Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 28. schůze výboru,

která se konala dne 2. a 3. února 1994

 

únor 1994

Zápis

z 28. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 1. až 4. února 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

2.- 3. 2. poslanci T. Ježek, M. Kraus, J. Valenta, J. Wagner

Schůzi rozpočtového výboru zahájil a řídil místopředseda posl. L. Novák. Navrhl program jednání ve shodě s pozvánkou:

1. Výroční finanční zprávy politických stran a politických hnutí a jejich vyhodnocení za rok 1992

2. Vládní návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk 766) a Návrh zákona K. Ledvinky a dalších o sdružování v politických stranách (tisk 499)

3. Sdělení předsedy různé

4. Návrh rozpočtu Fondu dětí a mládeže na rok 1994 (tisk 768)

5. Návrh poslanců J. Vlacha a J. Černého na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o zrušení tabákového monopolu a opatřeních s tím souvisejících (tisk 777)

6. Setkání s místními podnikateli (téma: legislativní bariéry podnikání)

Takto navržený program schválili poslanci jednomyslně.

Jednání ve středu 2. února 1994

 

1.

Výroční finanční zprávy politických stran a politických hnutí a jejich vyhodnocení za rok 1992

Úvodem vystoupil prezident Nejvyššího kontrolního úřadu JUDr. L. Voleník. Jeho úvodní vystoupení doplnil zástupce NKÚ ing. Zeman, který znovu upozornil na nedostatek represivních opatření pro ty strany, které neodevzdaly výroční zprávu, nebo ji odevzdaly neúplnou. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík. Zpravodaj navrhl poslancům, aby zprávu vzali na vědomí.

Byla otevřena rozprava, do které se zapojil poslanec J. Vačkář a poslanec P. Brodský. S ohledem na další bod jednání bylo poukazováno na ne zcela vyhovující způsob řešení financování politických stran. Výbor na závěr vzal Výroční finanční zprávu politických stran a politických hnutí a jejich vyhodnocení za rok 1992 na vědomí. Zpráva nebyla doporučena k projednávání v poslanecké sněmovně, ledaže by si ji sněmovna vyžádala. Z jednání vzešlo usnesení č. 187, které výbor přijal následujícím počtem hlasů: +13, 0, 1.

 

2.

Vládní návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk 766) a Návrh zákona K. Ledvinky a dalších o sdružování v politických stranách (tisk 499)

Po přednesení úvodního slova poslance R. Mandelíka, který mj. uvedl odlišnosti ve financování politických stran v jiných demokratických státech a poukázal na neúplnost vládního návrhu ve vztahu k financování stran, byla otevřena rozprava.

Do rozpravy se zapojili poslanci: P. Brodský, T. Páv, P. Šafařík, M. Skočovský, J. Hájek, J. Třebický, předseda PSP M. Uhde a prezident NKU L. Voleník. Jednou z ústředních otázek byla problematika financování politických stran a stanovení postupů, podle kterých by se prostředky přidělovaly jednotlivým politickým stranám a hnutím. V návaznosti na zákon by měly být vydány speciální normy - předpis upravující algoritmus výpočtu příspěvku a předpis udávající metodiku účování. Poslanci si dále ujasnili základní teze, které by měly být součástí nového zákona o politických stranách. Na základě návrhu poslance R.Mandelíka shrnul výbor poznatky z diskuse do třech základních postulátů:

1. Financování stran provádět ze státního rozpočtu (náklady na běžný provoz),

2. Uplatňovat princip rovnosti ve financováni politických stran. To nebrání možnosti specifického přístupu k financování politických klubů;

3. Politická strana by měla mít zvláštní postavení, neměla by být založena za účelem zisku. Měla by mít upravena poměry zvláštním zákonem a to pouze tímto zákonem.

Na návrh zpravodaje, který doporučil podrobněji se zabývat úpravou financování, byl tento bod přerušen do příští schůze výboru. O přerušení se hlasovalo takto: pro 13, proti nikdo, jeden se zdržel.

 

3.

Sdělení předsedy, různé

V rámci tohoto bodu byly poslancům předány základní informace o místě pobytu a některá technická a organizační sdělení k programu (uvedl posl. R. Kolář).

Poslanci byli informováni o předpokládaném programu příští schůze. K tomu vystoupil posl.R. Kolář, který navrhl, aby z pozvánky na 29. schůzi výboru byl bod pod pořadovým číslem 12. - Pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny na rok 1994 a pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1994 odložen a projednán až po 15. schůzi Poslanké sněmovny. Dále byli poslanci informováni o konání semináře "Rozpočet a úloha parlamentu" ve dnech 15 a 16. 3. 1994, který pořádá Fordova nadace v budově PSP.

Poslanci byli seznámeni s návrhem na návštěvu vedení mezinárodní leasingové asociace LEASEUROPE dne 10. 2. 1994. Pozvání na pracovní oběd přijali poslanci R. Mandelík, R. Kolář, J. Wagner (souhlas předem), S. Pěnička, V. Lukáš. Akce se zúčastní ještě předseda výboru T. Ježek.

Poslancům byly dále předány informace o došlých materiálech: čj: RV/20.12. 1993/533 - Rozbor situace v oblasti interetnických konfliktů, legislativní výhled vlády ČR na I. pololetí 1994, čj: PSP - 219/94 Návrh na kandidáta ústavního soudce, čj: RV 1. 2. 94/31 - plán kontrolní činnosti NKÚ, připomínky KAN k "energetickému zákonu" a informace o dalších materiálech.

Jednání ve čtvrtek 3. února 1994

 

4.

Návrh rozpočtu Fondu dětí a mládeže na rok 1994 (tisk 768)

Návrh odůvodnili zástupci předkladatelů: předseda Fondu ing. B. Verner a výkonný ředitel ing. V. Pobořil. Zpravodaj, poslanec J. Třebický navrhl upřesnit záležitosti v oblasti zajištění příjmů FDM, zejména tam, kde je nutné poskytnutí souhlasu vládou - získání prostředků eventuálním odprodejem nemovitého majetku.

Následovala rozprava. V ní vystoupili: V. Lukáš, J. Vačkář, R. Mandelík, S. Pěnička. Poukazováno bylo na nutnost vysvětlit položku OON a předpokládanou výši soudních poplatků. Byly položeny otázky, jejichž účelem bylo upřesnění stavu předávání majetku bývalého SSM Fondu, organizační a věcná opatření k jeho vymáhání, převzetí společnosti JUNIA, konstituované MH ČR pro dočasnou správu tohoto majetku, změny v řídících orgánech společností ve vlastnictví Fondu a další otázky.

Na závěr výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby předložený rozpočet FDM schválila. Výbor k tomu přijal usnesení č. 188 (výsledek hlasování: +8, 0, 2).

 

5.

Návrh poslanců J. Vlacha a J. Černého na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o zrušení tabákového monopolu a opatřeních s tím souvisejících (tisk 777)

Posl. R. Mandelík přednesl poslancům Návrh poslanců J.Vlacha a J. Černého. Zpravodajem byl posl. L. Novák. Následovala rozprava, které se účastnili: P. Brodský, J. Vačkář, R. Kolář. S. Recman, T. Páv, J. Hájek.

Poslanci diskutovali o dopadu zákona č. 303/1993Sb., o zrušení státního tabákového monopolu, na uzavřené hospodářské smlouvy a o vlivu zákazu reklamy na tabákové výrobky. Doporučovali, aby byl přijat zákon o reklamě jako takové, jež by otázku tabákových výrobků vyřešil obecně. Většina výboru doporučila, aby zákaz reklamy a všechny s tím související legislativní úpravy byly vypuštěny. Výbor k tomu přijal usnesení č.189. (Hlasování: +7, -4, 0).

 

6.

Setkání s místními podnikateli

Besedu uvedl posl. R. Kolář. Téma legislativní bariéry podnikání bylo zúženo na problematiku novely zákona o místních poplatcích a na vztahy v obci. Za výbor se zúčastnili diskuse: J. Vačkář, J. Třebický, R. Kolář, L. Novák, S. Recman. Jako hlavní otázka byla rozebírána působnost místního zastupitelstva ve vztahu k vybírání poplatků. Byl nastolen poněkud specifický příklad obce Ostružná - Petříkov, kde většina podnikatelů ač podniká, nemá registrováno trvalé bydliště. Tím je narušena zpětná vazba - občan podnikatel x volený zástupce. Podnikatelé pak nemají možnost mluvit do komunální politiky a jsou obcí využíváni pouze jako zdroje pro místní pokladnu. Použití zdrojů však nemají možnost ovlivnit.

Schůzi ukončil místopředseda výboru posl. L. Novák dne 3. 2. 1994 v 22.00 hodin. Dne 4. 2. se poslanci výboru vrátili do Prahy. Příjezd 16.20 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: D. Dvořáčková, P. Jelínek,

V Praze 7. února 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP