Zápis
ze 13. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP,
konané dne 15. dubna 1993 v 9,00 hodin
Přítomni: |
MUDr.M.Syka, MUDr.E.Bureš, MUDr. M.Čerbák, MUDr.R.Dostál,CSc., E.Fischerová, MUDr.J.Janeček, MUDr.E.Jaroš PhMr.P.Kulička, H.Lagová, G.Mazalová, PhDr.J.Němčík, MUDr.F.Pluhař, Ing.M.Raška, MUDr.L.Rubáš, MUDr.L.Rymeš, MUDr,D.Štambera, doc.RSDr.J.Štrait,CSc., A.Váchalová; |
Omluveni: |
PhDr.A.Gjurič, MUDr.J.Stadler, |
Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr.M.SYKA.
Schválený pořad schůze:
1. Státní závěrečný účet MZ za rok 1992 (kapitola 335)
2. Řešení úhrady nákladů dalšího pobytu občanů v lůžkových zařízeních ze sociálních důvodů v roce 1993
3. Sdělení předsedy
4. Různé
K bodu 1:
Státní závěrečný účet ministerstva zdravotnictví za rok 1992 (kapitola 335) odůvodnil ministr zdravotnictví MUDr P. LOM, CSc.
Ministr zdravotnictví uvedl, že rok 1992 znamenal fungování zdravotnictví zatím bez financování pojišťovnou - ze státního rozpočtu.
Zpravodajskou zprávu přednesl MUDr.M.ČERBÁK, který uvedl, že zpráva je zpracovaná velmi kvalitně, ale chybí zpráva závěrečného účtu Všeobecné zdravotní pojišťovny, především jak naložila s 32 mld.Kčs které obdržela ze státního rozpočtu.
V rozpravě v níž vystoupili ředitel VZP RNDr. ing.NĚMEC, MUDr.P.LOM,CSc., FISCHEROVÁ, LÉBL, ing.RAŠKA, MUDr.RUBÁŠ, bylo konstatováno : Všeobecná zdravotní pojišťovna předloží výboru finanční uzávěrku (výroční zprávu) za rok 1992. Otázka zadlužených nemocnic je mnohdy otázkou dluhů VZP vůči zdravotnickým zařízením, které ovšem chybí navracení přeplatků z jiných nemocnic. Hodnota bodu pro toto čtvrtletí byla stanovena pro privátní lékaře 45 haléřů (d4ůvodem je účelová dotace na privátní zařízení, která měla v minulém roce vyšší náklady) pro běžná zařízení ve státní působnosti 36 haléřů za bod.
Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl MUDr.M.ČERBÁK návrh usnesení č. 25/1993, které bylo jednomyslně (15 hlasy) přijato. Viz příloha.
K bodu 2:
Řešení úhrady nákladů dalšího pobytu občanů v lůžkových zdravotnických zařízeních ze sociálních důvodů v roce 1993 uvedl MUDr.Petr LOM,CSc. ministr zdravotnictví.
Mnoho lidí zůstává v nemocnicích ze sociálních důvodů (nedostatek domácí péče) a jsou to nákladově drahá lůžka. V bodovém systému a ve financování VZP tato záležitost byla řešena zatím plošně. V normální hospitalizaci se počítá nákladové položka na lůžko 200 Kč za lůžko a den mimo vykázané výkony v sociální sféře se počítá s náklady 150 Kč za lůžko a den.
Ministr práce a sociálních věcí ing. Jindřich VODIČKA, který uvedl, že je těžké stanovit kdy končí zdravotnická hospitalizace a začíná sociální hospitalizace. Důležitým momentem je požádání o poskytnutí sociální služby - pacient musí být uvědoměn.
Nákladová stránka částečně hrazená pacientem 45 Kč za stravu 5 Kč za bydlení 10 Kčs za ostatní náklady. Letos v tomto roce je záležitost hrazena VZP a děje se tak pravděpodobně naposledy. Od roku 1994 se počítá s nárůstem soukromého sektoru a se zřízením Institutu sociální hospitalizace.
Celý konflikt problému byl v otázce kdo bude financovat sociální lůžka, zda ministerstvo práce a sociálních věcí nebo Všeobecná zdravotní pojišťovna.
V rozpravě vystoupili poslanci MUDr.JAROŠ,. LAGOVÁ, MUDr. ČERBÁK, MAZALOVÁ, MUDr.LOM,CSC., RNDr.ing.J.NĚMEC,CSc., ing.J.VODIČKA, MUDr.DOSTÁL,CSc., MUDr. JANEČEK, doc.ŠTRAIT,CSc., MUDr.SYKA.
Jako důležité do budoucna se předpokládá s urychlením legislativního řešení celé otázky která je ošetřena zatím provizorně. Tento systém má své demotivující stránky a činitele (pro mnoho nemocnic je optimální využití plné lůžkové kapacity). Nejoptimálnějším řešením se jeví systém HOME CARE.
V Praze 23. dubna 1993
VypracovaL. ing.A.Papoušek
Napsala: V.Vesecká
ověřovatelka VSPZ |
předseda VSPZ |