Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1994
I. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 38. schůze výboru,
která se konala dne 18. a 19. května 1994
květen 1994
Zápis
z 38. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 18. a 19. května 1994
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin
Omluveni:
19. 5. posl. L. Novák
Jednání zahájil předseda výboru posl. T. Ježek. Navrhl tento pořad jednání:
1. Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860) - doprojednání z 35. schůze
2. Vládní návrh zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 916)
3. Zásady zákona o záložních a úvěrních družstvech (tisk 944)
4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 309/1991 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší), ve znění zákona č. 218/1992 Sb., a zákon ČNR č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování, ve znění zákona č. 211/1993 Sb. (tisk 957)
5. Návrh poslance R. Špačka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 48/1994 Sb., o místních poplatcích ve znění pozdějších předpisů (tisk 958)
6.a Roční účetní závěrka a výroční zpráva Fondu národního majetku České republiky za rok 1993
6.b Návrh statutu Fondu národního majetku ČR (tisk 935)
7. Využití správního poplatku na provoz Sazky - projednání podle doporučení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP
8. Sdělení předsedy, různé.
9. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 398 Všeobecná pokladní správa
10. Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 301 Kancelář prezidenta ČR - doprojednání
11. Vládní návrh SZÚ za rok 1993
12. Vládní návrh zákona o barvení a značkování některých uhlovodíkových paliv a maziv a o opatřeních s tím souvisejících, o doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a o doplnění zákona ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních ve znění pozdějších předpisů (tisk 929)
13. Návrh poslanců T. Ježka a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 500/1991 Sb. o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické a fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 915)
Posl. J. Wagner navrhl, aby výbor rozšířil bod pořadu o požadavek na stanovisko Ministerstva financí k prohlášení ČSOB s ČSSP o "státních garancích za bankovní úvěry ze strany státu". Po odpovědi předsedy výboru svůj návrh stáhl. Jako další bod navrhl posl. R. Kolář bod pořadu "Návrh na podnět NKÚ ve věci hospodaření se státním příspěvkem hospodářským organizacím tělesně postižených - META. Hlasováním (+15, 0, 0) byl tento bod do pořadu zařazen jako bod 14.
Takto navržený program schválili přítomní poslanci jednomyslně.
1.
Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860) - doprojednání z 35. schůze
Úvodem přednesli rekapitulaci dosavadního stavu jednání náměstek ministra vnitra dr. Zeman a zpravodaj posl. J. Třebický. Poté pokračovala rozprava svou podrobnou částí, a to vystoupením poslanců: P. Brodského, J. Wagnera, T. Ježka, S. Recmana, V. Lukáše, a M. Skočovského. V jednotlivých vystoupeních byly vznášeny pozměňovací návrhy např. na minimální a maximální počty členů zastupitelstev, na volební dělitele, střet zájmů členů zastupitelstev, dobu volební kampaně, náhradu volebních nákladů a další. Na závěr bylo přijato usnesení č. 247 (hlasování: +10, -4, 2).
2.
Vládní návrh zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 916)
Úvodní výkladu podal náměstek ministra vnitra dr. Zeman, zpravodajskou zprávu měl posl. P. Brodský.
Následovala rozprava, ve které vystoupili V. Lukáš, J.Wagner, R. Mandelík, S. Recman, P. Brodský, J. Vačkář, T. Páv, z nichž někteří opakovaně. Opoziční poslanci (J. Wagner) poukazovali na to, že návrh předložený premiérem do parlamentu je jiný, než návrh projednávaný a schválený ve vládě. Tuto skutečnost označili za neústavní. Současně požadovali předložit záznam z jednání vlády. S polemikou k tomu vystoupil R. Mandelík. Je zodpovědností premiéra vůči vládě, co předkládá do parlamentu a nelze vyžadovat na vládě aby předkládala a zodpovídala se ze svých vnitřních věcí. Dále bylo poukazováno na znevýhodnění nezávislých kandidátů, někteří poslanci odmítali volební kauce, nesouhlasili s volebními obvody tak, jak je uvádí vládní návrh, požadovali kontrolovatelnost jediného hlasování u osob nemajících trvalé bydliště na území ČR atd.
Posl. J. Vačkář vznesl návrh na přerušení jednání, tento návrh nebyl přijat. V tomto okamžiku opozice opustila jednání. Výbor se stal neusnášení schopný a jednání bylo přerušeno do úterý 31. 5. 1994.
3.
Zásady zákona o záložních a úvěrních družstvech (tisk 944)
Po úvodním slově posl. R. Mandelíka přednesl zpravodajskou zprávu posl. T. Ježek. Uvedl, že jde o historicky nižší formu finančního trhu, přesto jde o rozšíření nabídky finančních služeb, jež je žádoucí.
Následovala rozprava. V ní se zúčastnili: J. Třebický, V. Lukáš, J. Hájek, R. Mandelík. Byly diskutovány otázky konkurenčních možností malých střadatelů a rozšíření možnosti podpory drobného podnikání. Je třeba doplnit možnost pojištění úložek právnických osob, aby si záložny, jako právnické osoby, mohly pojistit vklady svých členů u bank. Na závěr bylo přijato usnesení č. 250 (hlasování o I. části: +12, 0, 0; hlasování o II. části: +11, 0, 1).
V tomto okamžiku výbor souhlasil s předřazením bodu pořadu 13 (+12, 0, 0).
13.
Návrh poslanců T. Ježka a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 500/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické a fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 915)
Úvodní slovo přednesl zástupce předkladatelů posl. T. Ježek. Zpravodajem byl posl. J. Třebický.
V rozpravě vystoupili: J. Vačkář, P. Brodský, S. Pěnička, M. Skočovský, T. Páv, J. Hájek, R. Kolář, J. Třebický a T. Páv, z nichž mnozí opakovaně. V rámci rozpravy bylo konstatováno, že je třeba, aby Fond životního prostředí jako příjemce prostředků z Fondu národního majetku vypracoval podrobnou metodiku a program uvolňování těchto prostředků na akce vedoucí k urychlenému ozdravění ovzduší. Současně je třeba stanovit kontrolní mechanismy na uvolňování prostředků a hospodaření s nimi. Poslanci též nedoporučovali zohlednit vládní stanovisko, co se týká jak výše uvolněných prostředků, tak jejich užití do vybraných oblastí. Toto řešení nepřinese potřebný plošný efekt. Poslanci též doporučovali nesoustředit se pouze na plynofikaci, nýbrž na všechny druhy ekologické energie. Na závěr tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 248 (hlasování: +11, 0, 0).
4.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 309/1991 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami (zákon o ovzduší), ve znění zákona č. 218/1992 Sb., a zákon ČNR č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování, ve znění zákona č. 211/1993 Sb. (tisk 957)
Po výkladu náměstka ministra pro životní prostředí ing. P. Dvořáka přednesl zpravodajskou zprávu posl. J. Vačkář. V rozpravě nikdo nevystoupil. Výbor doporučil návrh zákona schválit beze změn. K tomu bylo přijato usnesení č. 252 (hlasování: +10, 0, 0.).
5.
Návrh poslance R. Špačka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 48/1994 Sb., o místních poplatcích ve znění pozdějších předpisů (tisk 958)
S ohledem na zrychlené jednání o předchozích bodech nebyl přítomen předkladatel. Výbor vzal v úvahu jednoduchost návrhu a rozhodl návrh projednat i bez předkladatele. Posl. J. Třebický podal zpravodajskou zprávu současně seznámil výbor s pozitivním stanoviskem vlády.
V rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 249 (hlasování: +6, -5, 0), kterým výbor návrh zákona nedoporučil sněmovně schválit.
6.a
Rozpočet Fondu národního majetku České republiky za rok 1993
Úvodem vystoupil ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing. J. Skalický. Kromě výkladu seznámil výbor se stanoviskem vlády, jímž předložený návrh vzala na vědomí. Jako zpravodaj byl posl. P. Šafařík. Následovala rozprava. Z výboru se diskuze účastnili: S. Pěnička, J. Hájek, J. Vačkář. Hlavní myšlenky rozpravy: přísnější režim posuzování, nárůst investic na opravy, mzdové prostředky, vyšší realizace projektů, zastupování FNM ve správních radách společností. Bylo poukazováno i na to, že nedokonalost projektu se přenáší i do zvýšených nákladů Fondu (vymáhání, soudní spory). Na závěr bylo přijato usnesení č. 258 (hlasování:+7, 0, 4), kterým byl návrh doporučen ke scHválení v PSP beze změn.
6.b
Návrh statutu Fondu národního majetku ČR (tisk 935)
Také zde vystoupil ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing. J. Skalický; zpravodajem byl posl. P. Šafařík, který vystoupil také v rozpravě s návrhem úpravy v systému zastupitelnosti jednotlivých místopředsedů Fondu. Na uzávěr byl Statut doporučen ke schválení se změnami usnesením č. 251 (hlasování: +10, 0, 0).
7.
Využití správního poplatku na provoz Sazky - projednání podle doporučení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP
S úvodním slovem vystoupila posl. M. Hubová, členka výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu; stanovisko Ministerstva financí přednesla JUDr. Šlehoferová. Následovala rozprava. Poté bylo slovo uděleno zástupci Všesportovního kolegia ČR - předsedovi Dr. Pošíkovi. Jako podklad pro jednání sloužilo usnesení VVKMT a jeho komise pro mládež a tělovýchovu. V rozpravě vystoupili: S. Pěnička, J. Maryt, J. Hájek, T. Ježek.
Výbor doporučil, aby poté, co Ministerstvo financí ČR vyčíslí upravenou částku správního poplatku a.s. Sazka za rok 1992 a 1993 a jestliže dojde k zaplacení tohoto správního poplatku Všesportovní kolegium České republiky požádalo ministra financí o přijetí rozpočtového opatření, kterým částku o stejné výši převede ze státního rozpočtu do kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jež bude použita na podporu rozvoje sportovní činnosti v České republice.
K tomu bylo přijato usnesení č. 253 (hlasování: +9, 0, 1).
8.
Sdělení předsedy, různé
V tomto bodu pořadu byl projednáván
- Návrh poslance R. Koláře na podněnt Nejvyššímu kontrolním úřadu ke kontrole hospodaření s finančními prostředky státního rozpočtu České republiky (dotace) v nástupnických organizacích bývalého Svazu invalidů a jejich hospodářských zařízení (META). K tomu bylo přijato usnesení č. 260 (hlasování: +10, 0, 0).
- Návrh poslance R. Mandelíka na zrušení dočasné komise rozpočtového výboru pro řešení legislativy k činnosti a hospodaření politických stran (ustavenou usnesením RV č. 200/1994). Návrh byl přijat usnesením č. 261 (+10, 0, 0). Výbor vyslovil poděkování za práce všem členům komise.
- Návrh poslance P. Brodského na přijetí usnesení vůči vládě ČR, aby zdůvodnila rozhodnutí o převodu prostředků 7,1 mld. Kč z Fondu národního majetku na krytí ztrát zbytkových státních statků. K tomu byla vedena rozprava, ve které vystoupili: P. Brodsklý, T. Ježek. Na závěr poslanci doporučili do vyjasnění situace zatím usnesení nepřijímat.
- Návrh poslance T. Ježka na usnesení rozpočtového výboru, kterým se doporučuje vládě, aby uložila ministru financí provést podrobnější analýzu správy DPH s využitím podkladů od finančních ředitelství. Tento návrh byl přijat bez rozpravy usnesením č. 262 (hlasování:+10, 0, 0).
9.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 398 Všeobecná pokladní správa
Úvodní výklad ke kapitole podal ředitel odboru Ministerstva financí ing. E. Janota, zpravodajskou zprávu měl posl. R. Mandelík. V rámci rozprav pak vystoupili J. Hájek, J. Vačkář, M. Skočovský a zpravodaj R. Mandelík. Konstatovali, že rozsah kapitoly je příliš velký, pro příště by se řada položek měla přesunout do kapitol vlastních. To však bude nutno učinit až s novým zákonem o rozpočtových pravidlech. Dalšími diskutovanými otázkami bylo zřízení kapitoly státní dluh, vytvoření systému poskytování prostředků na nezaměstanost do okresů s její velkou procentní výší atd.
Ke kapitole bylo přijato usnesení č. 256 (hlasování: +10, 0, 1).
10.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993 - kapitola 301 Kancelář prezidenta ČR - doprojednání
Po doplňujícím výkladu vedoucího Kanceláře prezidenta ČR L. Dobrovského přednesl rekapitulaci dosavadního jednání posl. S. Pěnička.
V rámci rozpravy vystoupil JUDr. Voleník, prezident NKÚ, který přednesl stanovisko NKÚ k opatřením, která přijala Kancelář prezidenta v souvislosti s kontrolním závěrem, jež byl vypracován NKÚ a v souvislosti s projednáváním kapitoly předložen rozpočtovému výboru. V další rozpravě vystoupoili: S. Pěnička a J. Vačkář. Na závěr bylo přijato usnesení č. usnesení č. 255 (hlasování: +10, 0, 4).
11.
Vládní návrh SZÚ za rok 1993
Úvodní výklad přednesl ministr financí ing. I. Kočárník,CSc.. Zpravodajskou zprávu měl posl. T. Ježek.
Následovala rozprava. Do ní se zapojili: J. Vačkář, M. Skočovský, M. Kraus, P. Brodský, J. Hájek, J. Wagner, J. Maryt. Na dotazy a výhrady odpověděl ministr financí I. Kočárník. V průběhu rozpravy bylo výboru tlumočeno shrnutí stanoviska NKÚ k SZÚ 1993, které úřad předložil v písemné podobě. Byly diskutovány následující okruhy otázek: daňové úniky, v souvislosti s tím rozmáhající se platby "cash"; stav devizových rezerv a předpoklad jejich vývoje s ohledem na plnou směnitelnost Kč; posilování soběstačnosti místních rozpočtů; přehlednost finančních toků; vztah mikroekonomiky a makroekonomiky; analýza příjmové strany rozpočtu - struktura jiná než plánováno; růst výdajů na zdravotnictví a školství; problematika samostatného sociálně pojišťovacího fondu nebo vázaných prostředků v SR jako dosud; dořešení 13. platby za sociální pojištění z roku 1992 - jak postupovat ve vztahu k auditorům u as; postup dělení majetku se Slovenskou republikou - rozbor dosud majetkově nevypořádaných položek; problematika garancí za vkladay u bank - na základě jakých předpisů se hovoří o garancích u velké bankovní čtyřky?
Na závěr přednesl návrh na usnesení předseda výboru T. Ježek. Pozměňující návrh podal posl. J. Maryt. Doporučil novou část IV. v tomto znění: "RV doporučuje, aby PSP požádala vládu ČR, aby v duchu svého programového prohlášení urychleně vypracovala a předložila návrh zákona o Fondu sociálního zabezpečení". Nejprve bylo hlasováno o pozměňujícím návrhu. Návrh nebyl přijat (hlasování: +3, -5, 4). Poté bylo přijato usnesení č. 257, podle návrhu předloženého předsedou výboru (výsledek hlasování o usnesení jako celku: +7, 0, 5).
12.
Vládní návrh zákona o barvení a značkování některých uhlovodíkových paliv a maziv a o opatřeních s tím souvisejících, o doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a o doplnění zákona ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních ve znění pozdějších předpisů (tisk 929)
Úvodní slovo podal náměstek ministra průmyslu a obchodu ing. Sabela, zpravodajskou zprávu měl posl. S. Pěnička. V následující rozpravě, ve které vystoupili J. Vačkář, R. Mandelík, S. Pěnička, P. Brodský, R. Kolář, J. Hájek, konstatovali poslanci, že návrh nesplňuje některé základní požadavky. Především se jednalo o to, že se nevychází z presumce neviny při rozhodování o postihu. Zákon nesmí tímto způsobem dopadnout na drobného spotřebitele, který by mohl být postižen za cizí zavinění (nemožnost kontroly čerpané hmoty z nádrže čerpací stanice - rozhodující pro stanovení je pouze měřicí přístroj, který indikuje značkovač; to nemá běžný spotřebitel možnost ověřit). Dále poslanci vyjádřili nespokojenost s tím, že k návrhu není připojena vyhláška, kterou je v tomto případě nutno posoudit, neboť zákon neupravuje takové otázky jako proceduru zacházení se vzorky, což v případě velkých pokut, které mohou vést k soudnímu sporu, může úmysl zákona zcela eliminovat.
Na návrh zpravodaje rozpočtový výbor přerušil projednávání a požádal vládu ČR, aby uvážila stanovisko výboru, nedostatky odstranila a návrh změn včetně nového návrhu prováděcí vyhlášky předběžně projednané dotčenými připomínkovými místy předložila tak, aby bylo možno návrh zákona projednat na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny. K tomu bylo přijato usnesení č. 259 (hlasování: +10, 0, 0).
Tím byl vyčerpán pořad 38. jednání schůze výboru. Jednání ukončil předseda posl. T. Ježek 31. 5. 1994 ve 12.15 hod.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. P. Jelínek
V Praze 31. května 1994