ZÁPIS

4. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti,

Parlamentu České republiky - Poslanecké sněmovny

konané dne 10. 3. 1993 v Praze

 

Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Krása, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, V. Trojan, Z. Trojan, J. Zahradníček.

Omluveni: posl. P. Buzková, Z. Stodůlka, Z. Vlček.

Hosté: viz prezenční listina hostů.

 

Schválený pořad schůze:

1. Zásady zákona, kterým se doplňuje trestní zákon č. 140/1961 Sb. v úplném znění č. 392/1992 Sb. (tisk č. 115)

2. Zásady zákona o pobytu, přistěhovalectví a azylu (tisk č. 116)

3. Sdělení předsedy

4. Problematika ústavů sociální péče z hlediska dodržování lidských práv

Schůzi výboru zahájil a řídil místopředseda Jan Zahradníček. Navržený program byl jednohlasně shválen (8 - 0 - 0).

 

K bodu 1.

 

Zástupce skupiny poslanců-navrhovatelů zásad zákona posl. J. Ortman uvedl, že návrh reaguje na skutečnosti, které jsou ve společnosti v současnosti živé. Charakterizoval jednotlivé zásady vymezující nové skutkové podstaty (zás. č. 1 - omezování základních práv a svobod, č. 2 - speciální ustanovení k § 158 tr. zák., č. 3 - doplnění § 181a) trest. zák., č. 4 - zabránit neoprávněnému obohacení osob při privatizaci, č. 5 - doplnění, rozšíření pojmu veřejný činitel) a požádal o konkrétní rozpravu, aby bylo možno předlohu dopracovat.

Zpravodaj výboru posl. Václav Trojan považoval formulaci zásady č. 1 za nepřípustně širokou, překrývající se s jinými skutkovými podstatami; zás. č. 2 je v rozporu s trestním řádem, neboť vinu nelze určit předem a je dostatečně kryto § 158 a § 159; zás. č. 3 je kryta § 181 a) odst. 1, 2, 3 a § 179; zás. č. 4 nelze dovodit jak posuzovat, jde o oblast stát. kontroly přímého prodeje; zás. č. 5 nelze takto formulovat, neboť veřejnými činiteli by se stali např. i soukromí podnikatelé. Návrh zásad nedoporučil přijmout.

V rozpravě vystoupili poslanci: Zd. Trojan (souhlasil se zpravodajem výboru); J. Zahradníček; J. Ortman (navrhl, aby zás. č. 3, 4 a 5 výbor doporučil k legislativnímu dopracování do paragraf. znění tak, aby bylo možno projednat); V. Krása (zás. č. 3 nadbytečná).

Výbor zásadní připomínky zapracoval do usnesení (viz příloha).

 

K bodu 2.

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu zásad zákona posl. P. Hirš zdůvodnil předložený návrh zásad. V současnosti je v Evropě obrovský pohyb osob, které nejsou azylanty a předpokládá se, že o azyl požádají. Je třeba tento problém řešit, ne však na úkor sousedních zemí, proto iniciují zřízení imigračního úřadu, připouští také možnost řešení problému v rámci ministerstva zahraničí.

Zpravodaj výboru posl. Zdeněk Trojan doporučil dopracovat důvodovou zprávu, která by analyzovala současný právní stav této problematiky a z toho vyplývající návrh potřebných změn. Navrhovaná předloha nepřinese téměř žádné změny, pouze zřízení imigračního úřadu. Doporučil návrh zákona stáhnout a ponechat ministerstvu vnitra přípravu nové, jednotné právní úpravy. Zájmy ochrany občanů navrhl řešit vládou - posoudit všechny dohody o zrušení vízové povinnosti, v opodstatněných případech od dohod ustoupit.

V rozpravě vystoupili poslanci: L. Body (jde o zužování pojmů daných mezinárodních smluv, nesouhlasil s návrhem); J. Ortman (nesouhlasil s předlohou, na příští schůzi VPLPN k této problematice pozvat min. Rumla); V. Trojan (nepřijímat usnesení pouze doporučit předkladatelům, aby se soustředili na novelizaci stávajících právních norem); Zd. Trojan; J. Pavela.

V přijatém usnesení výbor vyslovil nesouhlas s předloženým návrhem zásad zákona (hlasování: 8 - 0 - 1).

 

K bodu 3.

- zpráva o vyřizování peticí za 2. pololetí 1992 - rozdána, bude projednána na příští schůzi výboru;

- tisky č. 135 (zpravodaj posl. Zahradníček) a č. 70 (zpravodaj posl. Machalík) - budou zařazeny na příští schůzi;

- dopis Nadace Charty 77 k pořádání semináře v květnu/červnu k problematice ombudsmana - předává se komisi pro lidská práva s doporučením, aby se komise ve věci angažovala.

 

K bodu 4.

Dr. Sýkorová z Výboru Sdružení pro mentálně postižené děti provedla informaci: centrální registrace ústavů neexistuje ani není evidence, jak je o mentálně postižené pečováno; zákon č. 183/1991 Sb. (Úmluva o právech dítěte) není naplňován, proto apeluje na poslance, aby se tím zabývali.

Dr. Litomiský z Diakonie informoval o 6 zařízeních, která pro mentálně postižené děti provozují. Potvrdil skutečnosti, které uvedla dr. Sýkorová. Nestátní zařízení jsou v nevýhodě proti státním - dosud např. nevědí zda vůbec dostanou finanční prostředky ze státního rozpočtu a v jaké výši. Apeloval na doplnění zákona č. 182/1991 Sb. tak, aby nestátní zařízení měla vytvořeny podmínky ke své práci.

Dr. Doskočilová - chybí finanční prostředky ze státního rozpočtu na provoz objektů, které jim pro postižené občany nabízejí soukromé osoby; zákony neřeší např. kdo bude pečovat o postižené občany nad 26 let, kteří ztratí rodiče, či osobu, která o ně pečuje.

V rozpravě vystoupili poslanci: V. Krása (doporučil řešení hledat v regionech, a to přímo na okresních úřadech; evidenci nepovažoval za předpoklad zlepšení péče; zákon o zdravotně postižených občanech by měl být připraven do konce r. 1994 - je to nutné pro naplnění Úmluvy práv dítěte; za nejdůležitější považoval integraci zdravot. postižených do společnosti; je připraven zákon o nestátních subjektech); J. Pavela (evidence ústavů i přehled v souhrnu, jak se o postižené pečuje, by poslanci měli mít; navrhl vznést dotaz na MPSV, jakou mají představu o řešení v této oblasti); L. Body (novela zákona o sociální potřebnosti poškodila některé rodiny, které se starají o postižené děti, neboť jim byly odebrány dávky, protože příjmy rodiny přesahovaly zákonem určenou částku - v praxi to znamená 30% nárůst dětí, které rodiny umístí do ústavů; za podstatné považoval urychlit práci na zákonech o nestátních subjektech); J. Machalík (jednání doporučil přerušit, každý člen výboru sám získat informace z ústavů ze svého kraje).

V závěru se výbor shodl na přerušení jednání k tomuto problému. Každý člen výboru si do příštího projednávání (asi za 4 týdny) získá informace ve svém volebním obvodě, případně bude přizvána náměstkyně min. práce a sociálních věcí Dr. Voňková.

 

Ing. Jiří Drápela,v.r.

Jan Zahradníček,v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

místopředseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP