Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

1. volební období

 

ZÁPIS

z 38. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 14. - 15. 9. 1994

 

Přítomni: 14. 9. - posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, Z. Trojan, Z. Vlček.

15. 9. - posl. J. Pavela, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, Z. Trojan.

Omluveni: 14. 9. - posl. P. Buzková, V. Trojan.

15. 9. - posl. P. Buzková, L. Body, J. Machalík, V. Trojan, Z. Vlček.

Hosté: viz prezenční listina.

 

PROGRAM:

1a/ Organizační zajištění jednání výboru

1/ Návrh posl. R. Koláře a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon Federálního shromáždění ČSFR č. 123/1992 Sb., o pobytu cizinců na území České a Slovenské Federativní Republiky (tisk 1047) - pokračování v přerušeném jednání

2/ Návrh posl. J. Bláhy, J. Wagnera a dalších na vydání zákona o kolizi veřejného zájmu se zájmem osobním (tisk 297A)

3/ Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomániemi, předloženého posl. E. Jarošem a dalšími (tisk 1082)

4/ Návrh posl. M. Čapka a J. Ortmana na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, a zákon č. 154/1994 Sb., o Bezpečnostní informační službě (tisk 1138)

5/ Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, předložené poslancem D. Štamberou (tisk 1101)

6/ Sdělení předsedy

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Návrh programu byl na návrh posl. Z. Stodůlky doplněn o bod: Organizační zajištění jednání výboru a včetně tohoto bodu schválen (hlasování: 8 - 0 - 0).

Návrhová komise byla určena ve složení: posl. Zd. Trojan, J. Ortman, Z. Stodůlka, M. Hubová.

Předseda výboru nejprve seznámil výbor s pozvánkou předsedy výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Ing. Zubka na seminář ve dnech 20. - 22. 9. k územně správnímu členění v Průhonicích. Za výbor projevil zájem posl. Drápela a posl. Orgoníková.

 

K bodu 1a/

"Organizační zajištění jednání výboru"

Posl. Z. Stodůlka nesouhlasil s rozhodnutím ved. knihovny, že přes Atrium se v pracovní dobu nesmí procházet - nevytváří to vhodné podmínky pro práci výboru. Navrhl výboru vznést požadavek na přidělení jiné zasedací místnosti pro výbor.

Výbor přijal závěr, že nesouhlasí s novým řešením přístupu do Atria a zmocnil předsedu výboru, aby s vedoucím Kanceláře PS projednal volný průchod do zasedací místnosti 109C přes Atrium jako dosud.

 

K bodu 1/

Předkladatel zákona posl. R. Kolář - pracovní materiál reagující na stanovisko vlády bylo poslancům rozdáno - obsahuje zpřesnění písm. c), legislativně-tech. úpravy podle stanoviska vlády.

Zpravodaj výboru posl. Zd. Trojan zopakoval své nesouhlasné stanovisko, které přednesl na minulé schůzi výboru, neboť návrh považuje za nadbytečný. Upozornil na doplnění § 26 - kolize, kdo platí náklady na vyhoštění - ten, kdo ho zaměstnal nebo kdo ho pozval? V § 2 odst. 3 - "cizinec je povinen" - každý, kdo přechází hranice? Týká se to i diplomatů?

V rozpravě vystoupili poslanci:

Z. Stodůlka (návrh by zasahoval do mezinár. dohod, je v rozporu s Úmluvou i dipl. a konzul. stycích; MV nemá na hranicích žádné teritoriální útvary a Policie je podřízena ministru ne ministerstvu); L. Body (zajímal se, jaký by měl tento zákon dopad k bývalým občanům ČSFR - Slovákům); V. Exner (jasně říci, zda se projednává pracovní návrh, či původní tisk - v b. 1 písm. c) vláda navrhovala "úředně ověřené pozvání"); J. Machalík (SR je suverénní stát a platí pro Slováky totéž co pro ostatní cizince); J. Ortman (záměr předkladatelů je správný a stanovisko vlády pouze návrh precizuje; každý stát reguluje pobyt cizinců);

Zd. Trojan (problém, který otevřel posl. Body je vážný - budou se Slováci vyhošťovat?); J. Drápela (vznesl pozměňovací návrh - stanovisko vlády vzít za základ jednání - hlasování: 7 - 0 - 3).

Výbor přijal usnesení č. 140 (hlasování: 6 - 0 - 4).

 

K bodu 2/

Předkladatel posl. J. Bláha - tisk 297 je již ve sněmovně rok; v tisku 297A byly zapracovány připomínky vlády a koaličních poslanců. K dispozici byla i srovnávací studie Parlamentního institutu. Oproti původnímu tisku byl snížen okruh osob, jichž se návrh týká. Stručně charakterizoval jednotlivá ustanovení, zejména § 20 a v závěru vyslovil nesouhlas se stanoviskem vlády.

Zpravodaj výboru posl. J. Ortman - tento zákon je potřebný i za situace, kdy existuje zákon č. 238/1992 Sb. Není však právně dobře zpracován, vyslovil nesouhlas s § 4 - vyloučení advokátní praxe. Poukázal na problém zletilých a nezletilých dětí; mandátový a imunitní výbor by se změnil ve vyšetřovací výbor - je zde kolize. Tisk 297A neodstranil nedostatky původního tisku, doporučil proto přerušit projednávání do doby, než tisk projedná ústavně právní výbor a mandátový a imunitní výbor (hlasování: 7 - 1 - 1).

Výbor přijal usnesení č. 136.

 

K bodu 3/

Předkladatel zásad zákona posl. E. Jaroš konstatoval, že je velký vzestup užívání drog v České republice. Za stěžejní označil zásadu č. 4 předlohy.

Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka: předložená novela pokračuje v duchu zákona č. 37/1989 Sb., který je typickým příkladem zákona zakazovacího. Potřebný by byl zcela nový zákon. Navíc zakotvuje spoluúčast policie u záchytek; neřeší největší problém - užívání dalších nealkoholických drog. V závěru se ztotožnil se stanoviskem vlády s tím, že nedoporučuje vyslovit s předlohou souhlas.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Ortman (navrhl - alt. I: vyslovit souhlas s tím, aby skupina předkladatelů dopracovala podle připomínek z projednání v PS a ve vládě; alt. II: VPLPN bere na vědomí s tím, že doporučuje předkladateli dopracovat ve smyslu připomínek z projed. zásad v PS a ve vládě); J. Pavela (podpořil stanovisko J. Ortmana;

zás. 3 bod 9g) 1. - čvrtá řádka škrtnout čárku a gramaticky upravit); J. Machalík (doporučil vyslovit souhlas s předlohou, ačkoliv jsou v některých zásadách nepřijatelné návrhy; zás. 2 - vypustit; vypustit druhou větu bodu 28, písm. h);

Z. Stodůlka (úpravu by měla předložit vláda; zás. 4 - v poslední větě doplnit i alkohol a upřesnit přímou a nepřímou reklamu; zás. 5 - dát do souladu se zákonem o obecní policii a o Policii ČR; zásadu pojmově zpřesnit a systémově vymezit;); L. Body (předlohu uvítal; zás. 2 nevypouštět, lépe naformulovat;) V. Exner (název zás. 6 - zpřesnit bod 14a) "a všichni"; zás. 7, bod 17 - zpřesnit tak, aby protialkohol. stanice mohly zřizovat i jiné subjekty; bod 18 - zpřesnit podmínky spolupůsobení policie; výše sankcí stanovit pomocí násobků minimální mzdy;); Zd. Trojan;

Zd. Vlček.

Výbor svým usnesením č. 142 vyslovil s předlohou souhlas.

 

K bodu 4/

Zástupce předkladatelů novely zákona posl. J. Ortman: návrh směřuje k ochraně institucí, volených zastupitelstvem. Jde o jistotu zastupitelů, že jejich dokladů nebude použito jako krycích dokladů.

Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka: vzhledem k tomu, že chybí centrální vzory průkazů členů zastupitelstev, bylo by vhodné doplnit, že vzor průkazů bude v příloze (výbor názor zpravodaje nepodpořil: 1 - 1- 6).

Členové výboru svým hlasováním (8 - 0 - 0) vyslovili souhlas s předloženým návrhem zákona bez připomínek - usn. č. 143.

 

K bodu 5/

Předkladatel novely zákona č. 94/1963 Sb. posl. D. Štambera: dosud nebyl zákon novelizován, výjimku tvoří ustanovení o církevních sňatcích. Přijetí Ústavy i LZPS a Úmluva o právech dítěte vyvolalo nutnost alespoň dílčí novely, zejména z hlediska práv dítěte, aby nebyly objektem, ale skutečně subjektem práv. Představil výboru Dr. Zdenu Svobodovou, která se spolupodílela na zpracování návrhu, s tím, aby jí případně bylo uděleno slovo.

Zpravodajka výboru posl. M. Hubová: stanovisko předkládá své osobní, komise pro rodinu bude předlohu projednávat. Pozitivně zhodnotila, že otázky rodinného práva přišly na pořad, v závěru navrhla výboru, aby vzal předlohu na vědomí.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Ortman (novela zákona o rodině je nutná, měla by však být komplexnější; VPLPN by měl znát stanovisko své komise pro rodinu, z tohoto důvodu navrhl projednávání přerušit a požádat kmisi pro rodinu o stanovisko); Z. Stodůlka (vyslovil názor přizvat na projednávání výborem zástupce Unie mužů); Zd. Trojan (vzhledem k nekvalitní formulaci zásad požádal o dodání paragrafovného znění - předkladatel souhlasil, že zajistí).

Výbor přijal usnesení č. 144, jímž přerušil projednávání novely (hlasování: 7 - 0 - 1).

 

K bodu 6/

Sdělení předsedy výboru

- přikázané návrhy zákonů byly probrány;

- T 1148 - zpravodaj určen posl. Zd. Trojan.

 

K bodu 7/

posl.:V. Exner - kdy bude uzavřeno jednání ve věci Volyňských Čechů?

J. Pavela - reag.: ministr J. Ruml podá zprávu k otázce Volyňských Čechů a poté bude zařazeno na jednání VPLPN.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP