Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1994
1. volební období
ZÁPIS
z 42. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané
dne 23. - 24. 11. 1994
Přítomni: 23. 11. - posl. J. Pavela, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan.
24. 11. - posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan.
Omluveni: 23. 11. - posl. L. Body, P. Buzková, J. Ortman, Z. Vlček.
24. 11. - posl. P. Buzková, Z. Vlček.
Hosté: viz prezenční listina.
PROGRAM:
1/ Petice č. 668, 673, 669, 662, 665, 666 - násilí ve sdělovacích prostředcích
2/ Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, předložené poslancem D. Štamberou (T 1101)
3/ Návrh zásad zákona, kterým se mění a doplňují zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, předložený posl. S. Grossem a dalšími (T 1161)
4/ Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky 11. dodatkový protokol k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, kterým se mění mechanismus v ní ustavený, přijatý ve Štrasburku dne 11. května 1994 (T 1249)
5/ Sdělení předsedy (výzva výboru "Oni byli první")
6/ Vládní návrh zásad zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce ústavních činitelů (T 1288)
7/ Vládní návrh zákona o regulaci reklamy (T 1289)
8/ Náměty a připomínky poslanců
Schůzi výboru zahájil a řídil místopředseda JUDr. Z. Stodůlka. Informoval o přeložení bodu 4/ navrženého programu na druhý den jednání výboru. Návrh programu byl schválen.
K bodu 1/
1. zpravodaj posl. V. Exner: uvedené petice žádají - zákaz prodeje a půjčování nosičů informací, keré ohrožují zdravý vývoj dětí, dětem; regulovat veřejné předvádění násilí, omezit šíření brutality tím, že se nebudou vyrábět hračky-zbraně; obracejí se na Parlament, aby se zabýval vzrůstající brutalitou a stavem morálky. Navrhl řešení, která by byla potřeba uplatňovat, avšak toto jednání nespatřoval jako uzavření problému. Výbor by měl požádat o zpracování řešení příslušné a odpovědné orgány a dále požádat o rozbor současné právní úpravy LO Kanceláře PS, rozbor řešení v práv. systémech jiných států vyžádat od Parlamentního institutu, případně požádat ministera spravedlnosti, ministra práce a sociálních věcí a Úřad pro veřej. správu a legislativu o jejich stanoviska.
2. zpravodaj výboru posl. Zd. Trojan: požádat o vyjádření vládu a Úřad pro veřejnou správu a legislativu, dále Radu pro televizní a rozhlasové vysílání, Radu Českého rozhlasu, Radu České televize. Doporučil dnes jednání neuzavírat a posoudit nejen legislativní stav, ale i uplatňování legislativy v praxi.
Rozprava:
J. Machalík (požádat Radu pro rozhlas. a televiz. vysílání o posouzení struktury programů vzhledem k působení na děti a mládež; funkce rodiny nezanedbatelná; školy posílají petice a měly by problém ovlivňovat - min. školství by mělo mít koncepci); V. Trojan (petice nejsou podloženy exaktními výsledky výzkumů, které by neblahý vliv násilí a pornografie ve sděl. prostředích dokládaly - jsou z 99 % založeny na pocitech pisatelů; zvážit zda se pustit do budování systémů zákazů a příkazů, hrozí nebezpečí vytváření cenzurních orgánů; řešení prosazovat dlouhodobé s důrazem na úkol rodiny - neřešit zákazy, ale vychovávat děti, rodiče, učitele - upřednostnit prevenci); J. Pavela (nelze před tímto problémem zavírat oči; zadat Parlamentnímu institutu žádost o rozbor výsledků a statistik ze zahraničí; zamezit prezentaci "násilí pro násilí" - děti to pak berou jako běžný styl života; legislativní prostředky nepoužívt pouze jako represi, ale také k organizaci společenského života; školy důležitou úlohu ve výchově; navrhl rozpravu ukončit s tím, že jednání se přerušuje a věcí se výbor bude trvale zabývat - takto odpovědět pisatelům petic); H. Orgoníková (na semináři BKB, kterého se účastnili psychologové, zást. policie, učitelé, lékaři, se přítomní shodli, že prezentace násilí, zejména v televizi, má vliv na agresivitu dětí - chtějí to zkusit; nebezpečné jsou videohry, kdy děti vstupují do děje a potom si to chtějí vyzkoušet); M. Hubová (obrátit se s náměty na komisi pro sdělovací prostředky PS a na Radu pro rozhl. a televizní vysílání; vznesla dotaz, zda by šetření k tomuto problému mohl výbor iniciovat prostřednictvím Parlamentního institutu a zaplatit; vyvíjet tlak na podporu aktivit pro volný čas dětí - stát. prostředky investovat; pozvat doc. Říčana, BKB na příští jednání výboru a požádat ho, aby spolupracoval na koncepci k tomuto problému); Zd. Trojan (jedná se o celosvětový problém, je třeba získat další poznatky a nějakým způsobem institucionálně zajistit, cenzurovat lze těžko); V. Exner (uvedl příklady z televiz. programů pro děti, které jsou nevhodné; rodičům je třeba napomáhat vhodnou skladbou pořadů v jejich nepřítomnosti v odpoledních hodinách); J. Drápela (současná doba přinesla změnu hodnot, poklesá duchovní kultura, v televizi schází osvětové pořady pro děti i pro rodiče - doporučit televizi jejich počet zvýšit; sex netabuizovat, ale přizpůsobit formu věku dítěte; Rada televize by měla zvážit skladbu pořadů); Z. Stodůlka (stát nese zodpovědnost za společenské vlivy na děti a za učitele - dnes pouze odučí a o děti se nezajímají, jako dříve).
Výbor přijal usnesení č. 166, jímž přerušil projednávání (hlasování: 8 - 0 - 0).
K bodu 2/
Předkladatel zásad zákona posl. D. Štambera neopakoval úvodní výklad, neboť ho provedl při projednávání zásad na schůzi výboru - bylo přerušeno usnesením č. 144.
Zpravodajka výboru posl. M. Hubová: v rámci plnění usnesení VPLPN č. 144, jímž výbor žádal komisi pro rodinu o zaujetí stanoviska k předloze se 3x sešla nejprve legislativní sekce komise pro rodinu, zpracovala připomínky z jednotlivých připomínkovaných míst a na základě výstupu z legislativní sekce komise pro rodinu přijala závěr: je naléhavé tuto oblast řešit, podporuje meziresortní komisi, je nutno přihlédnout k realizovaným výzkumům a souběžně reflektovat nové vědecké poznatky. Komise nedoporučila projednávat předložené zásady T 1101.
Předkladatel posl. D. Štambera byl se závěrem komise pro rodinu již seznámen a bude se podílet na její další práci.
Výbor svým usnesením č. 167 vyslovil nesouhlas s předlohou (hlasování: 5 - 0 - 2).
K bodu 3/
Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zásad zákona posl. S. Gross: jedná se o novelizaci současně tří zákonů.
Zpravodaj posl. J. Machalík: upravit legislativně tuto oblast je nutné. Vláda přislíbila předložit návrh zásad, do dnešního dne tak neučinila. Navrhl požádat vládu o předložení návrhu. Zásady předložené poslanci neřeší vše. Doporučil vzít předlohu na vědomí s tím, aby paragrafované znění bylo zpracováno podle připomínek vzešlých z projednávání ve výborech.
Rozprava:
J. Machalík (jaká je představa konkrétního řešení přiznání majetku; bude zkoumán původ majetku nebo se bude vycházet od roku "0"?); Z. Stodůlka (jak je myšlen zákaz činnosti; formulace zájem státu je příliš široká, žádal konkretizovat).
Výbor vzal svým usnesením č. 168 návrh zásad zákona na vědomí.
K bodu 4/
Zástupce ministerstva zahraničních věcí JUDr. Novák: 11. dodatkový protokol k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod umožňuje zjednodušením procedury urychlit a zefektivnit práci orgánů kontrolujících dodržování LP - vyřizování individuálních stížností. Ruší se dvouinstančnost (komise), věci posuzuje přímo soud Rady Evropy. Odpadají i dosavadní rozhodovací funkce Rady ministrů.
Zpravodaj posl. Zd. Trojan uvítal, že Česká republika chce ratifikovat protokol č. 11. Možnost odvolání je dána i podle tohoto dodatku a máme zájem na urychleném průběhu ratifikačního procesu. V Radě Evropy jsme kritizováni za to, že u nás ratifikační procesy probíhají pomalu. V návrhu postrádal důvodovou zprávu. Navrhl výboru, aby doporučil Poslnecké sněmovně vyslovit s předlohou souhlas.
Rozprava:
V. Exner; L. Body (předlohu uvítal).
Výbor přijal usnesení č. 169, jímž doporučil PS vyslovit souhlas s předlohou (hlasování: 8 - 0 - 0).
K bodu 5/
a/ Projednání výzvy Výboru "Oni byli první" se zúčastnil i předseda Poslanecké sněmovny PhDr. M. Uhde.
Předseda výboru J. Pavela provedl úvod s tím, že stanovisko klubů, které měly toto podání projednat dodal písemně pouze klub KDS.
Předseda PS PČR M. Uhde uvedl, že považuje osud mnohých emigrantů, kteří se chovali loajálně vůči ČSR, za velmi dojemný. Vzhledem k tomu, že jde o velmi úzkou skupinu lidí a nelze jít před rok 1948 vyslovil názor, že se nebudou otevírat finanční požadavky, ale Poslanecká sněmovna by měla přijmout usnesení, jímž by vyslovila, že se seznámila s osudy těchto osob, sklání se nad jejich památkou, a vyslovit lítost na tím, co se jim přihodilo.
Rozprava:
J. Drápela (přednesl stanovisko klubu LSU a ČMSS - podpoří takovéto usnesení); J. Machalík (navržená forma usnesení je pro klub LB přijatelná); Zd. Trojan (návrh předsedy PS je přijatelný); Z. Stodůlka (v roce 1945 neexistoval v ČSR řádně fungující demokratický stát; do usnesení vložit slovo "všem" pozůstalým, obětem..., formulovat obecně); V. Trojan (navrhl hlasovat o usnesení); J. Pavela (uzavřít dnes tuto záležitost; přednesl návrh usnesení, jímž výbor pověřuje předsedu J. Pavelu, aby využil nabídky předsedy M. Uhdeho a společně připravili návrh usnesení pro Poslaneckou sněmovnu); L. Body; L. Ortman (VPLPN reaguje na žádost polit. grémia, jedná se o morální satisfakci, navrhl výboru pověřit předsedu J. Pavelu a M. Uhdeho přípravou návrhu usnesení).
Výbor přijal usnesení č. 170 (hlasování: 11 - 0 - 0-).
b/ Předseda výboru dále informoval o návštěvě iránského velvyslance v PS, kterého přijal dne 23. 11. Zástupce Iránu se snaží navazovat bližší kontakty, nejen s ministerstvem zahraničních věcí, ale i meziparlamentní kontakty.
c/ Zpravodajové určeni:
T 1313 - zásady úst. zák. o obraně - posl. Stodůlka
T 1324 - všeobecné zdravotní pojištění - posl. Machalík
T 1330 - všeobec. zdravot. pojišťovna a další pojišťovny - posl. Buzková
K bodu 6/
Zástupce předkladatele Ing. Vaněk uvedl, že cílem předlohy je sjednocení dosud roztříštěné právní úpravy. Vytvořit relace, automatická valorizace.
Zpravodaj výboru posl. J. Drápela - platy ústavních činitelů jsou dnes stanoveny nedobře, předložený návrh řešení neshledal dobrým. Přednesl návrh usnesení, jímž výbor vyslovuje nesouhlas s předlohou.
Rozprava:
V. Trojan (úhrada na bydlení 2.000,- je směšná, stejně tak paušální náhrady, kdy ministr má kompletní servis oproti poslanci a jsou stanoveny stejné); J. Machalík (přijmout úpravu pouze pro tento Parlament, pro toto volební období; vláda by měla k 1. 1. 1995 jednorázově řešit koeficient poslaneckých platů i náhrad; řešit i problematiku poslanecké penze - obdobně jako v SRN či Francii - po skončení volebního období automatická); J. Drápela (řešit v návrhu důchody ústavních činitelů); V. Exner (usnesení PS k této otázce obsahovalo požadavky, které vláda nesplnila; zdokumentovat platový vývoj a varianty řešení); H. Orgoníková (řešit také otázku poslaneckých kanceláří v místech).
Výbor přijal usnesení č. 171 (hlasování: 6 - 0 - 1).
K bodu 7/
Zástupce ministerstva hospodářství Ing. Zd. Kruliš: smyslem návrhu je nahradit současnou roztříštěnou úpravu komplexní úpravou, cílem je ochránit společnost před nežádoucí reklamou.
Zpravodaj výboru posl. V. Exner: návrh plní úkol sjednotit legislativu v této oblasti a má obecnou tendenci zmírnit stávající omezení. V závěru požádal výbor, aby zvážil, zda neodmítnout předlohu jako celek.
Rozprava:
V. Body (§ 2 je proklamativní; návrh stanoví rámec podnikání v reklamě);
Zd. Trojan (řada věcí není předlohou dostatečně definována a kupř. definice skryté reklamy zcela chybí); V. Exner (navrhl přerušit projednávání do příští schůze výboru, neboť VPLPN musí zvážit i z hlediska dopadů na LP); J. Ortman (ukončit rozpravu).
Výbor přijal usnesení č. 172, jímž přerušil projednávání návrhu zákona do příští schůze výboru.
K bodu 8/
Posl. M. Hubová seznámila výbor s tím, že by ráda uspořádala tiskovou konferenci za komisi pro rodinu k věcem rodinného práva - dne 30. 11.
Výbor se vyslovil, že rozhodnutí ponechává na předsedkyni komise pro rodinu posl. M. Hubové.
K bodu 5/ - pokračování přerušeného jednání
Předseda výboru J. Pavela přečetl návrh usnesení k výzvě Výboru "Oni byli první", jež zpracoval s předsedou Poslanecké sněmovny M. Uhdem - viz příloha.
Výbor návrh usnesení svým hlasováním (6 - 0 - 1) přijal. Usnesení č. 173.
Ing. Jiří Drápela, v.r. |
Ing. Josef Pavela, v.r. |
tajemník-ověřovatel výboru |
předseda výboru |