Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1994
1. volební období
ZÁPIS
z 26. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané
ve dnech 10. - 11. 2. 1994 ve Švédsku /STOCKHOLM/
Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.
PROGRAM:
Studijní návštěva výboru ve švédském Parlamentu a Úřadu ombudsmana
Výjezdní zasedání výboru bylo realizováno na základě iniciativy výboru petičního, pro lidská práva a národnosti s cílem seznámit se s prací švédských parlamentních výborů (ústavního, právního, zahraničního) a Úřadu ombudsmana.
10. února - jednání v Parlamentu
V ústavním výboru Parlamentu podal jeho místopředseda Bertil Fiskesjö výklad o činnosti výboru ve vztahu k působení parlamentních ombudsmanů v ústavním systému Švédska, jakož i mechanismus vazeb mezi parlamentem a Úřadem parlamentních ombudsmanů. Žádná záležitost nemůže do pléna, není-li projednána alespoň jedním výborem. Ústavní výbor má tyto úkoly: ústava a zákonodárství týkající se obcí, utajovaných skutečností, svobody projevu a svobody tisku a zkoumá způsob výkonu moci vládou; dalším úkolem jsou vnitřní věci parlamentu. Speciální pravomoc ústavního výboru: jednání o kandidátech na osobu justičního ombudsmana, o financích pro "O". Úřad ombudsmana 1x ročně podává ústavnímu výboru zprávu o své činnosti, parlament se však do výkonu práce "O" nevměšuje. Následné dotazy a diskuse byly zaměřeny na způsob volby ombudsmanů, na otázky financování Úřadu parlamentních ombudsmanů, jakož i na problematiku jejich praktické činnosti. Dále se přijetí zúčastnili poslanci: Catarina Rönnung (soc. dem.), Ingela Mortenssonová (Lidová strana - Liberálové), Inger René (Umírněná sjednocená strana), Björn von der Esch (USS).
Rozpravy se zúčastnili členové VPLPN: J. Ortman (vztah ústavního výboru a ombudsmana - zúčastňuje se "O" jednání výboru, může dávat podněty ke zdokonalení právní úpravy?); Zd. Trojan; V. Exner (otázka kontroly vlády - posuzují se i jednotlivá dílčí rozhodnutí, příp. nařízení vlády a z čí iniciativy?; jaká následná opatření jsou přijímána).
Výklad v právním výboru Parlamentu byl zaměřen na rozdělení kompetencí s ústavním výborem, jakož i na právní aspekty činnosti ombudsmanů.
Za právní výbor se přijetí zúčastnili poslanci: Göran Magnusson (soc. dem.), Berith Erikssonová (Levicová strana), Liisa Rulanderová (Křesťansko-dem. strana).
Rozpravy se zúčastnili členové VPLPN: P. Buzková (mechanismus projednávání zákonů v parlamentu - při pozměňovacích návrzích na plénu se hlasuje ihned, nebo znovu zpět do výborů?; ochrana svědka v trestním procesu - anonymita); J. Ortman ((součinnost právního výboru s ústavním?); H. Orgoníková (počet národnostních menšin ve Švédsku); V. Exner (kontroluje výbor dodrž. zák. policií a ve věznicích?); Z. Stodůlka (skupinová práva jsou pojmenována v Ústavě?; výuka v jiném jazyce; interetnické konflikty - jsou v trest. právu jako skutková podstata).
V zahraničním výboru Parlamentu seznámila posl. Maj Britt Teorinová výbor petiční, pro lidská práva a národnosti s obsahem činnosti zahraničního výboru v systému provádění zahraniční politiky, v oblasti rozvojové pomoci, problematiky odzbrojení, dodržování lidských práv v mezinárodním měřítku atd. Ze zahraničního výboru byli přítomni poslanci: Inger Kochová (Umírněná sjednocená strana - USS), Viola Furubjelkeová (soc. dem.), Peeter Luksep (USS), Hans Hjortzberg-Nordlund (USS), Fanny Rizellová (Křesťansko-dem. strana), Bengt Ahlquist (Lidová strana).
Rozpravy se zúčastnili členové VPLPN: J. Pavela; Z. Stodůlka (úprava a realizace petičního práva); J. Ortman (procházejí všechny mezinárodní smlouvy zahraničním výborem a informuje ministr zahraničí po každé cestě zahr. výbor?; jaký je ofic. pohled švédské strany na situaci v Bosně a postoj k případnému vojen. zákroku); Zd. Trojan (otázka migračních proudů v Evropě s aspektem LP; je ochota přijímat uprchlíky a stát se cílovou zemí; absorpční kapacita?); P. Buzková;
V. Exner (postup a vyřizování obecnějších stížností, podaných většími skupinami osob).
11. února - jednání v Úřadu parlamentních ombudsmanů
Vrchní parlamentní ombudsman Claes Eklundh seznámil členy výboru petičního, pro lidská práva a národnosti s historií instituce ombudsmana ve Švédsku a v dalším výkladu se zaměřil na vysvětlení činnosti Úřadu parlamentních ombudsmanů od ústavních a právních otázek až po některé aspekty jeho praktické činnosti. Čtyři ombudsmani volení parlamentem na 4 roky mají takto rozděleny oblasti činnosti:
1. soudy, státní zastupitelství;
2. sociální a nemoc. péče;
3. komunální činnost, školství;
4. daně, přistěhovalci, armáda.
"O" uskutečňují dohled nad uplatňováním zákonů vůči veřejnosti jménem parlamentu. Nejběžnější postup: pojmenování chyby a úředníka. "O" nemůže změnit rozhodnutí úřadu ani mu dávat příkazy; vykonává především prevenci. Vyřídí cca 4.500 záležitostí ročně. Důležitý je i psychologický dopad tohoto institutu na občany - necítí se tak podřízenými a úředníci se musí chovat u vědomí toho, že je možno na něj podat stížnost. "O" má plnou volnost rozhodnout, čím se bude zabývat.
Dále se členové výboru zajímali o problematiku administrativní práce Úřadu parlamentních ombudsmanů, a o vysvětlení postupu při řešení konkrétních případů.
Rozpravy se zúčastnili poslanci VPLPN: J. Pavela (řešili již případy týkající se i nejvyšších státních úředníků; zabývají se anonymními podáními?); J. Drápela (vzdává se "O" po dobu funkce členství v pol. straně?); Zd. Trojan (od jaké úrovně může "O" vykonávat dohled nad vládou či ministry; lze vstupovat kontrolou i do soukr. zdravot. zařízení? mají "O" vymezeny a rozděleny okruhy v nichž působí?); H. Orgoníková (fungují také regionální "O" nebo pomocníci v regionech; jak zajištěno právo na vzdělání v mateřském jazyce při velkém množství přistěhovalců?); Zd. Vlček (otázka náboženských vyznání a sekt - jsou problémy? - je zřejmá souvislost s migrací?); V. Trojan (zabývá se "O" také otázkou prostituce?); Z. Stodůlka (požádal vysvětlit "státní náboženství ve Švédsku"); V. Exner ("O" je volen přímo jako vrchní, příp. pro příslušnou oblast?); L. Body (vyřizování podání skupiny občanů nebo organizací?).
Ing. Jiří Drápela, v.r. |
Ing. Josef Pavela, v.r. |
tajemník-ověřovatel výboru |
předseda výboru |