Zápis

13. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti

Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

konané dne 30. 6. 1993

 

Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, Z. Vlček.

Omluveni: posl. P. Buzková, V. Trojan, Z. Trojan.

Hosté: viz prezenční listiny hostů.

 

Schválený pořad schůze:

1. Návrh skupiny poslanců Poslanecké sněmovny na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (tisk 384)

2. Návrh posl. H. Orgoníkové a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon ČNR č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí (tisk 213)

3. Zásady zákona o potírání pohlavních nemocí a o boji proti prostituci, kuplířství, obchodování se ženami a dětmi (tisk 405)

4. Sdělení předsedy

5. Připomínky a podněty poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Navržený program byl jednohlasně schválen.

Návrhová skupina určena pro přípravu usnesení: posl. H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Vlček.

 

K bodu 1.

Pozvaný zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona posl. JUDr. J. Vyvadil se na jednání nedostavil.

Předseda výboru Ing. J. Pavela seznámil přítomné s negativním stanoviskem vlády k této předloze. Navrhovaná úprava nepatří do uvedeného zákona, jde o nepřímou novelu obchodního zákona; stávající právní úprava umožňuje věc řešit v kupní smlouvě.

V rozpravě vystoupili poslanci: Z. Stodůlka (nesouhlasil se stanoviskem vlády a žádal, aby sdělila jaká opatření přijala k dodržování zákona o ochraně spotřebitele); J. Pavela; V. Exner (navrhl novelu zamítnout; v opačném případě využít této novely ke stanovení kontrolních orgánů).

Výbor nepřijal stanovisko k předloženému nuvrhu zákona, neboť hlasování bylo následné: hlasování o souhlasu 2 - 0 - 6;

hlasování o nesouhlasu 4 - 1 - 3.

 

K bodu 2.

Zástupce skupiny poslanců-navrhovatelů zákona posl. Ing. H. Orgoníková uvedla, že hospodaření akciových společností s lesy je špatné a obce mají zájem na vrácení tohoto majetku, se kterým hospodařila lesní společenství. Jedná se o majetek, který si obce koupily.

Zpravodaj výboru posl. Z. Vlček: jedná se o jistý způsob restituce; návrhu vytkl, že řeší pouze část restituentů, neboť ve společenstvích byly podílníky mimo obce i fyzické osoby.

V rozpravě vystoupili poslanci: H. Orgoníková (vyslovila nesouhlas se zpravodajem); J. Drápela (předlohu podpořil, majetek obcím navrátit); Z. Stodůlka (jedná se o otázku politické vůle vrátit obcím majetek; doporučil projednávání předlohy přerušit); V. Exner (původní vlastnictví obcí nutno doložit); L. Body (problémem bude prokazovat vlastnictví a zadluženost pozemků obcí); J. Machalík (doporučit Sněmovně projednat na schůzi v září, otázka lesů a hospodaření s nimi je složité, zákon nepodpoří).

Výbor na základě hlasování (6 - 0 - 2) přerušil projednávání tohoto bodu pořadu.

 

K bodu 3.

Předkladatel zásad zákona posl. MUDr. E. Jaroš uvedl, že návrh je kompilátem věcných ustanovení. Vycházel ze zákona č. 214/1992 Sb., o potírání pohlavních nemocí a aboliční přístup tohoto zákona převzal. Reaguje na vzrůst prostituce a pohlavních chorob od r. 1990. Jde mu o pojmenování problému, vymezení mantinelů a předpokládá, že paragrafované znění bude preciznější.

Zpravodaj výboru posl. J. Ortman doporučil pouze všeobecnou rozpravu k zásadám zákona; myšlenku považoval za dobrou, avšak předložené zpracování za nepřijatelné. Jedná se o nepřímou novelu několika zákonů, což je z právnického hlediska nepřijatelné. V závěru navrhl, aby se výbor pro sociální politiku a zdravotnictví nad problematikou zamyslel a případně připravil zákonnou úpravu. V této podobě nedoporučil návrh zásad zákona schválit.

V rozpravě vystoupili poslanci: Z. Stodůlka; L. Body (je zde výčet sankcí, schází prevence) J. Pavela (problém třeba řešit, neshledal důvod k pouhému zamítnutí návrhu); V. Exner (současná platná úprava není dostatečně funkční, to je však věcí moci výkonné; usnesením výboru požádat vládu o rozbor situace v této oblasti).

V závěru jednání poslanci přijali usnesení (viz příloha).

 

K bodu 4.

a/ Zpravodajem výboru k tisku 417 (vl. návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství)

- posl. J. Drápela

b/ Předseda výboru informoval:

- o sdělení velvyslanectví Iráku o ustavení Výboru pro lidská práva v Irácké národní radě (Parlamentu);

- o písemném apelu Červeného kříže Srbska na poskytnutí pomoci k ulehčení těžké situace obyvatelstva (léky, potraviny, oděvy a hyg. potřeby);

- o výsledku průzkumu veřejného mínění agentury Eltex - mat. je k dispozici v sekretariátu výboru (téma: otázky trestního práva, otázky odsunu sudetských Němců);

- Středisko sociální péče (kurátoři) chce navázat kontakt s VPLPN;

- v průběhu schůze Poslanecké sněmovny příští týden proběhne schůze VPLPN k projednání zprávy o peticích za červen 1993;

- VPLPN obdržel dopis Romské občanské iniciativy ČR, kterým prosí o pomoc při řešení pronajatého objektu pro romské organizace (budova Helénská 4, Pha 2 - OÚ Pha 2 nájem ROI vypověděla)

závěr: VPLPN nebude ani nemůže intervenovat

- ověřit, zda platí nájem

- Kancelář prezidenta ČR zaslala na vědomí všem poslancům zprávu o činnosti odboru styku s veřejností v dubnu 1993.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP