Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 34. schůze výboru,

která se konala dne 6. a 7. dubna 1994

 

duben 1994

Zápis

 

z 34. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 6. a 7. dubna 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

7. 4. posl. V. Lukáš, J. Maryt, L. Novák

Schůzi zahájil a řídil předseda výboru posl. T. Ježek. Navrhl tento program jednání:

1. Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860)

2. Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, v platném znění - poslanecký návrh Mach, Bečvář (tisk 797)

3. Vládní návrh zásad zákona o neperiodických publikacích (tisk 868)

4. Vládní návrh zákona kterým se mění a doplňuje zákon č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů ČR v oblasti cen, a mění zákon č. 526/1990 Sb., o cenách (tisk 862)

5. Vládní návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 135/1961 Sb., o pozemních komunikacích (silniční zákon), a zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů

6. Dohoda mezi Českou republikou a Rumunskem o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 8. listopadu 1993 v Bukurešti a Dohoda mezi Českou a Portugalskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 12. listopadu 1993 v Praze (tisk 869)

7. Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (poslanecký návrh V. Grulich, K. Hrdý, Z. Trojan a další) (tisk 842)

8. Návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836)

9. Návrh poslanců V. Dobala a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích a zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku (tisk 861)

 

V rozpravě k pořadu vystoupil posl. P. Šafařík. Navrhl doplnit pořad o bod 10. "Informace o stavu přípravy zákona o politických stranách a stavu předkládání výročních zpráv politických stran a hnutí za rok 1993.". Posl. J. Maryt navrhl předřazení bodu 6. před bod 1. a doplnění bodu 6a. Různé. Takto upravený program poslanci schválili: +12, 0, 0.

 

1.

Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860)

Úvodní výklad podal JUDr. V. Henych, představitel Ministerstva vnitra ČR. Zpravodajem byl posl. J. Třebický. V obecné rozpravě vystoupili: T. Páv, T. Ježek, J. Vačkář, M. Skočovský, J. Wagner, P. Brodský, V. Lukáš, J. Hájek. V rozpravě bylo poukázáno na to, že dobrý volební systém prakticky neexistuje. Vždy je třeba volit kompromis a je třeba se vyhnout řešení špatnému. Další diskuze byla vedena o sdružených kandidátkách včetně sdružení nezávislých kandidátů. Dále o systému skrutinia - dělení volebního výsledku a přidělování mandátů podle počtu hlasů získaných dělením do jednotlivých skupin - závisí na jemnosti dělení. Bylo též diskutováno o nevýhodě tohoto systému pro malé satelitní obce, které nezískají váhu v zastupitelstvu. K širší úvaze byly dány mechanismy odvolatelnosti, konflikt zájmů členů zastupitelstev a další otázky.

Následovala podrobná rozprava, ve které byly vzneseny pozměňovací návrhy, ale nebylo o nich hlasováno. Na návrh posl. J. Wagnera byl tento bod přerušen s tím, že budou-li další pozměňovací návrhy, projednají se dodatečně a zařadí k již předneseným pozměňovacím návrhům.

 

2.

Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, v platném znění - poslanecký návrh Mach, Bečvář (tisk 797)

Úvodní výklad přednesl posl. K. Mach. Zpravodajem byl posl. J. Vačkář. Ten informoval též o stanovisku vlády, které je záporné.

V rozpravě vystoupili: M. Kraus, S. Pěnička a J. Vačkář. Byly diskutovány otázky prolomení restituční hranice, definice "část pozemků" a hraniční výměry 50 ha. Na závěr bylo přijato usnesení č. 217 (hlasování: +8, 1, 1), kterým výbor doporučil návrh PSP ke schválení.

 

3.

Vládní návrh zásad zákona o neperiodických publikacích (tisk 868)

Úvodem s odůvodněním vystoupil nám. ministra kultury M. Prokop. Zpravodajem byl posl. S. Pěnička. V obecné rozpravě vystoupil: S. Pěnička, T. Ježek, J. Hájek. Slovo bylo také uděleno zástupcům unie vydavatelů. Ti napadli ustanovení zákona o povinných knihovních výtiscích. Nakonec výbor přijal usnesení č. 220, kterým doporučil návrh schválit (hlasování: +11, 0, 1).

 

4.

Vládní návrh zákona kterým se mění a doplňuje zákon č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů ČR v oblasti cen, a mění zákon č. 526/1990 Sb., o cenách (tisk 862)

Na úvod vystoupila zástupkyně Ministerstva financí ing. Fürstová. Zpravodajem byl posl. T. Ježek. V rozpravě vystoupili: M. Skočovský, J. Hájek, a L. Novák. Zazněly názory na filosofii deregulace cen, na vztah jednotlivých cenových orgánů - působnost jednotlivých stupňů, poslední instatnce. Na závěr bylo doporučeno usnesením č. 221 (hlasování: +11, 0, 1) novelu schválit beze změn.

 

5.

Vládní návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 135/1961 Sb., o pozemních komunikacích (silniční zákon), a zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů (tisk 880)

Úvodem vystoupil ministr dopravy J. Stráský. Zpravodajem byl posl. M. Skočovský. V rozpravě vystoupili: V. Lukáš, P. Brodský, T. Páv, J. Vačkář, M. Skočovský,V. Lukáš.

Byly diskutovány otázky absolutní velikosti částek na výstavbu a opravy dálniční sítě, eventuálního vzniku silničního fondu; co by znamenalo vztažení povolení na uživatele, nikoliv vozidlo; dále kratší doba používání nálepek; co by znamenalo zavedení jednorázových poplatků za dálnici a pod. Někteří poslanci požadovali zvážit ještě znovu dopad na obyvatele. Poslanci nedoporučili vydání úplného znění zákona po novele, naopak požadovali urychlené přepracování celého silničního zákona. Proto doporučili přerušení projednání do doby, než zpravodaj posoudí, zda je možné provést nutné úpravy v navrhovaném znění pouze legislativně nebo zda je nutno provádět i věcné úpravy. Jednání bylo poté přerušeno.

Projednávání pokračovalo následujícího dne. Zpravodaj, posl. T. Páv, doporučil návrh zákona schválit s výjimkou části III. Současně inicioval doporučení vládě, aby zpracovala úplnou novelu, jež bude vyhovovat současným právním a politickým poměrům viz usnesení č. 225 (hlasování +7, 0, 3).

 

6.

Dohoda mezi Českou republikou a Rumunskem o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 8. listopadu 1993 v Bukurešti a Dohoda mezi Českou a Portugalskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 12. listopadu 1993 v Praze (tisk 869)

Úvodní výklad podal pracovník Ministerstva finací ing. Galer. Zpravodajem byl posl. J. Maryt. Konstatoval, že jde o jeden ze standardních typů smluv, předkládaných výboru a několikrát již projednávaných. V rozpravě nikdo nevystoupil. K návrhu bylo přijato usnesení č. 219, kterým výbor doporučil PSP vyslovit s návrhem souhlas (hlasování: +12, 0, 0).

 

6a.

Sdělení předsedy, různé

Poslanci byli informováni o:

- možnosti účasti na neformálním setkání s představiteli italské, francouzské a belgické obchodní komory. Jednání se uskuteční 21. 4. 21994 v 13.00 hodin. Schůzku pořádá Čs. manažerské centrum;

- možnosti účastnit se benefičního představení (Goldoniho Poprask na laguně) na podporu strádajícím dětem a rodinám, které pečují o děti, pořádaném organizací UNICEF;

- tom, že jsou k dispozici údaje z kontrolního závěru NKÚ z kontroly hospodaření Zastupitelského úřadu ČR v Polsku a Souhrnný přehled schválených provedených změn plánu kontrolní činnosti na rok 1994;

- tom, že NKÚ předložil plán odborného vzdělávání v oblasti kontroly na 2. čtvrtletí 1994. Plán je pro zájemce uložen na sekretariátu výboru.

Další částí bodu různé bylo projednání Návrhu usnesení organizačního výboru PSP ke způsobu projednání SZÚ za rok 1993 v orgánech PSP. Rozpočtový výbor souhlasil s projednáním podle harmonogramu předloženého předsedou výboru. K tomu přijal usnesení č. 223 (+12, 0, 0), kterým návrh schválil. Harmonogram je v příloze usnesení.

Současně bylo doporučeno, aby si poslanci výboru vzali dohled nad zbylými kapitolami SZÚ, které nejsou v přímé sféře zájmu výboru a eventuálně navštěvovali ostatní výbory, až je budou projednávat. K problematice vystoupili: T. Páv, M. Skočovský, J. Vačkář, T. Ježek. Sekretariát výboru připraví přehled kapitol a na příští schůzi si poslanci výboru určí odpovědnost za kapitoly.

Posl. J. Hájek doporučil, aby na základě zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, požádal RV o stanovisko k SZÚ. O stanovisko bude NKÚ požádán, jakmile vláda předloží platný originál.

Poslanci vzali na vědomí usnesení č. 3 Dočasné komise PSP pro otázky územně správního uspořádání České republiky. Rozpočtový výbor se bude zabývat pouze otázkou financování územně správních celků v rámci novely zákona o rozpočtových pravidlech a není třeba vyžadovat od rezortů jejich představy. Návrh na novelu zákona o rozpočtových pravidlech je v současné době předložen vládě ČR, tj. již mimo pravomoc rezortu. U dalších rezortů - ČSÚ, NKÚ to zatím výbor nepovažuje za nutné.

Na další den jednání se omluvili poslanci J. Maryt, V. Lukáš, L. Novák.

 

7.

Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a jejich samostatné působnosti (poslanecký návrh V. Grulich, K. Hrdý, Z. Trojan a další) (tisk 842)

Úvodní výklad přednesl posl. V. Grulich. Jako zpravodaje měl výbor posl. P. Brodského, který seznámil výbor se stanoviskem vlády. V rozpravě vystopupili: J. Wagner, M. Kraus. Výbor přijal usnesení č. 224 (hlasování: +8, 0, 5).

 

8.

Návrh poslanců F. Kačenky a 64 dalších na vydání ústavního zákona o územní samosprávě a státní správě v České republice (tisk 836)

Na návrh zpravodaje, který doporučil počkat, až bude známo stanovisko vlády, byl tento bod přerušen do příští schůze (výsledek hlasování o přerušení +8, 0, 2).

 

9.

Návrh poslanců V. Dobala a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích a zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku (tisk 861)

Návrh odůvodnil předkladatel posl. V. Dobal. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík. Poslanci T. Ježek a R. Mandelík navrhli projednávání přerušit s ohledem na to, že dosud není k dispozici stanovisko vlády (o přerušení se hlasovalo takto: +11, 0, 0).

 

10.

Informace o stavu přípravy zákona o politických stranách a stavu předkládání výročních zpráv politických stran a hnutí za rok 1993.

Stručnou informaci o stavu přípravy návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon 424/1991 Sb. podal posl. R. Mandelík. Informoval o činnosti práce komise a seznámil poslance se stavem připomínek ke dni jednání výboru. Výbor se bude problematikou zabývat na své další schůzi. Na návrh posl. R. Mandelíka výbor přijal usnesení č. 222 (+12, 0, 0), kterým žádá u tohoto jednání osobní účast ministrů vnitra, financí a mpř. vlády pověřeného řízením úřadu pro legislativu.

Výbor se dále zabýval otázkou vyhodnocení výročních finančních zpráv politických stran za rok 1993. Se stručnou informací vystoupil posl. R. Mandelík. Uvedl přehled stran, které výroční finanční zprávu předložily včas podle zákona.

Následovala rozprava. Ta byla vedena v duchu toho, zda a jak zveřejnit zprávy jednotlivých stran a hnutí. V rozpravě vystoupili: T. Páv, R. Mandelík, J. Vačkář, M. Skočovksý, R. Kolář, T. Ježek, J. Wagner. Poslanci doporučili předsedovi výboru, aby požádal prezidenta NKÚ o urychlenou informaci - přehled předložených zpráv, včetně zprávy o jejich úplnosti a rozboru zkušeností z hlediska potřeby nového zákona, tj. co bude ještě do novely nutno zapracovat. Současně se zvažovala možnost svolání tiskové konference. Na závěr tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 218 (hlasování: +11, 0, 0).

Tím byl naplněn program 34. schůze rozpočtového výboru, kterou ukončil předseda výboru dne 7. dubna 1994 v 11.45 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 25. dubna 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP