Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1995
I. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 65. schůze výboru,
která se konala ve dnech 4. - 9. září 1995
SRN, Belgie
září 1995
Zápis
z 65. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 4. - 9. 9. 1995 - výjezdní zasedání výboru do Spolkové republiky Německo a Belgického království
Výjezdní zasedání výboru se uskutečnilo ve dnech 4. až 9. září 1995.
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenční listiny
Omluveni: posl. J. Hájek, R. Kolář, M. Skočovský, J. Valenta
Výjezdního zasedání se zúčastnili na pozvání předsedy výboru i dva členové Nejvyššího kontrolního úřadu Mgr. Holečková a ing. Zeman a dále tlumočnice Eva Vergeinerová a pracovníci KPSP P. Jelínek., J. Závodská a J. Dušková. Náklady spojené s cestou zástupců NKÚ hradil NKÚ.
Po celou dobu zasedání řídil předseda T. Ježek. Program byl proti pozvánce zpřesněn takto:
pondělí 4. září
od 9.30 hodin
1. Odjezd autobusem PSP do SRN
2. Přivítání zástupcem Spolkového sněmu, Bonn
3. Večeře na pozvání předsedy výboru pro kontrolu státního účtu Spolkového sněmu p. Dietra Pützhoffena
úterý 5. září
od 9.00 hodin
4. Beseda s předsedy a místopředsedy rozpočtového výboru a výboru pro kontrolu státního účtu o práci výborů Spolkového sněmu
5. Prohlídka prostor parlamentu
6. Oběd na pozvání předsedkyně Německého spolkového sněmu prof. Dr. Rity Süssmuth v parlamentním zařízení
7. Návštěva ministerstva finací SRN, referát na téma: Systém financování SRN, finanční toky SRN - EU a související diskuse
středa 6. září
8. Okružní jízda Bonnem, přesun do Belgie
9. Návštěva čs. mise při EU v Bruselu, stručný briefing přednesený zástupci mise
čtvrtek 7. září
od 10.00 hodin
10. Návštěva jednání rozpočtového výboru Evropského parlamentu,
11. Pracovní oběd na pozvání p. Detleva Samlanda, předsedy rozpočtového výboru a beseda s jeho členy a se členy meziparlamentárního výboru EU/Česká republika na téma rozpočtový mechanismus v EU
12. Beseda se zástupci Evropské komise, sekce pro rozpočet
pátek 8. září
13. Volný program
sobota 9. září
14. Návrh pořadu a termínu 66. schůze rozpočtového výboru
15. Sdělení předsedy, různé
16. Návrat do ČR
S takto navrženým programem souhlasili všichni zúčastnění poslanci.
4. 9. 1995 /pondělí/
ad 1 až 3)
Odjezd z Prahy v 9.30 hod. od budovy PSP; příjezd do Bonnu/SRN ve 20.00 hod.
Poslance rozpočtového výboru přivítal předseda výboru pro finance a kontrolu p. posl. Dieter Pützhofen na pracovní večeři v Bad Godesbergu v Rheinhotel Dreesen. Oba předsedové přednesli na uvítání úvodní řeč. Večeře se uskutečnila na pozvání předsedy RV Spolkového sněmu p. posl. Helmuta Wieczoreka. Následovalo ubytování v hotelu Maritim, Godesberger Allee, Bonn.
Pozn: Ubytování v SRN: Hotel Maritim, Bad Godesberg Allee, Bad Godesberg - Bon, Tel: 0049 228 8108811
5. 9. 1995 /úterý/
ad 4) Německý Spolkový sněm
Poslance uvítal předseda RV p. posl. Helmut Wieczorek, předseda výboru pro finanční kontrolu posl. Dieter Pützhofen a mpř. výboru pro fin. kontrolu p. poslanec Rudolf Purps. Poslanci rozpočtového výboru se seznámili s procedurou projednávání rozpočtu Spolkové republiky Německo ve Spolkovém sněmu.
Rozpočtový výbor má 41 členů (21 koalice a 20 opozice) a 41 náhradníků (každý člen má svého osobního náhradníka). V čele rozpočtového výboru stojí člen opozice, v čele kontrolního výboru stojí člen koalice. Je to tradice, nikoli pravidlo.
Vláda sestavuje rozpočet, který předkládá rozpočtovému výboru. Rozpočet se začíná projednávat od detailů, až se dospěje ke globálu. Žádný výbor Parlamentu nemůže přijmout usnesení ke změně rozpočtu. To přísluší pouze rozpočtovému výboru. Rozpočet se projednává formou dvojího čtení v Parlamentu. Od prvního čtení již nemá vláda možnost dělat v rozpočtu úpravy. Pro každé ministerstvo je v rozpočtovém výboru vytvořena zvláštní pracovní skupina (z každé frakce 1 zástupce - zástupce se určují frakce), která připravuje rozpočet toho kterého ministerstva. Ministr úzce spolupracuje s pracovní skupinou. Skupina připraví pracovní podklad pro jednání rozpočtového výboru, každá frakce má možnost vyjádřit svůj odlišný názor od většinové zprávy výboru. Následuje první čtení. V něm může každá frakce uplatnit své připomínky a názory. Po diskusi v 1. čtení přijde návrh s připomínkami zpět do rozpočtového výboru, který jej projedná. Po projednání v RV jde materiál zpět do pléna k 2. čtení, kde se přijme usnesení, které má zákonnou hodnotu.
Každá změna v již schváleném rozpočtu musí projít rozpočtovým výborem (návrh podává pouze vláda). Výbor posuzuje, zda požadavek je v souladu s možnostmi státu. Před sjednocením Německa bylo změn v rozpočtu během roku děláno velmi málo. Dnes, po sjednocení, se nedají některé vlivy přesně odhadnout, takže změn se dělá během rozpočtového roku více. Vláda může během roku dělat samostatná rozhodnutí o menších částkách. Eventuální přebytek rozpočtu lze použít k zaplacení státních dluhů.
Rozpočtový výbor má i určité pravomoce, že může peníze uvolňovat nebo naopak podržet jejich uvolnění. Plénum může zmocnit RV k uvolnění určitých položek, ale pouze na návrh vlády. Tím je zajištěna vzájemná kontrola nad prostředky. Jedání o rozpočtu jsou přesně zaznamenávána. Záznamy jsou často používány i při důkazních řízeních u soudu.
Stát si půjčuje od bank i soukromých podniků. Ani centrální banka nedává státu půjčku bez úroků. Stát nemá možnost ovlivňovat politiku národní banky.
V rozpravě vystoupili posl.: P. Brodský, T. Ježek, M. Kraus, S. Recman, J. Třebický, J. Wagner. Dotazy směřovaly k těmto okruhům: k propojení státní banky s vládou, jmenování členů státní banky, pravomocem rozpočtového výboru, k náhradníkům v RV, k státnímu rozočtu na rok 1996, k podílu RV na tvorbě daňových zákonů (RV se nepodílí), k míře nezaměstnantosi hlavně v bývalé východní části SRN.
ad 5)
Výklad o zasedacích prostorách Spolkového sněmu podal p. Adalbert Buldmann, pracovník tiskového oddělení. Rozpočtový výbor se zúčastnil na zahájení plenárního zasedání Spolkového sněmu, kdy ministr financí Theo Waigel předložil poslancům Bundestagu rozpočet SRN na rok 1996.
ad 6)
Následoval pracovní oběd na pozvání prezidentky Spolkového sněmu Dr. Rity Süssmuth, která se oběda osobně zúčastnila. Za německou stranu byli přítomni i poslanci D. Pützhofen a R. Purps a tajemník výboru pro kontrolu dr. L. Kolbe.
ad 7) Spolkové ministerstvo financí
Na MF byly pro poslance připraveny dva referáty na téma: Finanční systém v SRN a finační toky státního rozpočtu SRN. Přednášející: Dr. Overhaus, státní tajemník ministrstva finací, p. Ehlers, vedoucí rozpočtového oddělení ministerstva finací.
Oba referující seznámili poslance s procedurou přípravy státního rozpočtu. Hovořili o vysoké úrokové zátěži, která je důsledkem sloučení Německa. Veřejný dluh nesmí překročit 60 % GPD, dle Maastrichtské dohody. V SRN byly dokončena reforma státní správy. V bývalých východních zemích je zatím složitý daňový a transferový systém dávek obyvatelstvu, který se postupně slaďuje; nelze také do nekonečna tyto země dotovat ze SR.
Snahou vlády je zajistit služby občanům se snižujícími se výdaji. Dochází ke snižování počtu pracovníků ve státních úřadech - za poslední 4 roky každý rok o 1%.
Následovala diskuse, ve které vystoupili posl. P. Brodský, T. Ježek, R. Mandelík, L. Novák, T. Páv, S. Pěnička, J. Wagner. Dotazy směřovaly do těchto oblastí: snižování pracovníků ve státní sféře a efektivnost jejich práce, příspěvky SRN do EU (výši příspěvku stanovuje EU), nízké výdaje na zdravotnictví, kriteria Mastrichtských dohod, armáda - zdroj dalších úspor, kolik procent daňových výnosů zůstává v obcích (podíly na daňových výnosech, přímo od spolkové vlády nedostávají obce nic), daň z přidané hodnoty, dálniční spojení s ČR.
6. 9. 1995 /středa/
ad 8)
Závěrečné setkání s předsedou výboru pro finanční kontrolu posl. Dieterem Pützhofenem. Rozloučení s delegací bylo zakočeno okružní jízdou a procházkou po Bonnu. Následoval odjezd do Belgie.
ad 9)
Po příjezdu do Bruselu ve 20.00 hod. se na Stálé misi konalo přijetí delegace. Poslance přivítal velvyslanec České republiky při Stálé misi p. Kreuter, přítomen byl i mítopředseda rozpočtového výboru Evropského parlamentu St. Tillich a další hosté.
Pozn: Stálá mise ČR v Belgii: Mission de la République Tchégue aupres des Communautés Europeénnes, 555, rue Engeland, 1180 Bruxelles - Uccle, Belgique, Tel: 00322/3759334 (3759343 ústředna M/ZÚ stálá služba), Fax: 00322/00322/3752246). Ubytování v Belgii: Hotel ATLAS, Rue du Vieux Marché aux Grains, 30, 1000 Brusel, Tel: 00322/502 60 06, Fax: 00322/502 69 35.
7.9. 1995 /čtvrtek/
ad 10) a 11)
Rozpočtový výbor se zúčastnil jednání rozpočtového výboru Evropského parlamentu. Byl přítomen části projednávání "prvního čtení". Pan předseda Detlev Samland pak pozval poslance na pracovní oběd. Oběda se zúčastnili i další poslanci RV EP. Během oběda byla vedena diskuse na téma splnění Maastrichtských kriterií ze strany členských a přidružených zemí, mechanismus rozpočtování a podíl Evropského parlamentu na rozhodovacích a schvalovacích procesech, principy dotační politiky vůči členským zemím, příspěvková kázeň.
ad 12)
RV navšívil Evropskou komisi EU. Pro poslance byl uspořádán seminář. Přednášejícími byli pan Escudero a p. J. L. Vill. Nástin okruhů semináře:
I. 6 zásad, kterými se řídí rozpočtová politika unie
1. Jednota Veškeré výdaje jsou zahrnuty v 1 dokumentu. EU má 6 institucí, ale rozpočet je pouze jeden. Samostatný je zatím pouze rozpočet pro uhlí a ocel a evropský rozvojový fond (to jsou 2 výjimky).
2. Universalita Všechny příjmy se sloučí a z nich se potom uvolňují výdaje.
3. Roční cyklus Rozpočtový rok je od ledna do prosince. Všechny operace se vztahují k určitému roku. Výjimkou jsou diferencované příděly (závazky oddělené od plateb). Rozpočet se skládá ze dvou částí 1. Příjmy 2. Platby.
4. Rovnováha Rozpočet musí být vyrovnaný. Komise si nesmí půjčovat.
5. Specifikace Každá výdajová položka musí mít své určení. Ke každé položce je komentář. Pokud se očekávají neplánované skutečnosti, vytváří se v položce rezerva. Většinou se určují stropy, které nelze překročit.
6. Měna Měnovou jednotkou je ECU.
II. Procedura přípravy rozpočtu
Rozpočet připravují 3 orgány EU - Komise
- Rada
- Parlament
Komise vypracuje předběžný návrh rozpočtu (únor až červen). Ten předloží Radě. Ta posoudí do 15. června skutečné potřeby výdajů. Rada vypracuje návrh rozpočtu (má konečné slovo u povinných výdajů - splnění cílů a smluv, parlament u nepovinných, tj. všechny ostatní). V 1. polovině září se návrh předkládá parlamentu, který může navrhnout změny v nepovinných i povinných výdajích a vrátí materiál Radě. Rada tyto změny posoudí a učiní definitivní rozhodnutí u povinných výdajů. Může též pozměnit návrhy parlamentu, ale pouze 4/5 většinou. Parlament se při 2. čtení zabývá již pouze nepovinnými výdaji (souhlas 3/5 většiny).
III. Hospodaření s rozpočtem
Hned po odhlasování se začne rozpočet provádět. Realizaci provádí Komise. Je stále riziko, že se příděly nedočerpají, proto může Komise převádět finanční prostředky v rámci jedné koncepce. U jiných transferů je třeba souhlas rozpočtového orgánu. Jedná-li se o globální transfer a provádí se jednou za rok.
Komise má finančí oddělení, které dbá na dodržování těchto 3 zásad
- aby příděly byly stále k dispozici
- aby čerpání bylo v souladu s finančí politikou
- dodržení zdravého finančního hospodaření.
V rozpravě vystoupili posl. T. Ježek, R. Mandelík, S. Recman, J. Třebický. Hlavní okruhy otázek: specifikace výdajů, mechanismy při nápravě chyb, transfery mezi koncepcemi, jaké procento tvoří přebytky (každý rok je to jinak, ale je to v rozmezí 5 - 10 %), které jsou nejvýznamnější položky (položky se stále mění v různých obdobích), systém plateb členských zemí (je postupný, u DPH např. měsíčně, liší se u jednotlivých položek - pokud nezaplatí včas, platí úroky. Platební disciplina je ale dobrá; každá členská země má peníze uloženy ve svých zemských bakách a EU z nich pouze platí výdaje v té zemi. teprve přebytky se transferují).
IV. Finanční perspektiva
Finanční perspektiva je zachycena v Dohodě, kterou musí podepsat všechny tři strany (Rada, Parlament, Komise). Stanovuje se na 7 let (v současné době rok 1993-99). V r. 1987 byla přijata pravidla pro rozpočtovou disciplinu a strukturální fond. Pak následovala reforma zemědělské politiky, aby byla v souladu s GATTem; dále zlepšení sociálně-ekonomické soudržnosti Unie a nakonec zvýšení vnitřní i vnější politické úlohy.
Z dalšího jednání se omluvil posl. L. Novák, který se účastnil jednání výboru Rady Evropy.
8. a 9. 9. 1995 /čtvrtek, pátek/
ad 14) Pořad 66. schůze rozpočtového výboru
Předseda výboru T. Ježek předložil poslancům tento návrh pořadu 66. schůze RV na dny 13. a 14. září 1995:
středa 13. září
od 9.00 hodin
1. Návrh poslance P. Severy na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 252/1994 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích (tisk 1783)
Uvede: posl. P. Severa
Zpravodaj: posl. T. Páv
od 9.45 hodin
2. Vládní návrh zákona o neziskových právnických osobách a o změně a doplnění zákona o daních z příjmů, zákona o dani z nemovitostí a zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (tisk 1791)
Uvede: zástupce Ministerstva financí
Zpravodaj: posl. T. Ježek
od 11.00 hodin
3. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Smlouva mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o vzájemné pomoci celních správ, podepsaná ve Furth im Wald dne 19. května 1995 (tisk 1857)
Uvede: zástupce MF
Zpravodaj: posl. J. Maryt
3.a Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Švéského království o vzájemné spolupráci v celních otázkách, podepsaná ve Stockholmu dne 24. března 1995 (tisk 1873)
Uvede: zástupce MF
Zpravodaj: posl. J. Maryt
od 11.30 hodin
4. Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Dohoda mezi Českou republikou a Republikou Tádžikistán o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 11. února 1994 v Praze (tisk 1858)
Uvede: zástupce MF
Zpravodaj: posl. J. Maryt
5. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Chilské republiky o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 24. dubna 1995 v Praze (tisk 1775)
Uvede: zástupce MF
Zpravodaj: posl. J. Maryt
od 13.00 hodin
6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění zákona č. 231/1992 Sb., zákona ČNR č. 591/1992 Sb., zákona č. 273/1993 Sb., zákona č. 303/1993 Sb., zákona č. 38/1994Sb., zákona č. 42/1994 Sb., zákona č. 136/1994 Sb. a zákona č. 200/1994 Sb., a mění a doplňuje zákon ČNR č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech (tisk 1650) - pokračování přerušeného jednání
Uvede: zástupce Ministerstva hospodářství
Zpravodaj: posl. R. Mandelík
od 15.30 hodin
7. Návrh poslanců Jaroslava Ortmana a dalších na vydání ústavního zákona o lidovém hlasování o přípustnosti podstatně omezit svrchovanost České republiky (tisk 1851)
Uvede: zástupce předkladatelů
Zpravodaj: posl. P. Brodský
od 16.30 hodin
8. Návrh poslankyně A. Röschové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (1742)
Uvede: zástupce předkladatelů
Zpravodaj: posl. J. Vraný
od 17.30 hodin
9. Návrh poslanců Richarda Mandelíka a dalších na vydání zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci, představitelů některých státních orgánů a soudců (tisk 1820)
Uvede: posl. R. Mandelík
Zpravodaj: posl. V. Lukáš
od 18.30 hodin
10. Roční účetní závěrka a výroční zpráva Fondu národního majetku České republiky za rok 1994 (tisk 1832)
Uvede: zástupce předkladatelů
Zpravodaj: posl. P. Šafařík
11. Návrh poslance R. Mandelíka na přijetí usnesení k výročním finančním zprávám politických stran a politických hnutí za rok 1994
Uvede: posl. R. Mandelík
12. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
13. Sdělení předsedy, různé
čtvrtek 14. září
od 9.00 hodin
14. Vládní návrh devizového zákona (tisk 1870)
Uvede: zástupce Ministerstva financí
Zpravodaj: posl. T. Ježek
od 11.00 hodin
15. Informace ministra financí o plnění státního rozpočtu 1995, o přípravě rozpočtu na rok 1996 a příprava na projednávání státního rozpočtu 1996 v orgánech poslanecké sněmovny.
Uvede: 1. část ministr financí
2. část posl. T. Ježek
od 13.00 hodin
16. Návrh posl. H. Lagové a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1853)
Uvede: zástupce předkladatelů
Zpravodaj: posl. V. Lukáš
od 13.30 hodin
17. Návrh poslanců R. Koláře a dalších na vydádní zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 119/1992 Sb., o cestovních náhradách, ve znění zákona č. 44/1994 Sb. (tisk 1852)
Uvede: posl. R. Kolář
Zpravodaj: posl. P. Šafařík
od 14.00 hodin
18. Návrh poslanců J. Vačkáře a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 500/1990 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1782)
Uvede: posl. J. Vačkář
Zpravodaj: posl. T. Ježek
K návrhu pořadu bylo přijato usnesení č. 492 (hlasování: +13, 0, 1), kterým výbor odsouhlasil program 66. schůze RV. Hlasující poslanci: ing. Petr BRODSKÝ, ing. Michal KRAUS, ing. Tomáš JEŽEK, Mgr. Věnceslav LUKÁŠ, ing. Jiří MARYT, ing. Richard MANDELÍK, RNDr. Tomáš PÁV, Mgr. Stanislav PĚNIČKA, ing. Svatomír RECMAN, ing. Pavel ŠAFAŘÍK, ing. Jan TŘEBICKÝ, ing. Jiří VAČKÁŘ, Jozef WAGNER, ing. Jan VRANÝ.
ad 15) Sdělení předsedy, různé
V rámci tohoto bodu navrhli posl. R. Mandelík a J. Wagner projednat základní teze zákona o platu a dalších náležitostech ústavních činitelů.
Návrh poslanců Richarda Mandelíka a dalších na vydání zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci, představitelů některých státních orgánů a soudců (tisk 1820)
Úvodní slovo měl zpravodaj posl. T. Ježek. Doplnil ho předkladatel posl. R. Mandelík. Poslanci rozebírali situaci po nesouhlasném stanovisku vlády a doporučili předkladatelům, aby pro příští jednání rozpočtového výboru k tisku 1820 připravili pozměňující návrhy v duchu těchto principů: Platy zvýšit v souladu s výše citovaným nařízením vlády (valorizace 10%), avšak s účinností od 1. 7. 1996; náhrady výdajů stanovit procentně k základně tak, aby příspěvek na stravné činil cca 4000,- Kč, účinnost zákona dnem vyhlášení. Rozpravy se zúčastniíli všichni přítomní poslanci. Na závěr bylo přijato usnesení č. 493 (hlasování: +13, 0, 1). Hlasující poslanci: ing. Petr BRODSKÝ, ing. Michal KRAUS, ing. Tomáš JEŽEK, Mgr. Věnceslav LUKÁŠ, ing. Jiří MARYT, ing. Richard MANDELÍK, RNDr. Tomáš PÁV, Mgr. Stanislav PĚNIČKA, ing. Svatomír RECMAN, ing. Pavel ŠAFAŘÍK, ing. Jan TŘEBICKÝ, ing. Jiří VAČKÁŘ, Jozef WAGNER, ing. Jan VRANÝ.
ad) 16
Návrat do ČR sobota 9. 9. 1995 ve 21. 00 hod.
Tím byl naplněn program 65. schůze rozpočtového výboru, kterou ukončil předseda výboru posl. T. Ježek dne 9. 9. 1995 ve 21.00 hodin.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |