rozpočtu a k jednotlivým kapitolám státního rozpočtu (§ 104),

d/ předkládá Sněmovně návrh usnesení k návrhu zákona o státním rozpočtu (§ 105 odst. 1),

e/ projednává stanoviska a kontrolní závěry Nejvyššího kontrolního úřadu,

f/ připravuje návrh rozpočtu Sněmovny pro jeho projednání ve Sněmovně a projednává jeho plnění,

g/ projednává návrh rozpočtu Senátu,

h/ projednává návrh Platového řádu Kanceláře Poslanecké sněmovny,

i/ projednává návrh výše a podmínek poskytování příspěvku klubům (§ 79 odst. 2),

za nový § 49 se vkládá nový § 50, který zní:

 

"§ 50

Petiční výbor

Petiční výbor posuzuje, zda podání, adresovaná Sněmovně, jejím orgánům a funkcionářům, splňují náležitosti stanovené zákonem a petice vyřizuje.";

§ 50 odst. 4

v druhé větě se slova "postupuje se přiměřeně podle ustanovení trestního řádu.8)", včetně poznámky pod čarou č. 8, nahrazují slovy "stanoví jednací řád vyšetřovací komise.";

§ 50

vkládá se nový odstavec 8, který zní: "(8) Nasvědčují-li skutečnosti zjištěné vyšetřovací komisí, že byl spáchán trestný čin, může vyšetřovací komise oznámit takovou skutečnost orgánům činným v trestním řízení".

§ 51 včetně nadpisu zní:

"§ 51

Náhrady osobám přizvaným k jednání vyšetřovací komise

Náhradu nutných nákladů spojených s účastí na jednání vyšetřovací komise a náhradu ušlého výdělku osobám přizvaným k jejímu jednání určí předseda vyšetřovací komise. Náhrada zaniká, neuplatní-li ji oprávněná osoba u komise do tří dnů po její účasti na jednání komise, nebo poté, co jí bylo sděleno, že k jednání nedojde; na to musí být oprávněná osoba upozorněna.".

§ 52 odst. 1

za písm. c) vsunout nové písm. d) a další přeznačit: "d) projednat státní závěrečný účet,";

§ 52 odst. 1 písm. k)

zní: "k) jednat a usnášet se o důvěře vládě a na vyslovení nedůvěry vládě,";

§ 52 odst. 1 písm. m)

zní: "m) navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu,";

§ 52 odst.

za písm. m) se vkládá nové písm. n), které zní: "n) volit členy Nejvyššího kontrolního úřadu,";

§ 52 odst. 1 písm. n)

slova "počty jejich členů" se nahrazují slovy "počet místopředsedů";

§ 52 odst. 1 písm. v)

zní: "v) schvalovat rozpočet Sněmovny a Senátu,";

§ 55 odst. 1

číslovka "10" se nahradí číslicí "9";

§ 55 odst. 3

za slovo "neděli" se vloží slova "a státem uznaných svátcích";

§ 56 odst. 3

slovo "zpravidla" se nahradí slovem "nejméně";

§ 56 odst. 5

číslice "10" se nahradí číslicí "20";

§ 57

vypouští se označení odstavce 1 a odst. 2 se vypouští;

§ 61 odst. 1

za slova "bez rozpravy" se vkládají slova "pro určitý bod jednání";

§ 61 odst. 3

zní: "(3) Řečník se v rozpravě obrací pouze na předsedajícího, případné dotazy klade jeho prostřednictvím.";

§ 70 odst. 1

za slova "výsledků hlasování" se vloží slova "s uvedením jejich pořadových čísel";

§ 70 odst. 2

číslovka "15" se nahradí číslovkou "30", slovo "Ověřený" se nahradí slovem "Schválený" a slovo "archivnímu" se nahradí slovem "odbornému";

§ 70 odst. 3

slova "Neučiní-li tak" se nahradí slovy "Neověří-li řečník těsnopisecký záznam ve stanovené lhůtě";

§ 79 odst. 4

slova "do doby ověření a schválení zápisu ze schůze Sněmovny" se nahradí slovy "dva měsíce od skončení schůze";

§ 73 odst. 3

za slovo "tomto" se vkládá slovo "dalším";

§ 74

za slovo "navrhne" se vkládají slova "navrhovatel, neučiní-li tak, navrhne způsob hlasování";

§ 75 odst. 3

zní: "(3) Při hlasování podle jmen vyvolává předsedající poslance v abecedním pořadí. Vyvolaný poslanec povstane a řekne "pro návrh" nebo "proti návrhu" a zdržuje-li se hlasování, řekne "zdržuji se". Je-li poslanec nepřítomen, předsedající řekne "nepřítomen". Není-li poslanec v době vyvolání rozhodnut, jak bude hlasovat, řekne "propouštím". Jiné projevy poslance se považují za zdržení se hlasování. Po ukončení prvního kola hlasování vyvolává v druhém kole předsedající v abecedním pořadí ty poslance, kteří v prvním kole řekli "propouštím". Jiný projev poslance než "pro návrh", "proti návrhu" nebo "zdržuji se" se považuje ve druhém kole za zdržení se hlasování.";

§ 75 odst. 6

za slovo "určí" se vkládají slova "ze zaměstnanců Kanceláře sněmovny";

§ 78 odst. 1

za slovo "stranám" se vkládají slova "a politickým hnutím (dále jen "strana"),";

§ 78 odst. 2

slova "organizační výbor" se nahrazují slovy "Sněmovna bez rozpravy";

§ 78 odst. 6

za slovo "místopředsedy" se vkládají slova "případně místopředsedů";

§ 79 odst. 2

za slovo "Sněmovna" se vkládají slova "po projednání rozpočtovým výborem";

§ 79 odst.3

na konec odstavce doplnit větu včetně poznámky pod čarou: "Právní předpisy o vedení účetnictví Kanceláří sněmovny tím nejsou dotčeny x)."

x) např. zákon o účetnictví

Část desátá (§ 80, 80a a 81) včetně nadpisu zní:

"ČÁST DESÁTÁ

SPOLEČNÁ SCHŮZE KOMOR

§ 80

(1) Předseda Poslanecké sněmovny svolává společnou schůzi komor Parlamentu.

(2) Pro jednání společné schůze komor platí tento zákon.

§ 80a

(1) Předseda Sněmovny svolá společnou schůzi Sněmovny a Senátu k volbě prezidenta republiky v posledních 30 dnech volebního období úřadujícího prezidenta republiky.

(2) Uvolní-li se úřad prezidenta republiky před skončením jeho volebního období, svolá předseda Sněmovny společnou schůzi Sněmovny a Senátu k tomuto bodu pořadu nejpozději do 30 dnů od uvolnění úřadu.

§ 81

(1) Volbu prezidenta republiky upravuje Ústava; podrobnosti stanoví Volební řád pro volby konané Poslaneckou sněmovnou a pro volby vyžadující souhlas Poslanecké sněmovny, který je přílohou č. 2 tohoto zákona.

(2) Předseda Sněmovny svolá do 30 dnů po zvolení prezidenta republiky společnou schůzi Sněmovny a Senátu, na níž prezident republiky složí slib do rukou předsedy Sněmovny.".

II. zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámili schůzku zpravodajů výborů Poslanecké sněmovny Parlamentu a podíleli se na vypracování společné zprávy, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 



Přihlásit/registrovat se do ISP