Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

I. volební období

rozpočtový výbor

Usnesení č. 623

ze dne 4. dubna 1996

 

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění zákona č. 70/1994 Sb. (tisk 2072)

Po výkladu náměstka ministra financí ing. V. Rudlovčáka, zpravodajské zprávě posl. J. Lukáše a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění zákona č. 70/1994 Sb. (tisk 2072) s následujícími připomínkami:

K Čl. I

Bod 1 odst. 3 zní:

"(3) Pravděpodobnost výhry u loterií podle § 2 písm. a) a d) a u tombol podle § 2 písm. b) tohoto zákona nesmí být menší než 1:200."

Za novelizační bod č. 1 vložit nový bod tohoto znění :

"1a. V § 1 se za odst. 4 připojují nové odstavce 5, 6 a 7, které znějí:

"(5)Provozovatelem loterie nebo jiné podobné hry je právnická osoba se sídlem na území České republiky, které oprávněný orgán vydal povolení k provozování loterie nebo jiné hry."

(6) Účastníkem loterie nebo jiné podobné hry (sázející) je fyzická osoba, která dovršila 18 let věku,a která v souladu s herním plánem uhradí vklad (sázku) provozovateli předem a to v hotovosti nebo bezhotovostně.

(7) Platba předem se nevyžaduje v případech, kdy to neumožňuje charakter hry, nebo používané technické zařízení."

Bod 5

V § 4 odst. 3, 4 a 5 znějí:

"(3) Povolení k provozování loterií a jiných podobných her může být vydáno pouze právnické osobě, která má sídlo na území České republiky. Povolení nelze vydat tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí ani právnické osobě, ve které má tato společnost majetkovou účast. Ministerstvo může povolit výjimku tuzemským právnickým osobám se zahraniční majetkovou účastí u sázkových her podle § 2 písm. i.

(4) Provozovatel sázkových her v kasinu a kursových sázek musí mít formu akciové společnosti, jejíž veškeré akcie zní na jméno a výše základního jmění činí minimálně 30 mil. Kč. Základní jmění nesmí být sníženo pod minimální výši po celou dobu platnosti povolení."

(5) Povolení k provozování peněžité a číselné loterie a dále sázkové hry podle § 2 písm. f) může být vydáno pouze právnické osobě, která má formu akciové společnosti, jejíž veškeré akcie zní na jméno, výše základního jmění činí minimálně 100 mil. Kč a má sídlo na území České republiky, a je výlučně k tomuto účelu zřízena nebo založena. Základní jmění nesmí být sníženo pod minimální výši po celou dobu platnosti povolení.".

Bod 6

V § 4a odst. 1 až 5 znějí:

"(1) Žadatel o povolení k provozování loterie nebo jiné podobné hry musí povolujícímu orgánu předložit doklad o bezúhonnosti fyzických osob zastávajících funkce statutárních orgánů a fyzických osob v postavení zakladatelů".

(2) Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona považuje fyzická osoba, která nebyla pravomocně odsouzena za úmyslný trestný čin.

(3) Bezúhonnost se prokazuje výpisem z rejstříku trestů, popřípadě obdobným zahraničním dokladem u cizích státních občanů, kteří v době prokazování bezúhonnosti nemají na území České republiky pobyt v trvání alespoň šesti kalendářních měsíců. Výpis z rejstříku trestů, popřípadě obdobný zahraniční doklad nesmí být v době předložení starší tří kalendářních měsíců.

(4) Provozovatel je povinen nejpozději do jednoho měsíce po dni v němž došlo ke změně v osobě uvedené v odstavci 1, písemně oznámit tuto skutečnost orgánu, který povolení k provozování loterie nebo jiné podobné hry vydal, a zároveň připojit výpis z rejstříku trestů, popřípadě u cizích státních občanů jiný obdobný zahraniční doklad, který se týká osoby, jež má nově nabýt postavení vymezené v odstavci 1.

Bod 6

V § 4b odst. 1 zní:

"(1) K zajištění pohledávek státu, obcí a výplat výher sázejícím je provozovatel loterie a jiné podobné hry povinen složit na zvláštní účet u peněžního ústavu peněžní částku (dále jen "jistota"), která za jednotlivé provozovatele činí:

a) 100 mil. Kč u číselných loterií,

b) 10% z herní jistiny tvořené násobkem počtu emitovaných losů a cenou jednoho losu u loterií a okamžitých loterií, nejvýše však 10 mil. Kč,

c) 3 mil. Kč u výherních hracích přístrojů,

d) 30 mil. Kč u kursových sázek,

e) 5 mil. Kč u hry uvedené v § 2 písm. g),

f) 30 mil. Kč u sázkových her v kasinu.

Provozovatel, který byl ve smyslu ustanovení § 4 odst.5 zřízen k provozování peněžitých a číselných loterií hradí jistotu ve výši stanovené v ustanovení § 4 b odst. 1 za všechny jím provozované peněžité a číselné loterie.

Bod 16

V § 17 odst. 3 první věta zní :

"Hernou se pro účely tohoto zákona rozumí místnost nebo soubor místností, kde je provozováno více než 6 výherních hracích přístrojů, která je pro tento účel zřízena a stavebně oddělena od ostatních prostor stavby, s funkčním technickým a sanitárním zařízením, šatnou a občerstvením pro hráče."

Bod 17

V § 18 odst. 1 písm. c) se slovo "objektu" nahrazuje slovem "prostoru".

Bod 19

V § 18 odst. 4 zní :

"(4) Po zaplacení správního poplatku vydá orgán, který provoz hracího přístroje povolil, povolení a známku. Provozovatel je povinnen známkou označit výherní hrací přístroj nejpozději do 15 dnů od splatnosti povolení na viditelném místě tak, aby nebylo možno známku poškodit. Náležitosti známky stanoví prováděcí předpis".

Bod 23

V § 19 odstavce 3, 5, 7 a 8 znějí:

"(3) Provozování výherních hracích přístrojů nesmí být povoleno ve školách,školských zařízeních, zařízeních sociální a zdravotní péče pro děti a mládež, v budovách státních orgánů a v bezprostřední blízkosti uvedených objektů.

(5) Nejvyšší vsazená částka na jednu hru činí 2 Kč a 50 Kč, jsou-li výherní hrací přístroje umístěny v kasinech. Nejvyšší výhra z jedné hry činí 300 Kč u výherních hracích přístrojů a 50 000 Kč, jsou-li umístěny v kasinech.

(7) Provozovány mohou být pouze přístroje, jejichž konstrukce neumožňuje nastavení výherního podílu nižšího než 70% a vyššího než 100%.".

(8) Povolení k provozování výherního hracího přístroje je možno vydat, jestliže provozovatel prokáže že:

a) od data výroby výherního hracího přístroje neuplynulo pět let,

b) podle osvědčení zkušebny 4) je výherní hrací přístroj provozuschopný,

c) prokáže, že splnil ustanovení § 4 b odst. 1 písm. c),

d) je zajištěn odborný servis,

e) je do výherního hracího přístroje zabudován systém nejméně dvojí kontroly vložených a vyplacených mincí, přičemž počítadla musí být minimálně šestimístná a nenulovatelná.

V § 19 se vypouští odstavec 9.

Bod 24

V § 20 odst. 1 zní:

"(1) Provozovatel je povinen do 2 měsíců po uplynutí doby, na kterou bylo vydáno povolení, podat vyúčtování provozu jednotlivých výherních hracích přístrojů a předložit je orgánu, který povolení vydal, a finančnímu úřadu v sídle provozovatele. Pokud povolení vydalo ministerstvo,předloží tato vyúčtování orgánu vykonávajícímu dozor nad provozem výherního hracího přístroje".

Za novelizační bod č. 28 vložit nový bod tohoto znění :

"28a. § 25 zní:

"§ 25

Sázky lze přijímat předem v hotovosti nebo bezhotovostně.".

Bod 31

V § 32 odst. 3 se za slovo "jmění" vkládají slova "v souladu s ust. § 4 odst. 4" a slova "alespoň 15 mil. Kč" se nahrazují slovy "30 mil. Kč".

Bod 37

V § 37 se číslovka "7" nahrazuje číslovkou "30".

Za novelizační bod č. 40 vložit nový bod tohoto znění:

"40a. V § 43 se připojuje nový odstavec 5, který zní:

"(5)Loterie a jiné podobné hry, které nezaručují všem účastníkům hry rovné podmínky, nebo hry, které nesplňují všechny podmínky tohoto zákona, nelze povolit.".

Za novelizační bod č. 45 vložit nový bod tohoto znění:

"45a. V § 47 odst. 1 za slovo "vydal" se vkládají slova "je povinen ji i kontrolovat" a slova "se může" se nahrazují slovy "může se".

Za novelizační bod č. 48 vložit nový bod tohoto znění:

" 48a. V § 48 odst. 1 písm. f) se nahrazují slova "osoby v obdobném poměru" slovy "osoby, které mají s provozovatelem uzavřenu obchodní nebo jinou smlouvu".

Všechny přijaté novelizační body nově očíslovat.

K Čl. V

Čl. V zní:

"Čl. V

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1996 s výjimkou ustanovení § 4 odst. 4 a 5, § 4b odst. 1 a § 17 odst. 3, která nabývají účinnosti dnem 1. ledna 1997."

II. zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu.

 

Mgr. Věnceslav LUKÁŠ v.r.

ing. Richard MANDELÍK v.r.

zpravodaj

ověřovatel

 

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

předseda



Přihlásit/registrovat se do ISP