Zápis
ze 3. schůze výboru PSP pro sociální politiku a zdravotnictví
konané dne 11. února 1993
Přítomni: |
MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.,J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, MUDr.L.Rymeš, MUDr.J.Stadler, MUDr.D.Štambera, Doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová |
Omluveni: Ing.M.Raška, PhMr.P.Kulička, MUDr.L.Rubáš;
Schůzi výboru v 9,45 hodin zahájil předseda výboru MUDr.M.SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Koncepce sociální politiky na rok 1993
aktuální situace v resortu
2. Koncepce zdravotní politiky na rok 1993
aktuální situace v resortu
K bodu 1:
V úvodním slově předseda výboru MUDr.M.SYKA požádal 1. náměstka ministra práce a sociálních věcí JUDr.K.KOSE o přednesení podrobného programu setkání.
Náměstek JUDr.K.KOS přednesl 4 základní body programu:
1. představení jednotlivých útvarů ministerstva práce a sociálních věcí
2. seznámení s koncepecí politiky a s aktuálním stavem v resortu
3. návštěva výpočetního střediska
4. prostor pro diskusi, dotazy a rozpravu
JUDr.K.KOS uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí v současné době zaměstnává 460 pracovníků. Uvedl, že tento počet není nikterak vysoký ve srovnání s podobnými ministerstvy jinde ve světě. Dále JUDr.K.KOS představil svůj útvar, který se zabývá problematikou sociální péče. Vyzval jednotlivé ředitele odborů, aby představili jednotlivé odbory. Jako první vystoupil ředitel DOSTAL a představil odbor sociální politiky. Uvedl, že tento odbor se zabývá koncepcí státních dávek pro rodinu a dítě, zabývá se otázkou sociálně patologických osob a v současné době i koncepcí systému státních dávek a sociální strategií.
Dále vystoupil ředitel VOJNAR za odbor sociálních služeb se zaměřením na sociální služby, na metodiku organizací a řízení azylových zařízení a na problematiku sociální péče v terénu a humanitární pomoc (nestátní subjekty).
Ředitel HERMAN představil odbor sociálního zabezpečení. Uvedl, že hlavní náplní tohoto odboru je vytváření sociálního pojištění a zajištění důchodového zabezpečení. Zmínil se o základním zaměření České správy sociálního zabezpečení ve smyslu základního dohledu na okresní správy sociálního zabezpečení.
Dále vystoupil náměstek ministra ředitel DOSTAL za úsek zaměstnanosti a mezd. Uvedl, že problematika tohoto úseku je v zahraničí obvykle ošetřena zvláštním ministerstvem.
Poté se představili jednotliví ředitelé odborů. Ředitek MORAVEC z odboru mzdové politiky uvedl, že v práci tohoto odboru je především usměrňování mzdového vývoje, otázka hodnocení práce, otázka platů ve veřejných službách a v legislativě.
Odbor příjmové politiky představila ředitelka HOLANOVÁ. Toto oddělení se zabývá koncepcí a analýzopu příjmové politiky obyvatelstva a kategoriemi obyvatel s minimálními příjmy.
Ředitel ČÁRSKÝ představil odbor politiky zaměstnanosti. Úkolem tohoto odboru je vytváření koncepce a analýz zaměstnanosti a hodnocení možností pracovních podmínek a trhu práce.
Ředitel ŠUBERT představil obor správy služeb a zaměstnanosti. Uvedl, že tento odbor zaměstnává 70 lidí. Zabývá se především službou v oblasti trhu práce, odborným poradenstvím a rekvalifikací a otázkou zahraniční zaměstnanosti. Ředitel ŠUBERT uvedl. že tento útvar řídí přímo úřady práce, kterých je na našem území 87. 65 vedoucích pracovníků řídí 4 500 pracovníků v terénu.
Ředitel LÍZNAR vystoupil s informací o rizikových skupinách, kterými se zabývá útvar rekvalifikace. Ředitel RUDOLF vystoupil s krátkou informací o zahraniční zaměstnanosti s tím, že za rok 1992 pracovalo v SRN 40 000 našich občanů. K vietnamské otázce uvedl, že v roce 1991 bylo na našem území 40 000 zaměstnanců z Vietnamské republiky. V roce 1992 již 10 000 a letos byl tento počet snížen na 2 000.
Náměstkyně ministra JUDr.J.VOŇKOVÁ představila odbor legislativní a odbor pracovně právní. Uvedl, že tento úsek vlastně prezentuje práci celého ministerstva transformací do legislativní oblasti. Zmínila se také o poměrně malém počtu zaměstnanců a o značném objemu práce, který v této době na tomto odboru leží.
Ředitelka TOMKOVÁ představila odbor legislativní, který se zabývá vnitřní legislativou a cizí legislativou.
Ředitel TÝC informoval poslance o přípravě novelizace zákoníku práce, o přípravě zákona o státní službě a přípravě zákona o kolektivním vyjednávání.
Za ekonomický útvar vystoupil náměstek JANÁČEK, který přítomné poslance informoval o tom, že tento útvar má na starosti 38,5% státního rozpočtu, což je jeden z největších objemů v rámci rozpočtu.
HÝLOVÁ, ředitelka odboru informatiky a analýz představila poslancům způsob práce výpočetního střediska v oblasti řízení statistiky, projektování i samotné technické realizace.
Ředitel ONDRAČKA představil odbor ekonomický, který se zabývá financemi a rozpočtem a otázkou ekonomiky práce.
Ředitel MLÁDEK vystoupil za odbor za odbor organizačně správní.
Na závěr vystoupil PhDr. KOLÁŘ a představil kancelář ministra práce a sociálních věcí.
Ředitel SEDLÁČEK představil Výzkumný ústav ministerstva práce a sociálních věcí a nabídl k volnému užívání kapacitu knihovny.
MUDr.M.SYKA poděkoval všem zúčastněným za představení jejich odborů a předal slovo ministru práce a sociálních věcí ing. J.VODIČKOVI, který informoval poslance o koncepci sociální politiky pro rok 1993.
Ministr práce a sociálních věcí ing.J.VODIČKA poděkoval poslancům za návštěvu ministerstva a zmínil se o některých zákadních aspektech sociální politiky. Především se předpokládá zprůhlednění státních dávek. V současné době existuje asi 35 druhů dávek, což je značně nepřehledné. Je připraveno 13 - 15 % zvýšení životního minima. Jako základní problém ministr práce a sociálních věcí uvedl otázku ochrany dávek před neoprávněným rozdělováním. Systém sociální prevence se teprve připravuje. V jeho základní koncepci se připravuje větší orientace na rodinu jako sociální jednotku. Dále se ministr zmínil o jednání s ministerstvem zdravotnictví s v otázce sociálních lůžek, kde vyjádřil určitou nespokojenost s postupem práce na sousedním ministerstvu. Vyřešení této otázky předpokládá do 31. 3. 1993.
Předseda výboru MUDr.M.SYKA po tomto příspěvku otevřel rozpravu.
V rozpravě vystoupil MUDr.JANEČEK, jak pracují zástupci ministerstva na přípravě zákona o nestátních právnických osobách. Zároveň vyjádřil názor ke kvalifikaci sociálních pracovnic a kurátorů, kde vyjádřil obavu o určitou absenci lidské úrovně.
Poslankyně LAGOVÁ zhodnotila velmi podrobně rozdávaný materiál ke koncepci sociální politiky. Zmínila se o otázce opakovaného hlášení nezaměstnaných ana úřadu práce a vznesla též dotaz, zda se předpokládá pevná regulace mezd v budoucnosti a zároveň vyjádřila zájem o otázku přípravy sociálního pojištění. Dále vznesla dotaz ke státním dávkám a sociálním příspěvku na bydlení a názor, že je nutné co nejdříve iniciovat zákon o rodině, zákon o ochraně dětí.
Dále se diskuse obírala otázkami zaměstnanosti a eventuelního růstu nezaměstnanosti, kvality zaměstnanců na úřadech práce.
Ředitel ŠUBERT vyslovil názor, že je v totmo ohledu nutno rozlišovat lidi, kteří chtějí pracovat a kteří pouze využívají dávek v nezaměstnanosti.
Ministr VODIČKA uvedl, že do budoucna se nepočítá s pevnou regulací mzdové politiky. Dále v rozpravě vystoupili poslanci VÁCHALOVÁ, ŠTRAIT, PLUHAŘ, GJURIČ, DOSTÁL, LAGOVÁ, a zástupci ministerstva práce a sociálních věcí KOS, VOŇKOVÁ, HERMAN. MImo jiné hovořili o otázkách příspěvku na dietní stravování, o částečném invalidním důchodu a též o sociálních lůžkách.
Poslanec ŠTRAIT ve svém vystoupení kritizoval situaci důchodců a poslankyně VÁCHALOVÁ zdůraznila že je nutno co nejrychleji řešit otázku dietářů. K problematice nedostatečné kvalifikovanosti zaměstnanců v terénu ministr VODIČKA uvedl, že je zde jistý problém s návazností na nevládní školy a předpokládá v této oblasti s ministerstvem školství. Předpokládá řešení této situace formou nástavbového studia.
Náměstkyně VOŇKOVÁ uvedla, že je tu též problém s ohodnocením těchto pracovníků.
Náměstek JANÁČEK se zmínil o neochotě sdělovacích prostředků k pozitivní spolupráci, která by sloužila k větší informovanosti o změnách v sociálním zabezpečení
Poslanec GJURIČ navrhl možnost delegovat zástupce výboru do Komise pro sdělovací prostředky.
Na závěr předseda výboru poděkoval všem zúčastněným za přijetí a za aktuální zprávy z resortu a přečetl poslancům návrh usnesení č. 6/1993, které bylo jednomyslně přijato. (Viz příloha.)
K bodu 2:
Schůze pokračovala ve 14,30 hodin na ministerstvu zdravotnictví.
Schůzi zahájil a vedl místopředseda MUDr.J.JANEČEK. Poděkoval zástupcům ministerstva zdravotnictví za přijetí na půdě ministerstva. Poté předal slovo ministru zdravotnictví MUDr.P.LOMOVI.
Ministr zdravotnictví MUDr.P.LOM vyjádřil uspokojení nad tím, že výbor navštívil ministerstvo zdravotnictví. Nejprve představil všechny své náměstky a vyzval jednotlivé náměstky a vyzval jednotlivé náměstky aby představili své ředitele.
Potom ministr zdravotnictví P.LOM vydal poslancům pracovní verzi koncepce zdravotnictví na rok 1993 s upozorněním, že tento tisk doposud neprošel vládou.
Po krátkém úvodu, v němž ministr zdravotnictví P.LOM naznačil demografickou situaci naší republiky se ministr zmínil o nutnosti odpovědnosti za zdraví každého občana. Upozornil na výrazný růst kardiovaskulárních chorob a onkologických onemocnění. Navíc upozornil na velmi nepříznivou finanční situaci ve zdravotnictví. Krátce se zmínil o rozběhovém měsíci, kdy zdravotnická zařízení vycházely z účtování Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vyjádřil názor, že problémy byly zásadně vyřešeny nebo alespoň zmírněny a dopadlo vše vcelku dobře. Uvedl že do budoucna bude ekonomický menegment zdravotnických zařízení hrát velmi významnou roli. Navíc se domnívá, že odborná úroveň našeho zdravotnictví je velmi dobrá, což je dobrý vklad do budoucna. Dále se ministr zmínil zvýšit zainteresovanost zúčastněných stran. Okrajově se dotkl i otázky privatizace. V této souvislosti ministr zdůraznil, že klíčovou roli bude hrát kvalita zpracování privatizačního záměru. Prvořadě jde o zachování struktury a působnosti v maximální míře. Zmínil se také absenci zákona o neziskových právnických osobách. Situace na okresech vypadá tak, že u 35 okresů jsou privatizační projekty připraveny a známy u 30 okresů zatím nejsou. Celkově se předpokládá asi 6 000 privatizačních předloh (lůžková i ambulantní zařízení). Dále se ministr v této souvislosti zabýval otázkou věcného břemene, otázkou redukce bankovních úvěrů atd.
K síti zdravotnických zařízení byla zdůrazněna nutnost kvantifikace zdravotní péče pro pojištěnce. V této oblasti budou po určitou dobu nutny státní garance. Nejzásadnější změnu v oblasti zdravotnictví hodnotil ministr otázku způsobu hrazení. V oblasti zdravotnictví byl zaznemanán nejprudší nárůst finančních zdrojů. 53 mld. t.j. 86% vkladu bude hrazeno z Všeobecné zdravotní pojišťovny výběrem pojistného. Princip finanční spoluúčasti pacienta na zdravotnické péči bude řešen tvorbou kategorií. Např. kategorie K - pojištěnci je hrazeno vše (včetně dopravy), kategorie B -příspěvková kategorie. Zatím se rozhodně nejedná o diferencovanou zdravotní péči, ta bude poskytována ve stejné kvalitě. Jde spíše o otázku lůžkového pobytu a kvality ubytování (samostatný pokoj, telefon, televize a pod.) V oblasti investiční politiky bude nutno dokončit rozestavěné projekty. V oblasti kardiochirurgie se předpokládá založení jednoho centra na Moravě a dvou center v Čechách. V oblasti pojištění upozornil ministr, že smluvní pojištění již existuje. V nemocenském a zdravotním pojištění se do budoucna počítá jako společné zavedené za předpokladu přísného oddělení obou fondů. Dále se očekává pluralitní pojišťovací systém.
K otázce sazebníku se vyjádřila ing. SRNOVÁ. Sazebník je již zaveden, od 7.2. se předpokládá dohadovací řízení k novému sazebníku. V oblasti vzdělávání zdravotních kádrů ministr zdravotnictví P.LOM upozornil na existenci 7 lékařských fakult a 2 fakult farmaceutických. Upozornil na značný přebytek absolventů. Nicméně vyjádřil určitou perspektivní možnost v oblasti privatizace. Restrukturalizaci předpokládá v oblasti středního školství vytvořením funkce paramediků, kteří by pracovali v oblasti rychlé záchranné služby, předpokládala by se pouze mužská populace.
Dále se zmínil, že poměr jednoho lékaře k počtu pacientů je u nás 263:1 zatímco zahraniční průměr je 400:1.
Na závěr ministr zdůraznil nutnost změny přístupu - chápat zdraví jako určitý kapitál.
Po přestáce byla otevřena rozprava . Jako první vystoupil MUDr.ČERBÁK, který sdělil, že se orientačně seznámil s materiálem koncepce zdravotnictví pro rok 1993 a poněkud zpochybnil význam setkaní. Zdůraznil vhodnost společného setkání, které by bylo časově neomezené a umožnilo by vnést do koncepce jisté připomínky.
Předseda výboru M.SYKA upozornil, že tento materiál projde jednáním výboru. Poslanec RUBÁŠ pozitivně hodnotil posun v koncepci zdravotnictví oproti starším verzím. Hlavní atribut spatřuje ve vítězství politiky decentralizace, což předpokládá za velmi flexibilní a perspektivní. Hodnotil pozitivně též finanční spoluúčast pacienta, kde řada plateb lze skutečně na pacienta přenést a vzhledem k sociálnímu dopadu je možná i pozdější diferenciace.
Jako další vystoupil poslanec RYMEŠ s otázkou k privatizaci zdravotnictví. Uvedl 3 příklady z praxe, kdy došlo ke zneužití záměru privatizace.
Také byla ventilována otázka úhrady za registraci. Ředitelka legislativního odboru Dr.TRNKOVÁ se k tomuto vyjádřila, že jde o věc nelegitimní a že je nutno vytvářet jisté sankce.
Předseda výboru MUDr.M.SYKA doporučil co nejtvrdší postup v podobných případech.
Ministr LOM zdůraznil potřebu vytvoření optimálního systému kontroly. V této souvislosti bylo uvedeno, že lidé mají strach si ztěžovat z obavy ztráty zdravotní péče. K otázce obavy z bodové exploze ministr LOM uvedl, že je zde nutný kontrolní mechanismus profesní komory. V této souvislosti zdůraznil, že směr privatizace pokládá za správný. Náměstek ŠŤASTNÝ uvedl skutečnost, že z 5 posuzovaných privatizačních záměrů byl "přiklepnut" pouze jeden.
Poslanec GJURIČ vystoupil s návrhem, že v materiálu koncepce je nutno zapracovat též situaci psychiatrických a psychologických odborníků a duševně nemocných občanů. Zdůraznil též nutnost vyučovat lékařskou etiku. Zmínil se též o problémech vězeňské léčby a kompletní anamnézy včetně psychické stránky.
Poslankyně MAZALOVÁ vystoupila s dotazem k privatizačním komisím a k eventuelní komoře sester.
Poslankyně LAGOVÁ zdůraznila, že nejde ani tak o kritiku privatizace jako celku ale spíš o kritiku průběžných chyb, které je nutno co nejdříve odstraňovat za pochodu.
Poslanec ČERBÁK uvedl za lékařskou komoru, že dosud nebyla projednána žádná stížnost o placení registrace.
Na závěr semináře předseda výboru MUDr.M.SYKA se okrajově zmínil o otázce sociálních lůžek ve zdravotním pojištění pro cizince. Uvedl též ,že do jednoho měsíce by výbor rád probral koncepci zdravotnické politiky a že by se též v dohledné době zabýval legislativou v oblasti ohroženého dítěte. Poprosil též pracovníky ministerstva zdravotnictví o zaslání organizačního pavouka tohoto ministerstva a o telefonní seznam všech vedoucích pracovníků. Dále přečetl předseda návrh usnesení č. 7/1993, který byl jednomyslně přijat.
Na závěr poblahopřál předseda výboru třem jubilantům poslancům FISCHEROVÉ, MAZALOVÉ, PLUHAŘOVI a upozornil poslance, že příští schůze výboru se bude konat ve středu v 10,00 hodina v České správě sociálního zabezpečení.
V Praze 16. února 1993
Zaznamenal: ing.A.Papoušek
Napsala: V.Vesecká
ověřovatelka VSPZ |
předseda VSPZ |