Zápis

z 51. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 15. a 16. června 1994

Přítomni: posl. Marek BENDA, JUDr. Jiří BÍLÝ, ing. Viktor DOBAL, JUDr. František KAČENKA, Petr KOHÁČEK, MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, ing. Ivan MAŠEK, Eva MATOUŠKOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Jan NAVRÁTIL, ing. Ladislav NEDOROST, JUDr. Libor NOVÁK, Miroslav NOVOTNÝ, JUDr. ing. Pavel PETRŽÍLEK, JUDr. Anna RÖSCHOVÁ, ing. Jan VRANÝ, JUDr. Miloslav VÝBORNÝ, JUDr. Jiří VYVADIL, JUDr. Ondřej ZEMINA
Omluveni: 15.6. posl. MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, JUDr. Ondřej ZEMINA
16.6. posl. MUDr. Milena KOLÁŘOVÁ, Eva MATOUŠKOVÁ, JUDr. Ondřej ZEMINA
Neomluveni: 16.6. posl. Ing. Ivan MAŠEK, JUDr. Libor NOVÁK
Hosté:
- Ing. Václav Kupka - 1. náměstek ministra hospodářství ČR
- Martin Fendrych - náměstek ministra vnitra ČR
- Stanislav Devátý - Bezpečnostní informační služba
- JUDr. Jiří Novák - ministr spravedlnosti ČR
- MUDr. Miroslav Kašpárek - poslanec PSP (VVVKMT)
- Josef Bejček - poslanec PSP (HV) a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 9.00 hodin zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru posl. JUDr. Miloslav VÝBORNÝ. V průběhu jednání schůzi řídila i posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ.

Schválený pořad schůze:

1. Vládní návrh zákona o sloučení Československé obchodní a průmyslové komory s Hospodářskou komorou České republiky, o některých opatřeních s tím souvisejících a o změně a doplnění zákona ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění zákona č. 121/1993 Sb. (tisk 1000)

2. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátu poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967)

3. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o sídle Parlamentu České republiky (tisk 976)

4. Návrh na zrušení usnesení Městské rady v Rakovníku ze dne 22. ledna 1991, dále č. 504 ze dne 21. září 1993 a č. 253 ze dne 12. dubna 1994

5. Vládní návrh zákona o zpravodajských službách České republiky (tisk 1016)

6. Vládní návrh zákona o Bezpečnostní informační službě (tisk 1015)

7. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 991)

8. Zpráva ministra spravedlnosti České republiky o praktických zkušenostech z aplikace zákona č. 335/1991 Sb., o soudech a soudcích, v platném znění, a zákona č. 412/91 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, v platném znění

9. Vládní návrh zásad zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 968)

10. Sdělení předsedy výboru

K bodu 1:

Vládní návrh zákona o sloučení Československé obchodní a průmyslové komory s Hospodářskou komorou České republiky, o některých opatřeních s tím souvisejících a o změně a doplnění zákona ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění zákona č. 121/1993 Sb. (tisk 1000)

Odůvodnil 1. náměstek ministra hospodářství ing. Václav Kupka, zpravodajskou zprávu přednesla posl. JUDr. Anna Röschová.

Po rozpravě výbor přijal usnesení, v němž doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu schválit předložený návrh s připomínkou k § 7. (Z 12 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro, 1 se zdržel hlasování).

Usnesení č. 206

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 15. června 1994

k vládnímu návrhu zákona o sloučení Československé obchodní a průmyslové komory s Hospodářskou komorou České republiky, o některých opatřeních s tím souvisejících a o změně a doplnění zákona ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění zákona č. 121/1993 Sb. (tisk 1000)

Po odůvodnění 1. náměstka ministra hospodářství České republiky Ing. Václava Kupky, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem vládního návrhu zákona o sloučení Československé obchodní a průmyslové komory s Hospodářskou komorou České republiky, o některých opatřeních s tím souvisejících a o změně a doplnění zákona ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění zákona č. 121/1993 Sb. (tisk 1000) s touto připomínkou:

§ 7 zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. listopadu 1994."

II. zmocňuje zpravodajkyni poslankyni JUDr. Annu Röschovou, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 2:

Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátu poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967).

Odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců posl. MUDr. Miroslav Kašpárek. Zpravodaj posl. JUDr. Miloslav Výborný mj. upozornil, že předložený návrh je v rozporu s platnou Ústavou.

Závěrem výbor konstatoval ve svém usnesení, že předložený návrh je v rozporu s platnou Ústavou; dále nedoporučil Poslanecké sněmovně přijetí tohoto návrhu. (Z 12 přítomných poslanců, 9 se vyslovilo pro nesouhlas, 3 se zdrželi hlasování).

Usnesení č. 207

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 15. června 1994

k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátu poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců MUDr. Miroslava Kašpárka, zpravodajské zprávě JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. konstatuje, že předložený sněmovní tisk je ve zjevném rozporu s Ústavou České republiky;

II. nedoporučuje Poslanecké sněmovně přijetí návrhu skupiny poslanců na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátu poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967);

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 3:

Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o sídle Parlamentu České republiky (tisk 976).

Odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců MUDr. Miroslav Kašpárek. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Petr Koháček, který nedoporučil výboru vyslovit souhlas s touto normou.

Po rozpravě výbor v souladu se závěrem zpravodaje nedoporučil Poslanecké sněmovně přijetí návrhu. (Z 13 přítomných, 12 poslanců hlasovalo pro nedoporučení, 1 se zdržel hlasování).

Usnesení č. 208

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 15. června 1994

k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona o sídle Parlamentu České republiky (tisk 976)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců MUDr. Miroslava Kašpárka, zpravodajské zprávě posl. Petra Koháčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. nedoporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s návrhem skupiny poslanců na vydání zákona o sídle Parlamentu České republiky (tisk 976);

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 4:

Návrh na zrušení usnesení Městské rady v Rakovníku ze dne 22. ledna 1991, dále č. 504 ze dne 21. září 1993 a č. 253 ze dne 12. dubna 1994 přikázal organizační výbor ústavně právnímu výboru a výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Tento bod by měl být zařazen na červencové schůzi Poslanecké sněmovny.

Problematiku podrobně rozvedl zpravodaj posl. JUDr. Miloslav Výborný. Po rozpravě výbor přijal usnesení o zrušení usnesení Městské rady v Rakovníku ze dne 22. ledna 1991, dále č. 504 ze dne 21. září 1993 a č. 253 ze dne 12. dubna 1994. (Z 13 přítomných poslanců bylo 13 pro).

Usnesení č. 209

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 15. června 1994

k usnesení Městské rady v Rakovníku ze dne 22. ledna 1991, dále č. 504 ze dne 21. září 1993 a č. 253 ze dne 12. dubna 1994

Po zpravodajské zprávě JUDr. Miloslava Výborného a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby ve smyslu § 62 odst. 1 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích, v platném znění, zrušila

- usnesení Městské rady v Rakovníku č. 253 ze dne 12. dubna 1994

- usnesení Městské rady v Rakovníku č. 504 ze dne 21. září 1993

- usnesení Městské rady v Rakovníku ze dne 22. ledna 1991, kterým byla pozastavena platnost usnesení č. 7/91;

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 5:

Vládní návrh zákona o zpravodajských službách České republiky (tisk 1016).

Odůvodnil náměstek ministra vnitra Martin Fendrych, zpravodajskou zprávu přednesl posl. ing. Ivan Mašek.

Po všeobecné a velmi obsáhlé podrobné rozpravě výbor přijal připomínky k § 1, 8, 9, 12, 13, 16, 18, 19.

Závěrem výbor doporučil Poslanecké sněmovně přijetí návrhu se schválenými připomínkami. (Ze 17 přítomných, 10 poslanců bylo pro, 2 byli proti, 5 poslanců se zdrželo hlasování).

Usnesení č. 210

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 15. června 1994

k vládnímu návrhu zákona o zpravodajských službách České republiky (tisk 1016)

Po odůvodnění náměstka ministra vnitra Martina Fendrycha, zpravodajské zprávě ing. Ivana Maška a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem vládního návrhu zákona o zpravodajských službách České republiky (tisk 1016) s těmito připomínkami:

k § 1 odst. 2

vypustit odkaz pod čarou 1);

k § 8 odst. 1

upravit takto:

"(1) Zpravodajské služby podávají prezidentu republiky a vládě jednou za rok a kdykoliv o to požádají zprávy o své činnosti."

k § 8 odst. 4

vypustit druhou větu;

k § 9

slova "s vědomím" nahradit slovy "se souhlasem";

k § 12

Nadpis nad § 12 zní:

"Kontrola zpravodajských služeb a informace Poslanecké sněmovně o jejich činnosti"

§ 12 zní:

"Činnost zpravodajských služeb podle tohoto zákona podléhá kontrole vlády a Parlamentu. Rozsah a způsob kontroly zpravodajských služeb Parlamentem stanoví zvláštní zákon."

k dosavadnímu § 13

- odst. 1 upravit takto: "...prostřednictvím orgánu, který Poslanecká sněmovna k tomu účelu zřídí (dále jen "orgán pro zpravodajské služby.")

- odst. 3 vypustit;

§ 16

- zařadit za § 12

- vypustit text "§ 12 až 15";

k dosavadnímu § 18 odst. 2

Druhá věta zní: "Krycím dokladem nesmí být průkaz prezidenta republiky, poslance nebo senátora Parlamentu, člena vlády, člena Nejvyššího kontrolního úřadu anebo guvernéra České národní banky a služební průkaz státního zástupce, soudce nebo diplomatický pas."

k dosavadnímu § 18 odst. 3

slova "Bezpečnostní informační služba" nahradit slovy "Ministerstvo obrany".

dosavadní § 19 zní:

"§ 19

(1) Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenská zpravodajská služba jsou oprávněny ukládat, uchovávat a využívat údaje o fyzických a právnických osobách, jestliže je to nutné k plnění úkolů v jejich působnosti.

(2) Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenská zpravodajská služba jsou povinny zabezpečit ochranu údajů obsažených v evidencích před vyzrazením, zneužitím, poškozením, ztrátou a odcizením.

(3) Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenská zpravodajská služba skutečnost o vedení evidence o fyzických a právnických osobách ani její obsah těmto osobám nesděluje.

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby dopracoval název a závěrečná ustanovení týkající se Vojenského obranného zpravodajství;

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 6:

Vládní návrh zákona o Bezpečnostní informační službě (tisk 1015).

Odůvodnil ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý. Poslanec ing. Ivan Mašek ve své zpravodajské zprávě doporučil výboru souhlasit s návrhem. V rámci povšechné rozpravy byla část jednání prohlášena za neveřejnou (12 poslanců hlasovalo pro) a zúčastnili se jí pouze poslanci - členové ústavně právního výboru. Části neveřejného jednání, a to podrobné rozpravy k § 1 - 17 se se souhlasem výboru zúčastnili pracovníci Kanceláře Poslanecké sněmovny JUDr. Dana Pokorná a JUDr. Petr Kymlička.

Po rozpravě obecné i podrobné výbor přijal usnesení, v němž doporučil Poslanecké sněmovně přijetí návrhu s připomínkami k § 5, 7, 8, 13, 17, 19, 77, 92, 94, 95, 102, 104, 143. (Z 12 přítomných poslanců, 8 bylo pro, 1 poslanec byl proti, 3 se zdrželi hlasování).

/Schůze výboru byla přerušena v 19,10 hod./

Usnesení č. 211

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 15. června 1994

k vládnímu návrhu zákona o Bezpečnostní informační službě (tisk 1015)

Po odůvodnění ředitele Bezpečnostní informační služby Stanislava Devátého, zpravodajské zprávě ing. Ivana Maška a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem vládního návrhu zákona o Bezpečnostní informační službě (tisk 1015) s těmito připomínkami:

k § 5

Na závěr připojit: "... a použít ji v případech nutné obrany nebo krajní nouzex)."

----------------------

x) § 13 a § 14 zákona č. 140/1961 Sb. trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů.

k § 8

Dosavadní text označit jako odstavec 1, vložit nový odstavec 2 tohoto znění:

"(2) Použitím zpravodajské techniky není:

a) zachycování, poslech, monitorování a vyhodnocování informací, které jsou šířeny způsobem, jenž k nim umožňuje přístup předem neurčeného okruhu osob,

b) pořizování obrazových nebo zvukových záznamů, pokud jím není zasahováno do základních práv a svobod občanů,

c) používání zabezpečovací a nástrahové techniky, pokud jím není zasahováno do základních práv a svobod občanů,

d) monitorování telekomunikačního, radiokomunikačního a jiného obdobného provozu bez odposlechu jeho obsahu.".

k § 7 odst. 1 písm. b)

Doplnit slova: "a krycí doklady".

k § 13

Nadpis doplnit o slova: "a krycí doklady".

k § 13 odst. 1

Za slova "Krycí prostředky" vložit slova "a krycí doklady".

k § 13 odst. 2

Slova "Krycím prostředkem" nahradit slovy "krycím dokladem".

k § 13 odst. 3

Za slova "Krycí prostředky" vložit slova "a krycí doklady".

k § 13 odst. 4

V závěru doplnit slova "a krycích dokladů".

k § 17 odst. 1

Legislativní zkratku "(dále jen "poškozená osoba")" nahradit slovy "(dále jen "pomáhající osoba")" a toto promítnout do celého návrhu zákona.

k § 19 odst. 1

Slova "starší 21 let" nahradit slovy "starší 18 let".

k § 19 odst. 1 písm. c)

Doplnit na závěr slova: "pokud ředitel v odůvodněných případech nerozhodne jinak."

k § 77

Vložit nový odst. 3, který zní:

"(3) Příslušníkovi vznikne nárok na poskytnutí preventivní rehabilitace podle odstavce 1 poprvé v kalendářním roce, ve kterém dovrší 40 let věku.".

k § 92 odst. 2

Slovo "trojnásobek" nahradit slovem "čtyřapůlnásobek".

k § 92 odst. 4

Vypustit část věty za středníkem.

§ 94 zní:

"Při určení výše škody na věci se vychází z její ceny v době poškození nebo ztráty."

k § 95

Slovo "trojnásobek" nahradit slovem "čtyřapůlnásobek".

k § 102 odst. 2

V první větě slova "plné nebo částečné invalidity" nahradit slovy "invalidity nebo částečné invalidity".

k § 104 odst. 1

- odkaz 18) pod čarou zní:

"18) § 37 nařízení vlády ČR č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony."

- vložit novou část čtvrtou, která zní:

"Část čtvrtá

Doplnění zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů

§ 143

Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění zákona č. 57/1965 Sb., zákona č. 58/1969 Sb., zákona č. 149/1969 Sb., zákona č. 48/1973 Sb., zákona č. 29/1978 Sb., zákona č. 43/1980 Sb., zákona č. 159/1989 Sb., zákona č. 178/1990 Sb., zákona č. 303/1990 Sb., zákona č. 558/1991 Sb., zákona ČNR č. 25/1993 Sb., zákona č. 115/1993 Sb. a zákona č. 292/1993 Sb., se doplňuje takto:

V § 12 odst. 2

Ve druhé větě se spojka "a" nahrazuje čárkou a na konci se připojuje text: "a v řízení o trestných činech příslušníků Bezpečnostní informační služby pověřené orgány Bezpečnostní informační služby".

V souvislosti s vložením nové části čtvrté provést příslušné legislativní úpravy.

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

/16. 6. 1994 schůze výboru zahájena v 9.00 hodin -

střídavě ji řídili poslanci JUDr. Miloslav VÝBORNÝ a JUDr. Hana MARVANOVÁ/

k bodu 7:

Návrh skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 991).

Odůvodnil člen návrhové skupiny poslanců posl. Josef Bejček, zpravodajskou zprávu přednesl posl. Petr Koháček, který mj. upozornil, že ještě vláda České republiky k tomuto návrhu nezaujala stanovisko. Návrh poslankyně JUDr. Hany Marvanové, aby z tohoto důvodu bylo jednání výboru přerušeno, nebyl přijat. (Z 13 přítomných poslanců, 6 bylo pro přerušení jednání).

V podrobné rozpravě byly přijaty obsáhlé připomínky k návrhu.

Jednání se zúčastnil i ministr spravedlnosti ČR JUDr. Jiří Novák, který informoval výbor o jednání vlády 15. června 1994 k tomuto návrhu.

Závěrem výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem s připomínkami, které jsou uvedeny v usnesení výboru č. 212. (Z 13 přítomných poslanců, 10 bylo pro, nikdo nebyl proti, 3 poslanci se zdrželi hlasování).

Usnesení č. 212

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 16. června 1994

k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 991)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců Josefa Bejčka, zpravodajské zprávě posl. Petra Koháčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem vládního návrhu skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 991) s těmito připomínkami:

Název zákona zní:

"Zákon, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí, ve znění pozdějších předpisů"

V uvozovací větě vypustit slova: "mění a".

K Čl. I

§ 2a zní:

"(1) Dnem 1. listopadu 1994 přecházejí do vlastnictví obcí též věci uvedené v § 2, které nepřešly do vlastnictví obcí dnem 24. května 1991 proto, že v této době byly ve vlastnictví České a Slovenské Federativní Republiky a obce s nimi nehospodařily.

(2) Dnem 1. listopadu 1994 přecházejí za podmínek stanovených zákonem do vlastnictví obcí pouze věci, které byly ke dni 31. prosince 1992 ve vlastnictví České a Slovenské Federativní Republiky a ke dni 1. listopadu 1994 ve vlastnictví České republiky.".

Čl. II zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. listopadu 1994.".

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby spolu se zpravodaji ostatních výborů, které návrh projednaly, vypracovali společnou zprávu, která bude předložena schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 8:

Zpráva ministra spravedlnosti České republiky o praktických zkušenostech z aplikace zákona č. 335/1991 Sb., o soudech a soudcích, v platném znění, a zákona č. 412/91 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, v platném znění.

Ministr spravedlnosti České republiky JUDr. Jiří Novák uvedl jím předloženou zprávu "Hodnocení působení zákonů o soudech a soudcích a o kárné odpovědnosti soudců", kterou si výbor vyžádal.

Zpravodajské zprávy přednesli posl. JUDr. Hana Marvanová a JUDr. Jiří Vyvadil.

JUDr. Hana Marvanová uvítala tuto informaci a mj. doporučila, aby výbor se problematikou soudnictví zabýval vícekrát do roka.

V rozpravě vystoupil poslanec JUDr. Miloslav Výborný, JUDr. Jan Navrátil, Marek Benda, JUDr. František Kačenka, JUDr. Jiří Vyvadil, JUDr. Dalibor Matulka a JUDr. Hana Marvanová. JUDr. Miloslav Výborný mj. doporučil, aby s tezemi připravovaných návrhů právních předpisů na úseku soudním byly na podzim formou semináře seznámeni poslanci ústavně právního výboru.

Po obsáhlé rozpravě poslanci vzali na vědomí zprávu ministra spravedlnosti a doporučili mu, aby podrobnější analýzu uvedené problematiky s případnými legislativními záměry předložil ústavně právnímu výboru do 15. října 1994.

Usnesení č. 213

ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu

z 16. června 1994

ke zprávě ministra spravedlnosti České republiky o praktických zkušenostech z aplikace zákona č. 335/1991 Sb., o soudech a soudcích, v platném znění, a zákona č. 412/91 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, v platném znění

Po úvodním slově ministra spravedlnosti České republiky JUDr. Jiřího Nováka, zpravodajských zprávách posl. JUDr. Hany Marvanové a JUDr. Jiřího Vyvadila a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. bere na vědomí zprávu ministra spravedlnosti České republiky o praktických zkušenostech z aplikace zákona č. 335/1991 Sb., o soudech a soudcích, v platném znění, a zákona č. 412/91 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, v platném znění;

II. doporučuje ministru spravedlnosti České republiky, aby podrobnější analýzu uvedené problematiky s případnými legislativními záměry předložil ústavně právnímu výboru do 15. října 1994.

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru

k bodu 9:

Jednání o vládním návrhu zásad zákona o působnosti vyšších územních samosprávných celků (tisk 968) bylo přeloženo na příští schůzi ústavně právního výboru.

k bodu 10:

Sdělení předsedy výboru

- vedle pozvánky byla vydána i změna návrhu programu - protože rozpočtový výbor a hospodářský výbor tento týden mají výjezdní zasedání - tj. poslanec Mandelík a Ježek by nemohli odůvodnit tisky 915 a 944 a poslanec Bejček ve středu tisk 991 - proto došlo ke změnám;

- seminář anglických legislativců 17. 6. se neuskuteční;

- jednání o návrhu jednacího řádu - poslední týden v červnu, tj. od 27. 6. se neuskuteční v Harrachově, ale ve Šlovicích u Rakovníka, což je nové zařízení Ministerstva spravedlnosti ČR - (Harrachov - generální rekonstrukce nové budovy). Jedná se o nové rekreační zařízení, stravování cca 120 Kč i s druhou večeří, každý poslanec bude mít samostatný pokoj s příslušenstvím; jednání bude zahájeno v pondělí 27. 6. v 11.30 hod. obědem; noclehy platí Kancelář Poslanecké sněmovny, jídlo bude placeno na místě v hotovosti; doprava je zajištěna v pondělí v 10.00 hodin od budovy PSP (kdo má zájem, ať se přihlásí v sekretariátu ÚPV), či sám;

- příští týden od 22. 6. by výbor měl projednat :

1. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 500/1990 Sb., o působnosti orgánů České republiky ve věcech převodů vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, ve znění zákonů č. 438/1992 Sb., 282/1992 Sb., 473/1992 Sb. a 170/1993 Sb. (tisk 915);

2. Zrušení bodu č. 28 usnesení zastupitelstva města Brna přijatého dne 14. 5. 1992;

3. Event. Zásady zákona o záložních a úvěrních družstvech předložené skupinou poslanců (tisk 944);

4. Event. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona o kolizi veřejného zájmu se zájmem osobním (tisk 297A).

- Poslanci výboru byli seznámeni

1. s dopisem Dr. Jiřího Payna ze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, ve kterém informuje o ustavení a složení stálé komise pro styky s krajany a s možností se ještě do komise přihlásit - č.j. 364/94-ÚPV;

2. se stanoviskem vlády České republiky

- k návrhu zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (tisk 969)

- k zásadám zákona o záložních a úvěrních družstvech (tisk 944)

- k pozměňovacím návrhům k poslaneckému návrhu zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku (tisk 797 a 921)

- k poslaneckému návrhu zákona o sídle Parlamentu ČR (tisk 976)

- k návrhu skupiny poslanců P. Buzkové a dalších na vydání ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky;

3. se žádostí o výklad zákona pana Františka Solaře z Prahy 6 - č.j. 332-94/ÚPV;

4. s dopisem p. Z. Švarcové z Prahy 5, který se týká re-konkursů a re-konkursních komisí - č.j. 347/94-ÚPV;

5. se zprávou o dopadu zákona č. 40/1993 Sb., kterou zaslalo Helsinské občanské shromáždění v ČR - č.j. 314/94-ÚPV;

6. s informací Prof. JUDr. Dušana Hendrycha - děkana Právnické fakulty University Karlovy - o dvousemestrovém specializovaném studiu legislativní problematiky - č.j. 335/94-ÚPV;

7. s dopisem od pana Josefa Koníčka - předsedy Hnutí důchodců za životní jistoty, který se týká používání peněz odvedených na důchodové pojištění - č.j. 341/94-ÚPV;

8. s dopisem od paní D. Martincové z Brna, která navrhuje doplnění legislativy - č.j. 348/94-ÚPV;

9. se stanoviskem regionální komise při Radě SMO ČR;

10. s Věstníkem Ministerstva hospodářství z 31. května 1994;

11. s dopisem od pana Lumíra Hamerníka, který žádá o přehodnocení nedostatku v zákoně o půdě - č.j. 328/94-ÚPV;

12. s dopisem paní Ludmily Kalalové z Písku ve věci: novela zákona o rodině a novela trestního zákona - č.j. 327/94-ÚPV;

13. s materiálem Parlamentního institutu "Ekonomický a sociální monitor ČR".

/Schůze výboru byla ukončena v 13.30 hod./

Petr KOHÁČEK v.r.
JUDr. Miloslav VÝBORNÝ v.r.
ověřovatel výboru
předseda výboru


Přihlásit/registrovat se do ISP