Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

1. volební období

ZÁPIS

z 23. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 26. 1. 1994

 

Přítomni: 26. 1. posl. J. Pavela, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Vlček.

Omluveni: 26. 1. - posl. L. Body, Z. Trojan.

 

PROGRAM:

1/ Návrh posl. V. Dobala a dalších na vydání zákona o úpravě některých majetkových vztahů Federace židovských obcí v České republice a o zmírnění následků některých majetkových křivd židovských fyzických osob /tisk 700/

2/ Vládní návrh zásad zákona o střelných zbraních a střelivu /tisk 577/

3/ Vládní návrh zásad zákona o vyšších soudních úřednících /tisk 615/

4/ Návrh posl. M. Kašpárka a dalších na vydání zásad zákona, kterým se mění a doplňuje trestní zákon č. 140/1961 Sb., ve znění pozdějších změn a doplňků

/tisk 587/

- v průběhu jednání poslanci odhlasovali přeložení bodu na příští schůzi

5/ Příprava výjezdního zasedání výboru do Stockholmu

6/ Zpráva o peticích došlých Parlamentu ČR za období od 1. 11. 1993 do 31. 12. 1993

7/ Sdělení předsedy

8/ Náměty a připomínky poslanců

Schůzi výboru zahájil předseda Ing. J. Pavela. Navržený program byl schválen. Návrhová komise byla určena ve složení: posl. V. Trojan, P. Buzková, Z. Stodůlka.

 

K bodu 1/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona posl. V. Dobal: předloha má napravit některé křivdy způsobené židovským právnickým i fyzickým osobám za protektorátu a které nebyly napraveny díky únoru 1948; má jak mravní tak ekonomický aspekt.

Zpravodaj výboru posl. V. Trojan vyslovil s předlohou souhlas.

Za potřebné považoval zakomponovat legislativně technická doporučení vlády. Poukázal na problematičnost první části (§ 3 - povinnou osobou by měl být pouze stát) a seznamu v příloze - neschvalovat zákon, dokud nebude seznam vyčistěn. Navrhl řešit věc prodejem objektů židovským obcím za symbolickou cenu.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Drápela; J. Ortman (poukázal na rozpor mezi důvodovou zprávou a textem zákona; položek je mnoho a není jasné, které patří obcím či jiným právnickým osobám; vznesl návrh hlasováním nedoporučit sněmovně tento tisk k projednání). Reag. předkladatel: jednotlivé položky ověřoval se starosty (28 odpovědí z 80 bylo kladných); vláda při projednávání tohoto návrhu zástupce skupiny poslanců nepřizvala.

Výbor svým hlasováním návrh zákona nedoporučil Poslanecké sněmovně k projednání - usnesení č. 84 (hlasování: 5 - 2 - 2).

 

K bodu 2/

Náměstek ministra vnitra J. Křižan: dosavadní úprava se snažila zabránit zneužití zbraní proti soc. zřízení; předložené zásady zákona mají záměr přiblížit se úpravě v demokratických zemích. Problémem jsou hromadné zbrojní průkazy - umožňují zacházet se zbraněmi i osobám ze zdravotního hlediska nezpůsobilým.

Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka: filozofie předloženého zákona se blíží úpravě rakousko-uherské a úpravě první republiky. Přípravy zásad se zúčastnil, byla značně kontroverzní, výsledkem je rozumný kompromis zájmu občana na sebeobranu s odpovědností státu.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Machalík (doporučil zaměřit se na zpřísnění při povolování zbraní a umožnit ilegálním držitelům zbraní, aby je přihlásili; zás. 2 - nově vymezit pojem plynových zbraní; zás. 11 - blíže určit doklad o zdravotní a psychologické způsobilosti);

J. Pavela (zařadit problém zbrojní amnestie); Z. Stodůlka (řešit problém plastových zbraní; zás. 1 - slova "které jsou ve výzbroji" nahradit slovy "které jsou v držení";

zás. 3 doplnit - schází hlášení obchodníků, že dotyčný nabyl zbraně; zás. 7 - v b. d/ doplnit "s výjimkou jejich použití na střelnicích"; zás. 12 - rozdělit v b. h/ "držení" a "nošení" zbraně"; zás. 15 - b. c/ přeformulovat, aby bylo odlišeno od řidičů;

zás. 22 - vypustit poslední odstavec; zás. 23 - doplnit o povinnost informovat o vrácení zbrojního průvodního listu; zás. 26 - zpřesnit druhý odstavec; zás. 35 - upřesnit oprávnění vrchního dozoru; zás. 45 - novelizovat trestní zákon a rozdělit nedovolené ozbrojování na nedovolené nošení a držení zbraně); J. Ortman; Z. Vlček; V. Trojan.

Výbor přijal usnesení č. 85 (hlasování: 8 - 0 - 0).

 

K bodu 3/

Předložený návrh zásad zákona o vyšších soudních úřednících uvedl náměstek ministra spravelnosti V. Pospíšil: vzhledem ke zvyšování nápadu na soudech, vyřeší institut vyšších soudních úředníků problém nárůstu práce, která nevyžaduje vysokou odbornost a nemusí ji vykonávat soudci.

Zpravodajka výboru posl. P. Buzková: doporučila výboru vyslovit s návrhem zásad souhlas, neboť zavedení tohoto institutu je nesporné a předloha dobře nastínila budoucí podobu zákona.

V rozpravě vystoupili poslanci: J. Ortman (vyslovil podporu navrženému zákonu, neboť upravuje stav, který již dnes soudní tajemníci zastávají; zajímal se o jejich finanční ohodnocení).

Výbor přijal usnesení č. 86, jímž vyslovil souhlas s předloženými zásadami zákona (hlasování: 7 - 0 - 0).

 

K bodu 4/

Výbor svým hlasováním rozhodl přeložit projednávání tohoto bodu na svou příští schůzi.

 

K bodu 5/

Výbor stanovil okruhy otázek pro své jednání v Parlamentu a úřadu Ombudsmana - Stockholm ve dnech 10. - 11. 2. 1994:

1/ Způsob ustavení "O"; pravomoce; postavení v ústavním systému; zákonná úprava.

Zkušenosti vyplývající z praxe; vztahy k administrativě.

2/ Technické a ekonomické zajišťování chodu úřadu.

3/ Parlamentní ombudsman ve vztahu k ombudsmanům ve výkonné moci.

4/ Problematika národností, uprchlíků (včetně zařazení do výborů v Parlamentu), migrace.

5/ Zkušenosti s azylovým zákonem.

6/ Parlament: právo petiční a jeho uplatnění.

Rozpravy se zúčastnili poslanci: J. Ortman, J. Pavela, J. Machalík, V. Exner, Z. Stodůlka, V. Trojan.

 

K bodu 6/

Výbor vzal svým usnesením č. 87 na vědomí Zprávu o peticích došlých Parlamentu ČR za období od 1. 11. 1993 do 31. 12. 1993 (hlasování: 9 - 0 - 0).

 

K bodu 7/

- Předseda výboru podal informaci o dopisu premiéra V. Klause z 13. 12. 1993 k institutu ombudsmana. Členové výboru vyslovili závěr, že ve své práci na návrhu zásad zákona budou pokračovat.

- Zpravodajové byli určeni:

T 783 - sociální koncepce a kriminality (posl. Stodůlka)

T 782 - vyšší územně právní celky (posl. Buzková, Ortman)

Zpráva MV o podnikání cizinců v ČR (posl. V. Trojan).

- Žádosti Čechů z Kazachstánu, kteří žádají o repatriaci, postoupil předseda výboru ministru vnitra ČR k vyřízení.

- Předseda výboru vstoupil do jednání s Fondem ohrožených dětí, ministerstvem práce a sociálních věcí, ministerstvem spravedlnosti k novele zákona o rodině.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP