Zápis

12. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti,

Parlamentu České republiky - Poslanecké sněmovny

konané dne 23. 6. 1993

 

Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

Hosté: viz prezenční listina.

Schválený pořad schůze:

1. Návrh zákona o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu, předložený poslanci Markem Bendou, Josefem Janečkem, Ivanem Maškem, Liborem Novákem ml. a dalšími (tisk 376)

2. Návrh skupiny poslanců Poslanecké sněmovny na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (tisk 384)

- v průběhu schůze na žádost předkladatele členové výboru odhlasovali návrh zákona neprojednávat a zařadit na další schůzi VPLPN

3. Zásady zákona o potírání pohlavních nemocí a o boji proti prostituci, kuplířství, obchodování se ženami a dětmi (tisk 405)

- v průběhu schůze členové výboru odhlasovali návrh zásad zákona neprojednávat a zařadit na některou z dalších schůzí VPLPN (předkladatel nemocen)

4. Zásady zákona o matrikách, jménu a příjmení a o opatřeních s tím souvisejících (tisk 357)

5. Zásady zákona o sídle Parlamentu České republiky, předložené poslanci Miroslavem Kašpárkem a dalšími (tisk 366)

6. Sdělení předsedy

7. Připomínky a podněty poslanců

2 Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Navržený program byl jednohlasně schválen.

 

K bodu 1.

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona JUDr. I. Janů uvedla: návrh zákona je stručný. Vzhledem k tomu, že dosud nedošlo ke komplexnímu pojmenování diktatury - pouze k některým dílčím řešením cestou soudní a mimosoudní rehabilitace - má úprava za úkol potrestat konkrétní viníky, vyslovit ocenění odpůrcům režimu, pojmenovat a uzavřít tuto záležitost. V závěru vyzvala členy výboru k návrhům na vylepšení předlohy.

Zpravodaj výboru posl. Václav Trojan: zákon definuje a pojmenovává komunistickou ideologii v jejích dopadech, legitimuje odpor proti této ideologii,

§ 5 je důležitý - nezapočítání tohoto období do promlčecí doby a proklamativní odsouzení ideologie není zavedením principu kolektivní viny.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci: P. Stodůlka (zákon je potřebný; doporučil upřesnit název - lze vykládat, že veškeré práv. úkony jsou neplatné;

§ 7 - rozlišit osob. a soukromé vlastnictví); P. Buzková (vypustit § 7 - jedná se o nepřímou novelu zák. o restitucích a zák. o půdě, jejichž zákonné lhůty již skončily); J. Ortman (návrh považoval za neprávní dokument, který je v rozporu s § 4, 5, 15 LZPS - a mezinárodními smlouvami; neřeší amnestované tr. činy; navrhl přerušit projednávání a vyčkat stanoviska vlády); Z. Vlček (zákon považoval za potřebný, ale nedopracovaný); J. Drápela (předkladatelé přepracovat - příp. finanční odškodnění by mělo být zakotveno v zákoně); J. Machalík (je to politická deklarace, ne zákon; minulost hodnocena pouze v ČR - Slováci se budou v ČR domáhat náhrad?); V. Trojan (vytváření dějin falšováním již bylo; jakási schizofrenie této předlohy odráží schizofrenii této doby, umožní však potrestat tr. činy konkrétních lidí); L. Body (režim rozhodoval prostřednictvím ústavních činitelů - navrhl tyto činitele z let 1948-1990 jednotlivě postavit před soud a konkrétně zjistit jejich vinu); V. Exner (neschvaluje prohřešky proti lidskosti ani demokracii, ale tento zákon neumožňuje přímo viníky potrestat; § 7 je nepřímá a právně nejasná novelizace restituč. zákona; § 8 je paušálním zmocněním bez bližších vymezení).

V rozpravě podle jednotlivých paragrafů vystoupili poslanci: Zd. Trojan (v názvu zákona doplnit za slovo "odporu" slova "o odboji"; v preambuli nahradit slovo "vzdělání" slovem "vzdělávání a slovo "podřízení" nahradit slovem "zneužíváním"; v § 1, a) nahradit slovo "upíral" slovem "omezoval", d) nahradit slovo "znemožňoval" slovem "znesnadňoval jim přístup k výkonu..."); P. Buzková (§ 2, odst. 2/ - problém bude určit, co jsou to další org. založené na její ideologii;

§ 2 odst. 2/ ukončit slovem "zavrženíhodnou" a konec věty vypustit; § 5 nadbytečný - lze řešit dle trest. řádu; § 7 vypustit); Z. Stodůlka (§ 2 umožňuje široký výklad - přeformulovat); V. Exner (§ 8 vypustit - paušální zmocnění).

Výbor vyslovil souhlas s předlohou a do usnesení zakotvil odhlasované připomínky (hlasování o celku: 8 - 2 - 0, 2 nehlasovali).

 

K bodu 2.

Projednání tisku 384 přeloženo.

 

K bodu 3.

Projednání tisku 405 přeloženo.

 

K bodu 4.

Zástupce ministerstva vnitra ČR JUDr. Henych uvedl: současná úprava matrik je zastaralá, řada věcí je upravena vyhláškami. Navržená úprava umožní vést matriky pomocí počítačové techniky, umožňuje užívat i dvě jména.

Zpravodaj výboru posl. J. Drápela doporučil vyslovit souhlas s navrženými zásadami, žádnou zásadní připomínku nevznesl.

V rozpravě vystoupili poslanci: Z. Stodůlka (návrh zásad je dobrý, doporučil doplnit sankčním ustanovením na ochranu dat; kde matr. úřad vydává výpis doplnit "na základě zákona"); Zd. Trojan (je návaznost na územně správní členění?);

V. Exner (v zás. 13 doplnit oznamovací povinnost, v případě změny zdravotních předpisů, i pro porodní asistentku).

Výbor svým usnesením vyslovil souhlas s předloženými zásadami zákona (hlasování: 7 - 0 - 1).

 

K bodu 5.

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad zákona posl. Zd. Vlček

předlohu neodůvodnil, neboť se již s návrhem neztotožňuje. Návrh zásad uvedl předseda výboru Ing. J. Pavela.

Zpravodaj výboru posl. H. Orgoníková návrh zásad nedoporučila.

I když se v budově Parlamentu provádějí rekonstrukce, jsou zde náklady na 1 poslance poloviční než při provozu býv. Federálního shromáždění. Chybným shledala fakt, že ministerstvo financí s objektem FS dosud nenaložilo jinak.

Výbor vyslovil nesouhlas s předloženými zásadami zákona (hlasování: 7 - 0 - 1).

 

K bodu 6.

- do konce měsíce června vyplnit nová majetková a podnikatelská přiznání;

- materiály k semináři "Ombudsman v České republice" k dispozici v sekretariátu výboru;

- předseda výboru navštívil Ústav sociální péče v Zašové - shledal vše v pořádku.

 

K bodu 7.

a/ posl. Z. Vlček - požádal na příští schůzi výboru zařadit tisk 213

(hlasování: 7 - 2 - 1): předkladatel posl. H. Orgoníková, zpravodaj posl Z. Vlček;

b/ posl. L. Body - údajně proběhlo jednání s delegací Parlamentu Velké Británie, která se zajímala o romskou menšinu?

(taj. výboru zjistí zda takové přijetí proběhlo)

c/ posl. Zd. Trojan - vyslovil názor, že se dostatečně nestaráme o krajany v zahraničí - shlédl dokument o krajanech v Kazachstánu - doporučil požádat ministerstvo zahraničních věcí o přehled situace našich krajanů v zahraničí;

posl. J. Pavela - doporučil v této otázce vejít v kontakt se zahraničním výborem Poslanecké sněmovny; na Ukrajině s Čechy hovořili - nechtějí se vrátit zpět;

posl. V. Trojan - dalo by se to zneužít ekonomic. emigranty;

posl. H. Orgoníková - hovořila s Čechy od Černobylu, jejichž lidská práva jsou porušována (nemají občanství, výuku jazyka, kvalif. práci);

posl. Z. Stodůlka - péče o krajany by výboru neměla příslušet. Má však zprávy, že v ČR jsou porušována práva občanů Slovenské republiky (jsou jim odebírány občanské průkazy) - doporučil prověřit, zda je takových případů více.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP