Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1994
I. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 37. schůze výboru,
která se konala dne 11. a 12. května 1994
květen 1994
Zápis
z 37. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 11. a 12. května 1994
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin
Omluveni:
11. 5. posl. M. Kraus, R. Mandelík,
12. 5. posl. J. Hájek, T. Ježek, R. Kolář, M. Kraus, J. Valenta
Jednání zahájil předseda výboru posl. T. Ježek. Navrhl tento pořad jednání:
1. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 312 Ministerstvo financí
2. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 301 Kancelář prezidenta ČR
3. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - Kapitola 381 Nejvyšší kontrolní úřad
4. Zpráva České národní banky o měnovém vývoji za rok 1993
5. Roční zpráva o výsledku hospodaření České národní banky za rok 1993
6. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - Kapitola 302 Parlament České republiky
7. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 345 Český statistický úřad (včetně informace o činnosti ČSÚ za rok 1993 a výhledu na rok 1994)
8. Návrh poslanců T. Ježka a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 500/1991 Sb. o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické a fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 915)
9. Sdělení předsedy, různé
10. Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 482/1991Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů předložené poslankyní A. Váchalovou a dalšími (tisk 877) - doprojednání z 35. schůze
11. Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 468/1991 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání předložené poslanci V. Koronthálym a E. Matouškovou (tisk 872)
12. Vládní návrh zákona o barvení a značkování některých uhlovodíkových paliv a maziv a o opatřeních s tím souvisejících, o doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a o doplnění zákona ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních ve znění pozdějších předpisů (tisk 929)
13. Vyhodnocení výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí za rok 1993
Takto navržený program schválili všichni přítomní poslanci.
1.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 312 Ministerstvo financí
Úvodní výklad přednesl náměstek ministra financí ČR ing. M. Purkyně, zpravodajem byl posl. S. Pěnička.
V rozpravě vystoupili posl. J. Vačkář, P. Brodský, S. Recman, J. Wagner. Poslanci se tázali na organizační strukturu celní správy s ohledem na její výdaje, na dovybavení systému ADIS a zlepšení jeho činnosti. Kritizovali to, že zejména u kapitoly Ministerstva financí díky dodatečným výdajům (např. právě na zavádění ADIS a dalšímu dovybavování finančních úřadů) dochází k řádovým rozdílům mezi výší schváleného, upraveného a skutečného rozpočtu kapitoly. Požadovali, aby Ministerstvo financí nadále koncipovalo svou kapitolu tak, aby se podobná situace neopakovala. Další z otázek bylo ohodnocení pracovníků finančních a celních úřadů, pravomoci ředitelů finančních a celních úřadů a některé další dílčí problémy.
K SZÚ kapitoly bylo přijato usnesení č. 239 (hlasování: +8, -1, 2).
2.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 301 Kancelář prezidenta ČR
Kapitolu uvedl zástupce Kanceláře prezidenta dr. Oliva. Zpravodajem byl posl. S. Pěnička.
Poslanci byli seznámeni s průběhem zřízení samostatné příspěvkové organizace "Správa Pražského hradu". Dále konstatovali, že proběhla kontrola hospodaření kapitoly, kterou provedl Nejvyšší kontrolní úřad, který předložil kontrolní závěr rozpočtovému výboru.
V diskusi vystoupili posl. J. Vačkář, P. Brodský, J. Maryt, S. Pěnička, L. Novák, z nichž mnozí opakovaně. Slovo bylo uděleno i členu NKÚ ing. K. Bidlovi a zástupkyni Ministerstva finací ing. F. Helikarové. Někteří poslanci poukázali na kontrolní závěr a na závažné nedostatky ve finančním hospodaření KPR. Požadovali, aby Kancelář předložila závěry, respektive návrh opatření k odstranění nedostatků a navrhovali, aby bod jednání byl přerušen do té doby, než tato opatření budou přijata. Tento návrh výbor akceptoval s tím, že zástupce Kanceláře prezidenta ubezpečil výbor, že opatření již byla rozpracována a že Kancelář předloží požadovaný dokument do konce příštího týdne. Poté bylo jednání o tomto bodu přerušeno.
3.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - Kapitola 381 Nejvyšší kontrolní úřad
Kapitolu uvedl člen Nejvyššího kontrolního úřadu ing. K. Bidlo, zpravodajskou zprávou byl pověřen posl. L. Novák.
V rámci zpravodajské zrávy posl. L. Novák konstatoval, že hospodaření NKÚ probíhalo v obou pololetích předchozího roku rozdílně, a to dvojkolejně na počátku roku, kdy existovly vedle sebe Ministerstvo státní kontroly a NKÚ a ve druhé části roku, kdy již působil pouze "nově pojatý NKÚ", který v sobě integroval oba dva bývalé úřady. Žádný ze závazných ukazatelů však nebyl překročen.
Souběžně byla předložena i zpráva auditora.
Do rozpravy se nikdo nepřihlásil. Bylo přijato usnesení č. 241 (hlasování: +10, 0, 0), kterým výbor doporučil sněmovně kapitolu schválit.
Před dalším jednáním vystoupil posl. J. Wagner s návrhem, aby se výbor zabýval body 4 a 5 s jedním sumárním výkladem, současně vedl rozpravu k oběma bodům. Ušetřený čas doporučil věnovat se na neveřejné zasedání - informaci guvernéra ČNB o aktuálním stavu měny a bankovního sektoru. O tomto návrhu bylo hlasováno bez rozpravy: +10, 0, 0.
4.
Zpráva České národní banky o měnovém vývoji za rok 1993
a
5.
Roční zpráva o výsledku hospodaření České národní banky za rok 1993
Zprávy předložil guvernér České národní banky ing. J. Tošovský, zpravodajskou zprávu měl předseda výboru posl. T. Ježka. V rozpravě vystoupil posl. J. Wagner a předseda výboru posl. T. Ježek. Rozprava se zaměřila spíše na tu část zpráv, jež charakterizovala současný vývoj a predikci budoucího období. Byly diskutovány otázky: předpokládaný růst ekonomiky v roce 1995, (3 až 4% GPD podle hodnocení ČNB), pomalé tempo restrukturalizace a jeho dopad na přírůstek GPD, roční míra inflace (10 + 2%) stabilita kursu a její vazba na kursy USD a DEM, vývoj mezd (regulace stále nutná spíše z psychologického hlediska), obchodní a platební bilance (plusová), výše rezerv (4,8 mld. USD), směnná relace (větší jak 1), příliv kapitálu (roste), negativa - rychlejší růst agregátu M2 než se počítalo, vyšší dynamika zahraničních úvěrů a menší dynamika přímých investic. Dále byly na pořadu průběh měnové odluky, emise peněz, pohledávky za Slovenskou republikou.
Bylo přijato usnesení č. 242 (hlasování:+13, 0, 0), kterým výbor obě zprávy schválil.
Následovala neveřejná část jednání, ze které se zápis nepořizoval.
6.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - Kapitola 302 Parlament České republiky
Kapitolu uvedl vedoucí Kanceláře PSP ing. Petr Kynštetr. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík.
V rozpravě vystoupili posl. J. Vačkář, P. Brodský, S. Recman, J. Hájek, S. Pěnička. Poslanci se dotazovali na změnu harmonogramu rekonstrukce budov na Malostranském náměstí a z toho plynoucí nutný převod investičních prostředků ve výši 50 mil. Kč z roku 1993 do roku 1994. Posl. S. Recman podal informace o činnosti komise pro práci Kanceláře PSP v této věci. Posl. S. Pěnička informoval i o stavu prací na rekonstrukci detašovaného pracoviště v Harrachově. Poslanci v rozpravě dále zdůrazňovali nutnost dalšího posílení nezávislosti kapitoly na vládních rozhodnutích a doporučovali v tomto duchu úpravu rozpočtových pravidel republiky.
K návrhu SZÚ kapitoly bylo přijato usnesení č. 240 (hlasování: +14, 0, 0), kterým výbor doporučil PSP, aby kapitolu schválila.
7.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 345 Český statistický úřad (včetně informace o činnosti ČSÚ za rok 1993 a výhledu na rok 1994)
Úvodní slovo přednesl předseda Českého statistického úřadu ing. E. Outrata, zpravodajskou zprávu měl posl. T. Páv.
V rozpravě vystoupili: M. Skočovský, J. Vačkář, V. Lukáš, J. Hájek, z nichž někteří opakovaně. Byly zmiňovány úspěchy a nedostatky přechodu federální statistiky na českou, dále změny metodik statistického zjišťování - např. přechod na systém národních účtů, přechod na systém výběrových šetření místo celoplošného shromažďování dat, dále kompatibilita s evropskými normami statistických sledování, úloha Institiu pro veřejné mínění a jeho další perspektiva v rámci ČSÚ, organizační struktura ČSÚ. Byly vzneseny doplňující dotazy na výši upraveného rozpočtu. Poslanci prosazovali tezi, aby rozpočet byl příště sestavován tak, aby se v průběhu roku nemusel upravovat a aby se schválená čísla neodlišovala od skutečnosti.
Ke kapitole bylo přijato usnesení č. 243 (hlasování: +14, 0, 0).
8.
Návrh poslanců T. Ježka a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 500/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické a fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 915)
Na návrh posl. T. Ježka výbor souhlasil s tím, že tento bod bude projednáván na další (38.) schůzi výboru.
9.
Sdělení předsedy, různé
Při projednávání tohoto bodu předseda informoval o
- kontrolních závěrech NKÚ, které do výboru NKÚ doručil;
- výjezdním zasedání výboru;
- pravděpodobném přesunu sekretariátu do nových prostor - výbor nesouhlasil; posl. S. Recman byl zmocněn zastupovat výbor v této věci v Komisi PSP pro práci Kanceláře PSP.
10.
Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 482/1991Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších předpisů předložené poslankyní A. Váchalovou a dalšími (tisk 877) - doprojednání z 35. schůze
Shrnutí a stanovisko vlády přednesl zpravodaj posl. P. Šafařík. Jednání pokračovalo rozpravou. V ní vystoupili posl. J. Maryt, M. Skočovský, V. Lukáš, S. Recman, A. Váchalová (VSPZ), P. Brodský, J. Vačkář. Poslanci požadovali zejména kvantifikaci rozpočtových dopadů, dále doplnit, kdo stanoví a jakým způsobem bude určena indexace. Na závěr bylo přijato usnesení č. 245 (hlasování:+10, 0, 1) ), ve kterém výbor vzal návrh na vědomí.
11.
Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 468/1991 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání předložené poslanci V. Koronthálym a E. Matouškovou (tisk 872)
Nejprve poslanci vyslechli výklad zástupce předkladatele posl. V. Koronthályho. Poté zpravodajskou zprávu posl T. Páva.
V rámci rozpravy se poslanci dotazovali, proč je předkládán individuální návrh poslance, když je k této problematice zřízena komise PSP, proč novela neřeší úpravu postavení Rady pro televizní a rozhlasové vysílání, zejména její odpovědnost a odvolatelnost. Procedurální řízení o udělování licencí by mělo sledovat proceduru správního říízení. Na závěr bylo přijato usnesení č. 246 (hlasování: +6, 0, 4), kterým výbor vyslovil se zásadami nesouhlas.
12.
Vládní návrh zákona o barvení a značkování některých uhlovodíkových paliv a maziv a o opatřeních s tím souvisejících, o doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a o doplnění zákona ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních ve znění pozdějších předpisů (tisk 929)
Výbor konstatoval, že se nedostavil zástupce předkladatele. Z tohoto důvodu bylo jednání přerušeno. Výbor se k této otázce vrátil ještě na závěr schůze a na návrh poslance P. Brodského stanovil, že se tento bod bude projednávat na schůzi výboru v následujícím týdnu.
13.
Vyhodnocení výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí za rok 1993
Úvodní výklad podal posl. R. Mandelík, který současně předložil návrh na usnesení výboru. Následovalo otevření rozpravy, ve které však nikdo nevystoupil. Navržené usnesení bylo přijato jako usnesení č. 244 (hlasování: +;10, 0, 0).
Tím bylo ukončeno 37. jednání výboru, které zakončil místopředseda výboru posl. L. Novák 12. května 1994 v 18.00 hodin.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. P. Jelínek
V Praze 16. května 1994