Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1995
1. volební období
ZÁPIS
z 54. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti
dne 31. 5. 1995
Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, P. Buzková, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, J. Machalík, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Z. Vlček.
Omluveni: posl. H. Orgoníková, Zd. Trojan.
PROGRAM:
1/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1714)
2/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 436/1991 Sb., o některých opatřeních v soudnictví, o volbách přísedících, jejich zproštění a odvolání z funkce a o státní správě soudů České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1715)
3/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 335/1991 Sb., o soudech a soudcích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 1716)
4/ Vládní návrh zákona o zahájení činnosti Vrchního soudu v Olomouci (tisk 1717)
5/ Návrh posl. O. Zeminy a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění zákona č. 67/1993 Sb., a zákona č. 163/1993 Sb. (tisk 1685)
6/ Návrh posl. A. Roschové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 200/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů (tisk 1742)
7/ Návrh posl. J. Navrátila a dalších na vydání ústavního zákona, kterým se doplňuje ústavní zákon ČNR č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky (tisk 1705)
8/ Zásady zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, předložené posl. J. Vyvadilem (tisk 1705) - přeloženo na příští schůzi výboru
9/ Vládní návrh zákona o důchodovém pojištění (tisk 1574)
- přeloženo na příští schůzi výboru
10/ Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňují některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o důchodovém pojištění (tisk 1674)
- přeloženo na příští schůzi výboru
11/ Sdělení předsedy
12/ Podněty a připomínky poslanců
Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. Pavela. Předložil návrh programu s tím, že doporučil vyřadit bod 9 a 10 z tohoto programu a přeřadit na příští schůzi výboru. Výbor s tímto návrhem vyslovil souhlas (hlasování: 9 - 0 - 0).
K bodu 1/
Zástupce ministra spravedlnosti nám. JUDr. C. SVOBODA - cílem předlohy je sjednocení judikatury. Při zániku ČSFR vznikla 4stupňová soudní soustava, je proto třeba důsledně oddělit apelační princip (Vrchní soud) a kasační princip (Nejvyšší soud). Zpřesňuje se dovolání.
Zpravodajka posl. P. Buzková - jde o vyčištění dělby působnosti mezi Nejvyšším a Vrchním soudem. Doporučila účinnost zákona až od 1. 9. 1995 a doporučila výboru s předlohou vyslovit souhlas.
V rozpravě vystoupili:
L. Body (jedná se již o 15. novelu, kdy již bude rekodifikace?); J. Buzková (účinnost od 1.9. 1995).
Výbor přijal usnesení č. 239 (hlasování: 9 - 0 - 0).
K bodu 2/, 3/ a 4/
Náměstek ministra spravedlnosti JUDr. C. SVOBODA provedl výklad současně k T 1715, T 1716 a T 1717: oddělení apel. a kasačního principu, výkladová funkce Nejvyššího soudu co do judikatury, překládání soudců - velice citlivá záležitost (diskutuje se, zda je to ústavní).
Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka - T 1715 a T 1717: jedná se o technické úpravy a vyslovil souhlas s jejich přijetím. T 1716 je problematičtější: sporné body jsou - otázka dodržení principů - právo občana na řádný soud proti tomu, že žádný nesmí být odňat svému soudci. Přesto předlohu podpořil, neboť právo na řádný soud je důležitější.
Problematičtější je otázka dočasného zproštění výkonu funkce soudce - toto by měl rozhodovat kárný senát a ne ministr.
V rozpravě vystoupili:
Tisk 1715 - Z. Stodůlka (účinnost od 1. 9. 1995).
Výbor přijal usnesení č. 240 (hlasování: 7 - 0 - 0).
Tisk 1716 - Z. Stodůlka (účinnost od 1. 9. 1995); V. Exner (b. 14, § 40 odst. 6 nahradit novým zněním: "Základní plat a zařazení do příslušné platové skupiny náležející soudci podle zvláštního zákona 1/, který byl přeložen k výkonu funkce k jinému soudu podle odstavce 4, mu zůstávají zachovány.").
Výbor přijal usnesení č. 241 (hlasování: 8 - 0 - 0).
Tisk 1717
Z rozpravy nevzešly žádné připomínky, proto výbor přijal usnesení č. 242 (hlasování 9 - 0 - 0).
K bodu 5/
Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona O. ZEMINA - paragrafované znění zpracovali předkladatelé se snahou vyhovět stanoviskům z projednávání zásad ve výborech. Jde o zkvalitnění výběru uchazečů, z BBV vzešlo rozšíření oprávnění i pro vozidla měst. a obecní policie.
Zpravodaj výboru posl. V. Trojan - správný trend je zkvalitnění výběru uchazečů do obecní policie, správné je i rozšíř. pravomocí v oblasti pořádku, problematickým však shledal rozšíření pravomocí v oblasti dopravy. Doporučil b. 6, § 17b vypustit, dále b. 7 a 8 vypustit.
V rozpravě vystoupili:
Z. Stodůlka (městská policie tímto dostává pravomoci orgánů státních); J. Pavela; V. Trojan (nutno rozlišovat hledisko kupř. v Praze a na malých městech. V Praze doporučil řešit posílením dopravní policie; účinnost zákona od 15. 7. 1995).
Výbor přijal usnesení č. 243 (hlasování: 6 - 0 - 1).
K bodu 6/
Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona M. VÝBORNÝ - předloha je kompromisem debat, které probíhaly k problému řešení přestupkové imunity. Návrh doporučuje řešit přestupky poslanců jak je běžné, pouze ty přestupky, které by mohly při projednávání být politicky zneužity, ponechat Poslanecké sněmovně.
Zpravodajka výboru posl. P. Buzková - sdělovací prostředky hovoří o poslanecké imunitě, neboť dosavadní právní úprava je nešťastná. Doporučila tento návrh přijmout, je i z legislativ. hlediska dobře připraven.
V rozpravě vystoupili:
V. Trojan (specifikace rozlišení přestupků?; doporučil dopravní přestupky zařadit mezi ty, které budou ponechány PS, neboť kupř. poslanec z malého města může být nenapadnutelně šikanován policistou; čl. I, b. 1 § 9/3 zařadit § 22/1 b) a d) a promítnout do dalších ustanovení); J. Machalík (dopr. přestupky s alkoholem ponechat k šetření policii?); Z. Stodůlka (imunita se vyvinula, aby exekutiva neměla možnost ovlivňovat zákonodárce).
Výbor přijal usnesení č. 244 (hlasování: 4 - 1 - 2).
K bodu 7/
Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona J. NAVRÁTIL - návrh reaguje na společenskou objednávku: zakotvit do Ústavy právo na přiměřené bydlení (jak je deklarováno v mezinár. dokumentech), výhradní vlastnictví státu, obdobně jako bylo v čl. 10 Ústavy ČSFR, všeobecný zákaz retroaktivity zákonů, princip jediného státního občanství, úprava státního jazyka.
Zpravodaj výboru posl. Z. Stodůlka (návrh má označení článků neorganické; Ústava 100/1960 mluvila o právu na bydlení, nebylo však vynutitelné, musel by být vydán i příslušný zákon. Čl. 2 je v rozporu ochrany vlastnictví, nastal by rozpor s Ústavou. Tato předloha by znamenala zásah do Ústavy s dalekosáhlými důsledky, proto doporučil opatrnost.
V rozpravě vystoupili:
V. Exner (podpořil předlohu); Z. Stodůlka (text jde nad rámec mezinárodních dohod).
Výbor nepřijal stanovisko k předloze
- hlasování o nesouhlasu: 3 - 2 - 4,
- hlasování o souhlasu: 3 - 3 - 3.
K bodu 8/ a 9/
Výbor tyto dva body pořadu při schvalování návrhu pořadu schůze přeložil na následující schůzi výboru.
K bodu 10/
Výbor rozhodl projednávání této předlohy přeložit na příští schůzi výboru.
K bodu 11/
Předseda výboru J. Pavela seznámil členy výboru:
- 8. - 9. června navštíví ČR delegace zpravodajů Parlamentního shromáždění Rady Evropy - s VPLPN by se chtěli setkat 8. 6. od 14,00 - 15,15 hodin.
Závěr: zúčastní se také další členové výboru - posl. J. Pavela, Zd. Trojan, P. Buzková, L. Body, V. Exner, M. Hubová, Z. Stodůlka, J. Machalík.
- přišla odpověď z Ministerstva zahraničních věcí na usnesení VPLPN č. 211 -doporučovalo publikovat dosud nepublikované bezvízové dohody.
- informace o migraci usnes. sněmovny - 1x za rok sněmovně, 1x za půl roku výboru.
P. Buzková - MV přizvat, aby zdůvodnili.
- návrh zásad zákona o veřejném ochránci práv je připraven. V Rudém právu vyšla noticka, že LB podal tento návrh, ke kterému se připojili někteří koaliční poslanci. VPLPN se snažil, aby věc nebyla zpolitizována. Dal v úvahu, zda svolat tiskovou konferenci a opravit informaci, nebo přijmout usnesení VPLPN.
Rozprava:
J. Machalík (nesouhlasí s tím, co bylo v RP, pokud to řekl, vyslechnout posl. Ortmana, až bude přítomen; navrhl, aby posl. Stodůlka a posl. Hubová připravili návrh usnesení); Z. Stodůlka (vhodnější je forma usnesení VPLPN; to, co se stalo vedlo ke zpolitizování); P. Buzková (usnesení přijmout v každém případě, bylo to ve více novinách; naformulovat rozumně); V. Exner (dalo by se říci, že původ návrhu je na PF - Mikule, Sládeček; vyslovil politování, že nebylo přesně v tisku řečeno vše - není uvedeno KSČM);J. Ortman (přečetl zprávu ČTK, Práce - neřekl zde, že návrh vypracoval LB, ale že návrh přinesl, neprozradil ani disketu; navrhl usnesení - VPLPN konstatuje, že návrh zásad...je výsledkem práce celého VPLPN); J. Drápela; J. Pavela (usnesení by nemělo být konfrontační).
Výbor přijal usnesení č. 246 (hlasování: 9 - 0 - 0).
K bodu 12/
V. Exner (k odpovědi min vnitra Rumla - dodatek k informaci o migraci neodpovídá požadavku usnesení VPLPN; navrhl vrátit se k této věci).
Ing. Jiří Drápela, v.r. |
Ing. Josef Pavela, v.r. |
tajemník-ověřovatel výboru |
předseda výboru |