Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1996
1. volební období
ZÁPIS
z 65. schůze výboru petičního, pro lidská práva a národnosti
dne 21. 2. 1996
Přítomni: posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, H. Orgoníková, J. Ortman, Z. Stodůlka, V. Trojan, Zd. Trojan.
Omluveni: posl. P. Buzková, J. Machalík, Z. Vlček.
PROGRAM:
1/ Návrh posl. J. Payna na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění zákona č. 272/1993 Sb. a zákona č. 140/1995 Sb. (T 2053)
2/ Zpráva o peticích došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR za období od 1. 1. 1996 do 31. 1. 1996
3/ Sdělení předsedy
4/ Podněty a připomínky poslanců
5/ Návrh pořadu a termínu příští schůze výboru (22. 2. 1996)
6/ Ústavní právo občanů na podávání petic, návrhů a stížností
Schůzi výboru zahájil a řídil předseda Ing. J. PAVELA. Výbor rozhodl, že se jednání bude nahrávat a změnil pořadí 1/ a 6/ bodu programu (hlasování: 9 - 0). Hlasování se zúčastnili: posl. V. Trojan, Z. Trojan, J. Drápela, M. Hubová, V. Exner, Z. Stodůlka, H. Orgoníková, L. Body, J. Pavela.
K bodu 1/
Předlohu uvedl posl. J. PAYNE.
Zpravodaj výboru posl. J. PAVELA: předlohu uvítal, neboť odstraní nedostatky zákona. Převzal za své návrhy vlády s výjimkou, že v § 16 odst. 2 zůstane možnost nahradit doklad o st. obč. cestov. pasem. V navrhovaném § 11, odst. 3 za slovy 31. 12. 1992 doporučil vypustit zbytek věty.
Všeobecná rozprava: L. Body (podpoří novelu, i když neřeší vše; navrhl doplnit řešení pro děti v pěstounské péči); Zd. Trojan (novela pokrývá 2 oddělené problematiky); J. Ortman (obával se retroaktivity, za problematické považoval vypuštění možnosti propuštění ze st. svazku); V. Trojan (jde o dvě problematiky, proto navrhl oddělené hlasování, navrhl vypuštění 2. části); J. Pavela; Z. Stodůlka (reagoval na vystoupení Dr. Vodičkové: jde o sociální problematiku, neřešit v zák. o stát. občanství); V. Exner (umožňuje § 7, odst. 1d výjimku pro řešení otázky těchto dětí?).
Výbor svým hlasováním (9 - 0) udělil slovo Dr. Vodičkové z Fondu ohrožených dětí: požádala poslance řešit současně situaci slovenských dětí, které se zde narodily a žijí mimo svou rodinu, nemají zde trvalý pobyt, nemluví slovensky. Jde většinou o romské děti. Svěřením do pěstounské péče těmto dětem udělit stát. občanství, a to i retroaktivně.
Reag. předkladatele: J. Payne - vypustit podmínku 2 let beztrestnosti je možné, zřejmě i MV bude souhlasit; novelou chtěl cíleně řešit omezený okruh probl. Tato novela směřuje k modernímu pojetí, proto volí liberál. propuštění - prohlášení. Je třeba dořešit staré případy. K vystoupení Dr. Vodičkové - tyto děti mají slovenské občanství a my je ho nemůžeme z hlediska mezinárod. práva zbavit, řešit spíše možnost snadnějšího získání trvalého pobytu.
Podrobná rozprava: M. Hubová (nový § 10a: "MV může prominout podmínky stanovené § 7 odst. 1 nezlet. osobě, která je svěřena do pěstounské péče občanu ČR nebo se v pěstounské péči nacházela k 1. 1. 1993". - hlasovat doporučila až na příští schůzi výboru); J. Pavela (připomněl prohlášení UNHC, které bylo výboru rozdáno a doporučil vrátit se k věci, až bude stanovisko MPSV a ověřit si dopady; na příští jednání si ověří na MV stanovisko předkladatele a požádá na schůzi PS o přikázání výboru); Z. Stodůlka (nepřijímat dnes usnesení, požádat na schůzi PS o přikázání výboru a přizvat členy komise pro rodinu na příští projednávání; prohlášení UNHCR pomíjí vývoj právního řádu v ČR a upozornil, že předloha nejedná o uprchlících ani bezdomovcích, ale o osobách, které mají státní občanství);
V. Exner (dnes provést část podrobné rozpravy a přerušit; stanovisko vlády je nepřesné); J. Ortman (účinnost zákona 1. 7. 1996); Zd. Trojan (vrátit se k předloze po prvém čtení; jednání oddělené s jednotlivými resorty) L. Body (pozvat na příští projednávání zástupce cizinecké policie); J. Drápela (po 3 letech nelze otázku volby stát. občanství znovu otevírat).
Výbor svým hlasováním (6-0) udělil slovo zást. UHCR: novelu zákona vítají, souhlasí plně s § 16, k § 11 předložili písemné připomínky. Posl. J. Pavela se dotázal, zda vypuštění poslední části věty odst. 3 § 11 splňuje podmínky UHCR? (UHCR: souhlasili).
Výbor přijal usnesení č. 294 v tomto znění:
Výbor petiční, pro lidská práva a národnosti po úvodním výkladu předkladatele posl. J. PAYNA, zpravodajské zprávě posl. J. PAVELY a po rozpravě
I. schvaluje tyto pozměňovací návrhy:
- b. 1 - § 11, odst. 3 - text odstavce ukončit za datem 31. 12. 1992;
- účinnost stanovit dnem vyhlášení zákona;
II. zmocňuje předsedu výboru, aby při prvním čtení v Poslanecké sněmovně požádal o přikázání výboru k projednání;
III. přerušuje projednávání tohoto bodu.
Hlasování (5 - 0) se zúčastnili: posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, V. Exner, M. Hubová, Z. Stodůlka, Z. Trojan.
K bodu 2/
Výbor přijal usnesení č. 295 v tomto znění:
Výbor petiční, pro lidská práva a národnosti
I. bere na vědomí předloženou Zprávu o peticích došlých Parlamentu ČR za období od 1. 1. 1996 do 31. 1. 1996;
II. pověřuje předsedu výboru, aby prostřednictvím počítačové sítě byli se zprávami seznámeni všichni poslanci PS PČR.
Hlasování (5 - 0) se zúčastnili: posl. L. Body, V. Exner, M. Hubová, Z. Stodůlka, Z. Trojan.
K bodu 3/
- Posl. L. BODY navrhl na březnovou schůzi výboru přizvat členy komise pro národnosti (samostatný bod Postavení národnostních menšin ČR);
- posl. Zd. TROJAN doporučil učinit inventuru všech usnesení výboru a zařadit na některou příští schůzi do programu (vláda nereagovala dosud na usn. k extremismu).
Rozprava: posl. V. EXNER navrhl Zd. Trojana zpravodajem k inventuře usnesení výboru.
- posl. J. ORTMAN se vrátil k záměru výboru setkat se s prezidentem k návrhu zákona o veřejném ochránci práv; doporučil požádat p. prezidenta o přijetí.
Rozprava: posl. Zd. TROJAN sekretariát VPLPN má předjednat s KPR počet členů delegace; posl. L. BODY - měli by se zúčastnit především členové pracovní skupiny k návrhu zákona o ochránci veřejných práv.
- posl. M. HUBOVÁ doporučila požádat MPSV o sdělení jak daleko je příprava zákona o soc. právní ochraně dětí.
K bodu 4/
Výbor vyslovil souhlas s návrhem pořadu své 66. schůze.
Hlasování (7 - 0) se zúčastnili: posl. J. Pavela, L. Body, J. Drápela, M. Hubová, J. Ortman, Z. Stodůlka, Z. Trojan.
Výbor přijal usnesení č. 298 v tomto znění:
Výbor petiční, pro lidská práva a národnosti po rozpravě
I. schvaluje program
- příští schůze výboru dne 22. 2. 1996 /viz příloha/.
PŘÍLOHA:
PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1996
1. volební období
výbor petiční, pro lidská práva a národnosti
POZVÁNÍ
na 66. schůzi
22. února 1996
v zasedací místnosti č. 109C / ATRIUM,
v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,
Sněmovní 4, Praha 1
NÁVRH PROGRAMU:
1/ 10.30 h
Vládní návrh zákona o výkonu trestu odnětí svobody (T 2065)
UVEDE: zástupce Ministerstva spravedlnosti ČR
ZPRAVODAJ: posl. M. HUBOVÁ
2/ Sdělení předsedy
3/ Podněty a připomínky poslanců
4/ 12.00 h
Návrh pořadu a termínu příští schůze výboru
5/ 12.15 h
Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu návrh prohlášení, jímž se odvolává výhrada podle článku 28 a uznává příslušnost Výboru proti mučení, přijímat podání podle článků 21 a 22 Úmluvy proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (T 2016)
UVEDE: zástupce Ministerstva zahraničních věcí ČR
ZPRAVODAJ: posl. J. ORTMAN
K bodu 6/
Zpravodaj posl. Z. STODŮLKA: Ústava zakotvuje petiční právo, zákonem však není dostatečně provedeno. Tyto argumenty budou potřebné při 2. čtení zákona o veřejném ochránci práv. Vyhláškou 150/1958 Sb., absolutní zrušení VLK, odpadla možnost sankcí. Petiční právo dává právo sepsat petici a sbírat podpisy, nedává petentům právo na odpověď a dle Ústavního soudu jsou lhůty v zákoně 85/1990 Sb., pouze pořádkové a tento zákon neumožňuje efektivní výkon práva petičního, úprava stížností je zcela nulová.
V rozpravě vystoupili: V. Exner (usnesením požádat vládu o řešení situace příprav leg. návrhů a zápis z tohoto jednání); Z. Stodůlka (v občanech roste nedůvěra v úřady; navrhl projednávání přerušit do projednání zákona o "O");
J. Pavela; Z. Trojan (uzavřít diskusi a pověřit posl. Stodůlku, aby zpracoval písemně teze k této problematice).
Výbor svým hlasováním (5 - 0) pověřil posl. Z. Stodůlku, aby do příští schůze výboru zpracoval teze k problematice ústavního práva občanů na podávání petic, návrhů a stížností.
Ing. Jiří Drápela, v.r. |
Ing. Josef Pavela, v.r. |
tajemník-ověřovatel výboru |
předseda výboru |