Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 45. schůze výboru,

která se konala ve dnech 12. a 13. října 1994

 

říjen 1994

Zápis

z 45. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 12. a 13. října 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

12.9. posl. R. Kolář, L. Novák

13.9. posl. R. Kolář, L. Novák, J. Vačkář, J. Valenta

Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. T. Ježek. Navrhl tento program jednání:

1. Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) - pokračování jednání z předchozích schůzí

2. Společné zasedání s výbory branně bezpečnostním a zahraničním - návštěva a projev místopředsedy Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA - admirála A. Owense

3. Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) - pokračování jednání

4. Vládní návrh zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce (tisk 1148)

5. Vládní návrh zásad zákona o neziskových právnických osobách (tisk 1160)

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1173)

7. Sdělení předsedy, různé

8. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.588/1992 Sb.,

o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1172)

9. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Korejské republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná v Soulu dne 27. dubna 1992 doplněná nótou Ministerstva zahraničních věcí ČR ze dne 18. března 1994 a nótou Velvyslanectví Korejské republiky ze dne 11. dubna 1994 a Dohoda mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Tureckou republikou o vzájemné podpoře a ochraně investic podepsaná dne 30. dubna 1992 v Ankaře, doplněná nótou Ministerstva zahraničních věcí ze dne 13. září 1993 a nótou Velvyslanectví Turecké republiky ze dne 8. února 1994 (tisk 1183)

10. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ukrajiny o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 17. března 1994 v Praze a Dohoda mezi Českou republikou a Peruánskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 16. března 1994 v Limě (tisk 1126)

11. Zpráva České národní banky o měnovém vývoji za 1. pololetí 1994

12. Pracovní oběd s členy Bankovní rady (téma: situace v bankovním sektoru)

13. Činost ČNB v oblasti zlatých rezerv, dealingu a clearingového centra

14. Prohlídka hlavní pokladny, clearingového centra, dealingu a kabinetu platidel

Takto navržený program schválilo všech 10 momentálně přítomných poslanců.

 

středa 12. října 1994

 

1. a 3.

Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) - pokračování jednání z předchozích schůzí

Návrh uvedl zástupce předkladatelů posl. T. Páv. Současně rekapituloval situaci již několikátého pokračujícího jednání k této problematice. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík. Pokračovala rozprava k paragrafovanému znění.

Pozn: Jednání bylo přerušeno z důvodu zahraniční návštěvy - viz bod 2. Program tohoto bodu byl dále projednáván 12. 10., opět byl z časových důvodů přerušen a doprojednáván byl 13. 10. 1994 od 14 hodin. Z důvodu přehlednosti je zápis uveden na tomto místě.

V rozpravě byly postupně přijímány pozměňovací návrhy, které jsou obsaženy v usnesení č. 314 (hlasování: +11, -1, 2). Jím výbor doporučil návrh se změnami ke schválení.

 

2.

Společné zasedání s výbory branně bezpečnostním a zahraničním - návštěva a projev místopředsedy Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA - admirála A. Owense

Návštěvu zahájil přivítáním předseda branného a bezpečnostního výboru V. Šuman. Poté vystoupil generál A. Owens. Téma vystoupení: "Iniciativa Partnerství pro mír". Po společném jednání následovaly separátní rozhovory.

 

4.

Vládní návrh zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce (tisk 1148)

Návrh uvedl náměstek ministra spravedlnosti JUDr. C. Svoboda, zpravodajskou zprávu měl posl. V. Lukáš. Ten mimo jiné požadoval vysvětlení, zda byla provedena kvantifikace i pro odškodnění vlastních dětí postižených. V následující rozpravě vystoupili posl. P. Brodský, J. Hájek, R. Mandelík. Na dotaz zpravodaje odpověděl zástupce předkladatele JUDr. C. Svoboda, že zahrnutím okruhu vlastních dětí by se částka odškodnění navýšila o desítky mil. Kč. Poslanci konstatovali, že v zákoně je třeba přesně vymezit, odkud budou poskytnuty prostředky, tj. termín "ze státních prostředků" naprosto nedostačuje. Poslanci doporučili, aby byla zvážena možnost financování ze státních aktiv a požádali Ministerstvo financí o závazné stanovisko. Do té doby bylo navrženo jednání přerušit.

Bylo přijato usnesení č. 311 (hlasování:+14, 0, 0), kterým výbor přerušil projednávání tohoto bodu.

 

5.

Vládní návrh zásad zákona o neziskových právnických osobách (tisk 1160)

Návrh uvedl vrchní ředitel Ministerstva financí ing. P. Pelant, zpravodajem byl posl. T. Ježek.

V rozpravě vystoupili: T. Páv, J. Hájek, J. Wagner, P. Brodský. Z vystoupení: poslanci uvítali, že zásady tohoto zákona jsou tzv. na stole, i když si od nich pravděpodobně každý slibuje něco jiného. Zásady jsou politickým kompromisem, jak převést ROPO na neziskové organizace. Zákon postrádá ekonomickou motivaci, aby tyto organizace odbřemenily státní a obecní rozpočty. Zákon nerozlišuje mezi obecnou a speciální neziskovou organizací, a proto by spíš měl nést název "Zákon o neziskových ústavech". Důležité je, že je držena zásada že všichni, tj. i NPO, budou podléhat stejnému daňovému režimu jako každý právní subjekt. Není však zcela dořešeno postavení a funkce Ministerstva financí.

Následovala podrobná rozprava, jejíž výsledek je shrnut v usnesení. To bylo přijato jako usnesení č. 309 (hlasování: +7, -2, 1), kterým výbor s návrhem zásad vyslovil souhlas s připomínkami.

 

6.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1173)

Návrh uvedl náměstek ministra financí ing. J. Klak, zpravodajem byl posl. S. Pěnička.

Následovala rozprava. V ní přijali účast kromě zpravodaje i poslanci J. Hájek a T. Páv. Byl vysloven požadavek zpracovat pro rozpočtový výbor předpokládané dopady změny daňových zákonů na daňového poplatníka, s tím však po hlasování výbor nesouhlasil. Diskuse byla vedena i o zvýšeném daňovém zatížení lehkých topných olejů, aby nedocházelo k únikům z důvodů rozdílných sazeb proti motorové naftě. Diskutovány byly i doplňující vyhlášky, např. MF č. 11/1994 (tabákové výrobky).

K návrhu bylo přijato usnesení č. 310 (hlasování: +7, -1, 3), kerým výbor návrh doporučil se změnami.

 

7.

Sdělení předsedy, různé

Organizačí tajemník RV ing. P. Jelínek seznámil poslance s došlými materiály.

čtvrtek 13. října 1994 - Česká národní banka

 

8.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1172)

Návrh předložil a odůvodnil náměstek ministra financí ing. J. Klak, zpravodajskou zprávu měl posl. J. Wagner.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili posl. T. Páv, P. Brodský, R. Mandelík, T. Ježek, J. Wagner, S. Pěnička, J. Hájek, dále bylo uděleno slovo J. Válkovi, předsedovi Asociace leasingových společností (vystoupil k dani osobních automobilů - finační leasing, operativní lesing) a dr. Šrámkové zástupkyni skupiny občanů (zvýšení daně u pornografických časopisů). Diskutovány byly tyto okruhy problémů: špatná vybíratelnost DPH (Páv), největší rozptyl u výběru různých daní je právě u DPH, není kvantifikace u této novely, snížit daň na 21%, přesun umělých sladidel z 23 na 5%, lesingově podporovat prodej automobilů, ale proč ne jiné technologie (Hájek), přístroj DIATEST a kalendář (učební pomůcka) - daň 5% (Pěnička) atd.

Na všechny dotazy odpověděli ing. Klak a ing. Pitner, zástupci MF. Potíže s odchylkou od odhadu jsou dány charakterem daně a velkým počtem plátců této daně (asi 200 000). Kontrola má určitou periodicitu, orientace je na plátce, kteří mají největší podíl na platbě daně. Snaha je vybírat daň na 100% - nelze však přesněji odhadnout, kolik procent se vybralo. Začínají fungovat finanční úřady, trend je vzestupný, zdokonaluje se legislativa.

V další části rozpravy byly probírány mj. např. tyto otázky: boj s falešnými doklady na vývozy nebo dovozy; dále to, že plátci DPH u lesingu mají možnost odpočtu z daně, ale občan nikoliv; sladidel, u kterých je možná identifikace, ty by mohly mít nižší sazbu daně (vázne na číselné identifikaci); poměr vybírané daně v tuzemsku a celnicemi; sbližování norem EU a ČR.

Poté proběhla rozprava k paragrafovanému znění. Výsledek z ní je sumarizován po hlasováních v usnesení, které bylo přijato jako usnesení č. 312 (hlasování:+11, 0, 3). Výbor jím doporučil návrh ke schválení s připomínkami.

 

9.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Korejské republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná v Soulu dne 27. dubna 1992 doplněná nótou Ministerstva zahraničních věcí ČR ze dne 18. března 1994 a nótou Velvyslanectví Korejské republiky ze dne 11. dubna 1994 a Dohoda mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Tureckou republikou o vzájemné podpoře a ochraně investic podepsaná dne 30. dubna 1992 v Ankaře, doplněná nótou Ministerstva zahraničních věcí ze dne 13. září 1993 a nótou Velvyslanectví Turecké republiky ze dne 8. února 1994 (tisk 1183)

Návrh předložil a odůvodnil zástupce Ministerstva financí ing. Galler, zpravodajem byl posl. J. Maryt. Vzhledem na standardnost smluv a jejich totožnost s doporučeným vzorem v rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 315 (hlasování:+10, 0, 0), kterým výbor s návrhem doporučil PSP vyslovit souhlas.

 

10.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ukrajiny o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 17. března 1994 v Praze a Dohoda mezi Českou republikou a Peruánskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 16. března 1994 v Limě (tisk 1126)

Také tento návrh předložil a odůvodnil zástupce Ministerstva financí ing. Galler a zpravodajem byl posl. J. Maryt. V rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 316 (hlasování:+10, 0, 0), kterým výbor s návrhem doporučuje vyslovit souhlas.

 

11.

Zpráva České národní banky o měnovém vývoji za 1. pololetí 1994

Úvodem přivítal hosty posl. T. Ježek. Protože se jednání konalo na půdě České národní banky, uvítání výboru pronesl i guvernér ČNB J. Tošovský. Následovalo vlastní jednání.

Zprávu uvedli představitelé České národní banky J. Tošovský, guvernér, ing. P. Kysilka, viceguvernér, a ing. J. Pospíšil, vrchní ředitel. Zpravodajem byl posl. T. Ježek.

Byly klasifikovány banky do čtyř skupin:

- velké tuzemské (malá dynamika růstu)

- malé tuzemské (velká dynamika růstu)

- zahraniční - dceřiné

- pobočky zahraničních bank.

Byl podán obraz monetárního vývoje, přehled hospodaření ČNB a některé další aspekty bankovního vývoje (viz dále).

V rozpravě vystoupili poslanci M. Kraus, P. Brodský, M. Skočovský, J. Hájek, S. Recman. Rozebírána byla otázka přílivu zahraničního kapitálu, stav bankovní soustavy ve vztahu k celkovým rezevám a rizikovým úvěrům, dynamika aktivit bank, posilování jejich kapitálu, portfoliový kapitál, problém růstu cen a stavu monetárního ukazatele M2, legislativní překážky dalšího rozvoje bankovního sektoru, vývoj stavu státních nedobytných pohledávek, vztah burzy a RM systému a kapitálové obchody jeko takové, atd.

Trendy v bankovním sektoru (ing. Kysilka):

pozitivní

- dynamika bankovních aktivit

- posílení kapitálového vybavení

- zvyšování rezerv a rezervního fondu bank

- růst kapitálové vybavenosti bank

- změny ve struktuře aktiv (roste podíl likvidních aktiv)

- růst zapojení bank do burzy s cennými papíry

- větší orientace bank na primérní zdroje

- růst konkurence ze strany zahraničních bank (zatím ještě není příliš významná, ale narůstá)

negativní

- růst úvěrů klasifikovaných jako rizikové;

- růst podílů obchodů bank na kapitálovém trhu;

- růst depozit a krátkodobých úvěrů

- růst konkurence ze strany zahraničních bank;

Na závěr bylo přijato usnesení č. 317 (hlasování:+14, 0, 0), kterým výbor vzal zprávu na vědomí.

 

13.

Činost ČNB v oblasti zlatých rezerv, dealingu a clearingového centra

14.

Prohlídka hlavní pokladny, clearingového centra, dealingu a kabinetu platidel

Poslanci si prohlédli příslušná pracoviště, obdrželi vysvětlující metodické informace a materiály.

Pozn: Jednání pokračovalo v tomto okamžiku dosud nedokončečným bodem 1. Zápis viz bod 1.

 

Následovalo zakončení 45. schůze výboru, což slovně oznámil předseda výboru posl. T. Ježek v 16.15 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 14. října 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP