Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1993
I. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 31. schůze výboru,
která se konala dne 2. a 3. března 1994
březen 1994
Zápis
z 31. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 2. a 3. března 1994
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin
Omluveni: posl. T. Ježek, L. Novák
Schůzi rozpočtového výboru zahájil a řídil místopředseda rozpočtového výboru posl. J. Wagner. Navrhl následující program jednání:
1. Vládní návrh zásad zákona o státní sociální podpoře (tisk 784)
2. Vládní návrh zásad zákona o důchodovém pojištění (tisk 785)
3. Vládní návrh,kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamenttu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Austrálií o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná v Canbeře dne 30. 9. 1993 (tisk 787)
3a. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Státem Izrael o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, která byla podepsána v Tel Avivu dne 6. 12. 1993 (tisk 841)
3b. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou ČR a vládou Rumunska o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, která byla podepsána v Bukurešti dne 8. 11. 1993 (tisk 840)
4. Vládní návrh zákona, kterým se doplňuje č. 403/1990 Sb., o zmírnění některých majetkových křivd, ve znění pozdějších předpisů, a mění zákon č. 7/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 800)
5. Pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny na rok 1994 a pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1994
6. Návrh poslanců K. Macha a I. Bečváře na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 229/1991Sb. o vlastnických vztazích k půdě a jiném zemědělském majetku v platném znění (tisk 797)
7. Zásady zákona, kterým se mění ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb.,Ústava České republiky /poslanecký návrh, P. Buzková, V. Grulich a další/ (tisk 588)
8. Stanovisko RV k pozměňovacím návrhům k návrhu zákona o správních poplatcích přednesených na 16. schůzi PSP
9. Sdělení předsedy, různé
10. Vládní návrh zásad ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (tisk 782)
10a. Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (poslanecký návrh V. Grulich, K. Hrdý, Z. Trojan a další) (tisk 842)
11. Návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836)
12. Vládní návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk 766) - doprojednání z 29. schůze
Takto navržený program jednání poslanci schválili jednomyslně.
1.
Vládní návrh zásad zákona o státní sociální podpoře (tisk 784)
Úvodní výklad přednesl nám. ministra práce a sociálních věcí ing. J. Dostal. Zpravodajskou zprávu připravil a přednesl posl. V. Lukáš. Následovala rozprava. V ní vystoupili: J. Maryt, M. Kraus, T. Páv, M. Skočovský, P. Brodský, J. Hájek, J. Třebický, z nichž mnozí opakovaně. Slovo bylo uděleno zástupci Českomoravské komory odborových svazů p. Ryvolovi. Mj. poslanci diskutovali problematiku chybějícího zákona o sociální pomoci, jež musí být integrální součástí systému, stejně jako zákona o vysokoškolském studiu, dále lhůtu zavedení systému, spolupráce orgánů MPSV s orgány finančními. Byly vzneseny následné připomínky: příspěvek na dítě nevázat na příjem rodiny; příspěvek na pohřeb nestanovovat číselně nýbrž konstatou, která může být valorizována; koeficienty nestanovit rozhodnutím vlády, nýbrž zákonem schváleným Parlamentem; nesnižovat hranici věku nezaopatřeného dítěte. Bylo doporučeno, aby se vláda zabývala novým posouzením položek životního minima.
Poslanci se zbývali též nutností dobré přípravy organizace a osvěty pro realizaci tohoto nového sociálního systému.
Na závěr bylo přijato usnesení č. 202. Hlasování proběhlo po částech. Zvlášť se hlasovalo o částech I., II., IV (výsledek: +10, 0, 5); hlasování o části III. (výsledek: +15, 0, 0).
2.
Vládní návrh zásad zákona o základním důchodovém pojištění (tisk 785)
Podobně jako v předchozím bodě s úvodním slovem vystoupil nám. ministra práce a sociálních věcí ing. J. Dostal. Zpravodajskou zprávu připravil a přednesl posl. P. Šafařík.
Byla otevřenena rozprava. V ní vystoupili: J. Vačkář, P. Brodský, J. Wagner, M. Skoščovský, J. Maryt, M. Kraus, S. Recman. Slovo bylo uděleno zástupci ČSMKOS ing. Ryvolovi. Bylo konstatováno, že demografický vývoj po roce 2020 bude velmi nepříznivý vlivem ročníků poválečných a silných ročníků 70 let. Nebude-li systém zlevněn, v tomto období se naakumolované fondy naprosto spotřebují. Proto se přechází postupně na vyšší hranici věku prvního odchodu do důchodu. Je nutno zvolit jeden ze tří způsobů financování - státní, veřejnoprávní nebo důchodovým fondem se státní účastí. Dále poslanci diskutovali některé dílčí otázky jako výši vyměřovacího základu, aby se výsledný důchod dostal minimálně na 45% hrubé mzdy. Někteří poslanci požadovali, aby do Fondu důchodového pojištění byla vložena část privatizovaného majetku.
Posl. J. Wager navrhl přijmout k usnesení doplněk, jímž se požadovalo, aby vláda zvýšila zdroje na financování důchodového pojištění. To nebylo přijato (+7, -7, 1). Další návrh přednesl posl. S. Recman, který požadoval znovu přehodnotit hranice odchodů do důchodu pro ženy, neboť jsou vysoké. Ani jeho návrh nebyl přijat (+7, -2, 6). Potom bylo hlasováno o schválení zásad jako celku. Výbor hlasováním nedospěl ke shodě. Pro schválení se hlasovalo takto: +7, -2, 6; pro odmítnutí takto: +7, -7, 1. Na závěr bylo přijato usnesení, ve kterém výbor pouze konstatoval, že návrh projednal, viz usnesení č. 203 (hlasování: +11, 0, 1).
3.
Vládní návrh,kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamenttu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Austrálií o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná v Canbeře dne 30.9.1993 (tisk 787)
Úvodem vystoupil ing. Galler, představitel Ministerstva financí. Zpravodajem byl posl. J. Maryt. Šlo o standardní druh smlouvy. V rozpravě nikdo nevystoupil. K návrhu bylo přijato usnesení č. 204 (hlasování: +11, 0, 0), kterým výbor doporučil PSP smlouvu schválit.
3a.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Státem Izrael o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, která byla podepsána v Tel Avivu dne 6. 12. 1993 (tisk 841)
Úvodem vystoupil náměstek ministra financí ing. J. Klak. Zpravodajem byl posl. J. Maryt. V rozpravě nikdo nevystoupil. Ke smlouvě bylo přijato usnesení č. 205 (hlasování:+11, 0, 0), kterým výbor PSP doporučil návrh ratifikovat.
3b.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou ČR a vládou Rumunska o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, která byla podepsána v Bukurešti dne 8. 11. 1993 (tisk 840)
Také k tomuto bodu úvodem vystoupil náměstek ministra financí ing. J. Klak. Zpravodajem byl posl. J. Maryt. V rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato doporučení k ratifikaci usnesením č. 206 (hlasování: +11, 0, 0).
4.
Vládní návrh zákona, kterým se doplňuje č. 403/1990 Sb., o zmírnění některých majetkových křivd, ve znění pozdějších předpisů, a mění zákon č. 7/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 800)
S odůvodněním vystoupil ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing. J. Skalický. Zpravodajskou zprávu zpracoval poslanec T. Ježek. S ohledem na to, že se posl. T. Ježek nemohl jednání zúčastnit, jeho zprávu v zastoupení přednesl posl. J. Wagner. Následovala rozprava, ve které vystoupili poslanci T. Páv, J. Hájek a J. Wagner. Poslanci se v rozpravě zaměřili na důvody prodlužování lhůty k vyřizování podání u dosud nevypořádaných nároků na restituci z titulu administrativní náročnosti. Na závěr bylo přijato usnesení č. 207 (hlasování: +7, 0, 0), kterým výbor návrh doporučil ke schválení.
5.
Pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny na rok 1994 a pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 1994
Úvodem k projednávání vystoupil ing. J. Král, představitel Ministerstva práce a sociálních věcí. Jako zpravodaj byl pověřen posl. R. Kolář. Zpravodaj rekapituloval zákonný stav; Parlament bere na vědomí pojistný plán VZP a schvaluje pojistné plány zaměstnaneckých pojišťoven. V rozpravě vystoupil: J. Hájek, P. Brodský. Slovo bylo uděleno zástupci Asociace zdravotních pojišťoven p. Hubálkovi.
Na závěr výbor vzal pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny pro rok 1994 na vědomí a schválil pojistné plány zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Současně doporučil, aby zdravotní pojišťovny byly zavázány zveřejňovat své pojistné plány a roční účetní uzávěrky tak, aby každý občan, který projeví zájem, mohl být o hospodaření jednotlivých pojišťoven informován. K tomu bylo přijato usnesení č. 208 (hlasování:+9, 0, 2).
6.
Návrh poslanců K. Macha a I. Bečváře na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 229/1991Sb. o vlastnických vztazích k půdě a jiném zemědělském majetku v platném znění (tisk 797)
Výbor konstatoval, že se jednání nezúčastnili předkladatelé ani zpravodaj výboru a dosud nebylo doručeno stanovisko vlády k tomuto návrhu. Z tohoto důvodu přerušil projednávání s tím, že se tento bod zařadí na nejbližší schůzi rozpočtového výboru, bude-li k dispozici stanovisko vlády. V tomto duchu bylo přijato usnesení č. 209 (hlasování: +11, 0, 0).
7.
Zásady zákona, kterým se mění ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb.,Ústava České republiky /poslanecký návrh, P. Buzková, V. Grulich a další/ (tisk 588)
Jako zástupce předkladatele přednesl úvodní výklad posl. E. Zeman. Zpravodajem byl posl. T. Páv, který návrh nedoporučil schválit. V rozpravě, která byla po vystoupení zpravodaje otevřena, vystoupil: P. Brodský a M. Kraus. Byla probírána otázka projednávání Ústavy v roce 1992 a postoje jednotlivých stran při jejím schvalování a změna společenských podmínek od té doby. Na návrh předsedajícího byl tento bod před hlasováním o usnesení přerušen. Jednání pokračovalo ve čtvrtek 3. 3. 1994. Bylo přijato usnesení č. 214 (+7, -5, 1), kterým výbor s tiskem č. 588 vyslovil nesouhlas.
8.
Stanovisko RV k pozměňovacím návrhům k návrhu zákona o správních poplatcích přednesených na 16. schůzi PSP
Úvodem vystoupil posl. P. Brodský, který jako zpravodaj zrekapituloval stav projednávání (žádost PSP o posouzení ve výboru). Výbor projednal návrhy vzešlé z rozpravy při jednání pléna PSP a doporučil Poslanecké sněmovně, aby je schválila. K tomu bylo přijato usnesení č. 210 (hlasování:+12, 0, 0).
9.
Sdělení předsedy, různé
V rámci tohoto bodu se projednaly následující okruhy otázek:
- Byla schválena zahraniční cesta poslance T. Páva a organizačního tajemníka P. Jelínka na pohřeb prof. H. Kočtúcha, předsedy národohospodářského a rozpočtového výboru NR SR do Bratislavy. K tomu bylo přijato usnesení č. 211 (+11, 0, 0).
- Posl. T. Páv seznámil poslance s obsahem jednání na Národní radě Slovenské republiky s panem Gašparovičem a poslanci národohospodářského a rozpočtového výboru - bylo odsouhlaseno pozvat partnerský výbor na jednání do Prahy. Organizačně to zajistí tajemník výboru P. Jelínek.
- Informace o příští schůzi RV - mezinárodním semináři k rozpočtovým otázkám.
- Posl. T. Páv informoval o možnosti návštěvy Národního divadla. Výbor odsouhlasil termín 5. dubna na představení opery Romeo a Julie.
- Posl. T. Páv informoval poslance výboru o nabídce ČSÚ na upořádání semináře k novele zákona o statistice. Výbor termín neurčil.
- Posl. R. Mandelík vznesl požadavek na evidenci nesplněných požadavků výboru z usnesení za rok 1993. Zajistí sekretariát výboru.
- Posl. J. Třebický, J. Wagner a J. Vačkář vznesli požadavek na předložení metodiky schvalování zahraničních cest poslanců. Zajistí sekretariát výboru.
10.
Vládní návrh zásad ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (tisk 782)
10a.
Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (poslanecký návrh V. Grulich, K. Hrdý, Z. Trojan a dalších) (tisk 842)
11.
Návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836)
Úvodní výklad k tisku 782 (vládní návrh) přednesl nám. Úřadu vlády pro legislativu a veřejnou správu JUDr. Zářecký. Zpravodajem byl posl. P. Brodský. V rozpravě, která následovala, vystoupili: S. Pěnička, P. Brodský, J. Vačkář. J. Hájek, J. Wagner, T. Páv, J. Třebický, z nichž někteří opakovaně.
Poslanci hovořili o prováděných průzkumech, programovém prohlášní vlády a jeho plnění. Bylo zdůrazněno, že je nutno u paragrafovaného znění předložit ekonomický rozbor, že by státní správa neměla zdražit atd. Byla probírána i funkčnost systému stávajícího a srovnávána se systémem, kdy by byla samospráva na úrovni okresu. Na závěr bylo přijato usnesení č. 212 (hlasování: +6, -2, 3.).
K bodům 10a - zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (poslanecký návrh V. Grulich, K. Hrdý, Z. Trojan a dalších) (tisk 842) a 11 - návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836) bylo konstatováno, že dosud nebylo doručeno usnesení vlády. Z toho důvodu výbor návrhy vezme na pořad jednání až po doručení vládního stanoviska.
12.
Vládní návrh zákona o sdružování v politických stranách (tisk 766) - doprojednání z 29. schůze
Na úvod jednání vystoupil posl. R. Mandelík, který seznámil výbor se stavem projednání novely v komisi, kterou za tímto účelem výbor ustavil. V rozpravě vystoupili: posl. J. Vačkář, J. Hájek, T. Páv, J. Wagner a prezident NKÚ L. Voleník, .
Výbor schválil návrh komise, aby se další postup komise při přípravě uceleného návrhu změn tisku 766 řídila tezemi:
- Straně a hnutí se dovoluje účastnit se jako člen nebo společník jen v právnické osobě, jejímž předmětem činnosti jsou jen provozování vydavatelství nebo nakladatelství.
- Financování ze státního rozpočtu bude dominantní. Přitom se příspěvky budou dělit na příspěvky na úhradu volebních nákladů a příspěvek na činnost. Příspěvek na činnost bude rozdělen na část fixní a část "na mandát". Část fixní se bude vyplácet stranám a hnutím, které překročí ve volbách stanovenou hranici, přičemž stranám mimoparlamentním náleží nižší částka. Pro nárok podle nového režimu je rozhodný stav v okamžiku účinnosti zákona. Část na "mandát" náleží stranám a hnutím, které mají alespoň 1 poslance nebo senátora. Přechod na úplný nový režim bude popsán v přechodných ustanoveních. Příspěvky se vyplatí splátkově za období pozadu po splnění zákonných podmínek.
- Všechny strany a hnutí povedou podvojné účetnictví.
- Bude povinné uvedení údajů o dárcích ve výroční finanční zprávě od hodnoty 100 tis. Kč.
- Paragrafované znění by mělo obsahovat úplná ustanovení o státním příspěvku na činnost; příspěvek na úhradu volebních nákladů by měl být popsán ve volebních zákonech.
- Zákon a jeho navrhované změny by měly být projednány současně s vládními návrhy volebních zákonů.
Poslanci doporučili komisi rozpočtového výboru pro řešení legislativy k činnosti a hospodaření politických stran a hnutí předložit ucelený návrh změn a doplňků na příštím zasedání. K tomu bylo přijato usnesení č. 213 (hlasování: +12, 0, 1).
Tím byl vyčerpán program 31. schůze rozpočtového výboru. Schůzi ukončil místopředseda výboru posl. J. Wagner 3. března 1994 ve 14.00 hod.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. P. Jelínek
V Praze 4. března 1994