Zápis
z 1. schůze výboru PSP pro sociální politiku a zdravotnictví
konané dne 20. ledna 1993
Přítomni: |
posl.MUDr.N.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, PhMr.P.Kulička,H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, ing.M.Raška, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait, CSc., A.Váchalová |
Omluveni: posl. J.Stadler,
Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a řídil celý její průběh předseda výboru MUDr.M.SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Návrh poslanců P.Tollnera a dalších na vydání ústavního zákona ČNR o ustavení Prozatímního senátu Parlamentu (tisk 2)
2. Sdělení předsedy výboru
3. Vystoupení prezidentů České lékařské komory, České stomatologické komory a České lékárnické komory
4 Různé.
K bodu 1:
Návrh poslanců P.Tollnera a dalších na vydání ústavního zákona ČNR o ustavení Prozatimního senátu Parlamentu (tisk 2) odůvodnil ing.Josef PAVELA, předseda výboru petičního, pro lidská práva a národnosti. Naznačil, že jde především o legislativní krok, dále že návrh tohoto zákona je zdařilejší než původní verze. neboť poskytuje objektivnější hledisko výběru.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr.Emil JAROŠ.
V rozpravě, jako první vystoupil Ing.M..RAŠKA s procedurálním návrhem vést pouze obecnou rozpravu a neotvírat rozpravu podrobnou - tento návrh byl přijat. Po obecné rozpravě v níž vystoupili MUDr.J.JANEČEK, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.R.DOSTÁL,CSc, G.MAZALOVÁ a Dr.M.SYKA, výbor nedoporučil poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s návrhem poslanců P.Tollnera a dalších na vydání ústavního zákona ČNR o ustavení prozatimního senátu Parlamentu (tisk 2).
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.E.JAROŠ návrh usnesení č. 1/1993, které bylo poslanci schváleno, 4 se zdrželi hlasování nikdo nebyl proti. (Viz příloha).
K bodu 2 :
Předseda výboru MUDr.M.SYKA informoval o znovuotevření otázky USP Palata. Informoval o zprávě v tisku ze 14. ledna 1993 (Mladá fronta, Rudé právo) a 18. ledna (Svob. slovo) kde bylo zpochybněno usnesení výboru č. 50/1992 a bylo označeno jako skandální, dále byla zpochybněna kompetence výboru a výbor byl osočen z osobních zájmů.
V rozpravě, v níž vystoupili poslanci: A.VÁCHALOVÁ, G.MAZALOVÁ, H.LAGOVÁ, MUDr.E.BUREŠ, MUDr.M.SYKA, MUDr.M.ČERBÁK, Doc.RSDr.J.ŠTRAIT,CSc., MUDr.J.JANEČEK, se výbor rozhodl v krátké době pozvat všechny strany zúčastněné v problematice ÚSP PALATA na společný seminář. Výbor se dále rozhodl poskytnout ČTK stanovisko ke zpochybnění kompetence výboru jak se stalo v tisku 14.1.1993.
Předseda výboru MUDr.Martin SYKA oznámil poslancům, že dne 13.1.1993
proběhl seminář o pojistném, který organizoval hospodářský výbor. Semináře se dále zúčastnili zástupci ministerstva zdravotnictví, ministerstva práce a sociálních věcí, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Dr.Ing.NĚMEC,CSc. a zástupci tisku. Z důvodu některých zmíněných nedostatků, především v zákoně o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění vznikl návrh sestavit pracovní skupinu složenou z poslanců hospodářského výboru, výboru pro sociální politiku a zdravotnictví, dále ze zástupců ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí, která by shromažďovala podněty k novelizaci zákonů o pojistném. K práci v této pracovní skupině se přihlásili poslanci: MUDr.L.RUBÁŠ, MUDr.E.JAROŠ, E.FISCHEROVÁ, G.MAZALOVÁ, MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.J.JANEČEK.
Předseda výboru MUDr.M.SYKA informoval členy výboru o úmyslu iniciovat setkání s ministrem VODIČKOU a s ministrem LOMEM v průběhu února, kde by příslušní ministři sdělili koncepci legislativy pro rok 1993. Poslanec PhDr.J.NĚMČÍK informoval o dohodě s panem ředitelem SEDLÁČKEM, o možnosti realizovat seminář k problematice dopadů daňového systému na sociálně slabší rodiny. Poslanec Dr.doc.ŠTRAIT ,CSc navrhl uskutečnit setkání s ministry na půdě příslušných ministerstev.
Předseda výboru MUDr. Martin SYKA informoval o některých změnách zákonů týkajících se zdravotního pojištění, které se objevily v zákoně o armádě ze dne 21. 12. 1992. Hodnocení a přezkoumání těchto změn bylo doporučeno pracovní skupině zabývající se přípravou novelizace zákona na všeobecném zdravotním pojištění.
Předseda výboru MUDr.M. SYKA informoval o připravovaném setkání zástupců WHO s poslanci, které by se mělo uskutečnit 3. února 1993. Setkání bude zaměřeno k otázkám podpory nekuřáctví v činnosti zákonodárných sborů. Předseda vyzval členy výboru k aktivní účasti.
Předseda výboru MUDr. Martin SYKA informoval členy výboru o pracovní schůzce se zástupci ministerstva zdravotnictví, ministr (MUDr.P.Lom,CSc., Dr.Srnová) zástupci VZP (Dr.NĚMEC, MUDr.ŠEBOR, Dr.VEVERKA) a zástupci ministerstva financí (ing.BŘEZINOVÁ, ing.HERANOVÁ). Schůzka proběhla dne 7. 1. 1993 na základě dopisu bývalého člena Dozorčí rady Dr.KARLÍKA a zabývala se otázkou činnosti Správní rady, Dozorčí rady, dále se zabývala problematikou související s financováním v rozjezdovém období.
Předseda výboru MUDr. Martin SYKA informoval členy výboru o schůzce s členem rady velvyslanectví Ruské federace panem CINGOVATOVEM, která se uskutečnila 15. 1. 1993.
Předseda výboru dále informoval poslance o záměru navázat kontakty s parlamentními výbory podobného zaměření v jiných zemích.
Předseda výboru MUDr. Martin SYKA oznámil poslancům možnost získat zdravotnickou ročenku ČSFR 1992. 16 poslanců projevilo o tuto ročenku zájem.
Předseda výboru dále informoval poslance o došlé korespondenci pro výbor:
- nabídka kurzu základní epidemiologické metody (v angličtině)
- informace o aktivitě "Život bez kouření" předáno poslanci MUDr.E.JAROŠOVI
- dopis paní Visatové a pana Zdeňka Vávry (nesouhlas s placením stomatologických zákroků sociálně slabších skupin) předáno poslanci MUDr.J.JANEČKOVI
- dopis brněnského magistrátu pana RNDr. L.ZAHRADNÍČKA předáno poslankyni G.MAZALOVÉ;
- dopis V.VESELÉHO (příloha dopis panu ministrovi) o problematice rodičů postiženého dítěte předáno komisi pro zdravotně postižené poslanci MUDr.J.JANEČKOVI
- petiční listina k zachování poskytování dávek a služeb pro zdravotně postižené občany pana M. JANKU předáno komisi pro zdravotně postižené poslanci MUDr.J.JANEČKOVI;
- provozování k lékařské komoře předáno MUDr.M.ČERBÁKOVI.
Na závěr předseda výboru MUDr.M.SYKA informoval poslance o odpoledním pokračování schůze výboru, kde proběhne vystoupení prezidentů České lékařské komory, České stomatologické komory a České lékárnické komory.
Ve 13,30 hodin předseda výboru MUDr. Martin SYKA krátce představil a přivítal prezidenty jednotlivých profesních komor.
Jako první vystoupil prezident České lékařské komory doc.MUDr.Bohuslav SVOBODA,CSc. Informoval poslance o předchozím krizovém vývoji komory. Dále sdělil, že v otázce privatizace má komora jiný názor než ministerstvo zdravotnictví a předpokládá v této oblasti intenzivní jednání. Dále vyslovil obavu, že transformace zdravotnictví s sebou ponese zhoršení zdravotní péče. V této souvislosti se zmínil o nedostatcích v legislativní oblasti (zákon o nestátní péči). Dále uvedl, že v souvislosti s privatizací majetku dochází ke zhoršování péče o zdraví a zdůraznil nutnost podpory těch, kdo se privatizují. K otázce standartní a nestandartní péče bude rozhodovat dohodovací řízení s VZP. Na závěr zdůraznil nutnost, aby vzdělávání bylo v rukou lékařů nejlépe kontrolováno jednotlivými komorami.
V rozpravě vystoupili poslanci: MUDr.E.JAROŠ, který upozornil na 2 extrémy vyskytující se v procesu privatizace. Buď privatizovat všechny činnosti nebo neprivatizovat nic. MUDr. SVOBODA zdůraznil, že prioritní je péče a zároveň upozornil na obavu lékařů z privatizace.
MUDr.J.PEKÁREK definoval ekonomizaci jako proces jak za nejméně peněz uchovat lidi co nejvíce zdravé. V této souvislosti se poslanci MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.J.JANEČEK a MUDr.M.SYKA shodli na doposud absentující koncepci zdravotní politiky, která by řešila i výhled privatizace. Dr.RUBÁŠ naznačil, že není korektní mluvit o ohrožení zdravotní péče. MUDr.DOSTÁL se vyslovil k poskytnutí maximální podpory těmto komorám a k zdůraznění stanoviska, že výbor privatizaci podporuje.
Po této rozpravě byl představen Dr.Jan HORÁČEK prezident České lékárnické komory. V krátké informaci o činnosti České lékařské komory zdůraznil, že komora je dobudována a že se potýká s určitými problémy ve větších městech (největší potíže shledává v Praze). Zdůraznil potřebu dalšího vzdělávání lékárnických kádrů v oblasti přijímání na vysoké škody, zdůraznil nutnost komisí a v otázce vzdělávání se pochvalně zmínil o brněnské praxi, která je orientována více prakticky než vzdělávací praxe v Hradci Králové. Dále informoval poslance o nutnosti etického dozoru, informoval o vzniku čestné rady, o vzniku vnitřního kodexu, který je závazný pro členy lékárnické komory. V oblasti kontroly zdůraznil 3 okruhy.
- Státní ústav kontroly léčiv,
- okresní ústavy
- zákon o léčivech (komora by ráda přijala kontrolní funkci.)
K privatizaci Dr. HORÁČEK sdělil, že představitelé lékárnické komory věděli o způsobu privatizace ale nebyli vyslyšeni. Zdůraznil rozpor mezi tím, že provozovatelem majetku může být kdokoliv a zdůraznil nutnost, aby majetek léčiv spadal do kompetence lékárníka.
Na závěr této diskuse předseda výboru MUDr.M. SYKA zdůraznil nutnost zachování etického přístupu ve zdravotní péči jako hlavní úkol jednotlivých komor.
K bodu 4 - Různé:
MUDr.L.RUBÁŠ vystoupil s informací o 1. schůzí komise pro udělování investičních dotací ve zdravotnictví. Informoval, že 1. schůze proběhla 13. 1. předsedou byl zvolen poslanec MUDr.L.RUBÁŠ, tajemníkem poslanec KOLÁŘ. MUDr.L.RUBÁŠ 12. schůzi hodnotil jako velmi úspěšnou. (Viz příloha).
Poslanec MUDr. M.ČERBÁK vystoupil s požadavkem znovu iniciovat pracovní setkání k otázce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tuto myšlenku podpořil též MUDr.L.RYMEŠ a A.VÁCHALOVÁ.
MUDr.R.DOSTÁL,CSc., nabídl možnost výjezdního zasedání výboru v moravském regiónu s možností přizvat též resortní ministry a doporučil tento výjezd uskutečnit ve 2. polovině května.
Poslanec Mgr.P.KULIČKA informoval o existenci databáze užívaných léků a nabídl možnost ukázat demoverzi.
Poslankyně H.LAGOVÁ oznámila výboru, že její klub připravuje novelu zákona o sociální potřebnosti zákona o zvyšování důchodů. Tuto snahu odůvodnila potřebou rychle reagovat na nově vzniklou cenovou situaci. Informovala o smyslu novely, která požaduje 5% navýšení důchodů. Zároveň informovala, že bude požadovaná zkrácená zákonná lhůta. V této souvislosti vystoupili poslanci: MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.L.RUBÁŠ, MUDr.M.SYKA, se sdělením, že k této novele bude nutno znát stanovisko vlády.
Na závěr schůze výboru předseda výboru MUDr.M.SYKA zdůraznil, že do budoucna výbor nebude přistupovat ke zkracování zákonné lhůty 60-ti dnů z důvodu zachování kvality zákona.
Schůze výboru byla ukončena v 15,45 hodin.
V Praze 22. ledna 1993
Zaznamenal: ing.A. Papoušek
Napsala: V.Vesecká
ověřovatelka VSPZ |
předseda výboru |