Parlament České republiky  

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

 

I. volební období

Usnesení č. 227

 

výboru petičního, pro lidská práva a národnosti

z 49. schůze dne 6. 4. 1995

K bodu: Vládní návrh zákona o státní statistické službě (tisk 1526)

 

Výbor petiční, pro lidská práva a národnosti po úvodním výkladu předsedy Českého statistického úřadu Edvarda OUTRATY, zpravodajské zprávě posl. J. ORTMANA a

po rozpravě

 

I. vyslovuje souhlas s předloženým návrhem zákona s těmito připomínkami:

 

- § 5 - nové znění:

"§ 5

 

Záruky nestrannosti státní statistické služby

 

Český statistický úřad

 

a) při výkonu státní statistické služby se řídí zákony a ostatními právními předpisy, uplatňuje odborná hlediska, požadavky na praktické využití a profesionální etiku a používá vědecké metody statistické práce,

 

b) je nezávislý při určování statistických ukazatelů. Při získávání, zpracování a vyhodnocování statistických informací postupuje tak, aby nebyla narušena objektivita informací a nebyly omezeny nebo zkresleny zveřejňované informace.";

 

- stávající § 25 rozdělit na dvě ustanovení takto:

 

"§ 25

 

(1) Porušení povinnosti mlčenlivosti je přestupkem, pokud nejde o trestný čin. Za tento přestupek lze uložit pokutu až do výše 200.000 Kč.

 

(2) Přestupek projedná Okresní úřad, místně příslušný podle místa pravidelného pracoviště pracovníka orgánu, vykonávajícího státní statistickou službu, v ostatních případech podle místa trvalého pobytu osoby, která povinnost mlčenlivosti porušila.

 

Vkládá se nový § 26:

"§ 26

 

(1) Za porušení povinností uložených tímto zákonem lze zpravodajské jednotce uložit pokutu

a) až do výše 100.000,-- Kč, jestliže neposkytne údaje na základě programu statistických zjišťování nebo je poskytne opožděně nebo nesprávně,

 

b) až do výše 50.000,-- Kč za porušení jiné povinnosti stanovené tímto zákonem.

 

(2) Pokutu lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy porušení povinnosti bylo zjištěno, nejdéle však do tří let od doby, kdy k porušení povinnosti došlo.

K uložení pokuty, k jejímu vymáhání a vybírání je příslušný ČSÚ nebo ministerstvo, vůči kterému má zpravodajská jednotka zpravodajskou povinnost.

 

(3) Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu, na řízení o uložení pokuty se vztahují obecné předpisy o správním řízení a na vybírání a vymáhání pokut se vztahují předpisy o správě daní a poplatků."

 

Ostatní paragrafy se přečíslují.

 

II. zmocňuje předsedu výboru a zpravodaje, aby s předsedy a zpravodaji výborů, které návrh zákona projednaly, připravili společnou zprávu pro schůzi Poslanecké sněmovny.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP