Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

1. volební období

 

ZÁPIS

z 34. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 15. - 16. 6. 1994

 

Přítomni: 15. 6. - posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, V. Trojan.

16. 6. - posl. L. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, V. Trojan.

Omluveni: 15. 6. - posl. Z. Stodůlka, Z. Trojan, Z. Vlček.

16. 6. - posl. P. Buzková, Z. Stodůlka, Z. Trojan, V. Trojan.

Hosté: viz prezenční listina.

 

PROGRAM:

1/ Návrh posl. J. Kasala a dalších na vydání zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (tisk 966)

2/ Návrh posl. M. Kašpárka a dalších na vydání zákona o neslučitelnosti výkonu mandátu poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s některými funkcemi ve státní správě a samosprávě a s podnikatelskou činností (tisk 967)

3/ Zpráva o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR za období od 1. 5. 1994 do 31. 5. 1994

4/ Sdělení předsedy

5/ Připomínky a podněty poslanců

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Návrh programu byl schválen. Návrhová komise ve složení: V. Trojan, J. Ortman, H. Orgoníková.

 

K bodu 1/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu jednacího řádu

posl. A. Röschová: návrh zpracovala za 1 rok komise ustavená podle poměr. zastoupení poslanců v PS. Zásadní změnou je jiný způsob legislativního procesu - odbourávají se zásady a namísto toho se navrhuje prvé čtení zákona. Jednací řád je technická norma, vyzvala poslance, aby se pokusili nepolitizovat jeho projednávání. Se stanoviskem vlády předkladatelé nesouhlasí.

Zpravodaj výboru posl. V. Trojan: vyslovil souhlas s vystoupením předkladatelky a doporučil výboru vzít stanovisko vlády pouze jako pracovní příručku při jednání. Navrhl výboru s předlohou souhlasit s připomínkami, které budou schváleny v rozpravě. Zásadní připomínku vznesl k § 35 - členství omezit pouze na 2 výbory.

V obecné rozpravě vystoupili:

V. Exner (otázku zásad prodiskutovat; trojí čtení zákona považoval za dobré; není zřejmé, jak budou voleny orgány - kupř. Rady - které nejsou orgány PS; preferování veřejných voleb je diskutabilní); J. Ortman (§ 100 je v rozporu s § 41/2 Ústavy).

Podrobná rozprava:

J. Pavela (§ 9 odst. 8 - nahradit "do pátého dne" slovy "do patnáctého dne"; § 45 odst. 1 - nahradit slova "jmenovitý seznam" slovem "počet"; v odst. 2 - změnit "7 dnů" na "15 dnů"; § 71 - doplnit "kdo se zdržel hlasování"; § 77 odst. 1 - doplnit "a počet těch, kdo se hlasování zdrželi"; § 118 odst. 2 - doplnit "a sekretariáty výborů"; § 119 odst. 1 - vypustit "sekretáře výborů"); V. Exner

(§ 9 odst. 4 - vypustit "nemoc" a ponechat pouze "ze závažného důvodu";

odst. 5 - vynechat slova "osobně nebo písemně"; odst. 6 - vypustit; odst. 7 - doplnit "za omluvenou se též považuje ta nepřítomnost poslance, kterou omluvil předseda jeho poslaneckého klubu"; § 11 - doplnit obsahově, aby byla zachována i povinnost zabývat se přip. poslanců; § 17 odst. 1 - vypustit slova "nebo uložit pokutu..."; § 40 odst. 1 - "1/3" nahradit "1/2" ponechat jako dosud;

§ 52 písm. c/ - prohodit SZÚ, poté zákon o stát. rozpočtu, písm. n/ -"stanovit jejich počet"; § 60 odst. 1 - v závorce uvést správný § 73; § 65 odst. 1 - doplnit "v tomto případě se nepoužije lhůta podle § 38 odst. 2"; § 75 odst. 2 - doplnit v prvé větě "nebo se zdržuje" a druhou větu vypustit; odst. 3 - alt. II a vypustit poslední větu; v případě přijetí alt. I - nahradit slova "zdržuje se" slovem "nepřítomen"; § 78 odst. 1 - namísto "polit. stranám" doplnit "polit. stanám a hnutím, příp. koalic"; § 82 odst. 1 - doplnit "K projednání vláda předloží vládní programové prohlášení"); V. Trojan (§ 35 odst. 1 - "nejvýše tří výborů" nahradit slovy "nejvýše dvou výborů"); J. Machalík (§ 35 odst. 1 - doporučil účast pouze v jednom výboru; § 55 odst. 1 - nahradit "10 hodin" slovy "9 hodin"; § 59 - "jeho projed." nahradit slovy "zahájením schůze";); J. Drápela (doplnit pouze výjimku pro MIV a org. výbor; § 51 - vypustit slovo "předseda"; § 79 - za slovo "nevládních" vložit "polit. stran a hnutí"; § 80 odst. 1 - namísto "15 dnů" doplnit "30 dnů"; § 86 odst. 3 - doplnit "a zhodnocení slučitelnosti návrhu zákona s mezinár. závazky ČR"; § 87 odst. 2 - odstavec ukončit před "a";

§ 88 odst. 1 - vypustit "a je způsobilý k proj."; § 98 odst. 1 - doplnit "pokud bude naplněn"; § 115 odst. 2 - doplnit "a vyšetřovací komise" a vypustit větu za středníkem v odst. 3); H. Orgoníková; J. Ortman (§ 100 - vypustit); L. Body (§ 110 - odst. 2 vypustit).

Výbor přijal usnesení č. 128 (hlasování. 8 - 0 - 1).

 

K bodu 2/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu zákona posl. M. Kašpárek: předloha vychází z principu dělby moci.

Zpravodaj výboru posl. J. Ortman: záměr návrhu je ušlechtilý, řešení je však v rozporu s Ústavou - § 2 a § 3 jsou v rozporu s úst. čl. 25, 23 a 32. Navrhl výboru - v souladu se stanoviskem vlády - nedoporučit PS tento návrh k přijetí.

Výbor bez rozpravy přijal usnesení č. 129 (7 - 0 - 0).

 

K bodu 3/

Předloženou zprávu o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR vzal výbor na vědomí - usn. č. 130 (hlasování: 7 - 0 - 0).

 

K bodu 4/

Sdělení předsedy:

- informace o přijetí zástupce velvyslanectví Slovenské republiky v ČR p. Furdíka (přijata bez připomínek);

- mpř. vlády J. Kalvoda odpověděl na usnesení VPLPN k otázce nutnosti novely petičního zákona - novela není nutná (odpověď přijata bez připomínek);

- dopis min. I. Němce k problematice Volyňských Čechů (odpověď přijata bez připomínek);

- pisatelé petice "Oni byli první" nespokojeni s odpovědí VPLPN - posl. Body (doporučil již nereagovat); J. Pavela (v případě nutnosti přijme p. Bystrova);

- informace o setkání poradců pro národnostní menšiny (předat komisi VPLPN pro národnosti);

- žádost MZV o podklady ke zprávě o institucích na rozvoj a ochranu lidských práv (předseda se dotáže, proč MZV zaslal takovouto žádost Parlamentu).

 

K bodu 5/

posl. Orgoníková - informovala o schůzi komise VPLPN pro národnosti, jež dospěla k závěru, aby předseda VPLPN průběžně informoval VPLPN o jednání Rady pro národnosti;

posl. Body - za přítomnosti předsedy komise pro národnosti posl. Stodůlky navrhne změnu předsedy této komise.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP