Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 41. schůze výboru,

která se konala ve dnech 22. až 24. června 1994

 

červen 1994

Zápis

z 41. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 22. až 24. června 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

22. 6. posl. T. Ježek, M. Kraus

23. 6. posl. T. Ježek, M. Kraus

Jednání zahájil místopředseda výboru posl. L. Novák. Navrhl tento pořad jednání:

 

1. Návrh posl. J. Kasala a dalších na vydání zákona o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně zákona zákona č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, ve znění zákona č. 150/1992 Sb., o změně zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění zákona č. 36/1993 Sb., o změně zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, o změně zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, a o změně zákona č. 103/1992 Sb., o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání, ve znění pozdějších předpisů (tisk 969)

2. Návrh rozpočtu Pozemkového Fondu České republiky pro rok 1994 (tisk 971)

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 5. dubna 1994 v Moskvě (tisk 975)

4. Návrh poslance M. Kašpárka a dalších na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátlů poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967)

5. Návrh poslance M. Kašpárka a dalších na vydání zákona o sídle Parlamentu České republiky (tisk 976)

6. Návrh poslance J. Bejčka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 991)

7. Zásady zákona o automatickém zvyšování důchodů a dávek v oblasti sociální péče, předložené poslanci Exnerem a dalšími (tisk 919)

8. Bilance a zprávy o výsledcích hospodaření zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a VZP ČR za rok 1993

9. Sdělení předsedy, různé.

10. Vládní návrh zásad ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 968)

11. Vládní návrh zákona o opatřeních ve vztahu k Libyi (tisk 982)

12. Návrh posl. K. Hrdého a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování (tisk 155)

13. Stanovisko rozpočtového výboru k Návrhu na změnu usnesení PSP č. 401 z 1. června 1994 k vládnímu návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 1993 dle usnesení PSP č. 402

14. Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) - pokračování z 40. schůze výboru

15. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 513/1991 Sb., Obchodní vyrovnání, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1034)

16. Roční účetní závěrka a výroční zpráva Fondu národního majetku za rok 1993 (tisk 1012)

17. Návrh poslance J. Bláhy a dalších na vydání zákona o kolizi veřejného zájmu se zájmem osobním a o změnách a doplňcích některých souvisejících zákonů (tisk 297 A)

 

Posl. R. Kolář navrhl, aby se bod 8. "Bilance a zprávy o výsledcích hospodaření zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a VZP ČR za rok 1993" neprojednával, neboť výboru tato otázka nebyla přikázána (hlasování:+8, 0, 4). Posl. P. Brodský požádal o zařazení bodu "Žádost Poslanecké sněmovny o projednání řešení úpravy pietního území obce Ležáky" (hlasování: +8, 0, 4). Posl. J. Wagner doporučil vypustit projednávání bodu 14. "Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny". O tomto návrhu se však nehlasovalo a bylo doporučeno projednat návrh až v okamžiku přítomnosti zpravodaje. S tím posl. J. Wagner vyslovil souhlas. Posl. L. Novák navrhl zařazení bodu "Výroční zpráva NKÚ za rok 1993" (hlasování: +10, 0, 3.) Změněný a doplněný program jednání byl schválen následovným poměrem hlasů: +8, 0, 4.

 

středa 22. června 1994

 

1.

 

Návrh posl. J. Kasala a dalších na vydání zákona o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně zákona zákona č. 110/1964 Sb., o telekomunikacích, ve znění zákona č. 150/1992 Sb., o změně zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění zákona č. 36/1993 Sb., o změně zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, o změně zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, a o změně zákona č. 103/1992 Sb., o Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání, ve znění pozdějších předpisů (tisk 969)

Úvodní slovo podala zástupkyně předkladatelů posl. E. Nováková, zpravodajskou zprávu měl posl. T. Páv. Ten seznámil výbor mimo jiné s negativním stanoviskem vlády a doporučil tento bod jednání přerušit.

Následovala obecná rozprava. V ní vystoupili posl. P. Brodský, M. Skočovský, J. Hájek, S. Recman. V rozpravě bylo konstatováno, že chybí zhodnocení dopadů na státní rozpočet a ekonomický rozbor. Poslanci se dále zabývali vynutitelností smlouvy mezi Českou poštou a radiokomunikacemi, dále je zajímaly odhady výnosů a realizaci praktické kontroly placení a způsobu vymáhání poplatků. Na závěr obecné rozpravy bylo jednání přerušeno. K tomu bylo přijato usnesení č. 270 (hlasování: +11, 0, 0). V něm mimo jiné výbor požádal předkladatele, aby součástí důvodové zprávy bylo finanční zhodnocení návrhu.

 

2.

Návrh rozpočtu Pozemkového Fondu České republiky pro rok 1994 (tisk 971)

Úvodní výklad podal náměstek ministra zemědělství ing. K. Burda, zpravodajem byl posl. J. Vačkář.

V rozpravě vystoupili posl. S. Recman, M. Skočovský, J. Vačkář. Bylo konstatováno, že náklady Pozemkového fondu jsou vysoké, příjmy z prodeje půdy dosud nízké. Poslanci požadovali vysvětlení nárůstu počtu administrativních pracovníků. Výbor doporučil ministru zemědělství, aby při schvalování návrhu státního rozpočtu na rok 1995 byl současně předložen i návrh rozpočtu Pozemkového fondu. V návaznosti na usnesení rozpočtového výboru č. 174 požádali poslanci o předložení záměru dalšího fungování územních odborů Ministerstva zemědělství, resp. o opatření k jejich postupnému zrušení. Bylo doporučeno, aby dosavadní kompetence byly převedeny na okresní úřady, pracoviště Pozemkového fondu ČR a Agrární komoru ČR.

Na závěr tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 271 (hlasování: +11, 0, 1).

 

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 5. dubna 1994 v Moskvě (tisk 975)

Uvodní výklad podal zástupce Ministerstva financí ing. M. Galler, zpravodajem byl posl. J. Maryt.

V rozpravě vystoupili posl. T. Páv, V. Lukáš, P. Brodský, L. Novák. Byly diskutovány odchylky od standardních smluv - národní režim; co se skrývá pod termínem veřejný zájem; kdo je garantem smlouvy; jaká jsou omezení ze strany Ruska; problematika vstupu zahraničního kapitálu do Ruska a dále kdo smlouvu na ruské straně ratifikuje.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 272 (hlasování: +8, 0,3), kterým se doporučuje návrh v PSP schválit.

 

4.

Návrh poslance M. Kašpárka a dalších na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátlů poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967)

Úvodní výklad podal zástupce předkladatelů posl. M. Kašpárek. Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Wagner. V rozpravě nikdo nevystoupil. Výbor svým usnesením č. 273 (hlasování: +10, 0, 2) doporučil návrh neschválit.

 

5.

Návrh poslance M. Kašpárka a dalších na vydání zákona o sídle Parlamentu České republiky (tisk 976)

Úvodní slovo přednesl zástupce předkladatelů posl. M. Kašpárek. Zpravodajskou zprávu měl posl. P. Šafařík. V rozpravě vystoupili posl. M. Skočovský a posl. P. Brodský. Poukázali na neexistenci ekonomického rozboru a rozporuplnosti tvrzení předkladatele o smysluplném využití budovy bývalého Federálního shromáždění. Na návrh zpravodaje bylo přijato usnesení č. 275, kterým výbor návrh nedoporučil ke schválení (hlasování: +11, 0, 1).

 

6.

Návrh poslance J. Bejčka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 991)

Návrh uvedl zástupce předkladatelů posl. J. Bejček, zpravodajem byl posl. V. Lukáš.

V následující rozpravě vystoupili poslanci M. Skočovský, J. Hájek, T. Páv, P. Brodský, L. Novák, J. Třebický. Bylo rozebráno negativní stanovisko vlády. Většina diskutujících s ním vyslovila nesouhlas. Byly diskutovány dopady na státní rozpočet - téměř nulové, výše dotčeného majetku, stav v národních parcích po zavedení zákona apod.

K návrhu bylo přijato usnesení č. 274 (hlasování:+13, 0, 0), kterým výbor návrh doporučil k přijetí.

Od 14.00 hodin byla schůze výboru přerušena schůzí Poslanecké sněmovny. Výbor se sešel okamžitě po jejím ukončení.

 

7.

Zásady zákona o automatickém zvyšování důchodů a dávek v oblasti sociální péče, předložené poslanci Exnerem a dalšími (tisk 919)

Po úvodním výkladu zástupce předkladatelů poslanců V. Exnera a J. Sourala podal zpravodajskou zprávu posl. V. Lukáš. Zpravodaj uvedl následující námitky: přijetí zákona by musela předcházet změna zákona o rozpočtových pravidlech, není vhodné vázat valorizaci na průměrnou mzdu. Proti dosavadním zvyklostem jde o zásah do pravomocí moci výkonné.

V rozpravě vystoupili poslanci S. Recman a J. Hájek, kteří vyslovili s názory zpravodaje nesouhlas. Na závěr bylo doporučeno vzít návrh na vědomí a předkladatelům, aby při vypracovávání návrhu zákona úzce spolupracovali s Ministerstvem práce a sociálních věcí.

K tomu bylo přijato usnesení č. 287 (hlasování:+9, 0, 2).

 

8.

Žádost Poslanecké sněmovny o projednání řešení úpravy pietního území obce Ležáky

Posl. P. Brodský upozornil na nutnost zabývat se usnesením PS PČR č. 409 z 19. schůze ze dne 3. června 1994, kterým byl rozpočtový výbor požádán o projednání návrhu na řešení situace, tj. zejména s ohledem na zajištění financování úpravy pietního území obce. Byl zmocněn posl. J. Hájek, aby připravil podklady pro jednání výboru v září, viz usnesení č. 283 (hlasování: +10, 0, 1).

 

9.

Sdělení předsedy, různé

V rámci tohoto bodu byly projednány:

- Návrh posl. J. Hájka na podání podnětu Nejvyššímu kontrolnímu úřadu ke kontrole ve věci neposkytnutí dotace dle schváleného zákona o státním rozpočtu na r. 1993 do Fondu tržní regulace a jejího převedení do státních aktiv České republiky. K tomu výbor přijal usnesení č. 279 (hlasování: +11, 0, 2).

- Informace předsedy výboru o došlých kontrolních závěrech, které předkládá prezident NKÚ.

- Informace předsedy výboru o došlém materiálu "Národní program na ozdravění ovzduší".

 

čtvrtek 23. června 1994

 

10.

Vládní návrh zásad ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 968)

Po výkladu náměstka Úřadu pro legislativu a veřejnou správu JUDr. Zářeckého podal zpravodajskou zprávu posl. P. Brodský. Ten též informoval výbor o jednání vlády v této věci. Současně navrhl, aby projednávání po obecné rozpravě bylo přerušeno.

V rozpravě vystoupili posl. P. Brodský, J. Třebický, V. Lukáš, M. Skočovský. Poslanci poukázali na rozvíření otázky shody předlohy předložené Parlamentu s materiály projednávanými vládou, které zveřejnil tisk a doporučili otázku nadále nepolitizovat a zabývat se odbornou stránkou věci. Dotazy byly kladeny zejména v oblasti působností, např. práva zřizování institucí. Dále poslanci poukazovali na nutnost zabývat se počtem celků a jejich velikostí podrobně i v poslaneckých klubech. Z toho důvodu bylo navrženo přerušení projednávání. O přerušení bylo přijato usnesení č. 280 (hlasování:+10, 0, 0).

 

11.

Vládní návrh zákona o opatřeních ve vztahu k Libyi (tisk 982)

Úvodem vystoupil posl. L. Novák. Navrhl, aby jednání bylo přerušeno nejméně do zářijové schůze výboru. Výbor žádosti zpravodaje vyhověl. Namísto tohoto bodu byl projednán v pořadu schválený bod:

 

11a.

Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 1993

Úvodní výklad podal veiceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu PhDr. V. Peřich. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík.

V rozpravě vystoupili poslanci J. Hájek, R. Mandelík, L. Novák. Poslanci v rozpravě dospěli k názoru, že je žádoucí, aby stát zajistil kvalitní materiální podmínky pro činnost NKÚ. Materiální podmínky by měly umožnit úřadu rozvinout efektivní kontrolní činnost s využitím kvalitní materiálně technické základny. Nejvyššímu kontrolnímu úřadu je nutno dát k dispozici budovu, která odpovídá významu a důstojnosti úřadu. Dále je nutno při tvorbě rozpočtu na rok 1995 vytvořit podmínky pro založení a rozvoj informačního systému technologie kontroly. Dále bylo konstatováno, že je nezbytné, aby vláda ČR ještě v roce 1994 vypracovala návrhy zákonů o finanční prokuratuře a majetku České republiky a návrh zákona o rozpočtových pravidlech.

K tomu bylo přijato usnesení č. 276 (hlasování: +14, 0, 0).

 

12.

Návrh posl. K. Hrdého a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování (tisk 155)

Předkladatel informoval poslance o tom, že vláda a posléze Poslanecká sněmovna mezitím schválila novelu zákona a že v ní jsou věci ošetřeny. Předkladatel podá PSP návrh na zpětvzetí, ke kterému z administrativních důvodů dosud nedošlo, a proto žádá výbor, aby se projednáváním této novely nadále nezabýval. Výbor vysvětlení akceptoval.

 

13.

Stanovisko rozpočtového výboru k Návrhu na změnu usnesení PSP č. 401 z 1. června 1994 k vládnímu návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 1993 dle usnesení PSP č. 402

Po úvodním rekapitulaci posl. L. Nováka přednesl stanovisko navrhovatel posl. J. Wagner. Se stanoviskem vystoupili i pozvaní zástupci Ministerstva kultury - náměstek M. Prokop, zástupci Ministerstva financí - vrchní ředitel rozpočtu M. Havel a zástupci hlavního města - náměstek primátora J. Exner.

Z poslanců se rozpravy zúčastnili P. Brodský, M. Skočovský, T. Páv, J. Wagner, S. Pěnička, R. Mandelíík, J. Hájek. Po bouřlivé a rozporuplné diskusi konstatovala většina poslanců, že rozhodnutí o dotaci by bylo řešením nesystémovým. Návrh na usnesení přednesli posl. J. Hájek (odečíst tuto částku z částky přiřknuté finančním úřadům), L. Novák (vypustit tuto částku z usnesení PSP bez náhrady a doporučit Ministerstvu kultury a Ministerstvu financí, aby společně nalezla řešení finančních problémů kulturních institucí v rámci pravomocí svých a pravomocí vlády) a P. Brodský (snížit dotaci na částku 5,4 mil Kč, neboť došlo k administrativní chybě).

O jednotlivých návrzích se hlasovalo v pořadí, jak zazněly. Hlasování o návrhu posl. J. Hájka: +5, -1, 8 (návrh nebyl přijat). Hlasování o návrhu posl. L. Nováka: +8, -4, 2 (návrh byl přijat); o dalším návrhu nemělo význam dále hlasovat. Tímto bylo přijato usnesení č. 277.

 

14.

Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) - pokračování z 40. schůze výboru

Na návrh poslance J. Wagnera (viz výše, schvalování pořadu) a po stanovisku posl. R. Mandelíka, jako zpravodaje, rozhodl výbor tento bod přerušit. V tomto duchu bylo přijato usnesení č. 284 (hlasování: +9, 0, 2).

 

15.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 513/1991 Sb., Obchodní vyrovnání, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1034)

Úvodní výklad podal náměstek ministra finncí ing. V. Rudlovčák, slovo dostal i guvernér České národní banky J. Tošovský. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík.

V rozpravě vystoupili poslanci J. Hájek, J. Vačkář, T. Páv, P. Brodskýá, S. Pěnička. Poslanci se nejprve zabývali situací bankovnictví jako takového. Náměty na řešení nedostatků jsou v přerozdělení kompetencí ve prospěch ČNB, v povinném pojištění vkladů, ve vytvoření garančního bankovního fondu na krytí rizik. Dále zazněly názory, že se České národní bance dávají až příliš velké pravomoci vůči komerčním bankám. Poslanci vyslechli též metodiku ČNB na její postup při ozdravování nelikvidní nebo jinak "postižené" banky. Následovala podrobná rozprava. V ní byla přijata řada pozměňovacích návrhů, které mj. zavedly povinné pojišťování vkladů (viz předloha a usnesení č. 281 - hlasování: +10, 0, 0).

 

16.

Roční účetní závěrka a výroční zpráva Fondu národního majetku za rok 1993 (tisk 1012)

Úvodní výklad podal náměstek ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci a předseda výkonného výboru Fondu národního majetku ing. R. Češka. Zpravodajem byl člen Dozorčí rady Fondu posl. V. Lukáš. Navrhl, aby Roční účetní závěrku a výroční zprávu Fondu národního majetku byla doporučena ke schválení.

Následovala rozprava. V ní vystoupili posl. L. Novák, P. Brodský, J. Wagner, J. Hájek. Byly vzneseny některé dotazy, např. kdo odpovídá za depozitní politiku FNM. Opoziční poslanci doporučovali ustavení komise pro kontrolu privatizačního procesu. V tomto duchu požadovali doplnit návrh usnesení přednesený zpravodajem (posl. J. Wagner a posl. J. Hájek). Tento návrh však nebyl přijat (+4, 2, -6).

Návrh usnesení č. 282 byl posléze schválen poměrem hlasů: +9, -2, 1.

 

17.

Návrh poslance J. Bláhy a dalších na vydání zákona o kolizi veřejného zájmu se zájmem osobním a o změnách a doplňcích některých souvisejících zákonů (tisk 297 A)

Na návrh předkladatele posl. J. Bláhy a po stanovisku zpravodaje posl. R. Mandelíka byl tento bod stažen z pořadu jednání, o stažení bylo hlasováno takto: +9, -1, 1. K návrhu nebylo přijímáno žádné usnesení.

Tím bylo ukončeno 41. jednání výboru, které zakončil místopředseda výboru posl. L. Novák 12. května 1994 v 17.20 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 22. srpna 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP