Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1994
1. volební období
ZÁPIS
z 37. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané
dne 7. 9. 1994
Přítomni: posl. J. Pavela, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.
Omluveni: posl. L. Body, P. Buzková.
Hosté: viz prezenční listina.
PROGRAM:
1/ Návrh posl. R. Koláře a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon Federálního shromáždění ČSFR č. 123/1992 Sb., o pobytu cizinců na území České a Slovenské Federativní Republiky (tisk 1047)
2/ Program sociální prevence a prevence kriminality - aktuální stav východiska do roku 1996 (tisk 1043)
3/ Sdělení předsedy
4/ Náměty a připomínky poslanců
5/ Zpráva o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR za období od 1. 7. 1994 do 31. 8. 1994
Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Návrh programu byl schválen. Návrhová komise určena: Zd. Trojan, Z. Stodůlka.
K bodu 1/
Navrhovatel zákona posl. R. Kolář: záměrem předlohy je rozšířit okruh osob, které budou platit výdaje spojené s vystěhováním cizinců.
Zpravodaj výboru posl. Zd. Trojan: novela se snaží plošně řešit to, co je možno řešit přímo exekutivou při uzavírání dohod o vízovém, příp. bezvízovém styku a o jejich podmínkách; musí korespondovat s mezinárodními dohodami.
Ztotožnil se se stanoviskem vlády, že návrh lze považovat za podpůrné opatření, řešení však přísluší vládě - poslanecký návrh je nepřijatelný. Vyzval výbor, aby návrh neprojednával a požádal vládu, aby sdělila, jak daleko je s legislativní komplexní úpravou.
V rozpravě vystoupili poslanci:
J. Ortman (navrhl předkladateli, zda bude souhlasit s tím, aby se projednával návrh ve znění doporučeném vládou); V. Exner (přerušit projednávání a všem členům výboru rozdat stanovisko vlády); V. Trojan (urychleně je třeba přijmout mechanismy, které zabrání problémům; se základní myšlenkou předlohy souhlasil a doporučil výboru usnesením vyslovit souhlas s návrhem ve znění vlády).
Výbor svým hlasováním (9 - 0 - 1) přerušil projednávání tohoto bodu do příští schůze výboru, aby všichni měli k dispozici stanovisko vlády a připomínky navrhovatele posl. Koláře.
K bodu 2/
Zástupce ministerstva spravedlnosti náměstek JUDr. C. Svoboda: materiál co nejobecněji popisuje současný stav rodiny a kriminality a analyzuje příčiny. Zvažuje se, zda je účelné a správné ukládat tolik nepodmíněných trestů odnětí svobody a zvažuje se zvýšení zaměstnanosti vězňů. V současnosti činí 42 %.
Při nejbližší novele tr. zákona a tr. řádu zapracují alternativní tresty.
Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka: kladně ohodnotil zaměření na mládež. Dal k úvaze využití osvědčených institutů - např. ochranného dohledu. V závěru doporučil výboru, aby po připomínkách vzal předložený materiál na vědomí.
V rozpravě vystoupili poslanci:
J. Ortman (doporučil: I. vzít mat. na vědomí a vyžádat od vlády kontrolní zprávu k opatřením do konce června roku 1995 a požádat vládu, aby v termínu do 30. 6. předložila Poslanecké sněmovně kontrolní zprávu o plnění jednotlivých úkolů podle předloženého materiálu; v bodu II. 1c) změnit termín z roku 1995 na rok 1996);
V. Exner (schází problematika odstranění příčin kriminality; schází trvalý úkol - udržovat kapacitu diagnostických ústavů; vznesl návrh: VPLPN konstatuje, že se program nezabývá příčinami kriminality, které vidí v oblasti sociální; VPLPN bere na vědomí a žádá, aby vláda doplnila opatření k dodržování zákazu podávání alkoholu mladistvým; dále k zajišťování kapacit diagnostic. a výchovných ústavů a plné zaměstnanosti osob ve výkonu trestu); J. Pavela (mravní hodnoty v minulosti rozrušeny a tyto prapříčiny působí dodnes, sdělovací prostředky mohou navyšovat dojem kriminality).
Výbor přijal usnesení č. 138 (hlasování: 6 - 0 - 1).
K bodu 3/
Sdělení předsedy výboru
- zpravodajové určeni: T 1082 - posl. Z. Stodůlka
T 1138 - posl. Z. Stodůlka
- seminář Bílého kruhu bezpečí k prevenci kriminality - záštitu převezme VPLPN (hlasování: 8 - 0 - 0) - konat se bude v Parlamentu dne 26. 10. od 10,00 hodin
- dopis MV že zprávu k interetnickým konfliktům dodá VPLPN do 30. 9. - výbor vyslovil souhlas
- pozvánka na seminář "Podpora přípravy společensky závažných rozhodnutí" - 12. - 13. 9. v budově Akademie věd, Národní tř. 3, Pha 1
- člen VPLPN se nezúčastní
- petice p. Kepáka, Příbram - k bezpečnostní situaci - VPLPN se seznámil
- usnesení RV č. 290 a 289 k návrhu zákona o stát. rozpočtu ČR - VPLPN se seznámil
- usnesení ÚPV č. 220 a 221 k návrhu jednacího řádu - VPLPN se seznámil
K bodu 4/
Členové výboru projednali Zprávu o peticích došlých Poslanecké sněmovně ČR za období od 1. 7. 1994 do 31. 8. 1994 a vyslovili souhlas - usnesení č. 139 (hlasování: 7 - 0 - 0).
Ing. Jiří Drápela, v.r. |
Ing. Josef Pavela, v.r. |
tajemník-ověřovatel výboru |
předseda výboru |