Zápis

2. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti,

Parlamentu České republiky - Poslanecké sněmovny

konané dne 10. 2. 1993

Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Krása, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, Z. Trojan, Z. Vlček, J. Zahradníček.

Omluveni: posl. V. Trojan.

Hosté: viz prezenční listina hostů.

Schválený pořad schůze:

1. Vládní návrh zákona o působnosti Správy státních hmotných rezerv (tisk č. 4)

2. Zpráva o činnosti komisí výboru

3. Problematika migrace a kriminality v některých výborech z hlediska dodržování lidských práv i bezpečnosti občanů (výsledky projednání v komisi pro lidská práva a pro národnosti)

4. Zpráva o peticích došlých Parlamentu České republiky za období od 1. 1. 1993 do 31. 1. 1993

5. Sdělení předsedy výboru

6. Podněty poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil Ing. Josef Pavela. Informoval o zařazení bodu 3/ do programu: Zpráva o peticích došlých Parlamentu České republiky

za období od 1. 1. 1993 do 31. 1. 1993.

Posl. Z. Stodůlka navrhl doplnit do programu nový bod 2/: Zpráva

o činnosti komisí výboru; posl. L. Body navrhl v rámci bodu "Podněty poslanců" přijmout usnesení, jímž výbor požádá ministra zahraničních věcí o ustavení komise při MZV ČR pro národnosti.

Návrhová komise: posl. J. Pavela, Z. Stodůlka, P. Buzková.

 

K bodu 1.

Zástupce ministerstva hospodářství ČR ing. Hynšt uvedl: Správa hmotných rezerv byla zřízena kompetenčním zákonem; předložený zákon stanoví působnost této Správy - je stručný, aby bylo zamezeno rozporům v příští právní úpravě, je však nezbytný pro garanci stability státu. Dále vystoupil zástupce Správy státních hmotných rezerv ČR ing. Štrauch.

Zpravodajka výboru posl. H. Orgoníková doporučila vyslovit s návrhem zákona souhlas, neboť nakládání s hmotnými prostředky určenými pro krizové situace, upraveno být musí. Vznesla dílčí výhrady k § 2 odst. 1) a odst. 2), § 5 odst. 1) písm. b/ a § 7 odst. 1).

V rozpravě podle paragrafovaného znění vystoupili poslanci:

H. Orgoníková (doporučila v § 5 odst. 1) písm. b/ nahradit "uvolnění" slovem "uvolňování" - přijato; u § 7 odst. 1) nové znění: "/1/ Za neoprávněné nakládání se státními hmotnými rezervami a sklady k tomu určenými k jejich uskladnění může uložit Správa ve správním řízení podnikatelským subjektům, kterým byly prostředky ze státních hmotných rezerv nebo sklady svěřeny, pokutu až do výše jednoho miliónu korun u fyzických osob a do pěti miliónů korun u právnických osob. Pokutu do výše 50.000,- Kč je možné uložit při neoprávněném nakládání se státními hmotnými rezervami ostatním fyzických osobám. Provinilý subjekt je povinen nahradit též vzniklou škodu." - nepřijato, protože § 7 byl vypuštěn);

J. Ortman (doporučil doplnit: v § 2 odst. 2/ - "Statut schvaluje vláda České republiky." - přijato; v § 5 odst. 2/ - "O těchto svých rozhodnutích informuje vláda Parlament."- přijato; § 7 považoval za nepřesný); Z. Stodůlka (zcela vypustit § 7, protože by bylo porušením zásady rovnosti účastníků v obchodním smluvním styku, kdyby jedna ze stan smlouvy měla právo sankcionovat stranu druhou - přijato); J. Zahradníček ; Zd. Trojan.

Výbor přijal souhlasné usnesení k předloze. (Hlasování o celku: 7 - 0 - 3)

 

K bodu 2.

Zpráva o činnosti komisí výboru:

a) komise pro národnosti

- posl. Z. Stodůlka informoval o 1. schůzi dne 29. 1. 1993 a přijatých usneseních č. 1, 2 (doporučení pro VPLPN) a č. 3.

b) komise pro lidská práva

- posl. P. Buzková podala informaci o usnesení č. 1 ze dne 16. 10. 1992 - úkol pro posl. Buzkovou trvá - projednat s mpř. vlády J. Kalvodou převzetí agendy lidských práv od bývalého mpř. fed. vlády p. Mikloška; usnesení č. 1 ze dne 29. 1. 1993.

Předseda výboru J. Pavela - vznesl úvahu o novém mpř. vlády pro tyto otázky.

V rozpravě vystoupili poslanci:

Z. Stodůlka (Rada pro národnosti při vládě ČR nefunguje - z federální vlády přešli 2 pracovníci sekretariátu býv. Rady, současný sekretariát Rady spadá pod vedoucího Kanceláře Úřadu vlády - nemá pro věc patřičné pravomoce ani pochopení; vhodné řešení spatřuje ve zřízení dalšího mpř. vlády pro tyto otázky).

Předseda výboru posl. J. Pavela doporučil přijmout usnesení po projednání bodu 3.

 

K bodu 3.

Předseda výboru J. Pavela sumarizoval podklady a otevřel rozpravu:

posl. Z. Stodůlka (problematika se nedá řešit ihned; vytypovat oblasti, které by bylo možno řešit - otázky: státní správy a samosprávy, soudnictví, legislativy, školství, hospodářství; doporučil zabývat se podněty měst, nechat je posoudit z hlediska mezinár. smluv; za nepřijatelný považoval přístup starostů, kteří nemíní respektovat pozastavení protizákonných vyhlášek svých zastupitelstev);

J. Pavela (informoval VPLPN o petici "Protestní vyhlášení" předanou předsedovi PS PČR); L. Body (autoři "Protestního vyhlášení" žádají naplnění platných zákonů - je to reakce na demonstraci skinů v Pardubicích; nelze přehlížet, že šlo o nacionalistic. a rasistickou akci); Zd. Trojan (z časového hlediska musíme rozlišit, co lze učinit ihned - požádat vládu, aby vypracovala přehled a zhodnocení, co právo připouští; v návaznosti na to pak žádat dlouhodobý návrh legislativních změn s přihlédnutím k doporučením Rady Evropy).

V závěru přijali členové výboru usnesení č. 7 a 8.

 

K bodu 4.

Výbor vzal na vědomí předloženou zprávu o peticích došlých Parlamentu České republiky za období od 1. 1. 1993 do 31. 1. 1993 (usnesení č. 9).

 

K bodu 5.

 

Předseda výboru Ing. Josef Pavela

- seznámil výbor s návrhem programu výjezdního zasedání VPLPN;

- informoval o programu úspor elektrické energie - VPLPN vzal na vědomí;

- provedl informaci o stážích v BRD (písemný materiál k nahlédnutí v sekretariátu výboru);

- setkání se zástupci sekretariátu Rady pro národnosti vlády ČR (záznam k dispozici v sekret. výboru);

- podání "Svědků Jehovových" - výbor pověřil věc projednat na ministerstvu kultury České republiky posl. J. Zahradníčka;

- pověření člena výboru Zd. Trojana prací v Radě Evropy - vzal výbor se souhlasem na vědomí.

 

K bodu 6.

Posl. L. Body otevřel otázku doplnění komise pro otázky národností při ministerstvu zahraničních věcí České republiky.

VPLPN pověřil předsedu výboru, aby se písemně dotázal ministra zahraničí, zda tuto komisi zřizuje.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP