Zápis

z 7. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

která se konala 10. března 1993

Přítomni: posl. Marek BENDA, JUDr. Jiří BÍLÝ, ing. Viktor DOBAL, JUDr. František KAČENKA, Petr KOHÁČEK, MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, Eva MATOUŠKOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Jan NAVRÁTIL, JUDr. Libor NOVÁK, Miroslav NOVOTNÝ, JUDr. ing. Pavel PETRŽÍLEK, JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, ing. Jan VRANÝ, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, JUDr. Jiří VYVADIL, JUDr. Ondřej ZEMINA
Omluven: posl. ing. Ladislav NEDOROST
Neomluven: posl. ing. Ivan MAŠEK
Hosté:
-ing. Josef EFFENBERGER - poslanec PSP (VVSRŽP)

Schůzi výboru v 9.00 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ. V průběhu jednání schůzi výboru řídila i místopředsedkyně výboru posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ.

Schválený pořad schůze:

1.Návrh skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon) (tisk 55)

2.Dopis obecního úřadu Sudoměřice z 5. února 1993 týkající se poplatku za propuštění ze státního svazku Slovenské republiky

3.Dopis manželů Erbenových z Prahy ze dne 17. února 1993 týkající se novely zákona o půdě

4.Návrh skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon o trestním řízení soudním (trestní řád) (tisk 82)

5.Sdělení předsedy výboru

Předseda výboru posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ předložil výboru návrh, aby bylo na program ústavně právního výboru zařazeno projednání návrhu Statutu Nejvyššího kontrolního úřadu, který byl ústavně právnímu výboru přikázán Poslaneckou sněmovnou Parlamentu.

Pro návrh, aby tento Statut Nejvyššího kontrolního úřadu byl výborem projednán 11.3. hlasoval ze 13 přítomných poslanců 1 poslanec pro a 12 se zdrželo (návrh nebyl přijat).

Pro návrh poslance Kačenky, aby Statut Nejvyššího kontrolního úřadu výbor projednal 10.3. na závěr jednání ze 13 přítomných poslanců 1 hlasoval pro a 12 se zdrželo (návrh nebyl přijat).

K bodu 1:

Návrh skupiny poslancůna vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon) (tisk 55) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců inf. Josef Effenberger a seznámil výbor se stanoviskem vlády České republiky k tomuto návrhu zákona.

Výbor navázal na své jednání ze dne 10. února 1993.

Zpravodaj posl. JUDr. František KAČENKA mj. doporučil výboru, aby návrh byl upraven ve smyslu stanoviska vlády.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci Marek BENDA, ing. Jan VRANÝ, ing. Viktor DOBAL, JUDr. František KAČENKA, MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, a další.

Poslanci vznesli řadu pozměňovacích návrhů, které však při závěrečném hlasování nebyly doporučeny Poslanecké sněmovně Parlamentu.

Při závěrečném hlasování výbor nedoporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu přijetí tohoto návrhu zákona (ze 14 přítomných poslanců 9 hlasovalo pro nepřijetí a 5 se zdrželo hlasování).

Usnesení č. 20

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 10. března 1993

k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon) (tisk 55)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců ing. Josefa Effenbergera, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Františka Kačenky a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.nedoporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem,

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

JUDr. Jiří BÍLÝ v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 2:

Na ústavně právní výbor se obrátil obecní úřad Sudoměřice ve věci týkající se poplatku za propuštění ze státního svazku Slovenské republiky.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Miroslav NOVOTNÝ, který mj. uvedl, že na základě informací poskytnutých ministerstvem vnitra ČR lze konstatovat, že Slovenská republika zmíněný poplatek 2000 Sk nebude do konce roku 1993 požadovat.

Po rozpravě výbor zmocnil zpravodaje, aby na dopis ve smyslu jeho zprávy obecnímu úřadu Sudoměřice odpověděl (z 15 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro).

Usnesení č. 21

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 10. března 1993

k dopisu obecního úřadu Sudoměřice z 5. února 1993 týkajícího se poplatku za propuštění ze státního svazku Slovenské republiky

Po zpravodajské zprávě posl. Miroslava Novotného a po rozpravě

ústavně právní výbor

zmocňuje zpravodaje, aby na dopis ve smyslu jeho zprávy obecnímu úřadu Sudoměřice odpověděl.

JUDr. Jiří BÍLÝ v.r.
JUDr. Anna RÖSCHOVÁ v.r.
ověřovatel výboru
místopředsedkyně výboru

K bodu 3:

Ústavně právnímu výboru došel dopis manželů Erbenových z Prahy ze dne 17. února 1993 týkajícího se novely zákona o půdě.

Výbor po rozpravě zmocnil zpravodajku posl. JUDr. Annu Röschovou, aby na tento dopis odpověděla jednak manželům Erbenovým a dále s dopisem seznámila místopředsedu vlády a ministra zemědělství ing. Josefa Luxe (z 15 přítomných poslanců 15 hlasovalo pro).

Usnesení č. 22

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 10. března 1993

k dopisu manželů Erbenových z Prahy ze dne 17. února 1993 týkajícího se novely zákona o půdě

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

zmocnil zpravodajku, aby na tento dopis ve smyslu rozpravy manželům Erbenovým odpověděla a dále s jejich dopisem seznámila místopředsedu vlády a ministra zemědělství ing. Josefa Luxe.

JUDr. Jiří BÍLÝ v.r.
JUDr. Anna RÖSCHOVÁ v.r.
ověřovatel výboru
místopředsedkyně výboru

K bodu 4:

Zpravodajskou zprávu k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon o trestním řízení soudním (trestní řád) (tisk 82) přednesl posl. JUDr. Jiří VYVADIL.

Výbor revokoval své usnesení č. 14 z 10. února 1993, a to v čl. II.

Po rozpravě výbor navrhl nové znění čl. II: "Tento návrh nabývá účinnosti dnem 1. května 1993." (z 15 přítomných poslanců 14 hlasovalo pro a 1 se zdržel).

Usnesení č. 23

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 10. března 1993

k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon o trestním řízení soudním (trestní řád) (tisk 82)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Jiřího Vyvadila a po rozpravě

ústavně právní výbor

I.revokoval své usnesení č. 14 z 10. února 1993, a to v čl. II

čl. II zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. května 1993.",

II.zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

JUDr. Jiří BÍLÝ v.r.
JUDr. Anna RÖSCHOVÁ v.r.
ověřovatel výboru
místopředsedkyně výboru

K bodu 5:Sdělední předsedy výboru

1.V pondělí 24. května 1993 přijíždí do Prahy soudce Nejvyššího soudu Austrálie; prosí o setkání s poslanci ústavně právního výboru. Na tuto akci se přihlásili posl. Röschová, Benda a Vyvadil.

2.Usnesení PSP ze dne 3. února 1993 při projednávání problémů spojených s migrací v rámci ČR mj. vyzvalo výbory Poslanecké sněmovny, aby se co nejdříve zabývaly vládním usnesením k této problematice z hlediska těch aspektů, které jim věcně příslušejí a aby jim navrhly příslušná doporučení vládě ČR; podkladový materiál byl poslancům rozdán.

Projednat v příští schůzi výboru. Zpravodajka posl. Matoušková.

3.Usnesení PSP ze dne 24. února 1993 k návrhu na zřízení vyšetřovací komise PSP pro vyšetření okolností souvisejících s akcemi Norbert, Zásah a Vlna doporučilo organizačnímu výboru a politickému grémiu, aby ve spolupráci s ústavně právním výborem do březnové schůze PSP byl předložen Statut vyšetřovací komise popř. její jednací řád.

Branný a bezpečnostní výbor se bude návrhem statutu a jednacího řádu zabývat 17.3. a 18.3. by jej projednal ústavně právní výbor.

4.Příští schůze výboru se bude konat příští týden 17. event. 18. března s tímto programem:

-tisk 145 - návrh zákona o Kanceláři prezidenta republiky - zpravodaj posl. Benda

(tento návrh má být na OrgV 11.3. přikázán ÚPV; má být projednán ještě v březnové schůzi PSP)

-tisk 134 - návrh zákona, kterým se mění zákon č. 298/1990 Sb. (Národní divadlo) - zpravodajka posl. Marvanová

(tento návrh má být na OrgV 11.3. přikázán ÚPV; má být projednán ještě v březnové schůzi PSP)

-tisk 5 - agrární komory - zpravodaj posl. Petržílek

-event. tisk 115 - novela trestního zákona - zpravodaj posl. Výborný

-event. tisk 120 - ochrana veřejného zájmu - zpravodaj posl. Mašek

-návrh Statutu a jednacího řádu vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu pro vyšetření okolností souvisejících s akcemi Norbert, Zásah a Vlna - zpravodajka posl. Röschová

-tisk 135 - novela Ústavy - zpravodajka posl. Röschová

-tisk 70 -zřízení země Moravskoslezské - zpravodaj posl. Kačenka

5.Institut MS ČR pořádá 23.-24.3.1993 seminář v Praze 4 na téma "Alternativy uvěznění a tresty nespojené s odnětím svobody". Předseda výboru vyzval poslance, aby se hlásili v sekretariátě ústavně právního výboru.

6.Na návrh poslance Bendy se výbor dohodl, že na začátku jednání každé schůze výboru bude poslankyně Röschová, která je členkou organizačního výboru, podávat informace o závěrech jednání organizačního výboru (zejména přikázání návrhů zákonů ústavně právnímu výboru k projednání).

/Schůze výboru byla ukončena ve 13.30 hod./

JUDr. Jiří BÍLÝ
JUDr. Anna RÖSCHOVÁ
ověřovatel výboru
místopředsedkyně výboru

JUDr. Miloslav VÝBORNÝ

předseda výboru


Přihlásit/registrovat se do ISP