Zápis
z 5. schůze výboru PSP pro sociální politiku a zdravotnictví
konané dne 18. února 1993
Přítomni: |
MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr.M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr.D.Štambera, A.Váchalová; |
Omluveni: |
E.Fischerová, PhMr.P.Kulička, ing.M.Raška, MUDr.J.Stadler, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., |
1. Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a celý její průběh řídil MUDr.M.SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady
č. 482/1991 Sb. o sociální potřebnosti a některé navazující zákony (tisk 92)
2. Návrh programu na podporu úspor elektrické energie zaváděním elektrických kompaktních zářivek (usnesení č.4/1993 VSRZP)
3. Vystoupení ministra zdravotnictví k otázce kriticky ohrožených oblastí v Severních Čechách.
4. Sdělení předsedy
5 Různé
K bodu 1:
V úvodu předseda vyzval náměstkyni ministra práce a sociálních věcí
JUDr.J.VOŇKOVOU o krátkou informaci k návrhu řešení některých aktuálních problémů spojených s migrací v rámci České republiky.
Náměstkyně J.VOŇKOVÁ uvedla krátkou informaci, jak ministerstvo práce a sociálních věcí tuto problematiku řeší a pozvala poslance na pracovní setkání se zástupci Červeného kříže, které se koná v pondělí 22. února ve 14,00 hodin. Předseda výboru pověřil poslance GJURIČE, aby se této schůzky zúčastnil.
Potom přečetl poslancům návrh usnesení č.12/1993, které bylo jednomyslně přijato (14-ti hlasy). (Viz příloha)
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.482/1991 Sb. o sociální potřebnosti a některé navazující zákony odůvodnila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí JUDr.Jiřina VOŇKOVÁ. Upozornila přítomné poslance, že návrh zákona vychází ze zkušeností z terénu, kde se ukazuje porušování základních principů při rozdělování sociální pomoci. V zákoně jsou obsaženy hlavní principy, odpovědnost občana za sebe a za svoji rodinu, aktivní přístup ke své sociální pomoci, adresnost a cílenost sociálních dávek a možnost poskytovat dávky ve vyšším rozdílu. Upozornila poslance, že motivace tohoto zákona není ekonomická i když se předpokládá úspora cca 50 mil. Kčs, která bude ovšem pravděpodobně vyčerpána při poskytování pomoci v souvislosti s růstem nezaměstnanosti. Hlavní význam zákona spočívá v nové filozofii udělování sociální pomoci.
Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. Jindřich NĚMČÍK. Uvedl, že tato novela je velmi významná a to ne co do objemu prostředků, ale svým praktickým dosahem. Vedle zpřísnění, na druhé straně umožňuje odstranit některé tvrdosti. Novela obsahuje aspekt morálně politický a ekonomický. Jde o podporu pozitivního vzorce chování. Zpravodaj doporučil tuto novelu k přijetí.
Předseda výboru MUDr.M.SYKA otevřel obecnou rozpravu. Poslanec GJURIČ vystoupil s poznámkou, že zákonná novela se mu líbí, neboť obsahuje principy aktivní sociální politiky. Upozornil na nutnost zabývat se otázkou poradenství a upozornil též na nutnost zajistit odvolací mechanismus proti zvůli sociálních úřadů.
Poslankyně MAZALOVÁ upozornila na nutnost ošetřit otázku osamělých matek a výživy dítěte.
Poslankyně LAGOVÁ uvedla, že s novelou lze v souhrnu souhlasit. Upozornila
že zde chybí kvantifikace a zmínila se o některých tvrdostech a vyjádřila určitou pochybnost posuzování sociálními pracovnicemi.
Náměstkyně VOŇKOVÁ na vznesené připomínky uvedla, že se do budoucna počítá s poradenstvím, že se počítá též s kvalitnějším obsazováním sociálních referátů na obvodních úřadech a vypracovávají se metodické pokyny.
Ředitel DOSTÁL ve svém vystoupení vymezil základní oblasti sociálního zabezpečení, oblast pojištění, kde nárok se váže na pracovní poměr a nesleduje se tudíž měsíční příjem, na sociální dávky u některých měsíční příjem je již sledován, u sociální potřebnosti,kde je klíčové posuzování měsíčního příjmu. Upozornil též na možnost poskytování fakultativních dávek.
V obecné rozpravě dále vystoupili : FISCHEROVÁ, DOSTÁL, JAROŠ, MAZALOVÁ.
Po podrobné rozpravě. v níž vystoupili poslanci: LAGOVÁ, JAROŠ, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, JANEČEK, VÁCHALOVÁ, SYKA, výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k článku 1, bod 1, § 1, odst. 2, k čl. 1, bod 1. § 1, odst. 3, písm. c), k čl. 1, bod 3 §2, odst. 2 k čl. 5 a k čl. 6.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil předseda VSPZ návrh usnesení č. 10/1993, který byl poslanci přijat. (10 pro, 4 poslanci se zdrželi hlasování). (Viz příloha).
K bodu 2:
Návrh pracovních bodů k vypracování koncepce zmírnění dopadů nepříznivé ekologické situace na zdravotní stav obyvatel v ohrožených oblastech, zejména Severočeské pánevní oblasti, včetně některých přilehlých okresů, zdůvodnil ministr zdravotnictví MUDr.P.LOM.
Ministr zdravotnictví sdělil, že vzniklá situace má zdravotní dopady. Informoval poslance o delegaci výjezdové skupiny do ohrožené oblasti. Hlavní těžiště ministerstvo klade na formulování akutních požadavků. Ministr zdravotnictví upozornil, že není v silách tohoto resortu řešit celkovou politiku, je možné se zamyslet nad zdravotními dopady. Upozornil na větší důraz koordinace zdravotní péče v oblasti monitoringu. První výsledky přinese setkání se starosty a s přednosty z postižených okresů, které se uskuteční následující den na ministerstvu zdravotnictví. Hlavní důraz bude kladen na oblast preventivní péče a to především ve zlepšení regulační politiky a v jejím přísnějším stanovování v bioklimatické predikci a dokonalejší kontrole regulačních stupňů.
Dále byli poslanci informováni o možnosti zavádění filtračních jednotek
(tzv.pračky vzduchu) ve veřejných budovách, ve školách a školkách.
Na závěr ministr zdravotnictví uvedl též možnost určitého zvýhodnění v oblasti financování Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a vyšším nároku na hrazené léky v postižených okresech.
V rozpravě vystoupil MUDr.ČERBÁK s doporučením, aby byla vypracována podrobná zpráva o ohrožených regionech a aby byla veřejně publikována.
Poslanec RUBÁŠ vyjádřil určitou obavu ze změny kategorizace hrazení Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.
Poslanec JANEČEK podpořil tuto koncepci s tím, že zdravotnictví by mělo využít všechny svoje ekonomické nástroje.
Poslanec JAROŠ upozornil na pražské děti, které jsou ohroženy možná více než děti v oblasti Litoměřic.
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl předseda výboru návrh usnesení č. 13/1993, které bylo přijato. (Viz příloha).
K bodu 3:
Návrh programu na podporu úspor elektrické energie zaváděním elektrických kompaktních zářivek (usnesení č.4/1993 VSRZP) odůvodnil poslanec
RNDr.Jiří Šoler, CSc.
Po rozpravě v níž vystoupili poslanci RUBÁŠ, ČERBÁK, SYKA, JANEČEK, JAROŠ, MAZALOVÁ,NĚMČÍK, FISCHEROVÁ, výbor přerušil jednání o tomto programu s tím, že ekonomické a finanční hledisko bude nejdříve projednáno zástupci rozpočtového a hospodářského výboru se zástupci ministerstva financí eventuelní Radou ekonomických ministrů.
Na závěr projednávání tohoto bodu předložil předseda VSPZ návrh usnesení č.11/1993, které bylo poslanci jednomyslně přijato. (Viz příloha).
K bodu 4:
Sdělení předsedy
Předseda výboru informoval poslance, že dne 27. a 28. dubna v Kroměřížském muzeu bude pořádána konference "Sociální práva a sociální vědomí", kterou pořádá Městský úřad Kroměříž, OÚ Kroměříž, Muzeum Kroměříž, Městský klub UNESCO a jiné. Konference je pořádána pro pracovníky referátu sociální péče pro starosty, přednosty okresů, pro studenty právnických fakult a pro studenty pedagogických fakult. Výbor byl požádán, aby převzal záštitu nad touto konferencí spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí a výborem petičním, pro lidská práva a národnosti. Výbor jednohlasným hlasováním převzal tuto záštitu.
Předseda výboru dále předložil členům výboru Ad informandum č. 3
Předseda výboru přečetl dopis provincialátu Milosrdných bratří Českomoravské řádové provincie k zákonu o návratu církevního majetku.
Předseda výboru přednesl poslancům pozvánku na den otevřených dveří, která spojena s výstavou a vernisáží společnosti Modrý klíč při příležitosti 1. výročí otevření této školy.
K bodu 5:
Různé
Nebyla žádná sdělení.
Schůze výboru skončila v 17 hodin.
Zaznamenal: ing. A.Papoušek
Napsala: V. Vesecká
ověřovatelka výboru |
předseda výboru |