Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 44. schůze výboru,

která se konala ve dnech 14. a 15. září 1994

 

září 1994

Zápis

 

z 44. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 14. a 15. září 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

14. 9. - posl. J. Hájek, M. Kraus

15. 9. - posl. J. Hájek, M. Skočovský

Jednání výboru řídil jeho předseda T. Ježek. Navrhl následující program jednání:

1. Vládní návrh zásad zákona o oceňování (tisk 1098)

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje občanský zákoník (tisk 1125)

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Portugalskem o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu podepsaná v Lisabonu dne 24. května 1994 (tisk 1103)

4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon ČNR

č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1137)

5. Vládní návrh zákona o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů (tisk 1136)

6. Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

(tisk 966) - pokračování jednání

7. Způsob projednávání, vyhodnocování a využití kontrolních závěrů a stanovisek NKÚ v Poslanecké sněmovně

8. Informace o stavu plnění požadavků vyplývajících z usnesení rozpočtového výboru

9. Sdělení předsedy, různé

10. Vládní návrh zákona o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (tisk 1113)

11. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 88/1987 Sb., o státní energetické inspekci (tisk 1124)

12. Vládní návrh ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (tisk 1077)

13. Vládní návrh ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 1129)

14. Návrh poslanců L. Motyčky a dalších na vydání zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a

do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 1049)

15. Návrh poslanců P. Hirše a dalších na vydání zákona o volbách do Parlamentu České republiky

(tisk 1048)

Takto navržený program poslanci schválili s následujícími změnami (hlasování: +12,0,0):

-návrh poslance Šafaříka na přesunutí projednání bodu 14 (tisk 1049) a bodu 15 (tisk 1048) na některé z příštích zasedání RV (hlasování: +8, 0, 2).

-návrh poslance Páva na okamžité zahájení jednání o jednacím řádu (původní bod 6 - tisk 966; hlasování: +12, 0, 0) a pokračování jednání v průběhu zasedání.

 

1.

Vládní návrh zásad zákona o oceňování (tisk 1098)

Návrh uvedl náměstek ministra financí ing. Téra, zpravodajem byl posl. R. Mandelík.

Obsahem úvodního slova bylo seznámení poslanců s normami, které upravují vztah mezi občanem a státem při oceňování. Byly předestřeny zásady oceňování dle ceny obvyklé, nákladové, výnosové, porovnávací, jmenovité, kurzové nebo dle ceny stanovené účetní hodnotou, a nebo podle sjednané ceny nebo kombinací těchto cen. Takto pojaté ceny mají vytvořit jistotu pro soudy, daňové úřady, občana a další. Poznámka: na žádost poslance R. Mandelíka byl tento bod přerušen a doprojednán až jako poslední bod pořadu.

Pokračování uvedla ing. Fürstová, zástupce Ministerstva financí. V rozpravě vystoupil T. Ježek a

R. Mandelík. Slovo bylo dáno i zástupci Ministerstva financí ing. Kryštůfkovi. Rozprava se týkala důvodů návrhu zákona o oceňování, který je vázán i na podzákoné normy - vyhlášku o oceňování. Poslanci kritizovali nejednotnost definice obvyklé ceny. Dále byly rozebírány otázky vyvlastnění majetku ve státním zájmu.

Bylo přijato usnesení č. 303 (hlasování: +14, 0, 0)

 

2.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje občanský zákoník (tisk 1125)

Návrh uvedl náměstek ministra hospodářství ČR JUDr. Čihák, zpravodajem byl posl. V. Lukáš.

V úvodním slově bylo poukazáno na důsledky tohoto zákona např. snížení počtu vyhrocených sporů mezi nájemníky a majiteli domů, změnu vymezení úprav vnitřního zařízení bytů. Zpravodaj měl námitky

k pasáži o nájemních smlouvách a ke zpětné platnosti zákona. Jeho řeč se také dotkla oprav ve vnitřním zařízení bytu, při kterých nemá být nájemník ve stejném postavení jako majitel bytu. V rozpravě vystoupili : R. Mandelík, J. Maryt, P. Brodský, St. Pěnička,T. Páv, zástupce Ministersta hospodářství JUDr. Horák . Diskutovalo se o definici přístřeší, dále o způsobu řešení tohoto problému v Evropském společenství.

Bylo přijato usnesení č. 304 (hlasování: +9,-2,1 ), kterým poslanci doporučili schválení se změnami.

 

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Portugalskem o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu podepsaná v Lisabonu dne 24. května 1994 (tisk 1103)

Návrh předložil zástupce Ministerstva financí ing. Grammetbauer, zpravodajskou zprávu měl

posl. J. Maryt. Bylo konstatováno, že smlouva má standartní charakter a stává se jedním z předpokladů vstupu do Evropské Unie. Zpravodaj doporučil její přijetí. V rozpravě nevystoupil nikdo.

Bylo přijato usnesení č. 305 (hlasování: +12, 0, 0), kterým byl návrh doporučen PSP k ratifikaci.

 

4.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon ČNR č. 171/1991 Sb.,

o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1137)

Vládní návrh uvedl ing. M. Soukup, náměstek MSNMP ČR, a JUDr. Fišer z vedení legislativního odboru MSNMP. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík. Uvedl, že tento návrh napomůže sladění režimu s prodejem majetku a umožní měnit rozhodnutí o privatizaci. Dále se dotýká rušení okresních komisí pro privatizaci - převod práv z OPK na MSNMP při dražebním režimu. Doplnění umožňuje zakotvit výslovný zákaz zastavovacího práva, vyloučit možnost zastavení podniku a zákaz uvedení podniku do likvidace v průběhu privatizačního procesu. Dále návrh obsahuje novelu zákona o Fondu národního majetku, která mu umožní převádění majetku na v budoucnu zřizované neziskové právnické osoby, použít majetku k úhradě ztrát Konsolidační banky a České inkasní společnosti s.r.o., hradit poplatky a dále zrovnoprávnění režimů - Rozhodnutí o privatizaci s dalšími postupy. Zpravodaj se vyjádřil k předchozímu úvodu. V rozpravě vystoupili : T. Páv, T. Ježek, L. Novák, P. Šafařík, J. Maryt, J. Vačkář. Slovo bylo uděleno i prezidentovi NKÚ JUDr. L. Voleníkovi, který o ně požádal. Byly rozebírány : otázky ochrany a postupu FNM při ručení, jekož i nároky, které je možno za FNM uplatňovat. Otázka zaměstnaneckých akcií, otázka kontroly FNM ze strany NKÚ, otázka postavení NKÚ v pořadí věřitelů byly též na programu.

Poznámka: po uzavření rozpravy bylo jednání o tomto bodě na žádost poslanců přerušeno a odloženo do doby předložení pozměňovacích návrhů v písemné formě. Jednání k tomuto bodu pokračovalo následující den hlásováním o pozměňovacích návrzích. Bylo přijato usnesení č.306 (hlasování +10, 0, 3)

 

5.

Vládní návrh zákona o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů (tisk 1136)

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra spravedlnosti JUDr. Svoboda. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík. Úvodem byly řečeno, že zákon umožní rozhodovat majetkové spory mimo soudy. Zpravodaj kritizoval to, že zákon omezuje svobodnou volbu rozhodčích subjektů a zakotvuje nepřípustný vliv státu při volbě rozhodců. V rozpravě vystoupili: T. Ježek, T. Páv, R. Mandelík, St. Pěnička. Byly rozebírány otázky osoby rozhodčího , otázka občanství, vzdělání, zařazení do seznamu rozhodčích, otázka odměn rozhodčích atd.

Bylo přijato usnesení č. 307 (hlasování +10, 0, 2).

 

6.

Návrh poslance J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966) - pokračování jednání

Návrh uvedl zástupce navrhovatele posl. T. Páv. Zpravodajem byl posl. P. Šafařík. Přizvána byla legislativa KPSP. Zpravodaj uvedl, že návrh je přijatelný, navrhl shrnutí připomínek výboru, dále navrhl výboru rozhodnout se mezi variantami: 1. projednávání souhrného tisku; 2. projednávání znění tisku se zapracovanými změnami, jak je navrhl ÚPV. Zpravodaj doporučil dokončení práce na návrhu do 13.10.1994. V rozpravě vystoupili: M. Skočovský, J. Vačkář, R. Mandelík, L. Novák, T. Páv, P. Brodský, V. Lukáš. Slovo bylo uděleno i zástupci legislativy JUDr. Žákovi. Byla rozebírána otázka změny jednacího systému a návrh věnovat na projednávání souhrného tisku.

 

7.

Způsob projednávání, vyhodnocování a využití kontrolních závěrů a stanovisek NKÚ v Poslanecké sněmovně

Bod uvedl posl. R. Mandelík . Podtrhl důležitost rozdělit projednání na dva problémy.

1. vztah NKÚ vůči moci výkoné a obráceně

2. způsob zacházení se závěry NKÚ.

Kritizoval vládní postoj k výsledkům práce NKÚ. Zpravodaj navrhl, aby RV měl k dispozici závěry NKÚ a jednal o nich na svých zasedáních. Na tomto zasedání výboru však nepřijímat usnesení, ale nechat proběhnout rozprava a usnesení přijmouz až po dodání dalších materialů ze strany NKÚ. V rozpravě vystoupili: T. Ježek, J. Vačkář, T. Páv, J. Wagner, R. Mandelík, St. Pěnička, L. Novák. Slovo bylo uděleno i prezidentovi NKÚ JUDr. L. Voleníkovi a členu NKÚ ing. Holečkovi. Byly rozebírány otázky mechanismu projednávání závěrů NKÚ, přístup vlády k závěrům NKÚ, možnosti kontroly přijatých opatřeních na základě zprávy NKÚ, projednávání výroční zprávy NKÚ v plénu parlamentu, problém úniku informací NKÚ, problematika zveřejňování závěrů NKÚ, střet moci zákonodárné a výkoné. Poslanci doporučili vtisknout řád projednávání závěrů NKÚ v RV. Na závěr doporučil předseda výboru, aby se přípravou usnesení výboru zabývala skupina poslanců na úrovni předseda, místopředseda výboru a tajemník výboru.

 

8.

Informace o stavu plnění požadavků vyplývajících z usnesení rozpočtového výboru

Na návrh předsedy souhlasili poslanci s přesunutím na pořad příští schůze výboru (hlasování: +12,0,0).

 

9.

Sdělení předsedy, různé

V rámci bodu různé byly projednány:

- pozvání poslanců na semináře

= o vyšších územně samosprávných celcích ve dnech 20. - 22. září 1994

= součastnost a budoucnost důchodového pojištění 30. září 1994 nadace

Fridricha Eberta,

- pozvání na setkání se zástupci společnosti Levy & Comp. 17. září 1994,

- návštěva poslankyně australského parlamentu paní Bronwyn Bishop,

- předložení návrhu rozpočtu NKÚ,

- změny plánu kontrolní činosti NKÚ na rok 1994,

- přehled kontrolních závěrů NKÚ předložených RV,

- informace o přípravě ustavení skupiny k projednání návrhu zásad zákona upravujícího služební poměr zaměstnanců NKÚ jako ekvivalentu k zásadám zákona o státní službě některých státních zaměstnanců,

- připomínka poslancům k výměně Ústavy České republiky,

- technická změna usnesení č. 301, kterou navrhl posl. Mandelík (jednalo se pouze o přehození slovosledu a vět a nahrazení dvou výrazů synonymi) výbor konstatoval, že jde o změnu technického charakteru, o které není nutno hlasovat,

- informace poslance Wagnera o jednání kulturního výboru ve věci provozování České lotynky a hospodaření Státního fondu kultury; VVVKNT požádal o předložení kopií úvěrových a zástavních smluv, na jednání výboru nebyla prokázána žádná další nová fakta. Poslanec J. Wagner navrhl, aby byla otázka řešena systémově a projednána v rámci zákona č. 202/1990 Sb. (o loteriích z hlediska rozmělňování trhu, maximální efektivnosti pro stát a z hlediska výdajů státem z loterií získaných). K témuž vystoupil poslanec S. Pěnička.

 

čtvrtek 15. září 1994

 

10.

Vládní návrh zákona o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích

(tisk 1113)

a

11.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 88/1987 Sb., o státní energetické inspekci

(tisk 1124)

Oba vládní návrhy uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR ing. Černý. Zpravodajem byl posl. T. Páv. Úvodem byl navržen způsob projednávání. Obsahem zpravodajské zprávy byly podmínky výkonu podnikatelské činnosti dosud uváděné ve vyhlášce o podnikatelích působících v energetice. Zpravodaj nastínil institut odpovědného zástupce, autorizaci na dobu určitou, existenci ochraných pásem a rozhodování o vyjímkách. V rozpravě vystoupili: T. Páv, T. Ježek. Slovo bylo uděleno i zástupcům Ministerstva průmyslu a obchodu ing. Neužilovi, zástupci Svazu podnikatelů p. Bouškovi a zástupci SCZT p. Pavlasovi. Byly rozebírány otázky postavení MPO při regulaci podnikání v energetice, autorizace, otázka definice veřejného zájmu, stanovení odpovědného zástupce, otázka zařazení zákona o státní energetické inspekci, dispečerské řády, podíl státu na energetických podnicích, otázka ČEZu, jednání o uvolnění peněz ze státního rozpočtu na ekologii, kompatibilita s legislativou v EU. Jednání k oběma předlohám bylo na návrh zpravodaje přerušeno do doby, než připomínky z rozpravy projedná energetická komise.

 

12.

Vládní návrh ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (tisk 1077)

a

13.

Vládní návrh ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 1129)

Vládní návrhy uvedl JUDr. P. Zářecký. V úvodním slově bylo řečeno, že se mění počet vyšších územně správních celků, kdy ústavní zákon nabývá účinnosti, zda má jít o ústavní zákon. Zpravodajem byl posl. P. Brodský. Zpravodaj uvedl mj., že rozdělení vyšších územně správních celků je politická záležitost, kudy budou procházet hranice okresů a celků. Poukázal, že by se měl zákon posuzovat z hlediska rozpočtu. Doporučil ukončení projednávání do 30.9.1994. V rozpravě vystoupili: J. Vačkář, L. Novák, T. Páv, T. Ježek, V. Lukáš, P. Brodský. Byly rozebírány otázky názvů vyšších územně správních celků, zda se má jednat o ústavní zákon, vymezení území, zpolitizování problému, otázka profinancovávání institucí dosud v působnosti OÚ, účinnost zákona, zvýšení počtu okresů, rozčlenění Středočeského kraje, rozpočet okresního úřadu.

 

14.

Návrh poslanců L. Motyčky a dalších na vydání zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 1049)

a

15.

Návrh poslanců P. Hirše a dalších na vydání zákona o volbách do Parlamentu České republiky (tisk 1048)

Na nárh posl. P. Šafaříka a po rozpravě bylo projednání těchto bodů přesuno na některé z příštích zasedání RV.

Tím bylo ukončeno 44. jednání rozpočtového výboru, které zakončil předseda výboru posl. T. Ježek 15. září 1994 ve 14.30 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal:

ing. P. Jelínek

 

H. Konvalinková

 

V Praze 21. září 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP