Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 60. schůze výboru,

která se konala dne 10. a 11. května 1995

 

květen 1995

Zápis

z 60. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 10. a 11. května 1995

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

10. 5. - posl. R. Mandelík, J. Valenta

11. 5. - posl. R. Mandelík, J. Valenta

Jednání výboru otevřel jeho předseda T. Ježek. Navrhl program se změnami ve srovnání s pozvánkou. Program byl posléze schválen takto:

1. Zásady zákona, kterým se mění zákon č. 298/1990 Sb. o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého, předložené poslancem J. Souralem a dalšími (tisk 1648)

2. Zásady zákona o Národním nadačním fondu předložené poslanci T. Ježkem a dalšími (tisk 1673)

3. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 480/1992 Sb., o hmotném zabezpečení vojáků a žáků škol ozbrojených sil a jejich odpovědnosti za škodu, ve znění zákona č. 308/1993 (tisk 1652)

4. Roční účetní závěrka Fondu dětí a mládeže za rok 1994

5. Vládní návrh SZÚ za rok 1994 - Kapitola 302 Parlament České republiky

6. Seminář na téma: Daňové úlevy a jejich role při stimulaci ekonomického rozvoje.

7. Vládní návrh SZÚ za rok 1994 - Kapitola 398 Všeobecná pokladní správa

8. Vládní návrh Státního závěrečného účtu České republiky za rok 1994 včetně okruhu - státní dluh (tisk 1692)

9. Ústní informace ministra financí o výsledku hospodaření státního rozpočtu ČR za 1. až 3. měsíc 1995

10. Různé, sdělení

Výsledek hlasování o programu: +14, 0, 0.

 

1.

Zásady zákona, kterým se mění zákon č. 298/1990 Sb. o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého, předložené poslancem J. Souralem a dalšími (tisk 1648)

Návrh za předkladatele odůvodnil posl. J. Ortman. Zpravodajem byl posl. M. Skočovský. Ten doporučil výboru se zásadami vyslovit souhlas. V rozpravě vystoupili: L. Novák, J. Ortman, M. Skočovský. Návrh je jednou z možností, jak kausu "Voršilky" řešit, je sice legislativně čistý a konečný, není však jisté, jaké stanovisko k němu zaujme sněmovna. Posl. L. Novák doporučil změnu navrhovaného usnesení zpravodajem, a sice vzít návrh na vědomí. Nejprve bylo hlasováno o návrhu poslance M. Skočovského - (+5, -7, 2), návrh nebyl přijat. Výbor přijal posléze usnesení č. 459 (+10, 0, 4), kterým bere návrh na vědomí.

 

2.

Zásady zákona o Národním nadačním fondu předložené poslanci T. Ježkem a dalšími (tisk 1673)

Úvod přednesl předkladatel posl. T. Ježek. Zpravodajem byl posl. S. Pěnička. Návrh zásad podpořil. 8 navrhovaných resortních výborů pokrývá všechny možné činnosti nadací. Návrhem se umožní deblokovat dosud nepoužívaný Nadační fond a.s., spravovaný Fondem národního majetku.

V následující rozpravě se o slovo přihlásili: T. Páv, P. Šafařík, M. Skočovský, L. Novák, a P. Brodský. Byly diskutovány otázky vztahu navrhovaného zákona k připravovanému návrhu zákona o nadacích, byly objasňovány vazby na státní rozpočet - obligatorně žádné, dále nedostatečnost kontrolních mechanismů a nutnost je v paragrafovaném znění více posílit. Na závěr bylo přijato usnesení č. 460 (+11, 0, 2), kterým výbor s doplňky návrh podpořil.

 

3.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 480/1992 Sb., o hmotném zabezpečení vojáků a žáků škol ozbrojených sil a jejich odpovědnosti za škodu, ve znění zákona č. 308/1993 (tisk 1652)

Na úvod vystoupil s odůvodňovací zprávou nám. ministra obrany ing. Kalousek. Zpravodajem byl posl. M. Skočovský. Zdůraznil, že jde o dočasnou právní úpravu, která bude integrována do nového komplexního návrhu zákona o hmotném zabezpečení vojáků, která se připravuje v souvislosti se změnami v zákonech o důchodovém a sociálním zabezpečení. V rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 458 , kterým výbor návrh doporučil PSP schválit beze změn. K usnesení se hlasovalo takto: +14, 0, 0.

 

4.

Roční účetní závěrka Fondu dětí a mládeže za rok 1994

Úvod k projednávanému bodu měl ing. B. Verner, předseda Fondu. Zpravodajem byl posl. J. Třebický. Upozornil na zprávu auditora - s výhradou a požadoval bližší vysvětlení.

V rozpravě vystoupili B. Verner, J. Třebický, T. Ježek, T. Páv. Výhrada byla vznesena k termínu dokončení inventarizace, která nebyla v době zpracování uzávěrky hotova. Výbor přihlédl ke skutečnosti, že je třeba zinventarizovat přes 270 zařízení v úhrnné hodnotě hmotného investičního majetku přes 0,4 mld. Kč. Výbor doporučil PSP svým usnesením vyslovit souhlas se závěrkou a provést inventarizaci nejpozději k 15. 11. 1995. K tomu bylo schváleno usnesení č. 464 (+9, 0, 2).

 

5.

Vládní návrh SZÚ za rok 1994 - Kapitola 302 Parlament České republiky

Odůvodnění příjmů a výdajů kapitoly přednesl ing. P. Kynštetr, vedoucí Kanceláře PSP. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík. V roce 1994 došlo dvakrát k navýšení investičních výdajů v rámci rozpočtového opatření ministra financí, čímž se pokryly náklady na rekostrukci budov. Celková výše navýšení rozpočtovým opatřením byla 44 mil. Kč, takže výdaje kapitoly dosáhly 613.340 tis. Kč. V rozpravě k této problematice vystoupili: P. Šafařík a P. Brodský. Byly diskutovány otázky nákladů zahraničních cest výborů, nákladů na investice a dokončení objektů v Tommášské - nutno zvýšit efektivnost vynakládaných prostředků, v souvilsosti s tím bylo odkazováno na usnesení poslaneckého klubu ODS.

Na závěr výbor souhlasil s kapitolou, jak byla předložena. K tomu bylo přijato usnesení č. 461 (hlasování: +11, 0, 1).

 

6.

Seminář na téma: Daňové úlevy a jejich role při stimulaci ekonomického rozvoje.

Seminář moderoval posl. T. Páv. Přivítal všechny úpřítomné a uvedl referát p. Webera, člena představenstva Wintershall AG, daňového odborníka Spolkové republiky Německo. Poté následovala diskuse, které se zúčastnili všichni přítomní poslanci. Referát je přílohou zápisu.

 

7.

Vládní návrh SZÚ za rok 1994 - Kapitola 398 Všeobecná pokladní správa

Vládní návrh kapitoly 398 uvedl vrchní ředitel MF ing. M. Havel. Zpravodajem byl posl. L. Novák. V rozpravě, která následovala, vystoupili: L. Novák a T. Ježek. Dotazy byly směrovány na plnění odvodů České národní banky do státního rozpočtu - žádné, protože vše jde na vytváření rezerv k event. umoření předpokládaných nedobytných pohledávek za Slovenskou národní bankou. Dále bylo požadováno upřesnění některých výdajů kapitoly. Na závěr bylo přijato usnesení č. 462 (+12, 0, 0).

 

8.

Vládní návrh Státního závěrečného účtu České republiky za rok 1994 včetně okruhu - státní dluh (tisk 1692)

Návrh státního závěrečného účtu odůvodnil ministr financí I. Kočárník. Zpravodajem byl předseda výboru T. Ježek. Požadoval vysvětlení problémů hospodaření obcí a růstu jejich celkového absolutního a relativního zadlužování (zadlužení jde zejména na vrub Prahy, půjčeno 7 mld. Kč), jednání o platební smlouvě se Slovenskem (bude snaha o dohodu zrušení k 1. 9. 1995), predikce příjmů a její přesnost (obtížná, zejména pro daň z příjmu právnických osob). Do jaké míry je 3,4 mld. Kč možno pustit do ekonomiky - tj. očekávané měnové dopady rozdělení státního přebytku (zatím nejsou očekávány nějaké masivní dopady, přesto vláda považuje 1/3 umoření přebytku do státních aktiv za nutné).

V rozpravě vystoupili: J. Hájek, P. Brodský, M. Skočovský, S. Pěnička, R. Kolář, J. Maryt, T. Ježek. Z dalších okruhů byly vzneseny dotazy na počty daňových sujektů a únosnost systému, který má přes 5 mil. subjektů při 10 mil. obyvatel, jak vypadá situace s rozběhem skutečně efektivního kapitálového trhu, zda NKÚ odevzdal stanovisko k SZÚ 1994. V podrobné rozpravě bylo navrženo, aby s výjimkou prostředků na sociální politiku a důchody byly všechny položky z vládního návrhu převedeny do státních aktiv (posl. J. Hájek). Tento návrh neprošel. Nakonec výbor doporučil rozdělit nad rámec vládního návrhu dalších 1,75 mld. Kč. Blíže viz usnesení č. 463, které bylo přijato takto:+ 9, 0, 2.

 

9.

Ústní informace ministra financí o výsledku hospodaření státního rozpočtu ČR za 1. až 3. měsíc 1995

Zprávu podal ministr financí I. Kočárník. S ohledem na to, že šlo pouze o informaci ústní, k tomuto bodu pořadu nebyl zpravodaj. V rozpravě vystoupil: J. Hájek, T. Ježek. Příjmy se pohybují na 24,1% alikvóty (99,9 mld. Kč), daňové na 23,4% (57,1 mld. Kč). Letos MF nereguluje žádné výdajové kroky. Výdaje na neinvestice činily 84,7 mld. Kč, na investice 6,35 mld. Kč, což je pouze 13,5% alikvóty. Koncem dubna již investice vzrostly a včechny příjmy i výdaje se pohybují mírně pod alikvótou.

V rozpravě bylo poždováno vysvětlení předpokládaných vyšších dopadů příspěvků penzijním fondům, stavebnímu spoření. Vztah neplacení výkonů lékařům zdravotními pojišťovnami ke státnímu rozpočtu - není přímý vztah, pouze ručení státu.

Výbor přijal usnesení č. 465, kterým vzal informaci na vědomí (hlasování: +13, 0, 0).

 

10.

Různé, sdělení

Předseda výboru informoval o jednání s předsedou zahraničního výboru o doporučených cestách v souvilosti s usnesením výboru č. 442 k zahraničním aktivitám RV. Z různých důvodů jsou reálné následující cesty:

- Návštěva Evropského společenství v Bruselu - studium rozpočtových norem EU. (Po poslanecké linii zajistí T. Ježek).

- Spolkový sněm SRN (J. Maryt).

- Návštěva výboru Národního shromáždění Francie (T. Páv).

Tím byl vyčerpán program 60. schůze, kterou zakončil předseda výboru poslanec T. Ježek dne 11. 5. 1995 ve 14.30 hod.

 

ing. Jiří VAČKÁŘ, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 15. května 1995



Přihlásit/registrovat se do ISP