Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

1. volební období

 

ZÁPIS

z 44. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti, konané

dne 18. - 19. 1. 1995

 

Přítomni: 18. 1. - posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

19. 1. - posl. J. Pavela, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Trojan, Z. Vlček.

Omluveni: 19. 1. - posl. L. Body

Hosté: viz prezenční listina.

 

PROGRAM:

1/ Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, předložené posl. R. Opatřilem a dalšími (T 1353)

2/ Zásady zákona, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, předložené poslancem R. Opatřilem a dalšími (T 1354)

3/ Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, předložené posl. R. Opatřilem a dalšími (T 1355)

4/ Informace o setkání předsedy Poslanecké sněmovny a poslanců se zástupci Romů dne 20. 12. 1994

5/ Vládní návrh zákona o regulaci reklamy (T 1289)

- pokračování v přerušeném projednávání

6/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů a zákon ČNR č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů (T 1324)

7/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR, ve znění pozdějších předpisů, zákon ČNR č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů (T 1330)

8/ Zpráva o peticích došlých Parlamentu ČR za období od 1. 12. 1994 do 31. 12. 1994

Zpráva o peticích došlých Parlamentu ČR za rok 1994

9/ Kontrola plnění usnesení výboru petičního, pro lidská práva a národnosti č. 149 z 13. 10. 1994

10/ Sdělení předsedy

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda výboru Ing. J. Pavela. Výbor rozhodl, že 3 návrhy zásad předložené posl. Opatřilem (bod 1/, 2/ a 3/) bude projednávat i bez účasti předkladatele. Návrhovou skupinu výbor určil: posl. P. Buzková, J. Machalík, V. Exner.

 

K bodu 1/

Zpravodajka výboru posl. P. Buzková: všechny tři návrhy zásad předložené posl. Opatřilem a dalšími mají společného jmenovatele - snížení dolní hranice věku trestní odpovědnosti mládeže. Vyslovila souhlas se stanoviskem vlády, zejména ve věci rozporu s doporučením RE. Zvýšení kriminality mládeže nelze řešit způsobem, který předloha navrhuje. Nedoporučila výboru s předlohou vyslovit souhlas.

V rozpravě vystoupili poslanci:

Z. Stodůlka (vyslovil souhlas se zpravodajkou); J. Pavela (navrhl usnesením výboru vyslovit nesouhlas s předloženými zásadami zákona).

Výbor přijal usnesení č. 177 (hlasování: 7 - 0 - 3).

 

K bodu 2/

Zpravodajka výboru posl. P. Buzková: návrh zásad zákona shledala zcela pobuřujícím, jedná se o zásadní omezení lidských práv; jde o rozšíření možnosti vydat trestní příkaz ve velmi závažných záležitostech.

V rozpravě vystoupili poslanci:

Z. Stodůlka (návrh je v rozporu s úst. Listinou o základ. lidských právech);

J. Pavela (navrhl usnesením vyslovit nesouhlas s předlohou); J. Ortman (navrhl zařadit do programu bod o rasové nesnášenlivosti).

Výbor přijal usnesení č. 178, jímž vyslovil nesouhlas s předlohou (hlasování: 9 - 0 - 1).

 

K bodu 3/

Zpravodajka výboru posl. P. Buzková: nedoporučila výboru přijmout ani tuto předlohu - ochrana anonymity svědka je nedostatečně koncipována; návrh chce řešit aktuální problémy, ale zcela nedostatečně; není zkvalitněním právního řádu.

V rozpravě vystoupili poslanci:

P. Buzková (předlohu by měla připravit vláda, legislativní úprava je velice potřebná).

Výbor svým usnesením č. 179 vyslovil nesouhlas s předloženými zásadami zákona (hlasování: 8 - 0 - 2); svým usnesením č. 180 výbor doporučil vládě, aby v co nekratším termínu předložila PS návrh úpravy posílení ochrany svědka (hlasování: 10 - 0 - 1).

 

K bodu 4/

Posl. J. Ortman navrhl zařadit na jednání výboru informaci o setkání zástupců Romů s předsedou Poslanecké sněmovny a dalšími poslanci (hlasování: 12 - 0 - 0).

Informaci o setkání předsedy Poslanecké sněmovny PhDr. M. Uhdeho a poslanců VPLPN se zástupci Romů přednesl posl. L. Body: setkání přijalo "Výzvu", jíž se obrátilo na vládu, aby zvážila tvrdost zákona č. 40/1993 Sb., která postavila Romy do situace druhořadých občanů; poukázala na kritické sociální postavení Romů a dále vyzvala vládu, aby zamezila organizování a působení rasistických a fašistických skupin na území České republiky. Výzvu podepsali Romové, kteří se jednání zúčastnili. Výzvu zaslal 25 velvyslancům akreditovaným v ČR, prezidentovi republiky, EU, papežskému nunciovi a předsedům politických stran.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Ortman (je třeba zvýšit komunikaci; komise pro národnosti VPLPN musí více pracovat s Romy; doporučil, aby do čela komise pro národnosti byl zvolen posl. L. Body); Z. Stodůlka (požádal o zproštění funkce předsedy komise pro národnosti z důvodu svého zaneprázdnění ve vyšetřovací komisi; nebylo by dobré zúžit otázku národností na otázku Romů; není dobré, že někteří členové Rady pro národnosti jsou i členy komise VPLPN pro národnosti); J. Pavela (členy Rady pro národnosti jmenuje ministr I. Němec; úplné oddělení by nebylo dobré; problém Romů je jak sociální, tak národnostní; se svým členstvím v komisi VPLPN souhlasil); Zd. Trojan (je potřeba oživit činnost komise - pozvat všechny dosavadní členy, případně doplnit o členy-Romy, protože otázka Romů je velice závažná; doporučil, aby členem komise byl i předseda VPLPN; požádal nejprve o svoláni komise pro národnosti a teprve poté další kroky, jak navrhl posl. Body); L. Body (problém Romů je sociálním problémem národnostní menšiny, proto se snaží jako poslanec využít všech možností, jak zlepšit postavení romské komunity - k tomu hodlá využít i této komise; nejprve svolá představitele všech národnostních menšin a přednese svou představu o práci komise - požádal proto, aby členové komise do té doby zvážili kdo a jak budou v komisi pracovat).

Výbor přijal usnesení č. 181 (hlasování: 9 - 0 - 0).

 

K bodu 5/

Výbor pokračoval v přerušeném projednávání návrhu zákona o regulaci reklamy. Zpravodaj posl. V. Exner nedoporučil otevírat obecnou rozpravu a připomenul, že na minulém jednání dal k úvaze, zda výbor neodmítne předlohu jako celek.

V rozpravě vystoupili poslanci:

V. Exner (vyslovil pochybnosti o pojmenování "komunikační média"; v § 1,

odst. 1 - doplnit na konec věty "reklam. předmětů nebo jinak";

odst. 2 - v posledním řádku vložit slova "komunikační prostředky, výrobky a předměty.."; § 2, odst. 2 - doplnit o výčet ze str. 11 přílohy v § 5, písm. a),b),d);

§ 8 odst. 4 - nahradit za spojkou "a" slova "profesní sdružení" slovy "sdružení účastníků reklamního procesu a sdružení spotřebitelů"); Zd. Trojan (§ 1, odst. 1 - slovo "myšlenek" nahradit "jiných výkonů či hodnot"); Z. Stodůlka (§ 3 odst. 2/ a 3/ označit jako odst. 1/ a 2/ a odst. 1/ označit jako odst. 3/); J. Ortman;

P. Buzková.

Výbor nepřijal stanovisko k předloze; usnesení č. 182 (hlasování o souhlasu 5 - 0 - 5; hlasování o nesouhlasu 2 - 3 - 5).

 

K bodu 6/

Zástupce ministerstva zdravotnictví nám. Ing. O. Typolt: záměr předlohy je sjednotit způsob správy pojišťoven; možnost změny zdravot. pojišťovny je 3 měsíční termín změněn na 1 rok; sankční penále je sníženo; příjmy z pronájmu považovat za jiný příjem.

Zpravodaj výboru posl. J. Machalík: navrhl výboru odmítnout tento návrh, protože povinnosti a práva pojištěnce nejsou vyvážena a doporučil vyzvat vládu, aby současně předložila zákon o zdraví lidu; práva pojištěnce nejsou žádná.

V rozpravě vystoupili poslanci:

V. Trojan (zahrnutí do placení poj. příjmů z pronájmu bylo dosud u důchodců, nyní vláda zavádí u všech - nesprávné řešení); Z. Stodůlka (zákon neřeší otázku sankcí vůči pojišťovně; občan si pojišťovnu vybírá za určitých podmínek a do nich by neměl vstupovat nikdo jiný; schází kontrolní mechanismy); J. Pavela (pojišťovny nechtějí hradit ÚSP úkony a pomůcky v těchto ústavech); V. Exner (je problém zapůjčování prostředků zdravot. techniky); J. Machalík (základní věci, které musí být pacientu poskytnuty musí řešit zákon).

Výbor přijal usnesení č. 183, jímž vyslovil nesouhlas (hlasování: 6 - 0 - 2).

 

K bodu 7/

Zástupce ministerstva zdravotnictví nám. Ing. O. Typolt krátce předlohu uvedl.

Výbor poté schválil procedurální návrh zpravodajky výboru posl. P. Buzkové, aby projednávání předlohy bylo přerušeno do doby, než výbor pro sociální politiku a zdravotnictví dokončí projednávání návrhu se zástupci pojišťoven.

Hlasováním výbor přerušil projednávání předlohy do další schůze usnesením č. 184 (8 - 0 - 0).

 

K bodu 8/

Předseda výboru přednesl návrh, zda by nebylo dobré přerušit projednávání dohoto bodu do příští schůze výboru, neboť tentokrát jsou předložené zprávy mnohem obsažnější.

Výbor hlasováním (7 - 0 - 0) tento bod přerušil do další schůze výboru - usnesení č. 185.

 

K bodu 9/

Kontrolu plnění usnesení VPLPN č. 149 uvedl mpř. výboru Zd. Trojan a předal slovo přítomným ministrům: spravedlnosti, práce a sociálních věcí a náměstkovi ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

Ministr spravedlnosti JUDr. J. Novák:

Za důležité u represivních složek považoval zkoumání motivu pachatele; Státní zastupitelství zpracovalo pokyny pro vyšetřovatele, aby zkoumali příp. rasový podtext a tento pokyn je plněn; díky novele tr. řádu a posílení soudců došlo ke zrychlení soudního řízení, což je z hlediska prevence důležité, aby v co nejkratší době došlo k odsouzení. Prevence je levnější než represe; nelze tyto problémy vyřešit jen stát. orgány, ale i spoluodpovědnost rodiny.

Ministr práce a sociálních věcí Ing. J. Vodička:

ve veřejnosti jsou rasistické nálady a volá po tvrdých a jasných řešeních; vznesl pochybnost, že existuje nástroj, jímž se tomu dá čelit; nejsou řešitelné normálními metodami sociální práce. V tomto roce budou ve všech okresech zřízeni sociální asistenti, kteří budou v rizikových skupinách působit proti rasistickým projevům. Problém je jiný v místech s velkou koncentrací Romů. Od r. 1991 je založené americkou nadací "České centrum pro řešení konfliktů", MPSV se podílí na činnosti - jedná se o výcvik osob pracujících v sociální oblasti.

Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy RNDr. M. Bartošek: škola nerezignuje, ale nemůže být těžiště prevence pouze zde; v místech romských komunit se zřizují nulté třídy - jsou pozitivní zkušenosti; bude třeba zvýšit prostor pro dialog učitele a žáka.

Výbor přijal usnesení č. 186 (hlasování: 7 - 0 - 1).

V rozpravě k materiálu min. spravedlnosti vystoupili poslanci:

J. Drápela; P. Buzková (po řešení problémů volá veřejnost, ale i poslanci; apelovala na přítomné zástupce ministerstev, aby byl kladen důraz na prevenci a uvést doporučení z předlož. materiálů v život); J. Ortman (materiál min. spravedlnosti kvalitní; k působení společenství a sekt by měla být přísnější právní regulace);

V. Exner (podle pohledu veřejnosti interetnické konflikty narůstají - jaké spatřují možnosti zastavení tohoto trendu; nezaměstnanost u Romů vyšší než u ostat. obyvatel - stát musí reagovat; doporučil,aby komise pro národnosti připravila návrh usnesení Poslanecké sněmovny, jímž by sněmovna vyzvala vládu k řešení nezaměstnanosti Romů. S tímto doporučením výbor vyslovil souhlas; doporučit min. školství provést rozbor možnosti rozšíření vzdělávání dětí v mateřském jazyce alespoň na začátku školní docházky); Zd. Trojan (r. 1995 je rokem Tolerance vyhlášeným RE - vláda by se neměla zbavovat odpovědnosti za akci takto mezinárodně preferovanou a musí hledat cesty pomoci Romům - obdobný problém řešili v USA s černošským obyvatelstvem; vyslovil nesouhlas s vystoupením ministra Vodičky); M. Hubová (ve Vsetíně vznikl projekt prevence kriminality - jde o výčet, čím se zabývat; je také třeba hledat smysluplné aktivity pro rizikové skupiny mládeže, kupř. pomoci řešit finanč. problémy v tělovýchově - jde o věc min. školství); J. Machalík (jde o problém celé společnosti, nejen stát. orgánů; některé věci stát může vyřešit, kupř. vyšší procento nezaměstnanosti Romů, jsou často odmítáni i slušní, právě proto, že jsou Romové - proto vytvořit MPSV systém, který zaručí Romům, kteří chtějí pracovat, aby práci měli); H. Orgoníková (MŠk má poradce z řad Romů? - vzdělávání Romů je problém a od toho se odvíjí i zaměstnávání; problém úplatků; nemlčet k protiromským náladám); J. Pavela (výchova k lidským právům je nesmírně důležitá, úlohu v této oblasti by měly sehrát i neziskové organizace; zaměstnávání Romů - ve výběrovém řízení by se mělo přihlížet k tomu, zda firma zaměstnává Romy).

 

K bodu 10/

a/ setkání s p. Barnetovou z USA dne 25. 1. v 9,00 h:

za VPLPN se zúčastní posl. P. Buzková a posl. H. Orgoníková;

b/ žádost posl. Exnera na zařazení do příští schůze VPLPN:

T 1366 - vl. návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 124/1992 Sb., o vojenské policii - zpravodaj posl. V. Exner;

/hlasování o projednávání VPLPN: 5 - 0 - 4/

T 1364 - návrh posl. J. Krámka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 76/1959 Sb., o některých služebních poměrech vojáků, ve znění pozdějších předpisů - zpravodaj posl. V. Exner;

/hlasování o projednávání VPLPN: 5 - 0 - 4/

T 1365 - návrh posl. J. Krámka a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, ve znění pozdějších předpisů - zpravodaj posl. Z. Stodůlka;

/hlasování o projednávání: 5 - 0 - 4/

c/ přikázané návrhy zákonů - určení zpravodajů:

T 1386 - posl. J. Ortman

T 1417 - posl. J. Drápela

d/ repatriace etnických Čechů - členům výboru byl rozdán návrh novely zákona č. 40/1993 Sb., o stát. občanství - přerušeno do zítřka, až projedná komise výboru pro zpracování tohoto návrhu (26. 1. v 9,45 h);

e/ Stanovisko Svazu učitelů a školských pracovníků postižených z politických důvodů k zákonu o důchodovém zabezpečení výboru - bude aktuální až vláda předloží; (k nahlédnutí v sekret. VPLPN)

f/ Karviná - JUDr. Henych z MV ČR spolu se zástupci Kanceláře prezidenta republiky šetřili přímo v Karviné dne 29. 12. 1994 problém odnímání stát. občanství - nedospěli k závěru, že by došlo k zásadním chybám.

Posl. P. Buzková za komisi pro LP připraví dopis.

g/ Seminář k rodinnému právu dne 9. 3. 1995

návrh účastníků je k nahlédnutí ve VPLPN; bude využita i koncepce předložená vládou;

h/ reakce premiéra, Rady ČR pro rozhlasové a tel. vysílání, legislativ. odboru a Rady Českého rozhlasu na usnesení VPLPN č. 166 - násilí ve sdělovacích prostředcích;

ch/ dopis nám. Fendrycha - zpráva o interetnických konfliktech bude jako samostatná kapitola ke zprávě o bezpečnostní situaci.

 

Ing. Jiří Drápela, v.r.

Ing. Josef Pavela, v.r.

tajemník-ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP