Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 40. schůze výboru,

která se konala ve dnech 14. - 16. června 1994

 

červen 1994

Zápis

 

z 40. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 14. až 16. června 1994 - výjezdní zasedání

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni: posl. R. Kolář, M. Skočovský, J. Valenta

Program výjezdního zasedání byl stanoven takto:

1. Přijetí na Okresním úřadu ve Strakonicích, beseda s pracovníky úřadu

2. Příprava státního rozpočtu na rok 1995; beseda se starosty a představiteli okresu Strakonice

3. Návštěva Jihočeských mlékáren, závod Strakonice. Prohlídka provozů, zkušenosti z privatizace a transformačního období (akciová společnost z první vlny kupónové privatizace)

4. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu za 1. čtvrtletí 1994

5. Stanovisko rozpočtového výboru k Návrhu na změnu usnesení PSP č. 401 z 1. června 1994 k vládnímu návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 1993 dle usnesení PSP č. 402

6. Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966)

6a. Přijetí zástupců podnikatelů města Počátek a okolí a krátká beseda s nimi.

7. Příprava státního rozpočtu na rok 1995; beseda se starosty a představiteli okresu Pelhřimov

úterý 14. 6. 1994

Navržený program schválili poslanci po příjezdu na Okresní úřad do Strakonic jednomyslně.

 

1.

Přijetí na Okresním úřadu ve Strakonicích, beseda s pracovníky úřadu

Úvodem přivítal poslance přednosta Okresního úřadu Strakonice ing. Břetislav Řezníček. Za výbor poděkoval předseda výboru posl. T. Ježek. Následovaly stručné informace o okresu a místopise města Strakonic.

středa 15. 6. 1994

 

2.

Příprava státního rozpočtu na rok 1995; beseda se starosty a představiteli okresu Strakonice

Besedy se zúčastnili starostové: Štrébl - Strakonice, Malinová - Blatná, Sborník - Vodňany, Hadraba - Volyně, Tůmová - Slaník, Ouředník - Libětice, Kovanda - Štěkeň, Batysta - Lom, Zábransý - Čistice, Kopáček - Sedlice, Kadlec - Unice. Dále pracovníci Okresního úřadu.

Úvodem vystoupil předseda výboru posl. T. Ježek, který nastínil schéma diskuse a doporučil se orientovat pouze na problémové otázky. Uvedl, že očekává od zástupců měst a obcí přednesení problémů, které je trápí a jež se může parlament nějakým způsobem pokusit řešit. Zejména s ohledem na specializaci výboru doporučil se věnovat finančním a rozpočtovým otázkám.

V besedě byly rozebírány vztahy okresního úřadu a starostů. Byly hodnoceny vcelku pozitivně. Jako problémy byly nastíněny:

- rozpočtové určení výnosu daně ze závislé činnosti, jeho zůstatek na okresním úřadu a jeho rozdělování;

- finanční nedostatečnost malých obcí v Pošumaví a jejich vyrovnávací dotace;

- výplata restitučních náhrad za sociální zařízení, kde jsou obce zřizovatelem, je pro obecní pokladnu mnohdy téměř neřešitelná;

- nedokončená KBV a její profinancování;

- finacování ekologických akcí; zejména požadavek na seznámení se s pravidly na financování ozdravění ovzduší (6,1 mld Kč z FNM);

- finacování inženýrských sítí na území obcí, jež však dosud nejsou ani ve spoluvlastnictví obcí;

- nesystémovost zrušení místních poplatků za alkohol a tabák v polovině roku;

- chybějící regionální koordinace u staveb regionálního charakteru.

Z poslanců se do rozpravy zapojili: T. Ježek, J. Vačkář, J. Hájek, J. Wagner. V diskusi vystoupili i pracovníci Ministerstva financí R. Prokop a E. Janota, kteří odpovídali na podrobné dotazy k sestavování státního rozpočtu na rok 1995.

 

3.

Návštěva Jihočeských mlékáren, závod Strakonice. Prohlídka provozů, zkušenosti z privatizace a transformačního období (akciová společnost z první vlny kupónové privatizace)

Poslanci navštívili provozy Jihočeských mlékáren, a.s., závodu Strakonice. Zde po seznámení s hospodářskými výsledky podniku ze strany vedení si prohlédli provozy na výrobu sušeného mléka, pomazánkových másel a některých mléčných výrobků na bázi čerstvého mléka.

 

4.

Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu za 1. čtvrtletí 1994

Zprávu uvedl ředitel odboru Ministerstva financí ČR ing. E. Janota. Zpravodajem byl posl T. Ježek. Konstatoval, že jde o vládou schválenou verzi materiálu, kterou výbor již jedenkráte projednával jako informaci ministra financí. V rozpravě nikdo nevystoupil. Ke zprávě bylo přijato usnesení č. 269 (hlasování: +13, 0, 0), kterým výbor doporučil PSP, aby vzala zprávu na vědomí.

 

5.

Stanovisko rozpočtového výboru k Návrhu na změnu usnesení PSP č. 401 z 1. června 1994 k vládnímu návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 1993 dle usnesení PSP č. 402

Zpravodajem k tomuto bodu byl posl. L. Novák. Doporučil, aby se výbor problematikou zabýval na příští schůzi v areálu PSP, kde jsou k dispozici další doplňující materiály (např. stenozáznam jednání PSP). Posl. J. Wagner navrhl, aby se jednání k tomuto bodu účastnili i zástupci Magistrátu hl. města Prahy a Ministerstva kultury a zaujali svá stanoviska. Z tohoto důvodu byl bod jednání odložen. Pro hlasovalo všech 13 přítomných poslanců.

 

6.

Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966)

Uvedl posl. T. Páv. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík. Ten seznámil mj. výbor se stanoviskem vlády ČR, která vyslovila s návrhem zásadní nesouhlas.

Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: T. Ježek, R. Mandelík, V. Lukáš, L. Novák, T. Páv, S. Recman. Nejprve bylo projednáno stanovisko vlády. Bylo konstatováno, že je třeba provést rozbor stanoviska. Poslanci navrhli, aby připomínky byly předneseny, sepsány a rozdány a to ještě před jejich projednáním na dalším zasedání výboru, aniž o nich bude na tomto jednání hlasováno. Byly diskutovány např. otázky mnohočlenství ve výborech a dopad do organizace činnosti, problematika okamžiku vzniku mandátu a nástupnictví náhradníků, podepisování prezeční listiny, problematika ověřování, regule jednání ve sněmovně, problematika uchovávání sněmovních dokumentů, rozhodování ve věci relevantnosti interpelací - nelze, zakotvení projednávání kontrolních závěrů NKÚ, účast ústavních činitelů a prezidenta NKÚ na schůzích výborů a sněmovny, neveřejnost jednání, určování delegací sněmovny, způsob projednávání SZÚ, zakotvení klubů a jejich činnosti, problémy revokace atd. Všechny tyto připomínky k §§ znění zpracují poslanci R. Mandelík a L. Novák a předloží je výboru na dalším jednání.

Slovo bylo uděleno i přizvaným hostům - prezidentu NKÚ JUDr. M. Voleníkovi, viceprezidentu NKÚ V. Peřichovi, kteří zaujali stanovisko např. k sestavování rozpočtu PSP, vystupování KPSP jako právnické osoby, účasti členů úřadu na jednání PSP, jednání o kontrolních závěrech NKÚ apod. Dále dostal slovo vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny ing. P. Kynštetr a vedoucí organizačního odboru KPSP JUDr. J. Botur, kteří seznámili poslance s názorem vedení Kanceláře PSP na některé otázky týkající se působnosti a činnosti KPSP, např. na těžce postižitelnou odpovědnost a rozmělněné pravomoce v pasáži - o KPSP a některé další otázky.

V přestávce jednání (18.00 - 19.00 hodin) byli přijati zástupci podnikatelů města Počátek a okolí a proběhla s nimi krátká beseda. Besedy se zúčastnili např. p. Rückl (Sklárna Včelnička) aj.

čtvrtek 16. 6. 1994

 

7.

Příprava státního rozpočtu na rok 1995; beseda se starosty a představiteli okresu Pelhřimov

V besedě vystoupili: p. Koten - starosta města Pelhřimov, p. Mareček - přednosta OÚ, p. Bakula -vedoucí finančního referátu OÚ, p. Štěpánek, starost města Pacov, p. Kadlec - místostarosta města Humpolec, p. Zavadil - starosta Červená Řečice, pí. Málková - starostka, p. Veselý - ředitel pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny a zástupci Ministerstva financí - ing. Janota, ing. Mládková. Z poslanců diskutovali poslanci: J. Třebický, R. Mandelík, J. Vačkář, L. Novák, P. Brodský. Otázky v diskusi byly vesměs obdobné, jako v diskusi na OÚ Strakonice (viz výše). Dále představitelé okresu

- poukazovali na nutnost vytvořit v rámci okresu kriteriální systém (metodiku) rozdělování místních příjmů, které převyšují původně předpokládaný rozpočet;

- požadovali zmocňovací předpis pro přednostu OÚ - do jaké částky může hospodařit s penězi bez a se souhlasem okresního shromáždění;

- upozorňovali na problematiku státních dotací na řešení cenových vlivů v CHKO;

- žádali sjednocení dotačních podmínek pro LDN, jejichž zřizovatelé jsou obce a dotace jdou přes obecní rozpočty ze státního rozpočtu s jinými podobnými zdravotními zařízeními, kde je zřizovatel jiná osoba nebo stát a dotace jdou přes zdravotní pojišťovnu.

Závěrečné slovo přednesli přednosta Okresního úřadu MUDr. Mareček a předseda výboru T. Ježek. Ještě před odjezdem do Prahy si poslanci prohlédli stavbu polikliniky v Pelhřimově.

Tím byl vyčerpán pořad 40. schůze výboru. Jednání ukončil předseda posl. T. Ježek 16. 6. 1994 v 17.00 hod.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 31. června 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP