Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

1. volební období

ZÁPIS

z 25. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 9. 2. 1994

 

Přítomni: posl. J. Pavela, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

Omluveni: posl. L. Body, P. Buzková.

Hosté: viz prezenční listina hostů.

 

PROGRAM:

1/ Interetnické konflikty (Rozbor střetů, v jejichž důsledku byla hlášena napadení Romů a členů jiných etnických skupin v České republice od ledna do října 1993)

2/ Koncepce a program prevence kriminality Program sociální prevence (tisk 783)

3/ Sdělení předsedy

4/ Náměty a připomínky poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. Josef Pavela. Návrh programu byl schválen (hlasování: 8 - 0 - 0); návrhová komise určena ve složení:

posl. J. Pavela, Z. Stodůlka, Zd. Trojan.

 

K bodu 1/

Úvodní slovo provedl náměstek ministra vnitra Martin Fendrych.

Jsou si vědomi závažnosti problematiky; fenomén rasové nesnášenlivosti je v popředí zájmu novinářů i mezinárodních organizací. Předložený materiál zpracovali ve spolupráci s HOSTem, nekladli si za cíl přesně pojmenovat celou problematiku. Předseda vlády byl seznámen s materiálem, doporučil pokračovat v práci a dodal i náměty - podrobnější materiál bude připraven koncem srpna r. 1994.

Začíná se projevovat strach veřejnosti, a proto mnoho konfliktů neoznamují. Šíří se rasové incidenty přes hranice států; objekty se stávají Romové a cizinci, kteří jsou za Romy považováni. Zdá se, že policie jeví vlažní přístup k incidentům a bagatelizuje je, stejně tak i stát. zast. a soudy - je to jistý odraz nálad ve společnosti.

Zpravodaj výboru posl. J. Pavela: podklad je jako výchozí materiál zpracován kvalitně; jde o zmapování současného stavu, obsahuje i analýzu. Postoje veřejnosti a mládeže jsou zarážející; některé sdělovací prostředky v honbě za senzacemi mohou situaci i zhoršovat. Doporučil výboru zprávu vzít na vědomí.

V rozpravě vystoupili poslanci: Zd. Trojan (zprávu hodnotil kladně; vznesl tyto připomínky: formulace "cizinci tmavší barvy pleti" není dobrá; jedná-li se o interetnické střety, media by měla informovat co nejvíce; stát má věnovat pozornost otázce výchovy k LP; příloha č. 1 - není zřejmé, jde-li o přehled evidovaných tr. činů, včetně přestupků?; do usnesení zapracovat žádost o informaci o přijatých opatřeních na základě závěrů této zprávy); J. Ortman (kladně zhodnotil materiál; navrhl výboru obrátit se na vládu s doporučením: aby předložila během roku doplňující materiál o zkušenostech resortů MS, Mšk, NS a zprávu vzít svým usnesením předlohu na vědomí); V. Exner (materiál dobře zpracován; čísla týkající se policie jsou alarmující - doporučit usnesením na toto poukázat a požádat o zpracování opatření ve vztahu k výchově policistů; opatření směrem k veřejnosti dopracovat); Z. Stodůlka (doporučil iniciovat změnu tr. zákona k pokrytí nových trest. činů - postih extremist. hnutí; je zřejmá nevyváženost v informacích sděl. prostředků); J. Machalík (ocenil snahu o objektivitu zprávy - výzkum i v policejní škole).

Výbor svým hlasováním vzal předloženou zprávu na vědomí

(hlasování: 9 - 0 - 0).

 

K bodu 2/

Náměstek ministra vnitra J. Křižan: Koncepce a program prevence kriminality naznačuje cíl, nejzákladnější východiska a naznačuje spolupráci k zamezení nárůstu kriminality.

Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka: vytkl materiálu formálnost, k vlastnímu projektu lze mít vážné připomínky, které uvede v rozpravě.

V rozpravě vystoupili poslanci:

Z. Stodůlka (v otázce řízení má k policii vztah pouze ministr - toto pojetí lze považovat za snahu ministerstva vnitra dostat policii pod kontrolu; prevence kriminality je věcí ministerstva spravedlnosti, nikoliv vnitra; na úrovni regionů a místní by tato doporučení měla výkonnou pravomoc, což neodpovídá zákonu);

J. Machalík (materiál obecný, nicneříkající; navrhl výboru vyslovit nesouhlas s předlohou, protože nic neřeší); J. Ortman (materiál špatný, navrhl přijmout usnesení, jímž VPLPN doporučí vládě, aby sdělila jaké konkrétní kroky na úseku prevence kriminality učiní, příp. učinila); J. Pavela (předlohu lze chápat jako koncepci, nikoliv jako program; doporučil výboru předlohu vzít na vědomí jako rámcovou koncepci); Zd. Trojan (republik. rada pracuje podle usnesení vlády bez projednání v parlamentu?).

Reag. předkladatel: o gesci MV rozhodla vláda; předloha je základem pro vytvoření koordinace šesti resortů při řešení tohoto úkolu; při zprac. vycházeli ze schválené doktriny policie České republiky; materiál vytváří podmínky pro preventivní práci.

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Ing. J. Dostál uvedl Program sociální prevence: předloha má být chápána jako signál všem, že sociální prevence je součástí sociální pomoci - dostat sociální práce do ulic, věznic, rodin, ústavů, k charitě, k nestátním subjektům. Myšlenky z předlohy budou promítnuty do zákonných předloh týkajících se celého sociálního systému.

Zpravodaj výboru Z. Stodůlka: podklad celkově dobře zpracovaný; náměty zde obsažené jsou velmi závažné, kupř. institut domov. práva jako sociální kategorie; schází hodnocení současné postpenitenciární péče; zvážit i jiné formy práce s mládeží.

V rozpravě vystoupili poslanci: V. Exner (navrhl vyslovit nesouhlas s materiálem pro nesystémovost - schází termíny a jedná se o souhrn nahodilých úkolů a záměrů; jaké je ekonomické zajištění; sociální školství nebylo zlikvidováno jak zpráva uvádí); J. Pavela (nemá dobré zkušenosti s Domovy dětí a mládeže na severní Moravě); Zd. Trojan (není jasná koordinace s ostatními resorty; materiálu schází koncepční pohled; žádal vysvětlit použití finanč. prostředků uvedených v ekonomic. rozvaze).

Reag. předkladatel: vláda vzala materiál na vědomí, nezavázala však jednotlivé resorty; materiál pojali spíše jako signál pro ostatní partnery; spolupracují s ministerstvem školství, vnitra, spravedlnosti a okresními úřady.

Výbor vyslovil usnesením č. 97 nesouhlas s materiálem "Koncepce a program prevence kriminality" (hlasování: 7 - 0 - 0); "Program sociální prevence" vzal na vědomí s tím, že požádal ministra práce a sociálních věcí o průběžné informování VPLPN o přijatých opatřeních v této oblasti (hlasování: 6 - 0 - 1).

 

K bodu 3/

- Předseda výboru informoval o podání Komise repatriantů postižených Černobylskou havárií na Ukrajině a v Bělorusku při Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel (podání k nahlédnutí v sekretariátu VPLPN).

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP