Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1996
I. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
ze 78. schůze výboru,
která se konala ve dnech 2. až 4. dubna 1996 a 24. dubna 1996
duben 1996
Zápis
ze 78. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala ve dnech 2. až 4. dubna 1996 a 24. dubna 1996
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin
Omluveni: posl. J. Ježek, L. Novák
Nepřítomni: posl. J. Valenta
Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. T. Ježek, který navrhl pořad jednání podle schválené pozvánky z předcházející schůze.
úterý 2. dubna
1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů (tisk 2082)
2. Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 2047) - pokračování jednání ze 77. schůze;
středa 3. dubna
3. Vládní návrh zákona o oceňování majetku (tisk 2055) - pokračování jednání ze 77. schůze
4. Vládní návrh zákona o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko a o změně a doplnění zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (tisk 1932)
- nové projednání po vrácení sněmovnou
5. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců (tisk 2089)
6. Zpráva ČNB o hospodaření za rok 1995, zpráva ČNB o měnovém vývoji za rok 1995 a výhledy měnové politiky na příští období
čtvrtek 4. dubna
7. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění zákona č. 70/1994 Sb. (tisk 2072) - doprojednání
8. Výhledy rozpočtové a daňové politiky na příští období a diskuse nad zásadami nových rozpočtových pravidel
9. Různé, sdělení předsedy
Takto navržený program byl schválen. Hlasování: +7. 0, 0. Jmenovitý seznam poslanců účatnících se hlasování je uveden v příloze 1.
úterý 2. dubna
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů (tisk 2082)
Vládní návrh odůvodnil ministr zdravotnicví J. Stráský. Uvedl, že nejde o změnu systému, pouze změnu proporcí mezi tarify a netarifní složkou platů. Setrvávání na původních proporcích by znamenalo další nivelizaci. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík.
Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: J. Wagner, J. Hájek, R. Mandelík, S. Pěnička, J. Šafařík, J. Třebický, T. Páv, T. Ježek.
Hlavními tématy rozpravy byly následující otázky:
Nutná změna starého systému ve zdravotnictví. Obavy z příliš velkých pravomocí ředitelů nemocnic a zdravotnických zařízení, obavy z přílišného "přerozdělování" mzdových prostředků ve prospěch lékařů a na vrub středního zdravotního personálu.
Návrh byl ze strany opozičních poslanců dále kritizován jako nepřipravený průlom do stávajícího způsobu finacování zdravotnictví. Byly vznášeny dotazy na kvalitu managementu nemocnic, na kritéria zainteresovanosti na novém systému a na způsobu hodnocení těchto kritérií. Jak nastavit výchozí stav a hierarchii hodnot ve mzdách obecně. Srovnání se zahraničím. Přesný termín realizace (od 1.1. 1997).
V rozpravě také vystoupili hosté: 1) předseda odborových svazů ve zdravotnictví p. Šlanger: Ve zdravotnictví nelze uplatnit měřítka, jako ve výrobě. Např. dovézt zařízení a kalkulovat s jeho návratností., kvalita služeb nebude taková, jak občané očekávají.
ze zdravotnických zařízení - personální útvary nejsou na nový systém připraveny.
2) pí Vondrová, mluvčí odborového svazu zaměstnanců státních orgánů: Tarifní systém je postaven na určitém standardu. Smluvní platy znamenají systémový průlom. U financování z veřejných zdrojů doporučila zachovat jednotný styl odměňování.
Následovala podrobná rozprava. V ní prošly dva pozměňovací návrhy. Na závěr se hlasovalo o celém usnesení takto: Pro doporučení PSP: 6 pro, 6 proti, dva se zdrželi; návrh nezískal potřebnou nadpoloviční většinu. Hlasování pro nedoporučení PSP: +7, -6, 1. Také tento návrh nezískal nadpoloviční většinu. Výbor tudíž nepřijal usnesení, byla pouze zpracována zpráva č. 617. Jmenovitý seznam poslanců, kteří hlasovali viz příloha č. 2.
2.
Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 2047) - pokračování jednání ze 77. schůze;
Jednání pokračovalo podrobnou rozpravou k předloženému návrhu. Zpravodaj posl. S. Pěnička rekapituloval stav projednávání - zbývá hlasovat o návrzích, které mají poslanci rozdány z předchozí schůze. Přijaté pozm. návrhy viz usnesení č. 616, které bylo přijato takto: +12, 0, 1. Jmenovitý seznam poslanců, kteří hlasovali viz příloha č. 2.
středa 3. dubna
3.
Vládní návrh zákona o oceňování majetku (tisk 2055) - pokračování jednání ze 77. schůze
Rekapitulaci za předkladatele přednesl náměstek ministra financí V. Rudlovčák. Zpravodaj posl. J. Wagner zdůraznil, že ani předložené pozměňovací návrhy neodstraňují zásadní výhrady z minulého jednání. Nadále zůstává rozdíl mezi cenou obecnou a cenou obvyklou.
Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: V. Lukáš, T. Páv, J. Wagner, R. Mandelík, T. Ježek, M. Skočovský, J. Třebický, J. Hájek.
Hlavními tématy rozpravy bylo: Problematika ceny jako takové - zákon nesmí fixovat cenu, pouze pravidla pro její stanovení; v některých případech v tomto zákonu to tak není. Oceňování nemovitostí, zejména oceňování obytných domů; přejít od oceňování dle kubatury na cenové mapy. Problematika daně z převodu nemovitostí ve vztahu k oceňovacímu zákonu; jak se zapisováním částečných vlastníků u obytných domů? Sjednotit pravidla, aby daň platil majitel a ne uživatel. Problém daně z nemovitostí ve vztahu k oceňovacímu zákonu - tam je definována cena obvyklá. Zde pak za cenu obvyklou je v jistých případech brána cena vyhlášková, z čehož plyne fixace ceny. Problém doprovodné vyhlášky - kdy bude vydána (současně se zákonem).
Z důvodů výše uvedených bylo vzneseno několik procedurálních návrhů na přerušení. Zákon nechat nové sněmovně ke schválení, zamítnout tento zákon, přerušit do následujícího dne, pokračovat podrobnou rozpravou. Všechny tyto návrhy byly zamítnuty. Poslanci nakonec přijali návrh posl. R. Mandelíka (přerušení projednávání tohoto bodu minimálně do 16. 4. do 18.00 hod. a požadavek na Úřad pro legislativu a veřejnou správu). K tomu bylo přijato usnesení č. 618 (hlasování: +17, 0, 0 - jmenovitě viz příloha č. 3).
4.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců (tisk 2089)
Vládní návrh odůvodnil ministr práce a sociálních věcí J.Vodička. Zpravodajem byl posl. P. Brodský. Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: J. Wagner, R. Mandelík, M. Kraus, P. Brodský, J. Hájek, J. Maryt, P. Brodský, M. Skočovský, J. Vačkář, T. Páv, P. Šafařík.
Hlavními tématy rozpravy bylo: Náklady obětované příležitosti poslance a ústavního činitele. Veřejnost projednávaného tématu a jeho přetřásání v masmédiích - nepřijímat populistické řešení. Není vhodné, aby se nový Parlament hned na začátku zabýval platy poslanců. Odchodné ponechat avšak v případě souběhu výkonu mandátu starého a nové ústavní funkce - několik variant řešení. Nejvhodnější - aby okamžikem vzniku nového mandátu nebo funkce, odchodné zaniklo. Doba nároku na odchodné - od 3 měsíců do 5 měsíců. Poslanci též diskutovali, ke které z předložených variant (poslanecká 1, poslanecká 2, nebo vládní) se mají přiklonit. Současně bylo doporučeno nerozšiřovat okruh pozměňovacích návrhů, probrat pouze odchodné a účinnost. Jednání bylo v tomto okamžiku přerušeno do doby zpracování komplexního pozměňovacího návrhu zpracovaného skupinou poslanců, vedených posl. R. Mandelíkem.
Po jeho předložení se poslanci přiklonili k variantě 4+1 měsíc, s tím, že se upravila vládní předloha tímto komlexním návrhem. Bylo přijato usnesení č. 620 (hlasování: - jmenovitě viz příloha č.3), kterým výbor návrh doporučil PSP ve znění, obsaženém v přijatém usnesení.
5.
Vládní návrh zákona o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko a o změně a doplnění zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (tisk 1932) - nové projednání po vrácení sněmovnou
Vládní návrh znovu odůvodnil náměstek ministra životního prostředí ing.Šulc. Rekapituloval podstatu sporu mezi variantami (tzv. velká a malá varianta území parku). Zpravodajem byl posl. J. Vačkář. Ten i přes nové skutečnosti doporučil původní stanovisko výboru.
Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: J. Vačkář, J. Wagner, J. Hájek, M. Skočovský, T. Ježek, poslanec výboru pro životní prostředí - R. Špaček a jako host ing. Horák, občan z území plánovaného pro park.
Hlavními tématy rozpravy bylo: Nejprve zda má výbor projednávat znovu věcně, nebo jen zaujmout stanovisko k otázkám finačním - tj. náročnosti obou variant na státní rozpočet. Výbor se nakonec vyslovil pouze k finančním dopadům - obě cca stejné. K tomu bylo přijato usnesení č. 619 (hlasování: 16 pro, 1 proti, nikdo se nezdržel - jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha č. 3).
6.
Zpráva ČNB o hospodaření za rok 1995, zpráva ČNB o měnovém vývoji za rok 1995 a výhledy měnové politiky na příští období
Zprávu ČNB o hospodaření za rok 1995 a zprávu ČNB o měnovém vývoji za rok 1995 a výhledy měnové politiky na příští období přednesl guvernér ČNB J. Tošovský. Kromě vlastní zprávy ČNB o svém hospodaření provedl "historický přehled", uvedl základní vývoj makro ukazatelů a podal přehled o stavu a vývoji měny. Zpravodajem byl posl. T. Ježek.
Následovala rozprava. V ní vystoupili poslanci: P. Brodský, T. Páv, S. Recman a ministr finací I. Kočárník. V rozpravě zazněly tyto okruhy otázek: pravděpodobnost kursových změn vzhledem k saldu zahraničního obchodu, vliv dopadů přilivu zahraničního kapitálu, stav bankovního sektoru, vývoj měnových agregátů (M1 a M2) ve vztahu k inflaci a obrátce peněz, změna fluktuačního pásma pro kurs koruny na plus - minus 7,5%, použití zisku ČNB a další otázky.
Na závěr byla přijata dvě usnesení:
1) ke Zprávě ČNB o měnovém vývoji za rok 1995 bylo přijato usnesení č. 621 (hlasování:+16, 0, 0, jmenovitě viz příloha č. 4);
2) ke Zprávě ČNB o hospodaření za rok 1995 přijal usnesení č. 622 (hlasování: +16, 0, 0 - jmenovitě viz příloha č.4).
čtvrtek 4. dubna
7.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění zákona č. 70/1994 Sb. (tisk 2072) - doprojednání
Stanovisko ke změnám přednesl nám. ministra financí ing. V. Rudlovčák. Zpravodajem byl posl. V. Lukáš. Ten rekapituloval stav projednávání z předchozích schůzí (byla uzavřena rozprava a všem poslancům rozdány přednesené pozměňovací návrhy). Na návrh zpravodaje předseda doporučil rozpravu znovu otevřít. S tím souhlasili všichni přítomní.
V následující rozpravě vystoupili poslanci: J. Hájek, S. Pěnička, J. Wagner, J. Maryt, R. Mandelík, M. Skočovský, kteří se buď vyjádřili k předneseným návrhům, nebo přednesli další (R. Mandelík). Dále proběhlo hlasování podle jednotlivých pozměňovacích návrhů (návrhy viz příloha zápisu). Schválené návrhy viz usnesení č. 623 (+16, 0, 0). Jmenovitý seznam poslanců, účastících se hlasování viz příloha zápisu č. 4.
8.
Výhledy rozpočtové a daňové politiky na příští období a diskuse nad zásadami nových rozpočtových pravidel
Výhledy rozpočtové a daňové politiky přednesl nám. ministra finací ing. M. Havel. Zpravodajem byl předseda výboru T. Ježek.
V rozpravě vystoupil předseda výboru T. Ježek a posl. J. Hájek. Bylo konstatováno, že jde o infomativní zprávu, ke které není třeba žádných věcných závěrů. Na závěr bylo přijato usnesení č. 624 (hlasování: +16, 0, 0 - viz příloha č.5), kterým výbor vzal informaci na vědomí.
9.
Různé, sdělení předsedy
V rámci tohoto bodu oznámil předseda:
- informaci o sloučení parlamentních klubů ODS a KDS;
- informci o předpokládaných variantách programu 41. schůze Poslanecké sněmovny a z toho plynoucí nutnost nekončit pořad jednání této schůze výboru, nýbrž ji pouze přerušit a operativně pokračovat v průběhu nadcházejících pléna.
Po projednání 9. bodu předseda výboru T. Ježek ve 14.30 hodin jednání schůze přerušil. Následoval odjezd do Prahy.
středa 24. dubna
Jednání schůze pokračovalo 24. dubna 1996.
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin
Omluveni: posl. J. Ježek, M. Skočovský, R. Kolář
Nepřítomni: posl. J. Valenta
Na úvod navrhl předseda výboru tento program, kterým se doplňoval program ze 3. a 4. dubna:
9a. Různé, sdělení předsedy - pokračování
10. Vyhodnocení včasnosti předložení výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí za rok 1995
11. Změna Platového řádu zaměstnanců Kanceláře Poslanecké sněmovny
S takto navrženým programem souhlasilo všech 15 přítomných poslanců (viz příloha zápisu č. 6)
9a.
Různé, sdělení předsedy - pokračování
- Předseda výboru informoval o návštěvě delegace rozpočtového výboru Parlamentu Mexika dne 9. května. Za výbor se přijetí zúčastní: T. Páv, P. Brodský, T. Ježek, J. Vraný a pracovníci sekretariátu P. Jelínek, J. Závodská;
- posl. P. Brodský požádal o informaci ke stavu jednání a eventuálních předpokládaných změnách k tisku 2089 (platy ústavních činitelů), která byla přerušena v plénu PSP. Bude řešeno pozměňovacími návrhy poslanců v plénu, do výboru se nevrací. V rozpravě vystoupil T. Ježek, J. Wagner a R. Mandelík.
- Výbor vyslechl ústní informaci předsedy povýboru pro kontrolu posl. R. Mandelíka o činnosti podvýboru pro kontrolu za poslední období. K tomu nebylo přijímáno žádné usnesení.
10.
Vyhodnocení včasnosti předložení výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí za rok 1995
Úvodní slovo měl předseda výboru T. Ježek. Zpravodajskou zprávou posloužil předseda podvýboru pro kontrolu R. Mandelík. Podvýbor se zabýval zprávami a konstatoval, že nelze hodnotit jejich správnost (zejména v návaznosti na rozhodnutí ústavního soudu - viz zákon 424/1991 Sb o sdružování v politických stranách a politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů a nálezu Ústavního soudu č. 296/1995 Sb). Lze zhodnotit pouze to, zda strany předložily dokumenty včas, respektive úplné.
V rozpravě vystoupili poslanci: V. Lukáš, J. Vačkář, T. Ježek, R. Mandelík. Výbor kromě konstatace včasnosti dooručil vládě, aby předložila novelu zákona č. 424/91 Sb., , jejímž obsahem bude řešení otázky kontroly správnosti a úplnosti výročních finančních zpráv a související opatření. K problematice bylo přijato usnesení č. 626 (hlasování: +11, 0, 0 - jmenovitě viz příloha č. 7).
11.
Změna Platového řádu zaměstnanců Kanceláře Poslanecké sněmovny
Úvodní slovo měl vedoucí Kanceláře PSP ing. P. Kynštetr. Úprava tarifů se týká možnosti valorizace platů s ohledem na průměrnou výši roční míry inflace. Valorizace mezd bude fakticky kolem 5%.
V rozpravě vystoupil: T. Ježek. Návrh byl doporučen bez připomínek. K tomu bylo přijato usnesení č. 627 (hlasování +14, 0, 0; jmenovitě viz příloha č. 7).
Tím byl naplněn program 78. schůze RV, kterou ukončil předseda výboru posl. T. Ježek 24. dubna 1996 v 9.00 hodin.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK,CSc., v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. P. Jelínek
V Praze 29. dubna 1996