Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

1. volební období

ZÁPIS

z 27. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 2. 3. 1994

 

Přítomni: posl. J. Pavela, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

Omluveni: posl. L. Body, P. Buzková, J. Ortman.

Hosté: viz prezenční listina hostů.

 

PROGRAM:

1/ Vládní návrh zásad zákona o státní sociální podpoře (tisk 784)

2/ Vládní návrh zásad zákona o základním důchodovém pojištění (tisk 785)

3/ Zásady ústavního zákona o vytvoření vyšších samosprávných celků a jejich samostatné působnosti, předložené posl. V. Grulichem a dalšími (tisk 842)

4/ Sdělení předsedy

5/ Náměty a připomínky poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. Josef Pavela. Návrh programu byl schválen s tím, že bod 2 se překládá na příští schůzi výboru; návrhová komise určena ve složení: posl. V. Exner, H. Orgoníková.

 

K bodu 1/

Úvodní slovo provedl náměstek ministra práce a sociálních věcí Ing. Z. Dostál: předloha je z pohledu státu jeden ze tří základních kamenů sociálního zákonodárství. Odstraňuje plošnou podporu, formuluje principy sociální redistribuce. Základní konstanta a variabilní násobky - mají načrtnout systém, neboť výše konstant bude aktuálně stanovena v polovině příštího roku.

Zpravodaj výboru posl. V. Exner: navrhl, aby vláda předložila souhrnnou sociální doktrinu, která by měla být Poslaneckou sněmovnou projednána před návrhy příslušných zákonů; jedná se o celkové snížení prostředků určených na sociální podporu; návrh neřeší oblast zdravotně postižených a vysokoškolských studentů;

na str. 50 se hovoří o sociální doktríně - návrh ji neobsahuje; nesouhlasil s tím, že je počítáno se snížením celkových částek na sociální podporu; automatickou valorizaci uvítal, je nutno souběžně novelizovat normu stanovující životní minimum; doporučil obrátit se na vládu, aby konstanty stanovil zákon a zmocnění vlády omezit pouze na omezený rozsah úpravy; 4 základní dávky poskytovat všem občanům - přídavky na děti, rodič. příspěvek, přísp. při narození dítěte a na pohřeb; v závěru navrhl, aby po všeobecné rozpravě byla vedena rozprava podle jednotlivých skupin zásad.

Ve všeobecné rozpravě vystoupili poslanci: J. Machalík (zákl. dávky doporuč. plošné; žádal vyčíslit zvýšení nákladů soc. odborů); Zd. Trojan (jaká je situace při ratifikaci evropské sociální charty; není řešeno postavení vysokoškoláků s nezapotřenými dětmi); V. Exner (posouzení admin. náročnosti předloženého systému); J. Drápela (přídavky na děti poskytovat plošně; prověřování rodin ponese zvýšené náklady); M. Hubová (plošné poskyt. přídavků nevede k pocitu odpovědnosti rodičů).

Členové výboru hlasováním udělili slovo přítomnému zástupci ČSKMOS, který vyslovil názor k přídavkům na děti: udělovat v souladu s LZPS všem univerzálně.

Reag. předkladatel: přídavky u rodin s velkými příjmy nemají žádnou funkci; postavení vysokoškoláků je řešeno navazující úpravou, která bude transformována do zákona o vysokých školách - přijetí se počítá letoš. rok; stejně tak bude zvláštní úprava pro zdravotně postižené - zahrne všechny tři oblasti pojištění, podpory, pomoci; výše konstant a úspor stanoveny orientačně - ukázat, co systém umí a jakým způsobem se s ním dá pracovat a záleží na rozhodnutí Parlamentu, jaký rámec a jaké konstanty stanoví; sociální doktrina existuje v rámci programového prohlášení vlády; pro sledování nároku a zabezpečování výplaty soc. dávek předpokládá zaměstnat 3 - 3.500 pracovníků.

V podrobné rozpravě vystoupili poslanci: Zd. Trojan (zás. 2 odst. 1 doplnit za slovo "plné" slovo: "měsíční"); J. Drápela; V. Exner (zás. 12 - 17 nesouhlas, aby se případně soc. příplatek vracel; minimálně čtvrtletní zúřadování; do zás. 14 doplnit způsob zjištění skutečného a vykázaného příjmu; zás. 18 upravit znění tak, aby bylo umožněno vyplatit příspěvek osobě, která dítě převezme do trvalé péče, i když už byl příplatek vyplacen někomu jinému; zás. 22 řešit případy jsou-li rodiči žáci či studenti; v zás. 33 odst. 1 a 2 nahradit pevné částky konstantou a násobkem; zás. 37 a 38 - nalézt jiný způsob výpočtu příspěvku; zás. 40 - specifikovat stanovení jednorázového příspěvku a zmocnění vlády omezit; zás. 48 nahradit budoucí čas odst. 1);

H. Orgoníková; Z. Stodůlka.

Výbor svým hlasováním vyslovil souhlas s předlohou - usnesení č. 98 (hlasování: 8 - 0 - 1).

 

K bodu 2/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad úst. zákona Zd. Trojan uvedl, že tento návrh vychází z Ústavy a vymezuje základní práva a povinnosti, hranice a finanční zdroje. Hlavní rozdíl od vládního návrhu je stanovení kompetencí.

Zpravodaj výboru posl. H. Orgoníková: předloha je pečlivěji zpracována než vládní návrh; uvedený počet celků je vyšší, a tím ekonomicky náročnější - za optimální považovala 3 celky. Navrhla výboru přijmout toto usnesení: VPLPN nedoporučuje přijetí těchto zásad.

V rozpravě vystoupili poslanci: J. Pavela (text zásad je v rozporu s důvodovou zprávou - počet krajů je obsažen v zás. 11 nikoli v příloze jak je uvedeno);

Z. Stodůlka (návrh přesně souhlasí ze zákonem o národních výborech z r. 1949;

zás. 10 je v rozporu s Ústavou; některá obecná ustanovení jsou doslova opsána z Ústavy; není rozlišen výkon státní správy a samosprávy; není řešeno k potřebě občanů); J. Drápela (počet krajů velký, z toho by plynul nárůst administrativy; vyslovil se proti předloze, neboť vhodnější z ekonomického hlediska je varianta: země Česká, Moravskoslezská a Praha); V. Exner (proti návrhu nebude, zdrží se; pojetí samosprávné působnosti shledal dobrým; postrádal problematiku dohledu);

Z. Vlček (přednesl procedurální návrh: hlasovat o návrhu zpravodajky, že VPLPN s předloženým úst. zákonem vyslovuje nesouhlas).

Výbor vyslovil usnesením č. 99 nesouhlas s předloženými zásadami ústavního zákona.

(hlasování:

- o upuštění od projednávání jednotlivých zásad 7 - 0 - 1;

- VPLPN nedoporučuje zásady Posl. sněmovně k dalšímu projednávání

5 - 1 - 2;

- o celku 6 - 1 - 1).

 

K bodu 3/

Předseda výboru informoval členy

- o žádosti premiéra Klause: prodloužit lhůtu k předložení materiálu k migraci

(Závěr: VPLPN vyslovil souhlas);

- Evropský institut pořádá konferenci v Berlíně k ombudsmanovi ve dnech

31. 5. - 4. 6. 1994

(Závěr: členové VPLPN zváží, kdo se zúčastní.)

 

K bodu 4/

Posl. Z. Stodůlka upozornil na časopis ZWROT č. 1 a 2 /1994, který vydává PZKO. Občané se podivují, že zveřejňuje nacionalisticky zaměřené články, které vzbuzují rozvrat a nenávist a právo na výuku v mateřském jazyku zde mění v národnostní štvaní.

(Závěr: dodat časopis, aby se VPLPN tímto mohl zabývat.)

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP