Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 47. schůze výboru,

která se konala 26. října 1994

 

říjen 1994

Zápis

 

z 47. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala 26. a 27. října 1994

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni: posl. P. Brodský, L. Novák, J. Valenta

Jednání řídil předseda výboru posl. T. Ježek. Navrhl následující program:

1. Vládní návrh zákona o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (1113) - doprojednání ze 44. schůze

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 88/1987 Sb., o státní energetické inspekci (tisk 1124) - doprojednání ze 44. schůze

3. Návrh poslance Františka Kozla a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 500/1990 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1175)

4. Zpráva o čerpání rozpočtu Fondu národního majetku ČR za 1. pololetí 1994

5. Zpráva o finančním hospodaření Fondu národního majetku ČR k 30. 6. 1994

6. Informace o současném stavu a navrhovaných řešení pohledávek po lhůtě splatnosti Fondu národního majetku České republiky

7. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za I. pololetí 1994 (tisk 1211)

8. Návrh rozpočtu Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 1186)

9. Vládní návrhu zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce (tisk 1148) - doprojednání

10. Informace o stavu plnění požadavků vyplývajících z usnesení rozpočtového výboru

11. Návrh na způsob projednávání, vyhodnocování a využití kontrolních závěrů a stanovisek NKÚ v Poslanecké sněmovně - doprojednání z 44. schůze

12. Sdělení předsedy, různé

13. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění zákona č. 315/1993 Sb. (tisk 1214)

14. Vládní návrh ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (tisk 1077)

15. Vládní návrh ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 1129)

16. Návrh poslanců L. Motyčky a dalších na vydání zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 1049)

17. Návrh poslanců P. Hirše a dalších na vydání zákona o volbách do Parlamentu České republiky (tisk 1048)

Takto navržený program schválili všichni přítomní poslanci (hlasování: +14, 0, 0).

 

1.

Vládní návrh zákona o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (1113) - doprojednání ze 44. schůze

Návrh předložil a odůvodnil ředitel odboru Ministerstva průmyslu a obchodu ing. Černý, zpravodajem byl posl. T. Páv. Ten rekapituloval dosavadní stav projednávání a doporučil, aby zákon, kterým se mění a doplňuje zákon č. 88/1987 Sb., o státní energetické inspekci (tisk 1124) byl zařazen jako část III. do zákona o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích. Výbor s jeho návrhem souhlasil a nadále byly oba body projednávány současně (tj. prvý a druhý bod programu). S tím souhlasili všichni přítomní poslanci (hlasování: +10, 0, 0).

 

2.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 88/1987 Sb., o státní energetické inspekci (tisk 1124) - doprojednání ze 44. schůze

Také tento návrh předložil a odůvodnil ředitel odboru Ministerstva průmyslu a obchodu ing. Černý.

Následovala rozprava k oběma tiskům. V ní vystoupili: T. Ježek a T. Páv. V ní bylyblíže rozebírány otázky odborné způsobilosti odpovědného zástupce, zřízení dispečinku dadavatelem energie a jeho podmínky, způsob stanovení ceny energie, specifikace povinností státní energetické inspekce, a další. Poslanci požadovali, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo příslušné vyhlášky, k jejichž vydání bylo zmocněno § 45 odst. 7 tohoto zákona. Tyto vyhlášky by měly být před vydáním předloženy Energetické komisi Poslanecké sněmovny k projednání.

Na závěr bylo k tisku 1113 přijato usnesení č. 319 (hlasování:+9, 0, 1), kterým výbor návrh se změnami doporučil, a k tisku 1124 usnesení č. 320 (hlasování: +9, 0, 1), kterým výbor doporučil, aby zákon, kterým se mění a doplňuje zákon č. 88/1987 Sb., o státní energetické inspekci (tisk 1124) byl zařazen jako část III. do zákona o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích.

 

3.

Návrh poslance Františka Kozla a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 500/1990 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1175)

Návrh předložil zástupce předkladatelů posl. F. Kozel, zpravodajem byl posl. S. Pěnička. Ten objasnil filosofii "odnětí prostředků" Fondu národního majetku - účtu malé privatizace a jejich převodu pro potřeby investic do školství. Bylo doporučeno, nerozdělovat prostředky plošně, což by mělo malý efekt, nýbrž výběrově.

Následovala rozprava. V ní se účastnili: M. Skočovský, T. Páv, R. Mandelík, J. Vačkář, J. Hájek. Poslanci vyslovili obavy z neúčelného vynaložení prostředků. Je nutno zajistit, aby byly použity pouze na financování programu investičních akcí zkvalitňujících technický stav a vybavení škol a školských zařízení v letech 1995 a 1996. Bylo doporučeno, aby před uvolněním prostředků byla zpracována metodika výběru akcí a ustavena komise pro přidělování prostředků. Do té doby by prostředky měly být vázány v Kapitole Všeobecná poklaní správa MF.

Na závěr bylo přijato usnesení č. 324 (hlasování:+10, 0, 0).

 

Posl. P. Šafařík vystoupil s procedurálním návrhem, aby všchny tři následující body byly projednány společně. Výbor s tím vyslovil souhlas.

 

4.

Zpráva o čerpání rozpočtu Fondu národního majetku ČR za 1. pololetí 1994

 

5.

Zpráva o finančním hospodaření Fondu národního majetku ČR k 30. 6. 1994

 

6.

 

Informace o současném stavu a navrhovaných řešení pohledávek po lhůtě splatnosti Fondu národního majetku České republiky

Všechny tři zprávy předložil a odůvodnil předseda Fondu národního majetku ing. R. Češka, zpravodajem byl posl. P. Šafařík.

V rozpravě, která následovala k bodům 4 a 5, nikdo nevystoupil. K bodu 6 vystopupil: J. Vačkář, P. Šafařík, M. Skočovský. Poslanci spatřovali příčinu nesplácení kupní ceny Fondu národního majetku ze strany nabyvatelů privatizovaného majetku v administrativních přístupech úředníků Fondu a v nedostatečných metodách vymáhání pohledávek v ekonomické sféře vůbec.

Ke zprávě o čerpání rozpočtu Fondu národního majetku ČR za 1. pololetí 1994 bylo přijato usnesení č. 321 (hlasování:+9, 0, 1), kterým výbor bere zprávu na vědomí.

Ke zprávě o finančním hospodaření Fondu národního majetku ČR k 30. 6. 1994 bylo přijato usnesení č. 322 (hlasování:+9, 0, 0), kterým výbor vzal zprávu na vědomí.

K informaci o současném stavu a navrhovaných řešení pohledávek po lhůtě splatnosti Fondu národního majetku České republiky bylo přijato usnesení č. 323 (hlasování:+9, 0, 0), kterým výbor vzal informaci na vědomí.

 

7.

Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za I. pololetí 1994 (tisk 1211)

Po úvodním slově vrchního ředitele Ministerstva financí ing. M. Havla, zpravodajské zprávě posl. R. Mandelíka a po rozpravě rozpočtový výbor přijal usnesení č. 330 (hlasování:+ ), kterým výbor vzal zprávu na vědomí s doporučením. V rozpravě, která předcházela, vystoupili: S. Pěnička, J. Hájek, T. Páv, R. Mandelík, J. Hájek, T. Páv. Poslanci projevili určité výhrady k přehlednosti zprávy. Doporučili, aby příště byl vždy součástí zprávy výhled na další čtvrtletí resp. pololetí. Byla kritizována nerovnoměrnost čerpání ze strany rezortů. Poslanci se zabývali plněním předpokládaných příjmů, zejména DPH. V této souvislosti byly kritizovány úniky - zdaňování motorové nafty jako topného oleje.

 

8.

Návrh rozpočtu Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (tisk 1186)

Návrh uvedl sám zpravodaj posl. T. Páv. V rozpravě vystoupil zpravodaj. Uvedl, že výbor se bude otázkou, zda financovat Radu z podílu na rozhlasových a televizních poplatcích nebo ze státního rozpočtu, zabývat na příští schůzi v rámci tzv. telekomunikačního zákona. S ohledem na to, že je v něm obsažena změna financování Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání a zákon má vstoupit v platnost dnem 1. ledna 1995, tj. současně se zákonem o státním rozpočtu, je třeba zřídit rozpočtovou kapitolu Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, urychleně předložit návrh úpravy státního rozpočtu na rok 1995 plynoucí z respektování této změny. Rada pak předloží přepracovaný návrh rozpočtu projednaný s Ministerstvem financí ve smyslu výše uvedených změn.

V duchu výše uvedeného bylo přijato usnesení č. 327 (hlasování:+11, 0, 0).

 

9.

Vládní návrhu zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky některým obětem nacistické perzekuce (tisk 1148) - doprojednání

Úvodní slovo přednesl náměstek ministra spravedlnosti JUDr. C. Svoboda, zpravodajem byl posl. V. Lukáš. V obecné rozpravě vystoupili: R. Mandelík, V. Lukáš, T. Ježek. V rozpravě bylo doporučeno, aby byl přesně stanoven zdroj náhrad. Za zdroj doporučili Státní finanční aktiva. Výbor pak přijal usnesení č. 318 (hlasování: +10, 0, 0), kterým doporučil návrh ke schválení se změnami.

Další v pořadí z procedurálních návrhů přednesl v tomto okamžiku posl. R. Mandelík, který navrhl, aby z časových a věcných důvodů nebyly dva následující body, tj. 10 a 11. schváleného pořadu projednávány. O jejich dalším eventuálním zařazení může rozhodnout předseda výboru. Místo těchto bodů doporučil zařadit nový bod, kterým by byl nový bod 10.:

"10. Informace o návštěvě viceprezidenta WOCCU (World Council of Credit Unions) p. Ralpha Swobody (USA) a uspořádání semináře k problematice spořitelních a úvěrních družstev a jejich organizační zabezpečení" - výsledek hlasování k proceduře: +10, 0, 0. Tímto byly dosavadní body 10. Informace o stavu plnění požadavků vyplývajících z usnesení rozpočtového výboru a 11. Návrh na způsob projednávání, vyhodnocování a využití kontrolních závěrů a stanovisek NKÚ v Poslanecké sněmovně vypuštěny a nahrazeny novým bodem 10.

 

10.

Informace o návštěvě viceprezidenta WOCCU (World Council of Credit Unions) p. Ralpha Swobody (USA) a uspořádání semináře k problematice spořitelních a úvěrních družstev a jejich organizační zabezpečení.

Posl. R. Mandelík podal předběžnou informaci. Byla otevřena rozprava. V ní nikdo nevystoupil. Výbor souhlasil s tím, se otázkou garantování a pořádání semináře k problematice spořitelních a úvěrních družstev bude zabývat s konečnou platností na příští schůzi.

 

* bod 11 vypuštěn *

 

12.

Sdělení předsedy, různé

V rámci tohoto bodu byly projednány:

- Návrh posl. R. Mandelíka na přijetí usnesení k rozvoji informačních technologií NKÚ. Úvodní slovo měl prezident NKÚ JUDr. L. Voleník. Za zpravodaje posloužil posl. R. Mandelík. Byla otevřena rozprava, ve které vystoupil posl. J. Hájek. Výbor pak s odvoláním na usnesení PSP č. 425 ze dne 9. července 1994 přijal usnesení č. 331 (hlasování: +10, 0, 0), kterým požádal ministra financí, aby převedl v rámci své pravomoci do kapitoly státního rozpočtu č. 381 - NKÚ na rok 1994 částku 25 mil. Kč jako účelově vázanou na investice do rozvoje informační technologie.

- Sdělení o došlých kontrolních závěrech a změn plánu NKÚ.

 

13.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění zákona č. 315/1993 Sb. (tisk 1214)

Jako první vystoupil zpravodaj posl. R. Mandelík a vznesl procedurální návrh, aby tento bod pořadu byl přesunut na příští schůzi. O návrhu se hlasovalo bezprostředně. Výsledek hlasování: +10, 0, 0 znamenal, že se tento bod přesouvá.

 

14.

Vládní návrh ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (tisk 1077)

Návrh předložil náměstek Úřadu pro legislativu a veřejnou správu JUDr. Zářecký již na předchozí schůzi. Z toho důvodu výbor nepožadoval přítomnost předkladatele. Zpravodajem byl posl. P. Brodský. Následovala rozprava, které se účastnili T. Ježek, P. Brodský, R. Mandelík, M. Skočovský. V rozpravě bylo konstatováno, že návrh není uzpůsoben tak, aby jej bylo možno modifikovat pozměňovacími návrhy. Většina poslanců vyjádřila zamítavý postoj k této problematice. Na závěr výbor přijal usnesení č. 325 (hlasování:+10, 0, 0), kterým výbor doporučil návrh neschválit.

 

15.

Vládní návrh ústavního zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 1129)

Návrh předložil náměstek Úřadu pro legislativu a veřejnou správu JUDr. Zářecký, již na předcházející schůzi. Také v tomto případě navrhl zpravodaj posl. P. Brodský projednání bez přítomnosti předkladatele. V rozpravě vystoupili: R. Mandelík, J. Hájek, P. Brodský. Bylo doporučeno, aby se Stálá komise PSP pro reformu veřejné správy zabývala vypracováním nových návrhů ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků a zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků. V rámci přijatého usnesení výbor zmocnil zpravodaje, aby s výsledky jednání seznámil výše uvedenou komisi. Výbor pak svým usnesením č. 326 (hlasování:+8, 0, 4) doporučil návrh neschválit.

 

16.

Návrh poslanců L. Motyčky a dalších na vydání zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 1049)

Po vyslechnutí zpravodajské zprávy posl. R. Mandelíka a po rozpravě rozpočtový výbor přijal usnesení č. 328 (hlasování:+11, 0, 0), kterým výbor vzal návrh na vědomí.

 

17.

Návrh poslanců P. Hirše a dalších na vydání zákona o volbách do Parlamentu České republiky (tisk 1048)

Po vyslechnutí zpravodajské zprávy posl. R. Mandelíka a po rozpravě rozpočtový výbor přijal usnesení č. 329 (hlasování:11, 0, 0), kterým výbor vzal jako v předchozím případě návrh na vědomí.

Tím byla ukončena 47. schůze výboru, kterou zakončil předseda výboru posl. T. Ježek.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 28. října 1994



Přihlásit/registrovat se do ISP