Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1993
I. volební období
(VII. volební období České národní rady)
rozpočtový výbor
Zápis
z 20. schůze výboru,
která se konala dne 6. října 1993
říjen 1993
Zápis
z 20. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 6. října 1993
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenční listiny
Schůzi rozpočtového výboru zahájil a řídil jeho předseda posl. T. Ježek. Navrhl následující program jednání:
1. |
Zpráva ministra financí o stavu organizace celní správy a její činnosti (dle usnesení výboru č. 118/14. 9. 1993) |
2. |
Návrh státního rozpočtu ČR na rok 1994 - rozpočet kapitoly Nejvyšší kontrolní úřad |
3. |
Návrh poslance J. Kryčera, F. Trnky a V. Grulicha na vydání ústavního zákona o referendu (tisk 494) |
4. |
Zásady zákona o příspěvku na nájemné a úhradu některých plnění poskytovaných s užíváním bytu (tisk 526) |
5. |
Zásady zákona o zadávání veřejných prací (tisk 527) |
6. |
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích vybíraných správními orgány České republiky, ve znění zákona ČNR č. 10/1993 Sb., zákona ČNR č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů, a zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 525) |
7. |
Sdělení předsedy, různé |
Takto navržený program poslanci schválili (hlasování: +13, 0, 0).
1.
Zpráva ministra financí o stavu organizace celní správy a její činnosti
dle usnesení výboru č. 118/14. 9. 1993
Úvodem vystoupil náměstek Generálního ředitelství cel Ing. Kárník, v současnosti pověřený vedením GŘ cel. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík. Zpravodaj vyjádřil nesouhlas s některými částmi předložené zprávy - úplností seznamu osob, kterým byly vydány celní propustky, vyjádření se ke kontrolní zprávě bývalého ministerstva státní kontroly ČR. Požádal, aby GŘ předložilo podrobné stanovisko dodatečně.
Poté otevřel předseda výboru rozpravu. V ní vystoupili: R. Mandelík, T. Ježek, J. Třebický, P. Brodský. V rozpravě byla podrobně probírána zejména otázka činnosti celních orgánů ve vztahu k možnostem celního vyšetřování. Byl vysloven požadavek vůči ministru financí, aby předložil urychleně pracovní návrh legislativního opatření, které zajistí potřebné pravomoci celních orgánů při odhalování trestné činnosti v oblasti cel. Poslanci požadovali informaci - srovnání s běžnou evropskou praxí na tomto poli. Dále byly probírány otázky organizace a stavu vybavení celních úřadů, personálního vybavení, úrovně celních pracovníků a celníků, platových zařazení atd.
Poslanci poukazovali na to, že příjmy z cel a podíl na vybrané dani z přidané hodnoty a spotřební dani vybrané celnímy orgány tvoří značnou část rozpočtových příjmů republiky (za 1 až 9 to bylo 63 mld. Kč). Zabývali se otázkou relativně vysokého podílu nedoplatků a pohledávek (nedoplatky se udržují od počátku roku zhruba na stálé výši cca 7,0 - 7,5 mld. Kč). Požadovali předložit porovnání s ostatními okolními státy. Z těchto důvodů na základě doporučení zpravodaje a rozpravy vytvořil výbor stálou komisi pro oblast celnictví ve složení: R. Mandelík, T. Páv, J. Třebický, M. Skočovský a S. Recman, která se bude problematikou zabývat podrobněji a častěji. Na závěr přijal výbor usnesení č. 128 (hlasování: +12, 0,1).
2.
Návrh státního rozpočtu ČR na rok 1994 - rozpočet kapitoly Nejvyšší kontrolní úřad
Úvodem vystoupil prezident NKÚ JUDr. L. Voleník. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. L. Novák.
V rozpravě vystoupili: J. Vačkář, P. Brodský, J. Hájek, L. Novák. Obsahem rozpravy byly otázky jako např. financování územních pracovišť NKÚ, odůvodnění poklesu příjmů i výdajů v příštím roce ve srovnání s rokem 1993, počty pracovníků a předpokládané mzdové prostředky včetně OON. Diskutováno bylo i využití školicího střediska. Při projednání bylo poukázáno i na nesoulad mezi předpokládanými výdaji (o 100 tis. Kč) uvedenými v návrhu kapitoly předložené úřadem a ve vládním návrhu státního rozpočtu. Na závěr bylo přijato usnesení č. 127 (hlasování: +16, 0, 0), kterým rozpočtový výbor doporučil kapitolu schválit ve výdajích a příjmech navržených vládou.
3.
Návrh poslance J. Kryčera, F. Trnky a V. Grulicha na vydání ústavního zákona o referendu (tisk 494)
Úvodní výklad z pověření předkladatelů přednesl posl. M. Skočovský. Jako zpravodaj vystoupil posl. L. Novák. Ten provedl rozbor návrhu, konstatoval, které připomínky rozpočtového výboru nebyly akceptovány a na základě svého rozboru nedoporučil s návrhem vyslovit souhlas.
V nádledující rozpravě vystoupili: T. Páv, J. Vačkář, R. Mandelík, J. Wagner, M. Skočovský. V rámci diskuse doporučili poslanci Poslanecké sněmovně, aby se usnesla vyzvat vládu k předložení vládního návrhu ústavního zákona o referendu včetně případného návrhu vládního zákona o provádění referenda.
Předložený návrh poslanci zamítli. K tomu bylo přijato usnesení č. 129 (o usnesení se hlasovalo po částech: hlasování k části I.: +10, 0, 6; hlasování k části II.: +12, 0, 4).
4.
Zásady zákona o příspěvku na nájemné a úhradu některých plnění poskytovaných s užíváním bytu (tisk 526)
Úvodní výklad přednesl zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, ing. Dostal. Zpravodajem byl posl. V. Lukáš. Zpravodaj navrhl prodloužit lhůtu přizpůsobení u rodin s malými dětmi na 3 roky a příspěvek nevyplácet nájemníku, nýbrž pronajimateli. V rozpravě vystoupili: R. Mandelík, T. Ježek, P. Brodský, V. Třebický, T. Páv, R. Mandelík, J. Maryt, J. Hájek.
V diskusi byla probírána otázka, zda příspěvek poskytovat na celé nájemné (tj. vč. služeb) nebo na hrubý nájem, dále otázky dopadů na státní rozpočet. Někteří poslanci navrhovali vypustit z okruhu oprávněných osob uživatele družstevních bytů, diskutována byla i účinnost zákona, zda ji omezit shora a snížení věkové hranice, od kdy se u důchodců platby zvýšeného nájemného nebudou požadovat, resp. budou dotovat. Na závěr, po ukončení podrobné rozpravy, bylo přijato usnesení č. 130 (+9, -3, 2).
5.
Zásady zákona o zadávání veřejných prací (tisk 527)
Úvodem vystoupil náměstek ministra hospodářství ing. Hartman. Zpravodajem byl posl S. Pěnička.
V rozpravě vystoupili: P. Brodský, T. Páv, V. Lukáš, J. Vačkář, T. Ježek, S. Pěnička, M. Skočovský, z nichž většinou opakovaně. Poslanci vznesli dotaz na kompatibilitu zákona s obdobnými evropskými normami. Byly diskutovány následující otázky: definice "nejvýhodnější nabídky" jako nabídky, nejlépe splňující veškerá kriteria vymezená zadavatelem v podmínkách soutěže; sankcí vůči uchazeči, jestliže se dopustil pletich při veřejné soutěži; účinnosti zákona a další. K návrhu bylo přijato usnesení č. 131 (+14, 0, 0), kterým byly zásady doporučeny.
6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích vybíraných správními orgány České republiky, ve znění zákona ČNR č. 10/1993 Sb., zákona ČNR č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů, a zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 525)
Návrh zákona odůvodnil za vládu 1. náměstek ministra financí ing. J. Klak. Zpravodajem byl posl. P. Brodský. V diskusi vystoupili: P. Brodský a J. Vačkář.
V rámci rozpravy se poslanci zaměřili na následující okruhy problémů: Jak se budou stanovovat výše poplatků na vyslanectvích mimo vlastní území ČR, tj. jak zjistí příslušná vyslanectví okamžitý platný kurs České národní banky na korunu v okamžiku výběru poplatku v zahraniční měně, transfery poplatků zpět na obce (rozpočtové určení výnosů), způsob stanovení výše jednotlivých poplatků atd.
Po obecné rozpravě a rozpravě k paragrafovanému znění bylo jednání přerušeno s tím, že zpravodaj společně s ostatními zpravodaji výborů, které vládní návrh projednávají, projedná přílohu - sazebník. Teprve poté výbor znovu bude pokračovat v přerušeném jednání.
7.
Sdělení předsedy, různé
Předseda výboru informoval o
- |
konání symposia "Proces přizpůsobování národního práva k právu Evropského společenství - šance pro východní Evropu". Symposium se uskuteční od 12. 17. 10. v Schelenau - Sasko, SRN. Poslanci mají možnost se přihlásit na zahraničním referátu; |
- |
výjezdním zasedání výboru ve dnech 26. - 29. října 1993. Poslanci sdělí svou předpokládanou účast a zájem o společnou dopravu od budovy Parlamentu; |
- |
konání semináře na téma "Evropské společenství a naše budoucí členství v něm" - 15. 10., Středoevropská univerzita, Praha 3, Táboritská 23. Organizuje CEPS Brusel. |
Tím skončil pořad jednání 20. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu. Schůze skončila závěrečným slovem předsedy v 17.30 hodin.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: P. Jelínek
V Praze 8. října 1993