Zápis
10. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti,
Parlamentu České republiky - Poslanecké sněmovny
konané dne 12. 5. 1993
Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Krása, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, J. Zahradníček.
Omluveni: posl. J. Machalík, Z. Trojan, Z. Vlček.
Hosté: JUDr. Cyril Svobody, náměstek min. spravedlnosti ČR.
Schválený pořad schůze:
1. Vládní návrh zákona o Ústavním soudu (tisk 276)
2. Zpráva o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky za období od 1. 4. 1993 do 30. 4. 1993
3. Informace o projektu Institutu pro demokracii a jednotnou Evropu (IDEU)
4. Sdělení předsedy
5. Připomínky a podněty poslanců
Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Navržený program byl jednohlasně schválen.
K bodu 1.
Zástupce předkladatele zákona, náměstek JUDr. C. S v o b o d a uvedl: návrh provádí čl. 88 Ústavy ČR a upravuje i další nezbytná ustanovení k jed. řádu, kárnou odpovědnost, platy soudců - umožňující fungování Ústavního soudu.
Zpravodajka výboru posl. Petra Buzková: zákon je velice důležitý,v zásadě dobrý. Doporučila návrh co nejdříve PS PČR přijmout. Své připomínky uvedla v paragraf. rozpravě.
V rozpravě vystoupili poslanci: P. Buzková (připomínky k § 1; § 11 + 43 - doplnit úkony soudce zpravodaje, zde příliš široké; § 30 - navrhla doplnění textu /viz usnesení/ odhlasovalo všech 7 přítomných posl.; § 44 - je nevhodné, aby o odmítnutí úst. stížnosti rozhodoval soudce zpravodaj sám - doporučila přepracovat/viz usnesení výboru; § 73 odst. 1/ písm. a) - vypustit legisl. zkratku v závorce; § 97 - navrhla uvést přesnou formulaci velezrady prezidenta; § 110; § 115 - doplnit v textu "výkon pravomocí podle čl. 66 Ústavy a pozastavit"; § 118); Z. Stodůlka ; V. Krása (v § 30 doporučil uvést: "osoba, která složí spec. zkoušku, bude uvedena na seznamu. Rozsah a způsob stanoví Ústavní soud"); J. Ortman (k § 30 - stanovit přísnější podmínky; v § 97 doporučil přesnou formulaci/viz usnesení); Václav Trojan; L. Body .
Výbor přijal usnesení, v němž zakotvil odhlasované připomínky k jednotlivým paragrafům (hlasování o celku: 7 - 0 - 0).
K bodu 2.
Výbor se seznámil s předloženou zprávou o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky za období od 1. 4. 1993 do 30. 4. 1993 a přijal usnesení, jímž zmocnil předsedu výboru, aby se zprávou byla seznámena Poslanecká sněmovna prostřednictvím počítačové sítě Kanceláře PS.
K bodu 3.
Ředitel Institutu pro demokracii a jednotnou Evropu Fr. Formánek podal informaci o projektu IDEU a rozdal informační písemný materiál poslancům. O jednotlivých projektech rozhoduje správní rada a kontroluje jejich financování. Navrhl, že by se Institut mohl stát odborným zázemím i pro členy VPLPN.
V rozpravě vystoupili poslanci: L. Body (činnost podpořil, považoval ji
za záslužnou); V. Krása; V. Trojan (vznesli dotaz na způsob financování, jak je Institut institucionalizován, nezná jeho činnost); J. Ortman (doporučil tuto otázku uzavřít a vzít na vědomí).
K bodu 4.
- předseda výboru uvedl, že VPLPN má přikázán k projednání návrh novely branného zákona (zpravodaj: posl. J. Zahradníček) a novelu trestního zákona (zpravodaj: posl. P. Buzková);
- jednání VPLPN k institutu Ombudsmana za účasti mpř. vlády J. Kalvody dosud není dohodnuto;
- v návštěvách ústavů sociální péče budou členové VPLPN dále pokračovat;
- předseda výboru obdržel pozvání na seminář k lidským právům
od 4. - 25. 7. v Kanadě (nutná jazyková vybavenost); doporučuje účast
posl. Zdeňka Trojana.
Ing. Jiří Drápela, v.r. |
Ing. Josef Pavela, v.r. |
tajemník-ověřovatel výboru |
předseda výboru |