Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 29. schůze výboru,

která se konala dne 9. a 10. února 1994

 

únor 1994

Zápis

z 29. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 9. a 10. února 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni: posl. M. Kraus a L. Novák

Schůzi rozpočtového výboru zahájil a řídil předseda rozpočtového výboru posl. T.Ježek. Navrhl následující program jednání:

1. Vládní návrh zásad zákona o státní službě některých státních zaměstnanců (služební zákon - tisk 579)

2. Návrh poslanců Viktora Dobala a dalších na vydání zákona o úpravě některých majetkových vztahů Federace židovských obcí v České republice a o zmírnění následků některých majetkových křivd židovských fyzických osob (tisk 700) - doprojednání

3. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 4. května 1993 (tisk 570)

4. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Egyptskou arabskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Káhiře dne 29. května 1993 (tisk 570)

5. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 16. července 1993 v Budapešti (tisk 621)

6. Návrh na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, předložený posl. M. Kašpárkem, B. Kubou a dalšími (tisk 602) - doprojednání po uzavřené rozpravě

7. Zásady zákona, kterým se mění ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb.,Ústava České republiky /poslanecký návrh, P. Buzková, V. Grulich a další/ (tisk 588)

8. Návrh rozpočtu Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání na rok 1994

9. Vládní návrh zákona o zvýšení důchodů, které jsou jediným zdrojem příjmů, a sociálních důchodů

10. Sdělení předsedy, různé

11. Návrh poslance Jaroslava Sýkory a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (tisk 776)

12. Vládní návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk 766) a Návrh zákona K. Ledvinky a dalších o sdružování v politických stranách (tisk 499) - doprojednání

13. Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 119/1992 Sb, o cestovních náhradách

Proti pozvánce se program lišil pouze v bodě 12, kde bylo téma pojistné plány VZP nahrazeno doprojednáním vládního návrhu o sdružování v politických stranách (tisk 499). Takto navržený program jednání poslanci schválili jednomyslně. V průběhu projednávání došlo k některým organizačním změnám v pořadí projednávaných bodů. Z důvodů přehlednosti jsou body uváděny v pořadí podle pozvánky a v poznámce je uvedeno jejich skutečné pořadí.

 

středa 9. února 1994

 

1.

Vládní návrh zásad zákona o státní službě některých státních zaměstnanců (služební zákon - tisk 579)

Úvodní slovo přednesla JUDr. Voňková, náměstkyně ministra z Ministerstva práce a sociálních věcí. Zpravodaj poslanec P. Šafařík konstatoval, že vládní návrh zásad zákona se snaží upravit vztah mezi státem a státním zaměstnancem a vyjádřil souhlas se způsobem služebního postupu ve státní službě.

Byla otevřena rozprava, do které se zapojil poslanec T. Páv, který kritizoval otázky týkající se umisťování státních zaměstnanců a placení zdravotního a sociálního pojištění. Poslanec J. Hájek vyslovil názor, že zákon o státní službě předbíhá zákonu o rozdělení kompetencí. Slovo bylo uděleno JUDr. Vondrové z Česko-moravské komory odborových svazů, která připomněla problémy při střetu zájmů mezi státní správou a místními zastupitelstvími. Poukazovala i na subjektivitu při rozhodování o karierním postupu. Slovo si vyžádal prezident NKÚ JUDr. L. Voleník. Zaměřil se na otázky nezávislosti NKÚ. Upozornil na to, že přijetím zásad dojde k rozporu s ústavou, neboť exekutiva by svým způsobem byla nadřízena NKÚ. Následovala podrobná rozprava. V rozpravě vystoupili poslanci T. Páv, T. Ježek, J. Třebický. Pozměnovací návrhy se týkaly např. rozšíření možnosti opakování kvalifikačních zkoušek z jedné na dvě. Na návrh zpravodaje doporučil výbor s návrhem zásad vyslovit souhlas se změnami (viz usnesení k zásadám č. 4, 18, 24).

Bylo přijato usnesení č. 193 (hlasování: 9,0,2 ).

 

2.

Návrh poslanců Viktora Dobala a dalších na vydání zákona o úpravě některých majetkových vztahů Federace židovských obcí v České republice a o zmírnění následků některých majetkových křivd židovských fyzických osob (tisk 700) - doprojednání

Úvodní slovo přednesl posl. V. Dobal. Zpravodajskou zprávu měl posl. V. Lukáš. Byla otevřena rozprava. Do rozpravy se zapojili poslanci R. Mandelík, J. Vačkář, M. Skočovský, V. Lukáš, V. Dobal, J. Wagner, T. Páv. Poslanec Mandelík podal souhrnný pozměnovací návrh. Jeho hlavním obsahem bylo, aby povinné osobě, nebude-li majetek možno fyzicky vydat, náležela peněžní náhrada ze státního rozpočtu. Výše náhrady by se stanovila podle závazného právního předpisu. Dále byla rozebrána možnost navracet majetek i fyzickým osobám, kterým bylo způsobeno bezpráví. Poslanci též navrhli, je-li nárokovaný majetek ve vlastnictví obcí, aby jak obce, tak oprávněné osoby mohly uzavřít dohodu.

K návrhu zákona bylo přijato usnesení č. 196 (hlasování: 10,1,1 ).

Pozn: Tento bod byl přeřazen a projednán jako sedmý v celkovém pořadí.

 

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko o podpoře a ochraně investic, podepsaná v Praze dne 4. května 1993 (tisk 570)

Z důvodu přeřazení bodu výbor projednal matérii bez předkladatele. Zpravodajem byl poslanec J. Maryt, který vládní návrh dohody mezi Českou republikou a Republikou Slovinsko o podpoře a ochraně investic doporučil k přijetí navrhl PSP schválit smlouvu beze změn. Do rozpravy se nikdo z poslanců nepřihlásil. Návrh byl přijat usnesením č. 190 (výsledek hlasování: +11, 0, 0).

Pozn. Tento bod byl z časových důvodů přeřazen a projednán jako čtvrtý v celkovém pořadí.

 

4.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Egyptskou arabskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná v Káhiře dne 29. května 1993 (tisk 570)

Také zde z důvodu přeřazení projednávání nebyl návrh odůvodněn předkladatelem. Zpravodajem byl poslanec J. Maryt, který navrhl poslancům, aby smlouvu doporučili Poslanecké sněmovně Parlamentu schválit.

Byla otevřena rozprava, do které se nikdo z poslanců nepřihlásil. Předseda výboru T. Ježek pak přistoupil k hlasování. Výbor přijal usnesení č. 191 (výsledek hlasování: +11, 0, 0).

Pozn. Tento bod byl projednáván jako pátý v celkovém pořadí.

 

5.

Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 16. července 1993 v Budapešti (tisk 621)

Obdobně jako v předchozích dvou bodech nebyl tento návrh odůvodněn předkladatelem. Zpravodajem byl poslanec J. Maryt, který poslancům vládní návrh Dohody přiblížil a doporučil dohodu PSP ratifikovat. Do rozpravy se nikdo nepřihlásil. Bylo přijato usnesení č. 192 (hlasování: 11, 0, 0).

Pozn. Tento bod byl projednáván jako šestý v celkovém pořadí.

 

6.

Návrh na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, předložený posl. M. Kašpárkem, B. Kubou a dalšími (tisk 602) - doprojednání po uzavřené rozpravě

Tento bod byl doprojednán po jeho otevření na 25. schůzi výboru. Posl. J. Valenta zrekapituloval výsledek dosavadního jednání s tím, že zpravodaj posl. L. Novák nedoporučil návrh zákona schválit. Byla otevřena rozprava, do které se nikdo nepřihlásil. Výbor přistoupil k hlasování. Poslanci doporučili PSP, aby návrh tohoto zákona neschválila. K tomu bylo přijato usnesení č. 198 (výsledek hlasování: +7, 2, 2).

Pozn: Tento bod byl projednáván jako devátý v celkovém pořadí.

 

7.

Zásady zákona, kterým se mění ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb.,Ústava České republiky /poslanecký návrh, P. Buzková, V. Grulich a další/ (tisk 588)

Na jednání se nedostavili zástupci předkladatelů. Výbor konstatoval, že matérie je tak závažná, že je třeba ji projednat za přítomnosti navrhovatelů. Proto byl tento bod přeložen na 30. schůzi výboru.

 

8.

Návrh rozpočtu Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání na rok 1994

Návrh odůvodnili zástupci předkladatelů Ing. Tomek a Dr. Landová z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Zpravodaj poslanec T. Páv konstatoval, že návrh rozpočtu byl upraven (předtím se již výbor tímto rozpočtem zabýval 2x). Navrhl poslancům rozpočet na rok 1994 ve výši 17 milionů Kč schválit. Byla otevřena rozprava, do které se nikdo nepřihlásil. Návrh rozpočtu RRTV na rok l994 byl schválen. Výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby předložený návrh také schválila. Bylo přijato usnesení č. 199 (výsledek hlasování: +12, -0, 1 ). Pozn: Tento bod byl projednán jako desátý v pořadí.

 

9.

Vládní návrh zákona o zvýšení důchodů, které jsou jediným zdrojem příjmů, a sociálních důchodů

Úvodní slovo přednesla JUDr. Voňková. Zpravodaj posl. V. Lukáš navrhl tento návrh zákona doporučit ke schválení PSP. Byla otevřena rozprava, do které se ohledem na jednoduchost předlohy nikdo z poslanců nepřihlásil. Předseda RV přistoupil k hlasování (+9, 0, 2). Tím bylo přijato usnesení č. 194.

Pozn: Tento bod byl projednán jako druhý v pořadí.

 

10.

Sdělení předsedy, různé

- Poslanci byli pozváni na pracovní schůzku, kterou dne 10. 2. 94. pořádali představitelé Leaseurope. Této schůzky se zúčastnili poslanci: R. Mandelík, R. Kolář, S. Recman, S. Pěnička, V. Lukáš a I.Vrzal (hospodářský výbor PSP) a organizační tajemník RV P. Jelínek.

- Dále byli poslanci upozorněni na výskyt virů v počítačové síti PS. Poslancům bylo doporučeno, aby i pro přenosné osobní počítače používali antivirový program.

- Tajemník RV seznámil poslance s plánovanou návštěvou maršálka Polského Sejmu, která se uskuteční ve dnech 27.2.-1.3. Přijetí se zúčastní předseda výboru T. Ježek. Jako další se přihlásili poslanci Vačkář, T. Páv a M.Skočovský. Druhý den jednání budou na setkání participovat poslanci J. Maryt, J. Vačkář, T. Páv, S. Recman.

- Další návštěvy - předsedy Národního shromáždění Slovinska H. Rigelnika ve dnech 3.- 4. 3. se 3. 3. v 10.45 se zúčastní poslanec Wagner.

 

11.

Návrh poslance Jaroslava Sýkory a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (tisk 776)

Zástupce předkladatele J. Vačkář odůvodnil nutnost přijetí zákona existencí státního monopolu v oblasti dostihových sázek. Zpravodajskou zprávu podal poslanec S. Pěnička, který doporučil návrh zákona schválit a současně předložil pozměňovací návrh. Výbor svým usnesením č. 195 (hlasování +9, 0, 1) doporučil PSP, aby návrh schválila včetně pozměňovacího návrhu.

Pozn: Tento bod byl projednán jako osmý v pořadí.

 

13.

Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 119/1992 Sb, o cestovních náhradách

Návrh odůvodil poslanec T. Ježek. Zpravodaj P. Šafařík podal zpravodajskou zprávu a navrhl poslancům doporučit návrh tohoto zákona PSP ke schválení. Byla otevřena rozprava, ve které se nikdo z poslanců nevyjádřil, a proto se přistoupilo rovnou k hlasování (výsledek hlasování: +11, 0, 0). Tím bylo přijato usnesení č. 197.

Pozn: Tento bod byl projednán jako třetí v celkovém pořadí.

čtvrtek 10. února 1994

 

12.

Vládní návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk 766) a Návrh zákona K. Ledvinky a dalších o sdružování v politických stranách (tisk 499) - doprojednání

Jednání pokračovalo podrobnou rozpravou po přerušení z 28. schůze. Posl. R. Mandelík jako zpravodaj, podal rekapitulaci a předložil výboru soubor pozměňovacích návrhů k jednotlivým článkům a bodům novely. Kromě písemných pozměňovacích návrhů vznášeli poslanci návrhy ústní. V rozpravě vystoupili poslanci: T. Ježek, J. Hájek, J. Wagner, P. Brodský, M. Skočovský, J. Vačkář. Z hostů pak JUDr. L. Voleník - prezident NKÚ, JUDr. Velebová - NKÚ, za předkladatele návrhy komentovala JUDr. Benešová - MV ČR. Rozebírány byly otázky možnosti zasahování soudů do registračních a oznamovacích povinností stran ustanovením §12a, dále možností kontroly ze strany NKÚ, povinností vlády a možností prezidenta stranu navrhnout soudu k rozpuštění za předpokladu naplnění zákonem daných podmínek a zejména otázka financování politických stran a hnutí. K tomu bylo konstatováno, že vládní návrh není dostatečně propracován. Posl. R. Mandelík uvedl, že nebylo možné v krátké době seriozně připravit návrh změn v novele k této věci a doporučil přerušit jednání a k problematice se vrátit až na některé z dalších schůzí výboru.

Výbor ustanovil k této problematice dočasnou komisi výboru ve složení: R. Mandelík, J. Wagner, J. Hájek, JUDr. L. Voleník. K tomu bylo přijato usnesení č. 201 (hlasování: +12, 0, 1). Poté byl tento bod přerušen. Výsledek hlasování o přerušení: +13, 0, 0.

Tím byl vyčerpán veškerý program podle schválené pozvánky. Schůzi ukončil předseda výboru posl. T. Ježek dne 10. 2. 1994 v 16.15 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: P. Jelínek, D. Dvořáčková

V Praze 11. února 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP