Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1994
I. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 42. schůze výboru,
která se konala ve dnech 1. září 1994
září 1994
Zápis
z 42. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 1. září 1994
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin
Omluveni: posl. L. Novák, T. Páv, S. Recman
1. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Thajského království o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 12. února 1994 v Bangkoku (tisk 1023)
2. Vládní návrh zákona, kterým se zvyšuje státní vyrovnávací příspěvek nezaopatřeným dětem a některé další sociální dávky (tisk 1040)
3. Vládní návrh zákona o zvýšení vyplácených důchodů a důchodů přiznávaných v roce 1994 a v roce 1995 (tisk 1046)
4. Návrh na dva členy Rady Státního fondu životního prostředí
5. Návrh na způsob projednání státního rozpočtu na rok 1995 v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech
6. Sdělení předsedy, různé
Na návrh posl. J. Maryta byl zařazen do programu nový bod 1a. "Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Thajského království o zamezení dvojího zdanění a zabránění úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Bangkoku dne 2. února 1994 (tisk 1102)". Takto doplněný program jednání byl schválen jednomyslně (hlasování: +12, 0, 0).
1.
Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Thajského království o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 12. února 1994 v Bangkoku (tisk 1023)
Vládní návrh uvedl zástupce Ministerstva financí ing. Galler. Zpravodajem byl posl. J. Maryt. Obsahem výkladu zpravodajské zprávy bylo mj. i konstatování o tom, že smlouva má standardní charakter obdobných smluv, projednávaných ve výboru již několikrát. V rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 285 (hlasování: +11, 0, 0), kterým výbor doporučil sněmovně vyslovit s dohodou souhlas.
1a.
Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Thajského království o zamezení dvojího zdanění a zabránění úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Bangkoku dne 2. února 1994 (tisk 1102)
Vládní návrh uvedl zástupce Ministerstva financí ing. Kudlík, zpravodajem byl jako v předchozím případě posl. J. Maryt. Bylo konstatováno, že stejně jako v předchozím případě má smlouva standardní charakter. V rozpravě nevystoupil nikdo. Bylo přijato usnesení č. 286 (hlasování: +11, 0, 0), kterým výbor doporučil vyslovit sněmovně se smlouvou souhlas.
2.
Vládní návrh zákona, kterým se zvyšuje státní vyrovnávací příspěvek nezaopatřeným dětem a některé další sociální dávky (tisk 1040)
Vládní návrh odůvodnila JUDr. Voňková, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík. Zpravodaj kritizoval to, že důvodová zpráva by měla uvádět podrobnější údaje, co se týká projekce reálných příjmů rodin s dětmi podle určitých skupin příjmů a jejich projekci, aby bylo možno posoudit dostatečnost přijímaných opatření.
V rozpravě vystoupili: P. Brodský, T. Ježek, J. Wagner, J. Vačkář, P. Šafařík. Slovo bylo uděleno i zástupcům ČMKOS, pánům Fassmanovi a Štěchovi. Byly rozebírány: otázky systémovosti státního vyrovnávacího příspěvku, který se doporučuje u důchodů zavést jako jejich součást, přitom SVP má charakter nikoliv důchodový, nýbrž sociální pomoci; dále celkového objemu příjmů z příspěvků na sociální zabezečení a výdajů na sociální zabezpečení - není pravdou, že by saldo bylo kladné. Sečtou-li se všechny dávky, tj. důchody a sociální pomoc, stát dotuje důchodové zabezpečení cca 9 mld Kč. Byly vzneseny návrhy na rozšíření okruhu dotčených osob zvýšením hranice nárokovosti z 1,5 násobku na dvojnásobek životního minima - to by znamenalo okruh 62% rodin s dětmi a dopad 1,2 mld. Kč do státního rozpočtu navíc, aniž by to nějakým zásadnějším způsobem ovlivnilo podíl na příjmech středně situovaných rodin s dětmi. Tento návrh nebyl nakonec v podrobné rozpravě přijat.
Na závěr bylo přijato usnesení č. 287 (hlasování:+11, 0, 0), kterým výbor doporučil návrh sněmovně ke schválení beze změn.
3.
Vládní návrh zákona o zvýšení vyplácených důchodů a důchodů přiznávaných v roce 1994 a v roce 1995 (tisk 1046)
Vládní návrh odůvodnila JUDr. Voňková, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí. Zpravodajem byl posl. V. Lukáš.
V rozpravě vystoupili: J. Wagner, J. Hájek, T. Ježek, P. Šafařík. V rozpravě pokračovala diskuse o vzájemném postavení a úloze důchodů a SVP v systému sociálního zabezpečení. Opoziční poslanci doporučili ponechat tento příspěvek mimo důchodové zabezpečení s odůvodněním, že jeho přičlenění do důchodů a následná valorizace v příštích letech změní projekci výše důchodů na GPD a SR. To se projeví negativně na výdajích státního rozpočtu. Tento názor však nebyl přijat. Posl. P. Šafařík upozornil na nesoulad výpočtu náhrad za ztrátu výdělku v případech invalidních důchodců a v ostatních případech. K tomu byl přijat příslušný pozměňovací návrh.
Na závěr bylo přijato usnesení č. 288 (hlasování: +12, 0, 0), kterým výbor doporučuje návrh schválit.
4.
Návrh na dva členy Rady Státního fondu životního prostředí
Návrh předložil předseda výboru posl. T. Ježek na základě žádosti ministra životního prostředí F. Bendy.
Bylo přijato usnesení č. 292, kterým výbor doporučuje do Rady Státního fondu životního prostředí posl. T. Ježka (hlasování: +12, 0, 0) a P. Brodského (+8, 0,4). Posl. M. Skočovský nedosáhl potřebného počtu hlasů (+5, 0, 8).
5.
Návrh na způsob projednání státního rozpočtu na rok 1995 v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech
Návrh předložil posl. R. Mandelík. V rozpravě vystoupili: T. Ježek, M. Skočovský, J. Hájek, R. Kolář. Kromě doporučení o organizaci projednávání a harmonogramu projednávání SR na rok 1995 (usnesení č. 290; hlasování: +10, 0, 0), bylo přijato usnesení 289 (hlasování: +10, 0, 0), ve kterém výbor
požádal vládu, aby návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1995 neobsahoval změny, doplnění nebo zrušení jiných zákonů; aby současně s návrhem zákona o státním rozpočtu předložila rozpočty rozpočtových a příspěvkových organizací s přehledem o jejich činnosti a návrhy na změny stejně jako případné návrhy zákonů, které mají rozpočtový dopad v roce 1995 tak, aby mohly být projednány současně s návrhem zákona o státním rozpočtu.
6.
Sdělení předsedy, různé
Byly projednány tyto body:
- Na základě usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu č. 409 z 3. června 1994 (19. schůze) k převzetí záštity nad pietním územím obce Ležáky a následnému usnesení rozpočtového výboru č. 283 z 23. 6. 1994 výbor po diskusi, ve které se zúčastnili posl. J. Hájek, M. Skočovský, P. Brodský, R. Mandelík, přijal usnesení č. 291 (hlasování:+10, 0, 0). Tímto usnesením doporučil poskytnout ze státního rozpočtu obci Miřetice v roce 1994 jednorázovou dotaci ve výši 2,882 mil. Kč na již provedené a prováděné opravy, v roce 1995 a dalších letech účelovou dotaci na krytí jednorázových výdajů na realizaci konečných úprav celého pietního území ve výši 1 mil. Kč a rozpočtovat každoročně v kapitole Kancelář Parlamentu částku ve výši 300 tis. Kč na neinvestiční výdaje spojené s údržbou pietního území a vlastním pietním aktem.
- Informace o přijetí parlamentní delegace členských států NATO - zúčastní se T. Ježek, J. Vačkář, R. Kolář.
- Informace o semináři "Příprava společensky závažných rozhodnutí" organizované Studiem Meziuniverzitního programu studií budoucnosti.
Tím bylo ukončeno 42. jednání výboru, které zakončil předseda výboru posl. T. Ježek 1. září 1994 ve 14 hodin.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. P. Jelínek
V Praze 2. září 1994