Zápis

z 23. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 30. června a 1. července 1993

Přítomni: posl. Marek BENDA, JUDr. Jiří BÍLÝ, ing. Viktor DOBAL, JUDr. František KAČENKA, Petr KOHÁČEK, MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, ing. Ivan MAŠEK, Eva MATOUŠKOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Jan NAVRÁTIL, ing. Ladislav NEDOROST, JUDr. Libor NOVÁK, Miroslav NOVOTNÝ, JUDr. ing. Pavel PETRŽÍLEK, JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, ing. Jan VRANÝ, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, JUDr. Jiří VYVADIL, JUDr. Ondřej ZEMINA
Omluveni: 30.6. posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA
Hosté:
-dr. KOHOUT - Ministerstvo zahraničních věcí ČR
-ing. Vladimír ZEMAN - náměstek ministra vnitra ČR
-ing. Jaroslav KOPŘIVA - 1. náměstek ministra vnitra ČR
-prof. RNDr. Libor PÁTÝ - 1. náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 9.00 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ.

Schválený pořad schůze:

1. Pozměňovací návrh posl. Budinského vzneseného na 10. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu dne 17.6.1993 při projednávání návrhu na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon (tisk 383)

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 366/1992 Sb., o opatřeních ve vztahu ke Svazové republice Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora) (tisk 429)

3. Zásady zákona o matrikách, jménu a příjmení a o opatřeních s tím souvisejících (tisk 357)

4. Vládní návrh zákona o označování a zkrácení doby platnosti některých cestovních dokladů v souvislosti se zánikem ČSFR (tisk 428)

5. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 172/1990 Sb., o vysokých školách (tisk 191)

6. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu (tisk 376)

7. Sdělení předsedy výboru

Poslancům byl rozdán upravený návrh programu ústavně právního výboru.

Poslankyně JUDr. Anna RÖSCHOVÁ požádala poslance, aby ve čtvrtek v 16.30 hod. přijali delegaci Unie latinských notářů (ze 14 přítomných 10 hlasovalo pro).

Poslanci se usnesli, že tisk 191 (návrh zákona o vysokých školách) projednají ve čtvrtek od 9.00 hod. (ze 14 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro).

Poslanci se dále usnesli, že na této schůzi nebudou projednávat tisk 353 (zásady nabývání a pozbývání státního občanství), neboť dne 30.6. jsou zařazeny na program vlády České republiky.

S upraveným návrhem programu poslanci souhlasi (ze 14 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro).

K bodu 1:

Na 10. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. června 1993 při projednávání novely celního zákona (tisk 383) vznesl poslanec Budinský pozměňovací návrh, aby bylo vypuštěno ustanovení společné zprávy a z tisku 383 vypuštěny body 2 a 3 a ponechán pouze bod 1 a tím se celá záležitost vrátila do stavu, který byl v podstatě vládní předlohou. Tzn., že každý poslanec by byl na hranici podroben stejnému režimu jako každý občan České republiky. Poslanecká sněmovna Parlamentu přikázala tento návrh ústavně právnímu výboru a hospodářskému výboru k novému projednání a předložení 11. schůzi Poslanecké sněmovny. (Poslancům byl rozdán stenozáznam vystoupení posl. Budinského.)

Společný zpravodaj výborů posl. ing. Viktor DOBAL se mj. neztotožnil s návrhem poslance Budinského a doporučil nechat návrh v původní verzi.

Po rozpravě výbor nedoporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu přijetí pozměňovacího návrhu posl. Budinského a zmocnil zpravodaje posl. ing. Viktora Dobala, aby toto stanovisko tlumočil Poslanecké sněmovně Parlamentu (z 13 přítomných poslanců 9 hlasovalo pro, 3 proti a 1 se zdržel hlasování).

Usnesení č. 87

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 30. června 1993

k pozměňovacímu návrhu posl. Budinského vzneseného na 10. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu dne 17.6.1993 při projednávání návrhu na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon (tisk 383)

Po zpravodajské zprávě posl. ing. Viktora Dobala a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. nedoporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu přijetí pozměňovacího návrhu posl. Budinského,

II. zmocňuje zpravodaje posl. Dobala, aby toto stanovisko ústavně právního výboru tlumočil Poslanecké sněmovně Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 2:

Zpravodajskou zprávu k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 366/1992 Sb., o opatřeních ve vztahu ke Svazové republice Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora) (tisk 429) přednesl posl. JUDr. Ondřej ZEMINA, který navrhl, aby ústavně právní výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu vyslovit souhlas s tímto návrhem.

K návrhu se vyjádřil i zástupce Ministerstva zahraničních věcí České republiky dr. KOHOUT.

Po podrobné rozpravě výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem s tím, že text bodu 11 se označí jako čl. II a dosavadní čl. II se označí jako čl. III (z 16 přítomných poslanců 15 hlasovalo pro a 1 se hlasování zdržel).

Usnesení č. 88

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 30. června 1993

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 366/1992 Sb., o opatřeních ve vztahu ke Svazové republice Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora) (tisk 429)

Po zpravodajské zprávě posl. JUDr. Ondřeje Zeminy, vyjádření zástupce Ministerstva zahraničních věcí České republiky dr. Kohouta a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem s těmito připomínkami:

text bodu 11 označit jako čl. II,

čl. II označit jako čl. III,

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 3:

Zásady zákona o matrikách, jménu a příjmení a o opatřeních s tím souvisejících (tisk 357) odůvodnil náměstek ministra vnitra České republiky ing. Vladimír ZEMAN.

Zpravodajskou zprávu přednesla posl. Eva MATOUŠKOVÁ.

Po rozpravě výbor souhlasil s předloženými zásadami s připomínkami k zásadám č. 13 a 14 (ze 14 přítomných poslanců 14 hlasovalo pro).

Usnesení č. 89

ústavně právního výboru České národní rady

z 30. června 1993

k zásadám zákona o matrikách, jménu a příjmení a o opatřeních s tím souvisejících (tisk 357)

Po odůvodnění náměstka ministra vnitra České republiky ing. Vladimíra Zemana, zpravodajské zprávě posl. Eva Matouškové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. souhlasí s předloženými zásadami s těmito připomínkami:

k zásadě č. 13

doplnit, aby do knihy narození byly zapisovány údaje o prarodičích,

k zásadě č. 14 odst. 2

slovo "dvě" nahradit slovem "tři",

k zásadě č. 14 odst. 3

třetí věta - mělo by se týkat jen sourozenců plnorodých,

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 4:

Vládní návrh zákona o označování a zkrácení doby platnosti některých cestovních dokladů v souvislosti se zánikem ČSFR (tisk 428) odůvodnil 1. náměstek ministra vnitra České republiky ing. Jaroslav KOPŘIVA.

Zpravodaj posl. JUDr. Jiří VYVADIL mj. navrhl výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu předložený návrh k přijetí.

Po rozpravě výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem s připomínkami k názvu a k § 5 (z 15 přítomných poslanců 14 hlasovalo pro a 1 se hlasování zdržel).

/Schůze výboru byla přerušena v 17.10 hod./

Usnesení č. 90

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 30. června 1993

k vládnímu návrhu zákona o označování a zkrácení doby platnosti některých cestovních dokladů v souvislosti se zánikem ČSFR (tisk 428)

Po odůvodnění 1. náměstka ministra vnitra České republiky ing. Jaroslava Kopřivy, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Jiřího Vyvadila a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem s těmito připomínkami:

název upravit takto:

"zákon o označování některých cestovních dokladů a o zkrácení doby jejich platnosti v souvislosti se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky",

k § 5

- za slova "podle zákona č. 63/1965 Sb." vložit čárku a doplnit slova "cestovních pasů a zvláštních pasů, jejichž doba platnosti byla po 30. červnu 1990 prodloužena",

- za slovo "vydání" doplnit slova "nebo prodloužení",

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

/1.7.1993 schůze výboru zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ/

K bodu 5:

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 172/1990 Sb., o vysokých školách (tisk 191) odůvodnil 1. náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. RNDr. Libor PÁTÝ.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Miroslav NOVOTNÝ.

Výbor měl návrh již zařazen na svém jednání 13.5. a 9.6. - věcně jej však neprojednával. Návrh byl zařazen na program 11. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Po rozpravě výbor vyslovil souhlas s převážnou většinou připomínek přednesených zpravodajem poslancem Novotným (viz usnesení výboru č. 91) (z 20 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro, 5 proti a 4 se hlasování zdrželi).

Usnesení č. 91

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 1. července 1993

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 172/1990 Sb., o vysokých školách (tisk 191)

Po odůvodnění 1. náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. RNDr. Libora Pátého, zpravodajské zprávě posl. Miroslava Novotného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem v tomto znění:

"Zákon

ze dne ......................................,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 172/1990 Sb., o vysokých školách

Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:

Čl. I

1. V § 10 odst. 1 písm. c) věta za středníkem zní: "návrh na jmenování a odvolání rektora předkládá akademický senát vysoké školy prezidentu republiky."

2. V § 13 odst. 1 na konec připojit slova "školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ("dále jen ministr")."

3. § 15 odst. 2 zní:

"(2) Ministr na návrh vysokých škol předkládá návrhy na jmenování profesorů prezidentovi republiky."

4. Za § 15 se vkládá nový § 15a, který včetně nadpisu zní:

"§ 15a

Jmenování profesorů

a rektorů vysokých škol

Prezident republiky na základě návrhu předloženého ministrem jmenuje profesory a na základě návrhů předložených akademickými senáty vysokých škol jmenuje a odvolává rektory vysokých škol."

5. V § 27 se za odstavec 5 vkládá nový odstavec 6, který zní:

"(6) Pracovní poměr učitelů a vědeckých pracovníků vysokých škol se sjednává na dobu určitou v trvání dvou až pěti let; na kratší dobu jej lze sjednat, jestliže o to pracovník písemně požádá."

6. V § 27 se dosavadní odstavec 6 označuje jako odstavec 7.

Čl. II

Učitelům a vědeckým pracovníkům vysokých škol, kteří ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona mají sjednaný pracovní poměr na dobu neurčitou, se mění pracovní poměr na dobu určitou do 30. září 1994.

Čl. III

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 15. srpna 1993.",

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

K bodu 6:

Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu (tisk 376) odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců Marek BENDA.

Zpravodajskou zprávu přednesla posl. JUDr. Anna RÖSCHOVÁ.

Poslanci byli seznámeni se stanoviskem vlády České republiky, která návrh projednala 30. června 1993.

V průběhu jednání bylo jednání výboru 2x přerušeno (od 14.00 do 15.45 hod. - jednání organizačního výboru a od 16.30 do 17.00 hod. - návštěva Unie latinských notářů).

Po obsáhlé všeobecné a podrobné rozpravě bylo jednání přerušeno s tím, že ústavně právní výbor se ještě na své schůzi 6.7. vrátí k § 7 a 8 návrhu (z 16 přítomných poslanců 16 hlasovalo pro). Skupina poslanců ve složení Röschová, Benda, Novák a Vyvadil připraví pracovní znění pozměňovacích návrhů.

K bodu 7:Sdělení předsedy výboru

1. Předseda výboru informoval poslance, že prezident České republiky zřejmě 1.7. požádá Poslaneckou sněmovnu Parlametu o souhlas k jmenování soudců Ústavního soudu. Poslanecká sněmovna Parlamentu má zahájit své jednání ve středu 7.7. od 13.00 hod.

Organizační výbor zřejmě 1.7. přikáže dopise prezidenta ČR ohledně soudců Ústavního soudu k projednání ústavně právnímu výboru.

Ústavně právní výbor se proto sejde ke svému jednání dne 6. a 7.7. v místnosti č. 106. Vyzval poslance, že pozvánka na toto event. jednání včetně podkladových materiálů týkajících se jednotlivých soudců jim bude předána dne 1.7. do 18.00 hod.

2. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Bohuslava Michného z Příboru, který se týká restitučních sporů (čj. 529/93-ÚPV).

3. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Josefa Vodáka z Hradce Králové, který vznesl dotaz k novele zákona č. 229/91 Sb. (čj. 523/93-ÚPV).

4. Poslanci byli seznámeni s dopisem starosty obce Vračovice pana Václava Beneše, který se týká návrhu zákona o protikomunistickém odboji (čj. 525/93-ÚPV).

5. Poslanci byli seznámeni s dopisem starosty města Polná pana ing. Radima Janů, který se týká návrhu zákona o protikomunistickém odboji (čj. 526/93-ÚPV).

6. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana ing. Ladislava Boťanského z Nedvědic, který se týká odstranění nepravostí páchaných minulým režimem (čj. 520/93-ÚPV).

7. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Ludvíka Uhláře ze Častolovic, který se týká stížnosti na prokuraturu (čj. 539/93-ÚPV).

8. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana RNDr. Bohuslava Pokorného z Českého úřadu bezpečnosti práce, který zalal "Zprávu o činnosti ČÚBP za rok 1992" (čj. 538/93-ÚPV).

9. Poslanci byli seznámeni se stanoviskem vlády ČR k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

/Schůze výboru byla ukončena v 18.00 hod./

Petr KOHÁČEK
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ
ověřovatel výboru
předseda výboru


Přihlásit/registrovat se do ISP