Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

1. volební období

ZÁPIS

z 31. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 13. - 14. 4. 1994

Přítomni: 13. 4. - posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Vlček.

14. 4. - posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Vlček.

Omluveni: 13. 4. - posl. Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan.

14. 4. - posl. P. Buzková, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan.

Hosté: viz prezenční listina

 

PROGRAM:

1/ Návrh posl. M. Kašpárka a dalších na vydání zásad zákona o volbách do Senátu Parlamentu České republiky (tisk 876)

2/ Návrh zásad zákona o Českém rozhlase předložené posl. V. Koronthálym a dalšími (tisk 870)

3/ Návrh zásad zákona o České televizi předložené posl. V. Koronthálym a dalšími (tisk 871)

4/ Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 860) - pokračování projednávání

5/ Informace o situaci v oblasti migrace na území České republiky

6/ Koncepce práce komise pro rodinu (pro ochranu práv dětí a žen)

7/ Sdělení předsedy

8/ Náměty a připomínky poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. Josef Pavela.

Návrh programu byl schválen s tím, že b. 3 bude předřazen jako bod prvý

(hlasování: 8 - 0 - 0).

 

K bodu 1/

Úvod provedl zástupce skupiny poslanců-předkladatelů M. Kašpárek: SPR-RSČ je zásadně proti Senátu, jelikož to však zatím není průchodné, předkládají tyto zásady voleb do Senátu (návrh 27 volebních obvodů). Smyslem je předejít znevýhodnění menších stran; předlohu orientovují na hlavní oblasti sporu.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Drápela: po zapracování připomínek výboru doporučil vyslovit s předlohou souhlas, neboť splňuje požadavek Ústavy na většinový způsob voleb.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Drápela (v paragrafovaném znění dopracovat vlastní volební systém); J. Ortman (chybí náležitosti z hlediska volebního aktu; vyslovit hlasováním nesouhlas s předlohou: 3 - 2 - 3); L. Body (nepodpoří žádný návrh o volbách do Senátu - je odpůrcem 2. komory); J. Pavela (předloha nedokonalá; systém 27 obvodů je však dobrý; navrhl usnesením vzít předlohu na vědomí); M. Hubová; V. Exner (usnesením vzít na vědomí a konstatovat, že je nutné dopracování o náležitosti zákona o volbách).

Výbor nepřijal usnesení k předloze (hlasování: 4 - 1 - 3).

 

K bodu 2/ a 3/

Členové výboru i zpravodajka souhlasili, aby zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad zákona provedl výklad současně k T 870 a T 871.

Zástupce skupiny předkladatelů posl. V. Koronthály: současně s těmito návrhy předkládají návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

T 870 - Český rozhlas: řeší oblast neziskových org., vysílací okruhy, postavení Rady a ředitele Českého rozhlasu, finanční zdroje doplňuje pojem "přispívat k zábavě" a "nepřípustné programy".

T 871 - Česká televize: podle předkladatelů k naplnění zákl. úkolů ČT postačuje jeden kanál a nezakazuje reklamu (1 %).

Zpravodaj výboru M. Hubová: zásady jsou potřebné, avšak komise pro sdělovací prostředky a vláda se předlohou dosud nezabývala. Schází definice veřejnoprávní instituce a zmínka o zahraničním vysílání, popis působnosti je nepřesný.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Ortman (Rada nezastupuje dle předlohy veřejnost, ale Parlament; mocenské postavení Rady vůči ČR a ČT je nepřípustné, proto doporučil vyslovit nesouhlas s oběmi předlohami); P. Buzková (navrhla přerušit projednávání předloh až bude stanovisko vlády); V. Exner (po rozpravě hlasovat o nesouhlasu s předlohou);

M. Hubová (návrh vzít na vědomí a v paragrafovaném znění zohlednit připomínky vzešlé z projednání); J. Machalík (vyslovit nesouhlas s předlohou); J. Pavela;

L. Body (veřejnost negativně reagovala, sám však dostatečně nedokáže posoudit).

Reag. předkladatele: lze zavést pojem postavení ČR a ČT "veřejně prospěšné neziskové organizace" i když ještě chybí obec. zákon; otázka zahraničního vysílání není služba občanům ČR - spadá do kompetence vlády.

Výbor přijal usnesení č. 112 k T 870 a č. 113 k T 871, jimiž vyslovil nesouhlas s předloženými návrhy zásad zákonů (hlasování: T 870 6 - 2 - 1;

T 871 6 - 2 - 1).

 

K bodu 4/

Výbor pokračoval v přerušeném projednávání T 860 - návrh zákona o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů - tedy pouze k neprojednaným paragrafům, které měly návaznost svými odkazy na zákon o volbách do Poslanecké sněmovny a do Senátu Parlamentu ČR - § 8, 10, 11, 12 a příloha.

Rozprava:

V. Exner (§ 8 - nejprve v PS projednat zákon o volbách a poté tento návrh);

J. Drápela; L. Body (návrh vzít na vědomí); J. Pavela.

Výbor přijal usnesení č. 114, do něhož zapracoval veškeré schválené připomínky (hlasování: 7 - 0 - 1).

 

K bodu 5/

Zástupce předkladatele Informace o situaci v oblasti migrace na území ČR náměstek ministra vnitra M. Fendrych: zabývá se ve dvou částech kontrolovanou (legální) a nekontrolovanou (nelegální) migrací, je nutno ji chápat jako zásadní skutečnost, která ovlivňuje život státu. Velký význam má v této oblasti jednání o readmisních dohodách, zejména se SRN - základním vyřešeným problémem je počítání lhůt. Koordinace se zahraničím při projednávání trestně práv. a azylových předpisů, i koord. meziresortní je důležitá (dobře se rozvíjí MV s MZV a MPSV). Problematika stěhování etnických Čechů do ČR - potřeba individál. zkoumání. Uvažuje se v mezinárodním meřítku o úpravě "migračních konvencí".

Zpravodaj výboru J. Pavela zhodnotil předložený materiál jako dobrou, vyčerpávající informaci. Zpracování cizineckého a azylového zákona je nutné.

V závěru svého vystoupení navrhl výboru vzít informaci na vědomí.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Machalík (zpráva dobrá; otevřený problém je způsob kontroly při vypršení dlouhodobého pobytu; kdy bude předložen zákon o pobytu cizinců a azylový?);

J. Ortman (zpráva podává ucelený přehled o vnitřní i vnější migraci; doporučil výboru vzít materiál na vědomí a doporučit vládě, aby urychlila práce na přípravě azylového zákona a zákona o pobytu cizinců s tím, aby s návrhem zásad byl VPLPN seznámen již v rámci meziresortního připomínkového řízení); J. Drápela (jaký je způsob získání pobytu v ČR pro etnického Čecha z Kazachstánu; přichází v úvahu hromadná migrace? - ze které oblasti); L. Body (vyslovil souhlas se zpřísněním podmínek udělování dlouhodobého a trvalého pobytu - migrace ze Slovenska poklesla); V. Exner (otevřel otázku Volyňských Čechů a etnických Čechů); J. Pavela (otázka Volyňských Čechů bude projednána předsedou Parlamentu s ministrem vnitra - možnost poskytnutí výjimek).

Zástupce předkladatele Dr. Smetana: zásady zákona o pobytu cizinců by měly být předloženy k připomínkám na počátku července t.r.; zásady azylového zákona - předložení se plánuje do konce r. 1994.

Nové úpravy budou řešit tyto okruhy:

- stanovit nově kritéria pro povolování trvalého pobytu (pouze sloučení rodiny s českými občany);

- stanovit podmínky trvalého i dlouhodobého pobytu - žádosti přijímat pouze na našich zastupitelských orgánech v zahraničí;

- specifikovat podmínky pro zamítnutí pobytu;

- nově stanovit rozsah přestupků;

- zakotvit povinnost občana ČR, který zve cizince;

- vyžadovat výpis z rejstříku trestů u cizinců, žádajících trvalý nebo dlouhodobý pobyt, z domovského nebo minulého pobytu;

- vyžadovat potvrzení, že cizinec netrpí nemocí, jejíž šíření je trestné;

- Cizinecká policie zřizuje odd. kontroly pobytu (dosud pouze v kraj. městech a rozšíří je i na okresní).

Náměstek M. Fendrych: termíny předložení zákonů souvisí s tím, že musí být v souladu s normami v sousedních státech, aby byla porovnatelná realita a zákony byly aplikovatelné.

Nevznesl námitky proti tomu, aby VPLPN obdržel návrh zásad již v průběhu meziresortního připomínkového řízení.

Výbor přijal usnesení č. 115 (hlasování: 8 - 0 - 0).

 

K bodu 6/

Předsedkyně komise výboru pro rodinu M. Hubová přečetla úvodní informaci ke koncepci této komise.

Členové výboru přerušili tento bod s tím, že koncepci do příští schůze písemně obdrží.

Host: posl. Gjurič: mnoho akcí pořádá koordinační rada k roku rodiny, projevil rozpaky nad záměrem VPLPN uspořádat seminář také v Parlamentu.

Předseda výboru J. Pavela: seminář k roku rodiny je motivován snahou výboru urychlit práce na novele zákona o rodině.

 

K bodu 7/

- Dopis Mezinárodní helsinské federace pro LP o mučení ve věznicích v Turecku - návrh stanoviska VPLPN: připraví posl. J. Drápela;

- mezinárodní konference "Práva národnostních menšin" - Praha, 29. 8. - 1. 10., pořádaná Ústavem státu a práva Akademie věd: za VPLPN posl. Zd. Trojan;

- Konference v Belgii (Gent) 11. - 12. 12. "Práva dětí" - za VPLPN bude delegován zástupce po zjištění bližších požadavků na účastníky;

- petice "Násilí zabíjí" - výbor pověřil předsedu výboru postoupit podání institucím, které mají ve své pravomoci tyto věci preventivně ovlivnit a působit a požádat je o vzájemnou součinnost v této oblasti.

 

K bodu 8/

Připomínky poslanců:

posl. V. Exner - požádal, aby výbor pověřil předsedu J. Pavelu svoláním pracovní skupiny k novele petičního zákona (do 4 týdnů), aby mohla tato otázka být zařazena na příští schůzi VPLPN;

posl. V. Exner, J. Pavela, L. Body navrhli, aby na příští schůzi výboru byl zařazen jako samostatný bod "Problematika repatriace etnických Čechů z hlediska udělování státního občanství" - členové výboru souhlasili.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP