Zápis

6. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti,

Parlamentu České republiky - Poslanecké sněmovny

konané dne 7. 4. 1993

Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Krása, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček, J. Zahradníček.

Omluveni: posl. Z. Stodůlka.

Hosté: viz prezenční listina hostů.

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh poslance L. Motyčky na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 231/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v mimosoudních rehabilitacích, ve znění zákona ČNR č. 544/1991 Sb. (tisk č. 153)

2. Návrh skupiny poslanců - zásady ústavního zákona o referendu

(tisk č. 192)

3. Dodržování lidských práv v ústavech sociální péče - pokračování v přerušeném jednání informacemi poslanců o poznatcích z návštěv v ústavech sociální péče

4. Sdělení předsedy

5. Připomínky a podněty poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Navržený program byl jednohlasně shválen (7 - 0 - 0). Návrhová komise: schválena ve složení posl. J. Zahradníček, H. Orgoníková, J. Pavela.

 

K bodu 1.

Předkladatel zákona posl. ing. Ludvík Motyčka: federální zákon č. 267/92 Sb. rozšířil okruh oprávněných osob, avšak neřeší, kdo bude jejich nároky vyřizovat. Tato novela by určila pověřený orgán - ministerstvo vnitra.

Zpravodaj výboru posl. Jan Zahradníček doporučil s návrhem vyslovit souhlas.

V rozpravě vystoupili poslanci: L. Body; J. Pavela; J. Ortman.

Výbor s předloženým návrhem zákona vyslovil souhlas (9 - 0 - 1).

 

K bodu 2.

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad ústavního zákona o referendu posl. Petra Buzková uvedla, že jde o naplnění jednoho z ústavních principů. Jednotlivé zásady stručně charakterizovala.

Zpravodajka výboru posl. Hana Orgoníková doporučila zapracovat připomínky vzešlé z rozpravy a vyslovit souhlas s předlohou.

V rozpravě vystoupili poslanci: J. Machalík; J. Ortman (návrh považoval za důležitý, avšak obsahuje určité hrubé legislativní chyby - např. zásada č. 2 - 4, 7, 9, 11, 12); J. Pavela (zásadní chybu předlohy shledal, že není referendum rozlišeno podle jednotlivých území); J. Machalík; J. Zahradníček (navrhl vyslovit s předlohou nesouhlas a doporučit předkladatelům přepracovat); J. Buzková;

H. Orgoníková (navrhla vyslovit souhlas).

V závěru jednání výbor při hlasování o souhlasu či nesouhlasu s předlohou nedospěl k usnesení.

 

K bodu 3.

Předseda výboru J. Pavela uvedl, že poslanecká aktivita v této oblasti je potřebná a nutná - sám navštívil ústav v Lochovicích.

Posl. V. Krása předal písemnou zprávu o své návštěvě v ÚSP v Ratměřicích a v rozpravě ještě seznámil přítomné se získanými postřehy.

Výbor došel k závěru, že v návštěvách budou členové VPLPN pokračovat.

 

K bodu 4.

- předseda výboru Josef Pavela uvedl, že VPLPN má být předána problematika písemných podání vězňů z výboru branného a bezpečnostního, který se dosud touto problematikou zabýval.

V rozpravě vystoupili poslanci: J. Machalík (odmítl převzetí této agendy, neboť výbor nebude mít dostatek informací a nelze oddělit stížnosti vězňů od problematiky vězeňské stráže, která spadá pod BBV; doporučil iniciovat jednání na organizačním výboru, aby předložil návrh řešení); J. Zahradníček (stížnosti vězňů a problematika vězeňství patří BBV); L. Body (ověřil si, že většina stížností je neopodstatněná); H. Orgoníková (vyslovila souhlas se stanoviskem posl. Machalíka a Zahradníčka); J. Ortman (navrhl dvě možnosti řešení: stálou komisi Poslanecké sněmovny nebo komisi při BBV se zastoupením VPLPN; záležitost doporučil řešit grémiem); Zdeněk Trojan; Václav Trojan (řešit v rámci resortu);

J. Pavela (doporučil rozhodnutí ponechat Poslanecké sněmovně).

Výbor přijal usnesení - v příloze (hlasování: 10 - 0 - 0).

- poslanci se seznámili s materiály k rovnosti v postavení mužů a žen z Evropského informačního střediska UK ze 17. 3. 1993;

- porady k lidským právům a migraci na ministerstvu zahraničních věcí se za VPLPN zúčastní posl. Zdeněk Trojan;

- výbor zmocnil posl. P. Buzkovou, aby spolupracovala s Nadací Charty 77 a Helsinským výborem při uspořádání semináře k problematice Ombudsmana (konání v týdnu určeném pro jednání výborů ve čtvrtek nebo pátek);

- první schůze Rady pro národnosti se bude konat 16. 4. 1993;

- komise výboru pro lidská práva uskuteční návštěvu u prezidenta republiky dne 15. 4. 1993;

- posl. L. Body informoval přítomné, že vláda projednává materiál k řešení romské problematiky a nedovolila účast na jednání zástupcům Romů, ačkoliv původně jim to bylo přislíbeno.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP