Zápis

15. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti

Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

konané dne 8. - 9. 9. 1993

 

Přítomni: 8. 9. - posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, J. Ortman, Z. Stodůlka, Z. Trojan, Z. Vlček.

9. 9. - posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

Omluveni: 8. 9. - posl. H. Orgoníková, V. Trojan.

9. 9. - posl. P. Buzková, H. Orgoníková.

Hosté: viz prezenční listiny hostů.

 

Schválený pořad schůze:

1/ Návrh posl. J. Payna a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky (tisk 473)

2/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství (tisk 417)

3/ Návrh poslance J. Janečka na vydání zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR ve znění zákona ČNR č. 249/1990 Sb., zákona ČNR č. 97/1991 Sb., zákona ČNR č. 289/1991 Sb., a zákona ČNR č. 42/1993 Sb. (464)

4/ Návrh posl. M. Kašpárka a dalších na vydání zásad zákona o neslučitelnosti výkonu mandátu poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 466)

5/ Petice mladých sociálních demokratů k sídlu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

6/ Petice k bezpečnostní situaci

7/ Zpráva o peticích došlých PSP ČR za období od 1. 7. 1993 do 31. 8. 1993

8/ Sdělení předsedy

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. P a v e l a. Upozornil na rozšíření programu - první čtení Zprávy vlády ČR o stavu v oblasti migrace a s tím spojenými problémy a dlouhodobé koncepce legislativního řešení všech forem migrace. Navržený program byl schválen.

Návrhová skupina určena pro přípravu usnesení: posl. J. Drápela, J. Ortman, J. Pavela.

 

K bodu 1.

Zástupce skupiny poslanců-navrhovatelů novely zákona Ing. J. Dobal uvedl, že navrhovaná úprava má vyřešit problémy, které se při aplikaci zákona č. 40/1993 Sb. objevily. Stanovisko vlády akceptují, zůstává jediný rozpor navrhovatelů s vládou - zda zrušit lhůtu 5 let beztrestnosti. Dále vyvstal problém, na který předkladatelé neznají řešení - odložené děti.

Zpravodaj výboru Ing. J. Pavela poukázal na skutečnost, že VPLPN obdržel mnoho petic a podání, týkajících se problematiky státního občanství a novela by měla některé problémy odstranit, kupř. dosavadní tvrdost vůči občanům, kteří se do r. 1939 narodili na Slovensku z českých rodičů, nebo jejichž alespoň jeden z rodičů je státním občanem České republiky, a na Slovensku se narodili např. díky tomu, že tam byla nejbližší porodnice..

Výbor vyslovil souhlas s vystoupením hostů:

Dr. Vodičková (Fond ohrožených dětí) - zákonem ani návrhem novely není řešen problém dětí v ústavech nebo v pěstounské péči, které se narodily na našem území a byly zde matkami (zpravidla slovenskými občankami) odloženy. Navrhla řešení - v § 2 uvést nově písm. b), které by řešilo alespoň stát. obč. dětí nezrušitelně osvojených, zůstal by ale problém skupiny dětí, které jsou v ústavech a rodiče se o ně nestarají a děti v pěstounské péči.

JUDr. Henych - problémem se zabýval. Sondoval možnou reakci u slovenské strany - předběžně neměli výhrady u dětí, kde rodiče byli zbaveni rodičovských práv. Definitivní stanovisko však nelze předvídat. Vyslovil obavy z časové tísně při řešení této věci, vzhledem k mezinárodnímu právu. Ministerstvo vnitra nemá v úmyslu to blokovat, avšak doporučil řešení až případnou další novelou zákona.

Dr. Němečková - v ústavech v Praze je z 524 dětí 163 dětí se sloven. stát. občanstvím a je třeba toto řešit.

Ing. Hofman (Sdružení Čechů z Volyně) novelu zákona uvítal, požádal však poslance, zda by se nenašlo řešení pro skupinu občanů, které sdružení zastupuje, aby mohlo být státní občanství udělováno bezplatně.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Drápela (doporučil zapracovat do § 2 řešení nezrušitelně osvojených dětí); P. Buzková (uvedla, že věc je třeba vyřešit, ne však uspěchaně; k problému Čechů z Volyně uvedla, aby výbor doporučil MV v těchto případech od poplatku upustit); J. Ortman (doporučil, aby ucelený návrh dílčí novely připravil VPLPN jako garanční výbor; stanovisko vlády podpořil; vypustit b. 1); J. Pavela (doporučil ve znění stanoviska vlády řešit problém § 7 odst. 1c; v b. 2 vypustit "nezrušitelně";

b. 3 a b. 6 ve znění vládního stanoviska; b. 4 vypustit); Zd. Trojan (podpořil stanovisko vlády); Z. Stodůlka; L. Body.

Výbor přijal usnesení k návrhu novely zákona č. 40/1993 Sb. (hlasování o celku: 8 - 0 - 2).

 

K bodu 2.

Zástupce předkladatele, nám. ministra školství, mládeže a tělovýchovy Dr. Bartošek uvedl 4 okruhy problémů, které má novela zákona č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství řešit: náprava nejasnostní kompetencí v učňovském školství; financování škol navštěvovaných i dětmi z obcí, které nezřídily školu; participace rodičů na provozu školek a družin; zjednodušení získání právní subjektivity domovům mládeže a další upřesnění. Ministerstvo má jiný přístup k financování než přijali svým zákonem poslanci.

Zpravodaj výboru Ing. J. Drápela uvedl, že tato novela by na přechodnou dobu řešila pouze část problémů, které zákon, přijatý Poslaneckou sněmovnou před 2 měsíci, nedotáhl, nedoporučil však novelu podpořit a vyzval výbor, aby svým usnesením vládu požádal o přípravu komplexní úpravy a tento návrh stáhnout.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Machalík (Parlament by neměl za vládu dopracovávat a domýšlet návrh zákona).

Výbor svým usnesením doporučil vládě předlohu stáhnout a připravit komplexní úpravu (hlasování: 9 - 0 - 1).

 

K bodu 3.

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu zákona MUDr. J. Janeček uvedl, že návrh zohledňuje několik hledisek - ekonomické, politické a morální a směruje k úpravě, kdy mezi volbami nebudou možné přestupy poslanců a přeskupování poslaneckých klubů v Parlamentu, resp. budou ekonomicky znevýhodněny.

Zpravodaj výboru Ing. J. Pavela se ztotožnil s předlohou a doporučil výboru vyslovit souhlas s návrhem.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Ortman (jedná se o protimluv k úpravě poslaneckých klubů v jednacím řádu; vyslovil nesouhlas s novelou; lze zapracovat do nového jednacího řádu, ne se zpětnou účinností, nýbrž od nového volebního období); Z. Stodůlka (nesouhlas s novelou).

Výbor svým usnesením vyslovil nesouhlas s předlohou (hlasování: 5 - 2 - 0).

 

K bodu 4.

Zástupce předkladatele se na jednání nedostavil, výbor projednal bez účasti odůvodňovatele.

Zpravodaj výboru JUDr. J. Ortman vyslovil nesouhlas s návrhem zákona, je neústavní a není v něm ani jedna zásada, která by dávala smysl.

V rozpravě vystoupil:

Z. Stodůlka (zákon o střetu zájmů by podpořil, ovšem tato předloha je špatně zpracována).

Výbor svým usnesením vyslovil s předlohou nesouhlas (hlasování: 9 - 0 - 0).

 

K bodu 5.

Předseda výboru Ing. J. Pavela seznámil výbor s peticí mladých sociálních demokratů k sídlu Poslanecké sněmovny a přečetl návrh odpovědi.

Výbor přijal usnesení, jímž souhlasil s návrhem odpovědi a zapracováním připomínek vzešlých z diskuse (hlasování: 8 - 0 - 0).

 

K bodu 6.

Petice k bezpečnostní situaci a) z Kladna; b) z Brna - uvedl předseda výboru Ing. J. Pavela.

Dr. Suchel, zástupce petičního výboru z Kladna uvedl, že peticí poukazují na prudký nárůst kriminality na Kladensku. Policejní ředitelství má podstav a přitom jsou využíváni kupř. k zajišťování cest ústavních činitelů, objasněnost případů je 23,3 %. Vybavenost policie je špatná, nejsou finanční prostředky. Občané mají právo na zajištění své bezpečnosti. Kladenský okres měl za 1. republiky 40.000 občanů a více policistů než v současné době při stavu 180.000 občanů. Přesčasy policistů činí až 110 %, placeno mají 10 %.

V rozpravě vystoupili poslanci:

Z. Stodůlka; L. Body (doporučil přijmout usnesení směrované k MV, neboť je na Kladně plánováno zřízení uprchlického tábora, což situaci ještě výrazně zhorší); J. Ortman (nutno zabývat se problémem odborně, společně s branným a bezpečnostním výborem).

Výbor přijal usnesení č. 54 (hlasování: 7 - 0 - 0).

 

K bodu 7.

Zprávu o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR za období od 1. 7. 1993 do 31. 8. 1993 vzal výbor svým usnesením na vědomí (hlasování: 8 - 0 - 1).

 

K bodu 8.

Výbor určil zpravodaje k předlohám, které projedná na příštích schůzích.

- Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví reagoval na usnesení VPLPN č. 46 k zásadám zákona o potírání pohlavních nemocí a o boji proti prostituci, kuplířství, obchodování se ženami a dětmi (viz usnesení VSPZ v příloze)

Závěr: zástupci VPLPN se zúčastní projednání zákona ve VSPZ

- stížnost p. Silbera na postup posl. A. Röschové a MIV s jeho stížností na předsedu PS Dr. Uhdeho

Závěr: org. taj. výboru JUDr. Chudomelová připraví odpověď podle návrhu VPLPN

- dopis od Nadace rozvoje občanské společnosti čj. 380/VPLPN z 16. 7. 1993

Závěr: VPLPN vzal na vědomí

- informace o žádosti evangelíků z Ústí n. Labem ministru Rumlovi ve věci Čechů žijících v Kazachstánu z 12. 8. 1993

Závěr: posl. Zd. Trojan se záležitostí zabývá

- informace o dopisu Amnesty international k problematice uprchlíků a žadatelů o azyl z 18. 8. 1993, čj. 3542/sp

Závěr: VPLPN vzal na vědomí

- informace o jednání s p. Pospíšilovou o negativních jevech v Ústavu pro mentálně postiženou mládeže v Raspenavě

Závěr: předseda VPLPN Ústav navštíví, podle zjištění požádá příslušné ministerstvo o revizi

- na další schůzi 30. 9. VPLPN ke Zprávě vlády ČR o stavu v oblasti migrace (tisk 495) pozvat ministra vnitra J. Rumla

- informace o výjezdním zasedání VPLPN do Rakouska a Polska k úřadu ombudsmana

 

K bodu 9.

Posl. L. Body navrhl výjezdní zasedání výboru; činí kroky k ověření informací o výrocích slovenského premiéra p. Mečiara ve vztahu k Romům.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP